Προς το περιεχόμενο

Κεφάλαιο για καφετέρια


valardracarys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ανέλυσέ το λίγο αυτό αν θες... δημόσιες σχέσεις με ποιόν/ποιούς ακριβώς;

 

Πρώτον θα πρέπει να χεις ένα μεγάλο κύκλο γνωστών που αρχικά θα ρχονται στο μαγαζί σου ώστε να το γεμίζεις. Καλώς ή κακώς σχεδόν όλοι προτιμάμε μαγαζιά με κόσμο. Ο γνωστός και άδειο να το δει θα ρθει, ε όσο περισσότεροι γνωστοί τόσο το καλύτερο. Έπειτα πρέπει να υπάρχει επικοινωνία με τον κόσμο, να προσπαθείς να γίνεις ''φίλος'' με τους πελάτες. Και εδώ καλώς ή κακώς προτιμούμε μαγαζιά που έχουμε μεγαλύτερη οικειότητα με τους υπεύθυνους.

Αφου λεφτα υπαρχουν στη περιπτωση σας γιατι δε παιρνετε κανα franchise? Κανα μικελ πχ?

 

Το Μικελ αν δεν κάνω λάθος για takeoff θέλει 300.000€ και για κανονική καφετέρια 500.000€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λεφτα υπαρχουν στη περιπτωση σας γιατι δε παιρνετε κανα franchise? Κανα μικελ πχ?

Το μικέλ ειδικά που αναφέρεις ζητάει πάααρα πολλά λεφτά για franchise και δικαιώματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικέλ ειδικά που αναφέρεις ζητάει πάααρα πολλά λεφτά για franchise και δικαιώματα 

 

Γενικά όλες οι μεγαλοεταιρείες που έχουν ένα γνωστό όνομα θα ζητήσουν μπόλικα φράγκα για franchise / δικαιώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Μικελ αν δεν κάνω λάθος για takeoff θέλει 300.000€ και για κανονική καφετέρια 500.000€.

 

Σωστά, 300-500Κ έχουν τα franchise, και συζητούσαν σχετικά σε μία επιχειρηματική εκπομπή στην Ελλάδα,  για να φτιάξεις μία καφετέρια, που μπορεί να μην πατά και κανένας.

 

Αναλογικά, 200K-250K είναι το κόστος της πρώτης πλωτής εξέδρας (10 στρέματα, περίπου 150-170 τόνους παραγωγή το χρόνο) για πέστροφες. Με περίπου καθαρό κέρδος 1 ευρώ το κιλο, προ φόρων. Και σε καθαρά εξαγωγικό τομέα της οικονομίας.

 

Και αργότερα, με τα κεφάλαια μπορεί να αναπτύξει κάποιος και τσιπούρες, λαβράκια που έχουν περισσότερο κέρδος ανα κιλό.

(αλλά διπλάσιο starter cost).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανέλυσέ το λίγο αυτό αν θες... δημόσιες σχέσεις με ποιόν/ποιούς ακριβώς;

 

Mε νια, παρεες, νυχτα, παραταξεις, καλησπερακηδες κλπ κλπ. Αμα εχεις 3 τυπαδες (υποθετικα παντα) που θελουν να ανοιξουν καφετερια και περασαν ολη τους την ζωη πισω απο ενα pc παιζοντας linage και cs, τοτε η αποτυχια ειναι εγγυημενη.

 

Α και το πιο σημαντικο που δεν ανεφερε κανεις (νομιζω), να ξερεις να φτιαχνεις καλο καφε!!!! Υπαρχουν απειρες καφετεριες εκει εξω που απλα σερβιρουν κατι καφεδες αποτυχιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογικά, 200K-250K είναι το κόστος της πρώτης πλωτής εξέδρας (10 στρέματα, περίπου 150-170 τόνους παραγωγή το χρόνο) για πέστροφες. Με περίπου καθαρό κέρδος 1 ευρώ το κιλο, προ φόρων. Και σε καθαρά εξαγωγικό τομέα της οικονομίας.

 

Και αργότερα, με τα κεφάλαια μπορεί να αναπτύξει κάποιος και τσιπούρες, λαβράκια που έχουν περισσότερο κέρδος ανα κιλό.

(αλλά διπλάσιο starter cost).

 

Αυτό απλά δεν ισχύει.

Ούτε καν άδεια δε μπορείς να πάρεις.

Πέστροφα; Που σου ήρθε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ακούσει να συμβαίνει αυτό; Πολύ δύσκολο μου φαίνεται!

καθολου δυσκολο δεν ειναι, και 1-2 μηνες λιγο ειναι που ειπα.  Υπαρχουν παρα πολλα μαγαζια ξενοικιαστα και με μικρη ζητηση λογο κρισης.  Εγω προσωπικα δε θα εκανα business με εναν που ειχε το μαγαζι αλλα ηθελε νοικι απο τη πρωτη μερα και δε καταλαβαινε τις δυσκολιες μιας επιχειρησης στην αρχη.  Αν το μαγαζι ηταν ηδη καφετερια και απλα αλλαζε ιδιωκτησια αυτο ειναι αλλη ιστορια και πληρωνεις το νοικι κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό απλά δεν ισχύει.

Ούτε καν άδεια δε μπορείς να πάρεις.

Πέστροφα; Που σου ήρθε αυτό;

 

Πριν γράψεις, όταν δεν έχεις ιδέα, κάνε τουλάχιστον μία έρευνα. Ιδίως στο τελευταίο θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι τα τρία κύρια ψάρια εξάγει η Ελλάδα από ιχθυοκαλλιέργιες. Πέστροφα, Τσιπούρα και Λαβράκι. Και φυσικά μπορείς να έχεις παράλληλα εκτροφή μυδίων.

 

Άδεια; Φυσικά και μπορείς. Βρες εσύ την περιοχή και κάνε αίτηση στην τοπική υπηρεσία της Νομαρχίας. Βέβαια θα πρέπει να ξέρεις, ότι στο κέντρο Αθήνα, δεν πρόκειται να σου δώσουν άδεια, ούτε κάπου έξω από την Μύκονο. Αλλά δόξα το Δία, η χώρα αυτή έχει αρκετές ακτές.

 

Αλλά η υπάρχουσα συζήτηση είναι για μη παραγωγική επιχείρηση. Αν θες ας ανοίξουμε σχετική συζήτηση αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν γράψεις, όταν δεν έχεις ιδέα, κάνε τουλάχιστον μία έρευνα. Ιδίως στο τελευταίο θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι τα τρία κύρια ψάρια εξάγει η Ελλάδα από ιχθυοκαλλιέργιες. Πέστροφα, Τσιπούρα και Λαβράκι. Και φυσικά μπορείς να έχεις παράλληλα εκτροφή μυδίων.

 

Άδεια; Φυσικά και μπορείς. Βρες εσύ την περιοχή και κάνε αίτηση στην τοπική υπηρεσία της Νομαρχίας. Βέβαια θα πρέπει να ξέρεις, ότι στο κέντρο Αθήνα, δεν πρόκειται να σου δώσουν άδεια, ούτε κάπου έξω από την Μύκονο. Αλλά δόξα το Δία, η χώρα αυτή έχει αρκετές ακτές.

 

Αλλά η υπάρχουσα συζήτηση είναι για μη παραγωγική επιχείρηση. Αν θες ας ανοίξουμε σχετική συζήτηση αλλού.

Σου προτείνω αυτό που λανθασμένα μου προτείνεις εσύ: ¨όταν δεν έχεις ιδέα, κάνε τουλάχιστον μία έρευνα¨. 

Αλλά όντως, δεν είναι εδώ κατάλληλος χώρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθολου δυσκολο δεν ειναι, και 1-2 μηνες λιγο ειναι που ειπα.  Υπαρχουν παρα πολλα μαγαζια ξενοικιαστα και με μικρη ζητηση λογο κρισης.  Εγω προσωπικα δε θα εκανα business με εναν που ειχε το μαγαζι αλλα ηθελε νοικι απο τη πρωτη μερα και δε καταλαβαινε τις δυσκολιες μιας επιχειρησης στην αρχη.  Αν το μαγαζι ηταν ηδη καφετερια και απλα αλλαζε ιδιωκτησια αυτο ειναι αλλη ιστορια και πληρωνεις το νοικι κανονικα.

Ώπα κάτσε!!! Να δώσω το μαγαζί ΜΟΥ σε καποιον άγνωστο με την ελπίδα ότι το επιχειρηματικό τιποτα με το οποιο θα ασχοληθεί (καφετέριες/σουβλακερί/ντονατσαδικα/σφολιαταδικα....η τελευταία φούσκα που εχει απομείνει κ θα κάνει γουστόζικο μπαμ αργά ή γρήγορα) θα πιάσει και ΘΑ μου αποφέρει χρήματα μετα από δυο-τρεις-πέντε μήνες;

 

Και δεν παιρνω την βαριοπούλα να το κατεδαφίσω τουβλακι τουβλακι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα κάτσε!!! Να δώσω το μαγαζί ΜΟΥ σε καποιον άγνωστο με την ελπίδα ότι το επιχειρηματικό τιποτα με το οποιο θα ασχοληθεί (καφετέριες/σουβλακερί/ντονατσαδικα/σφολιαταδικα....η τελευταία φούσκα που εχει απομείνει κ θα κάνει γουστόζικο μπαμ αργά ή γρήγορα) θα πιάσει και ΘΑ μου αποφέρει χρήματα μετα από δυο-τρεις-πέντε μήνες;

 

Και δεν παιρνω την βαριοπούλα να το κατεδαφίσω τουβλακι τουβλακι :lol:

το οτι ειναι αγνωστος δε σημαινει τιποτα, και οτι θελει να κανει για επιχειρηση ας κανει.  Ο ιδιωκτητης ειναι καλυμενος γιατι θα παρει ενα ποσο για εγγυηση και μετα κανει συμβολαιο για χ χρονια.  Αν σπασει το συμβολαιο τοτε χανει ο αλλος την εγγυηση και τον πας και δικαστηριο αμα θες.  Αν θες να το κανεις 100% επαγγελματικα τοτε ζητας να σου φερει ο αλλος business plan (με mission statement κτλ) και αν θες το εγκρινεις.  Δεν εχει καμια διαφορα να τον χρεωσεις νοικι απο το πρωτο μηνα κατι που θα τον επιβαρυνει πολυ η να παρει λεφτα σαν εγγυηση και να πληρωσει 2 νοικια πρωτο και τελευταιο αλλα το πρωτο να ξεκιναει μετα απο 3 η 6 μηνες.

Σκεψου το σαν δανειο απο τραπεζα που σου δινει λεφτα να ξεκινησεις αλλα δε σου λεει απο τον αλλο μηνα αρχιζεις να το πληρωνεις, σου δινουν περιθωριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καποιον γνωστό σου, ίσως να προχωρούσε αυτό που λες. Τωρα μεταξύ αγνώστων να παίξει τέτοιο deal το θεωρώ no can do.

 

Ειδικά αν η προοπτική ειναι το άνοιγμα μιας ακόμα....καφετέριας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν το έχω ακούσει αυτό που λέει ο Hellaslover...

 

Το να κάνετε κάτι σε φάση μεζεδοπωλείο, τσιπουράδικο δεν το σκέφτεστε; Πολύ πρωτότυπο κι αυτό ξέρω, αλλά νομίζω ότι αρκετά από αυτά δουλεύουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον θα πρέπει να χεις ένα μεγάλο κύκλο γνωστών που αρχικά θα ρχονται στο μαγαζί σου ώστε να το γεμίζεις. Καλώς ή κακώς σχεδόν όλοι προτιμάμε μαγαζιά με κόσμο.

 

Εγω προτιμω μαγαζι με λιγο κοσμο. Γιατι καποιος να θελει βαβουρα και πολυ κοσμο? Για να ζαλιζεται απ τις φωνες? Για να μη βρισκει καλη θεση να κατσει? Για να περιμενει 2 ωρες να τον σερβιρουν?

Ή μηπως αν το μαγαζι εχει πολυ κοσμο σημαινει οτι θα σου φτιαξει και καλυτερο καφε? Μαλλον το αντιθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...