Προς το περιεχόμενο

Ντεμπούτο για την 6η γενιά επεξεργαστών Intel Core (Skylake) και το Z170 Express chipset


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν βαλουν ht στον i5 ποια θα ειναι η διαφορα απο τον i7;

 

Το cacheri παιζει και αυτο το ρολο του φυσικα, αλλα οντως το H/T ειναι η ολη υποθεση.. H/T=better multitasking και ειναι μεγαλη βοηθεια οπως και να το κανουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αλλα και τα 130 που ειναι η διαφορα πρεπει με καποιο τροπο να δικαιολογηθουν.

 

Κοιτα εξαρταται τις εφαρμογες που τρεχεις. Μια χαρα ειναι ο i5 αλλα σε multitasking δεν ειναι i7 κακα τα ψεμματα. Σαν γενικου σκοπου επεξεργαστης για ενα απλο χρηστη η διαφορα ειναι αμελητεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα "100" ευρώ δεν είναι τίποτα για ένα pc που θα το έχεις 5+ χρονια και θα αξίζει συνολικά 1000+

 

Ετσι πολλοι πάνε σε i7 άσχετα αν ξερουν τι ειναι το hyper threading, αν αξίζει, αν δουλευει, ποτε δουλευει κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή, θα πρέπει να μείνω με τον 4770;

quelle catastrophe!

Να σου δώσει εξαπύρηνο, και οι 2 πυρήνες να κάθονται στο ράφι ? Αν οχι οι 4 ή 5...

don't care, αρκεί να υπάρχουν :P

 

θα μου πεις, πάρε high end platform που έχει, αλλά το OCD μου το απαγορεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

quelle catastrophe!

 

don't care, αρκεί να υπάρχουν :P

 

θα μου πεις, πάρε high end platform που έχει, αλλά το OCD μου το απαγορεύει...

 

Δεν μπορεί η intel να ανεβάζει το κόστος της, για κάτι που δεν χρειάζεσαι, όταν και εαν ποτε χρειαστεις θα σου δώσει 6-8 πυρήνες mainstream, αλλά μάλλον ποτέ...

 

Το θέμα με τις επιδόσεις δεν θα λυθεί απο hardware αλλά απο os / software

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ιντελα διαχωρισε τις πλατφορμες για να αρμεξει και αλλο την αγελαδα. Ελλειψη ανταγωνισμου σοβαρου υπαρχει. 

Απο εκει και περα αλλο πραγμα το δεν αναβαθμιζω γιατι δεν βρισκω τον λογο και αλλο δεν περνω πλατφορμα με x99 επ'ουδενι.

 

Εγω προσωπικα αφου θα αναβαθμιζα τωρα μετα απο καποια χρονια, γιατι ο επεξεργαστης μου εκανε κουλα με τον memory controller και η μητρικη ειχε θεματα με αρκετες usb και pci lanes, αποφασισα να παω σε X99.

 

Οχι γιατι απαραιτητα ηθελα cpu με 6 cores. Απλα επειδη μιας και αναβαθμισα ειπα να το κανω σωστα. Αφου λοιπον δεν εχουμε σοβαρη εξελιξη στους επεξεργαστες χρονια τωρα, γιατι να μην επενδυσω σε περισσοτερους πυρηνες για το μελλον και να παω παλι σε 4πυρηνο;

Και κανω και την μεταβαση σε DDR4 που πλεον οι τιμες ειναι ιδιες με DDR3 περιπου και τελειωνω και με αυτο και ησυχαζω. 
 

Αλλος παλι σκεφτεται μενω σε mainstream πλατφορμα ή δεν αναβαθμιζω καθολου, αν δεν δω πραγματικα κερδη σε αυτα που με ενδιαφερουν. Ειπαμε αν παιζεις μοναχα εισαι μια χαρα ουτως ή αλλως και με ενα i5 δευτερης/τριτης γενιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για desktop/εργασια χρήση Συμφωνώ ότι i7=overkill.προσωπικά έχω το desktop για εργασία καθαρά και για gaming ps4.με τον i3 haswell δεν υπάρχει κάτι που δε μπορωνα τρεξω ή που θα εβλεπα αξιολογη διαφορά με έναν i7.Και μιλάμε για προγράμματα τύπου spss ,r ,minitab όπου ανάλογα τον όγκο των data μπορεί να βαρύνουν πολύ...για το μόνο που δεν έχω άποψη είναι ή ενσωματωμένη gpu που παίζει να έχει διάφορα.αλλά και πάλι μια discrete gpu σέ desktop όλοι παιρνουν και όταν μιλάμε για εργασία συνήθως πας σε nvidia λόγω cuda

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω, αλλά ακόμα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τον 920 στα 3.5GHz. Και μιλάμε για επεξεργαστή που βγήκε φθινόπωρο του 2008. Να τα λέμε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Q9550 και είμαι ακόμα εικανοποιημενως...

Ίσως φέτος να έφτιαχναν pc που θα έρθουν τα ddr4 αλλά και πάλι, γιατί 4cores? :/

 

Πάντως πιστεύω ότι οι φετινοί i7 θα είναι σίγουρα καλύτεροι από τους προηγούμενους!

Ακόμα δεν εμφανίστηκαν όλοι, λογικά θα λανσάρουν και 6cores εκτός και αν το έχουν αποκλειστηκα μόνο στα socket 2011-2013 άρα θα πάει κάπως έτσι...

1156-1151= 4 ή 8cores με ht

2011-2013 4-6 ή 8-12cores με ht

Και οι xenon για πάνω από 12 :P άρα επιλέγεις ανάλογα με την τσέπη!

 

Άρα αν είναι έτσι το σκεπτικό, δεν θα δούμε ποτέ 6-8 cores μικρά sockets πάρα μόνο όταν ξανά αλλάξει η τεχνολογία και ανέβουν όλα κατά 4-8 cores!

(Αν έκανα λάθος στα socket ζητώ συγνώμη, είμαι από κινητο με mb και βαριέμαι να κάτσω να ψάξω ακριβώς το τι κυκλοφορισε! Είναι λίγο σπαστικό με το κινητο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα παιδια ο επομενος, αλλα μια στατικη χρονια, ενδεικτικο της τραγικης καταστασης στα desktop pc.

 

Από που προκύπτει αυτό ? Τα desktop μας στο 1150 κιόλας είναι καλύτερα από ποτέ..

..και αν εξαιρέσεις τις Ελληνικές τιμές - αρπαχτές Hardware και φτηνότερο από ποτέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...