Προς το περιεχόμενο

Παραξενο προβλημα με ταχυτητα Ιντερνετ VDSL και Wifi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω συνδεση VDSL σπιτι και οταν την μετραω ενσυρματα ειναι 29 Mbps ! Βεβαια δεν εχω δοκιμασει να χρησιμοποιω πολλες ωρες με καλωδιο να δω αν κανει το ιδιο οπως στο WiFi που εχω το προβλημα ! Στο WiFi λοιπον ειχα ενα modem του ΟΤΕ και προ VDSL εποχη δεν ειχα προβλημα με το WiFi ! Μετα παρατηρω οτι ασυρματα στον Desktop που εχω στο διπλανο δωματιο ποτε δεν επιανε 28 αλλα τα μισα και λιγοτερα με μετρησεις απο σελιδες στο ιντερνετ ! Αλλαζω modem VDSL απο τον ΟΤΕ και βαζω ενα καινουργιο μοντελο το οποιο εχει 2 μπαντες και 2,4 και 5 Ghz ! Στο 2,4 μετρουσα παλι απο το Desktop παλι τα ιδια το βαζω στη μπαντα 5Ghz βλεπω μια χαρα μετραει λεω θα φταιει η μπαντα με τιποτα παρεμβολες οποτε παω παιρνω ενα ρουτερ να παιζει και τις 2 μπαντες ταυτοχρονα ! Κουμπωνω πανω στο modem το ρουτερ και συνδεω τα κινητα στη 5 και το Desktop και κατι αλλες στο 2,4 ! Παω ασχολουμαι με υπολογιστη παλι τα ιδια μετα απο λιγο εκει που τρεχει σφαιρα...το ελεγχω να κατεβασω αρχεια μεγαλα απο 3,0 Mbps να πεφτει σιγα σιγα μεχρι τα 0 Kb και παλι πανω παλι κατω...! Λεω θα φταιει η ενσωματωμενη καρτα πανω στη motherboard ! Παω παιρνω στικακι USB να παιζει 2 μπαντες συνδεω στην 5αρα !!!! Παλι τα ιδια...! Λεω αντε να κανω ενα φορματ γιατι εχω καιρο αυτο θα φταιει...! 

 

Φανταστειτε ομως κανω και φορματ και παλι τα ιδια .....! Αλλα και στα κινητα με speedtest.net δεν παει 28 που επρεπε να παει αλλα μεχρι 20-21....! 

 

Δεν ξερω εχω κουραστει και δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...! 

 

Εχει κανεις καμμια ιδεα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει απόλυτα το Router σου, να σου φέρω ένα παράδειγμα. Στο MacBook που έχει 5άρα κεραία μεγάλης εμβέλειας μου λέει 35-38 στο iPhone που έχει νορμάλ κεραία 25-28. Δηλαδή παίζει ρόλο και η κεραία της συσκευής. Εννοείτε οτι ενσύρματα βαράει κόκκινο, αφού δεν χάνει σήμα το καλώδιο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει απόλυτα το Router σου, να σου φέρω ένα παράδειγμα. Στο MacBook που έχει 5άρα κεραία μεγάλης εμβέλειας μου λέει 35-38 στο iPhone που έχει νορμάλ κεραία 25-28. Δηλαδή παίζει ρόλο και η κεραία της συσκευής. Εννοείτε οτι ενσύρματα βαράει κόκκινο, αφού δεν χάνει σήμα το καλώδιο.  

 

Δηλαδη λες οτι φταει το στικακι που εβαλα στο Desktop ασχετως αν εχει διπλη μπαντα ? Οτι δεν εχει εμβελεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη λες οτι φταει το στικακι που εβαλα στο Desktop ασχετως αν εχει διπλη μπαντα ? Οτι δεν εχει εμβελεια?

Πιθανόν, έχεις κάποιο λάπτοπ? Αν ναί πάρε το λάπτοπ κάτσε δίπλα στο ρούτερ και δοκίμασε, μετά απομακρύνσου και τέσταρε και το στικ. Παίζει φυσικά να φταίει και το Ρουτερ. Θέλει δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν, έχεις κάποιο λάπτοπ? Αν ναί πάρε το λάπτοπ κάτσε δίπλα στο ρούτερ και δοκίμασε, μετά απομακρύνσου και τέσταρε και το στικ. Παίζει φυσικά να φταίει και το Ρουτερ. Θέλει δοκιμές.

 

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εχε σκαμπανεβασματα η ταχυτητα ...! το τεσταρω με τα ftp dsl speed του ΟΤΕ και απο 2,8-2,9 κατεβαινει μεχρι το 0kb και ξανα πανω...! Αλλα ειναι δυνατον και το router και το usb stick να ειναι χαλασμενα ! και τα 2 καινουργια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εχε σκαμπανεβασματα η ταχυτητα ...! το τεσταρω με τα ftp dsl speed του ΟΤΕ και απο 2,8-2,9 κατεβαινει μεχρι το 0kb και ξανα πανω...! Αλλα ειναι δυνατον και το router και το usb stick να ειναι χαλασμενα ! και τα 2 καινουργια ?

Δοκίμασες το Speedtest.net ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εκει καθε φορα οτι ναναι μετρηση ...! Τωρα το μετρησα 

 

http://www.speedtest.net/result/4559314590.png

 

Οταν δω οτι αρχιζουν και κολλανε οι σελιδες αν παω να μετρησω ταχυτητα μπορει να παει 6-7 αλλες φορες μεχρι 14-15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εκει καθε φορα οτι ναναι μετρηση ...! Τωρα το μετρησα 

 

http://www.speedtest.net/result/4559314590.png

 

Οταν δω οτι αρχιζουν και κολλανε οι σελιδες αν παω να μετρησω ταχυτητα μπορει να παει 6-7 αλλες φορες μεχρι 14-15

To Router σε τί ταχύτητα έχει κλειδώσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να το δω απο τις ρυθμισεις του ρουτερ ? 
 
Επισης τωρα εφαγε κοκομπλοκο...! δεν ανοιγε σελιδες..! 
 
DNS_PROBE_FINISHED_NO_INTERNET 
 
DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG 

2 Μετρησεις απο κινητο 

post-213460-0-11892700-1438787017_thumb.jpg

post-213460-0-86646200-1438787017_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...