Προς το περιεχόμενο

Nero "data verification failed"- Μη αξιόπιστα CD


Panahs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, ο υπολογιστής μου είναι Ρ4 με Motherboard MSI 648 Max και Win XP pro. Το αντιγραφικό μου είναι Plextor 48x24x48x.

Το πρόβλημα είναι ότι ποτέ δεν έχω επιτυχές verification με το Nero 5.5 μου (πρόσφατα έβαλα το 6 και αφού κατάλαβα τι αποτυχία είναι, επέστρεψα στο 5.5) στα CD που γράφω. Συχνά είναι αναξιόπιστα και το πρόβλημα παρουσιάζεται πιο φανερά στα video αρχεία όπου βγάζουν errors. Την προηγούμενη βδομάδα για παράδειγμα έκανα ένα backup CD μέσα στο οποίο είχα και βιντεάκια. Το CD ήταν Philips 48x και η ταχύτητα που το έγραψα 16x. Γέμισα με data verification λάθη (“files are different”) και φυσικά ένα βιντεάκι κολλούσε.

Πιστεύω (και ελπίζω!) ότι το πρόβλημα έχει σχέση με drivers και κυρίως με το Nero. To Clone και το Alcohol που έχω δεν μου παρουσιάζουν συχνά παρόμοια προβλήματα.

 

Θέλω να κάψω και divx CDs και δεν τολμώ να το κάνω γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα πετάνε κολλήματα!

 

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει με το data verification του Nero, καθώς και κάποιες τεχνικές ώστε να κάνω πιο αξιόπιστα CD γενικότερα?

Το Plextor μου φαίνεται να λειτουργεί κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα' date='

 

δοκίμασε να "ρίξεις" την ταχύτητα εγγραφής.[/quote']

 

Ναι... για αυτό μιλάμε...

Κατάφερα και έβγαλα προβληματικό CD με τετραπλή ταχύτητα, και μάλιστα ήταν το προηγούμενο απο αυτό το παράδειγμα που ανέφερα (μόνο που ήταν από το Nero 6 και δεν το θεώρησα απαραίτητο να το αναφέρω.

Δεν πάει παρακάτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα μια επιλογή στα BIOS για το drive που λέγεται “32 bit transfer mode”, ήταν στο off και την ενεργοποίησα. Ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι η συγκεκριμένη επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε και ενα φιλαρακι το ιδιο ακριβως προβλημα.... ακομα και με 1x του εβγαζε προβληματα. Τελικα εστειλε πισω το plextor και του το αλλαξανε. Δουλευε κανονικά, δεν φαινόταν να παρουσιαζεί κάποιο προβλημα. Αλλά τελικά αποδειχθηκε οτι ηταν χαλασμενο...

Αποψη μου ειναι να το στειλεις πισω... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' αλλά κοντεύω ένα χρόνο από τη στιγμή που το πήρα.

Ο φίλος σου έγραφε και σωστά CDs, ή είχε συνεχώς προβλήματα?[/quote']

 

Τα plextor εχουν 2 χρονια εγγυηση....οποτε εισαι οκ....

RMA on-site και σε 1 βδομαδα περιπου θα εχεις αλλο[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά, αλλά μπορεί να γίνει έτσι απλά αυτό το πράγμα? Όπως είπα, το Plextor φαινομενικά δεν έχει κάποιο πρόβλημα και έχω γράψει αρκετά σωστά CDs.

Μπορώ έτσι εύκολα να αλλάξω συσκευή??

Και στο κάτω κάτω πως είναι τόσο σίγουρο ότι φταίει η συσκευή και δεν είναι πρόβλημα drivers?

 

HELP!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δήλωσε το στο bios, & μετά τσέκαρε:

 

Mobo eide drivers (απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση)

Dma

Aspi (αν όχι του nero τότε adaptec 4.60)

Το καλώδιο του eide controller (μέσα στο case)

Απεγκατέστησε ότι π@π@ριές έχεις από Roxio

Εγκατέστησε το Nero της επιλογής σου (και το 5 και το 6 πρέπει να σου βγάλουν οκ δισκάκι)

Βάλτο μόνο του master στον secondary eide για δοκιμή

 

Αφού βεβαιωθείς ότι έχεις κάνει όλα τα παραπάνω & δουλεύουν, δοκίμασε να κάψεις σε ένα δισκάκι 700mb μάρκας (verbatim/tdk/sony/maxell κτλ), 650mb data & πάνω, από το σκληρό που boοtάρεις (primary eide).

 

Αν δεν στο βγάλει οκ ούτε τότε, rma στην plextor.

(3-4 εργάσιμες μέρες υπόθεση, κόστος=>1 τηλεφώνημα στην courier)

(Zητάς αντικατάσταση του drive)

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δήλωσε το στο bios' date=' & μετά τσέκαρε:

 

Mobo eide drivers (απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση)

Dma

Aspi (αν όχι του nero τότε adaptec 4.60)

Το καλώδιο του eide controller (μέσα στο case)

Απεγκατέστησε ότι π@π@ριές έχεις από Roxio

Εγκατέστησε το Nero της επιλογής σου (και το 5 και το 6 πρέπει να σου βγάλουν οκ δισκάκι)

Βάλτο μόνο του master στον secondary eide για δοκιμή

 

Αφού βεβαιωθείς ότι έχεις κάνει όλα τα παραπάνω & δουλεύουν, δοκίμασε να κάψεις σε ένα δισκάκι 700mb μάρκας (verbatim/tdk/sony/maxell κτλ), 650mb data & πάνω, από το σκληρό που boοtάρεις (primary eide).

 

Αν δεν στο βγάλει οκ ούτε τότε, rma στην plextor.

(3-4 εργάσιμες μέρες υπόθεση, κόστος=>1 τηλεφώνημα στην courier)

(Zητάς αντικατάσταση του drive)

 

sc[/quote']

 

 

Φίλε μου, το post σου ήταν αυτό που περίμενα! Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Όμως

 

Στο bios φαίνεται μια χαρά δηλωμένο.

Τα καλώδια δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Το Roxio δεν ξέρω τι είναι. Δεν έχω τέτοιο πράγμα.

Το Plextor είναι ήδη στο master, στο secondary IDE.

Χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα επώνυμα CDs, κυρίως Samsung και Philips και κατά καιρούς τίποτα AllStar.

Εγκατέστησα και τους IDE drivers της mobo.

 

Μέχρι τώρα έγραψα δοκιμαστικά σε δύο επανεγγράψιμα (Philips, Verbatim) 2 βιντεάκια 5 φορές, και πήρα μόνο μια φορά verification succes. Και στο συγκεκριμένο είχα βάλει να γράψει μόνο το ένα!

 

Μήπως ήρθε η στιγμή για RMA? :(

 

Αυτή την στιγμή κατεβάζω καινούρια firmware. Λέτε να βοηθήσουν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον όχι. Κάνε ένα κόπο και δοκίμασε τον εγγραφέα σου σε υπολογιστή που να έχει motherboard με ένα πραγματικά καλό chipset. Intel 845, ή 865 ας πούμε.

 

Φίλε μου δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

Τελικά πήγα το Plextor μου σε ένα φίλο που έχει και αυτός το 52x, δοκιμάσαμε να γράψουμε τα ίδια αρχεία σε επανεγγράψιμα με ταχύτητα 10x, το 52x τα έγραψε μια χαρά και αθόρυβα και το δικό μου απέτυχε -data verification failed- (και έκανε και θόρυβο).

 

Αμέσως μετά από αυτό συμπλήρωσα και έστειλα RMA.

 

Α, το άλλο δεν το έχω πει! Το πορτάκι τις περισσότερες φορές δεν ανοίγει με την πρώτη! Πρέπει να το πατήσεις και δεύτερη φορά για να ανοίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε rumbero, τί του λες του παιδιού;

Αν δεν έχεις pc που κοστίζει 3.000.000€ δεν μπορείς να γράψεις cd; :shock:

Για να γράψεις dvd δηλαδή τί θες; Το Echellon; :shock:

 

Μην ανυσηχείς Panahs, σε μερικές μέρες θα έχεις πίσω new recorder :D

Πες μας τι έγινε.

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...