Προς το περιεχόμενο

Η Samsung αποκάλυψε τα νέα Galaxy Note 5 και Galaxy S6 edge+ (Updated)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή, εκτός του launcher, τα Samsung είναι σχεδόν pure android;... Μάλιστα...

Το άρθρο που σου παρέθεσα το διάβασες; Γράφει ότι η Samsung έχασε τη δίκη και θα πρέπει να επιτρέψει στους χρήστες να αφαιρούν τις εφαρμογές της. Λες να πήγε στα δικαστήρια για να υποστηρίξει τις εφαρμογές των providers; Που αναγράφει το άρθρο ότι οι εφαρμογές είναι των providers; Αν ήταν των provider τί δουλειά έιχε η Samsung να πάει μόνη της στο δικαστήριο;

Πόσο δύσκολο είναι να διαβάσεις το άρθρο και μετά να γράψεις; Το να γράφεις (και μάλιστα σε προσβλητικό τόνο) δε σε βοηθάει να στηρίξεις τη γνώμη σου.

 

Το άρθρο είναι για το Note 3 που όντως είχε πολύ bloatware και lags σε gallery/dialer. Σου εξηγώ πως πλέον δεν ισχύει. Το S6 έχει ελάχιστα (για την ακρίβεια είναι λιγότερα απο iPhne και LG) και το lag δεν υπάρχει. Οπότε μπορείς να μην θες Sasmung για 1000 λόγους αλλά το bloatware δεν ισχύει πλέον.

 

ΥΓ. Συγγνώμη αν ο τόνος μου ήταν υψηλός. Απλά εχω κουραστεί (και ισχύει για ολες τις συσκευες) να βλέπω σχόλια απο ανθρώπους που απλά ακουνε τι παίζει. Οπως δεν εκφέρω γνώμη για το iOS 9 που ούτε λεπτο δεν το έχω δουλεψει ετσι περιμένω και απο αλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μήπως το promotion είναι της sprint  και όχι της samsung?

 

 

Ποτέ μια προωθητική δεν γίνεται χωρίς να έχει εμπλοκή η εταιρεία των συσκευών. Μιλάω εκ πείρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε τι χάσατε όσοι δεν είδατε το χθεσινό event.

 

 

 

H Samsung σίγουρα δεν αντιγράφει την Apple.... έχει το δικό της μοναδικό στυλ. 

 

2nbhvl5.png

 

 

H εξέλιξη του UI στο Τσαμσουγκ Gear.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο είναι για το Note 3 που όντως είχε πολύ bloatware και lags σε gallery/dialer. Σου εξηγώ πως πλέον δεν ισχύει. Το S6 έχει ελάχιστα (για την ακρίβεια είναι λιγότερα απο iPhne και LG) και το lag δεν υπάρχει. Οπότε μπορείς να μην θες Sasmung για 1000 λόγους αλλά το bloatware δεν ισχύει πλέον.

 

ΥΓ. Συγγνώμη αν ο τόνος μου ήταν υψηλός. Απλά εχω κουραστεί (και ισχύει για ολες τις συσκευες) να βλέπω σχόλια απο ανθρώπους που απλά ακουνε τι παίζει. Οπως δεν εκφέρω γνώμη για το iOS 9 που ούτε λεπτο δεν το έχω δουλεψει ετσι περιμένω και απο αλλους

Bloatware δεν είναι μόνο κάποια app αλλά και τα 500 services που τρέχουν από πίσω
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μια προωθητική δεν γίνεται χωρίς να έχει εμπλοκή η εταιρεία των συσκευών. Μιλάω εκ πείρας.

Αυτό το φέρε τη παλιά σου συσκευή και πάρε την καινούρια το κάνουν στην Αμερική και με το iphone. Τι σημαίνει ότι δεν είναι καλό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μια προωθητική δεν γίνεται χωρίς να έχει εμπλοκή η εταιρεία των συσκευών. Μιλάω εκ πείρας.

Δηλαδη το να το παρεις 200 λιγοτερο και ενα Tab ειναι κακο στην συγκεκριμενη περιπτωση;

Απο την μια γκρινιαζουν ειναι ακριβο...

Απο την αλλη το λεμε υποτιμητικα οταν μας το δινουν με εκπτωση.

 

Τελικα δεν ευχαριστιομαστε με τιποτε.

Και τσαμπα να μας το δωσουν παλι κατι θα βρουμε να πουμε...φοβερο απο ολες τις αποψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Really; Ακόμα δεν ανακοινώθηκε η συσκευή; Και δίνουν και το tablet δώρο; Όπως είπα και πιο πάνω, και 5 σοκολάτες κυρ Θόδωρε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε τι χάσατε όσοι δεν είδατε το χθεσινό event.

 

 

 

H Samsung σίγουρα δεν αντιγράφει την Apple.... έχει το δικό της μοναδικό στυλ. 

 

2nbhvl5.png

 

 

H εξέλιξη του UI στο Τσαμσουγκ Gear.

Προτιμω τους νανους της apple. :-D Εχεις δικιο...

Αυτη πολυ ψιλη μου πεφτει για τα γουστα μου...

Really; Ακόμα δεν ανακοινώθηκε η συσκευή; Και δίνουν και το tablet δώρο; Όπως είπα και πιο πάνω, και 5 σοκολάτες κυρ Θόδωρε...

Καλα εσυ μην τα παιρνεις...δεν ειναι δα και υποχρεωτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο samsung σκάψε το λακο σου,η σειρά note ήταν εργαλείο πλέον έγινε "κόσμημα" δεν νοειται phablet χωρίς επέκταση μνήμης (και για όσους λένε α δεν φτάνουν 32-64gb να πω πως με 32 τηλεφώνου + 32 micro sd δεν μου αρκούν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το να το παρεις 200 λιγοτερο και ενα Tab ειναι κακο στην συγκεκριμενη περιπτωση;

Απο την μια γκρινιαζουν ειναι ακριβο...

Απο την αλλη το λεμε υποτιμητικα οταν μας το δινουν με εκπτωση.

 

Τελικα δεν ευχαριστιομαστε με τιποτε.

Και τσαμπα να μας το δωσουν παλι κατι θα βρουμε να πουμε...φοβερο απο ολες τις αποψεις.

 

 

Αν δεν μπόρεσες να καταλάβεις το νόημα του σχολίου, δεν μπορώ να κάνω κάτι. Φυσικά και με συμφέρει εμένα, τώρα μιλάμε για την εταιρεία. Απλά δείχνει πόσο εμπιστοσύνη έχεις στο προϊόν σου. Πάρε και 200$ έκπτωση πάρε και ένα tablet μαζί μπας και πουλήσουμε κάτι παραπάνω τώρα που προλαβαίνουμε πριν τις 9 Σεπτέμβρη. Και όλα αυτά από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας. Να ήταν σε 7-8 μήνες, λίγο πριν την παρουσίαση του νέου μοντέλου να το καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπόρεσες να καταλάβεις το νόημα του σχολίου, δεν μπορώ να κάνω κάτι. Φυσικά και με συμφέρει εμένα, τώρα μιλάμε για την εταιρεία. Απλά δείχνει πόσο εμπιστοσύνη έχεις στο προϊόν σου. Πάρε και 200$ έκπτωση πάρε και ένα tablet μαζί μπας και πουλήσουμε κάτι παραπάνω τώρα που προλαβαίνουμε πριν τις 9 Σεπτέμβρη. Και όλα αυτά από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας. Να ήταν σε 7-8 μήνες, λίγο πριν την παρουσίαση του νέου μοντέλου να το καταλάβω.

Φιλε μου καποια στιγμη θα πρεπει να κυριολεκτουμε με αυτα που λεμε και οχι να κανουμε κριτικη του στυλ "οπως μας βολευει".

 

Ολοι λεγανε οτι τα samsung ειναι ακριβα κλπ.Βγηκε και το αρθρο για το s6 100 κατω...και τρεξανε ολοι να πουνε καιρος ηταν κλπ.

Ερχεται λοιπον και για να μην φαει την ιδια κριτικη απο την αρχη σου το δινει 200 κατω και παρε και ενα Tab(εγω το παιρνω ανετα).

Το κακο που ειναι;

 

Ας βγει και η apple με 200 κατω και ενα ipad με το 6s(θα γκρεμιστει το συμπαν).Τι θα πω;Δεν το παιρνω;μλκς θα ημουν με το συμπαθειο...ιδιαιτερα οταν τετοιες κινησεις πρεπει να επιβραβευονται και οχι να "ειρωνευονται".

Παρε την εταιρεια και πες της με την λογικη σου να το εχουν 1500 για να ανεβασει το κυρος του προιον της...δηλαδη ενταξει...βηχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες μαν, σοβαρα τωρα? Ειναι ενα νημα για ενα νεο προϊόν και μας λες να μην το κρίνουμε? Σε φαση τι, ειναι αυτο που ειναι, αγοράστε το αλλιως σημαινει πως δεν έχετε χρηματα να το παρετε?

 

Η μοναδικότητα της σειράς Note είναι το spen σε συνδυασμό με το wacom. Εκει πονταρει η Samsung και ειναι λογικο απο τη μια. Φυσικα οι υποψήφιοι αγοραστες θα εξετασουν τι προσφερει (εδω βαλε και το οτι θα σχολιασουν κιόλας) και τελος θα καταλήξουν ή να το αγοράσουν ή όχι αν δουν πως δεν μπορουν να κάνουν διχως extra χωρητικότητα και έξτρα μπαταρία. Ειδικα οσον αφορα το δευτερο, ξερω πολλούς που κυκλοφορούν με 2η μπαταρια γιατι το λιώνουν και οχι το power bank δε βολεύει παντα.

 

Επαυξάνω.

Αυτά παθαίνουμε με τη Sammy που έβαλε στόχο να γίνει Apple στη θέση της Apple. Μας έφερε και πελάτες τέτοιας φιλοσοφίας ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καποια στιγμη θα πρεπει να κυριολεκτουμε με αυτα που λεμε και οχι να κανουμε κριτικη του στυλ "οπως μας βολευει".

 

Ολοι λεγανε οτι τα samsung ειναι ακριβα κλπ.Βγηκε και το αρθρο για το s6 100 κατω...και τρεξανε ολοι να πουνε καιρος ηταν κλπ.

Ερχεται λοιπον και για να μην φαει την ιδια κριτικη απο την αρχη σου το δινει 200 κατω και παρε και ενα Tab(εγω το παιρνω ανετα).

Το κακο που ειναι;

 

Ας βγει και η apple με 200 κατω και ενα ipad με το 6s(θα γκρεμιστει το συμπαν).Τι θα πω;Δεν το παιρνω;μλκς θα ημουν με το συμπαθειο...ιδιαιτερα οταν τετοιες κινησεις πρεπει να επιβραβευονται και οχι να "ειρωνευονται".

Παρε την εταιρεια και πες της με την λογικη σου να το εχουν 1500 για να ανεβασει το κυρος του προιον της...δηλαδη ενταξει...βηχουμε.

Το Tablet που δίνει μαζί είναι ένα πλαστικό 7ιντσο αργό Tab 3 των 79€. Δεν μπορείς να το συγκρίνεις με το iPad και στην τελική η Samsung αν πίστευε ότι τα προϊόντα της αξίζουν δεν θα έπαιζε με τις τιμές κάθε τόσο, μια πάνω μια κάτω. Δηλαδή σαν πελάτης πάω βάζω χρέος 890€ για το "Shameless" κινητό της και μετά από δύο μήνες μειώνει την τιμή του στα περίπου 590-690€. Πρώτα ας μάθει να κατασκευάζει συσκευές ανταγωνιστικές και να μην προσπαθεί να γίνει Apple όπως είπε και ένας φίλος από πάνω και να αποφασίσει πως θα κοστολογεί τις συσκευές της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο μπερδεμένα μας τα λέει η Samsung: αυξάνει τιμές και μειώνει λειτουργικότητα. 

 

Με δεδομένο πως λανσάρει 200 μοντέλα το χρόνο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να "κανιβαλλίσει" και την πραματική ναυαρχίδα της (Note), αφαιρώντας την SD, το ράδιο, το IR Blaster και την αποσπώμενη μπαταρία ; Αυτά ήταν τα χαρακτηριστικά (μαζί με το πενάκι) που έκαναν το Note μοναδικό.

 

Συνοπτικά:

 

  • το IR που το χρησιμοποιούσαμε για remote control στις Samsung τηλεοράσεις δεν υπάρχει πια
  • η SD, για media consumption, δεν υπάρχει πια (καθιστά αδύνατη πια τη χρήση του Gear VR, αν και ενδιαφέρει λίγους ωστόσο "χτυπά" το οικοσύστημα samsung ξανά)
  • η αποσπώμενη μπαταρία ήταν ιδιαίτερο χαρακτηριστικό (το powerbank έχει άλλο όγκο, απαιτεί καλώδιο, θέλει άλλο χώρο)

Θα μπορούσε να κρατήσει το s6 σαν iphone κλώνο (μιας και τρέχει προς τα εκεί) και να διατηρήσει το note με όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που το έκαναν να ξεχωρίζει.

 

Πρακτικά το note έγινε ένα samsung s6 με πενάκι, έχασε εκείνη την ταυτότητα που είχε τα περασμένα χρόνια (μια κατηγορία μόνο του). Ίσως ήταν το μοναδικό κινητό που έκανε την apple να σκεφτεί (και να κατασκευάσει) κινητά με μεγαλύτερες οθόνες ώστε να έχει ανταγωνισμό σε αυτήν την κατηγορία.

 

Το SPen από μόνο του δεν ξέρω πόσο ανταγωνιστικό είναι πλέον σε σχέση με το 6plus: ήδη κυκλοφορούν εξαιρετικές εναλλακτικές στο οικοσύστημα της apple που προσθέτουν "σχεδιαστικές" δυνατότητες στα τηλέφωνα (αλλά και στα tablets..).

 

συμπερασματικά:

- Η Apple προσθέτει χαρακτηριστικά (με σταγονόμετρο), λανσάρει περιορισμένες συσκευές, κρατάει premium χαρακτήρα, ανοίγει το οικοσύστημα, διατηρεί τιμές αυξάνοντας χωρητικότητα

- Η Samsung αφαιρεί χαρακτηριστικά (με τον...μπαλτά), λανσάρει πολλαπλές συσκευές, δημιουργεί premium χαρακτήρα, κλείνει το οικοσύστημα, διατηρεί τιμές μειώνοντας χωρητικότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες μαν, σοβαρα τωρα? Ειναι ενα νημα για ενα νεο προϊόν και μας λες να μην το κρίνουμε? Σε φαση τι, ειναι αυτο που ειναι, αγοράστε το αλλιως σημαινει πως δεν έχετε χρηματα να το παρετε?

Η μοναδικότητα της σειράς Note είναι το spen σε συνδυασμό με το wacom. Εκει πονταρει η Samsung και ειναι λογικο απο τη μια. Φυσικα οι υποψήφιοι αγοραστες θα εξετασουν τι προσφερει (εδω βαλε και το οτι θα σχολιασουν κιόλας) και τελος θα καταλήξουν ή να το αγοράσουν ή όχι αν δουν πως δεν μπορουν να κάνουν διχως extra χωρητικότητα και έξτρα μπαταρία. Ειδικα οσον αφορα το δευτερο, ξερω πολλούς που κυκλοφορούν με 2η μπαταρια γιατι το λιώνουν και οχι το power bank δε βολεύει παντα.

αλλο να κρινεις κατι αλλο να σπαμαρεις απο τοτε που βγηκε το σ6 για την ες ντι και την μπαταρια.εχει καταντησει αηδια πια.ετσι θα παει το θεμα οπως φαινεται πλεον και θα δειτε ολοι θα ακολουθησουν.στην τελικη μαζευτε υπογραφες και στειλτε τις στην σαμσουνγκ .τα ιδια και τα ιδια ημαρτον
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...