Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για SQL.


vaggelis7172

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!!Θα ηθελα να ρωτησω:η γλωσσα SQL ανανεωνεται συνεχεια στις εντολες της?Εχω ενα βιβλίο εκδοσης 1993 αλλα δεν ξερω αν θα με καλυψει γιατι σκεφτομαι να ασχοληθω.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δε θα σε καλύψει.

 

Αλλά να έχεις υπόψη ότι στην πράξη δεν υπάρχει "η SQL". Υπάρχουν πολλές διαφορετικές υλοποιήσεις της SQL οι οποίες διαφέρουν σε κάποια πράγματα, έχουν ιδιαιτερότητες, κλπ, και πάντα με κάποια από αυτές δουλεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλος χακερ χρειαζεται καλες γνωσεις sql να ξερεις


εγω με την σκλ συριγγα μπορεσα και χακαρα την ηλεκτρονικη διωξη εγκληματος ειναι τρομερη η sql injection!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλος χακερ χρειαζεται καλες γνωσεις sql να ξερεις

εγω με την σκλ συριγγα μπορεσα και χακαρα την ηλεκτρονικη διωξη εγκληματος ειναι τρομερη η sql injection!!!

 

Η ηλεκτρονική δίωξη εγκλήματος έχει ευπάθεια σε sql injection;

Μου κάνει τρομερή εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλος χακερ χρειαζεται καλες γνωσεις sql να ξερεις

εγω με την σκλ συριγγα μπορεσα και χακαρα την ηλεκτρονικη διωξη εγκληματος ειναι τρομερη η sql injection!!!

Πρώτον, injection= ενεση, οχι σύριγγα.

Δυτερον, ούτε καν καθώς η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος δεν έχει δικιά της ιστοσελιδα.

Καλησπερα σε ολους!!Θα ηθελα να ρωτησω:η γλωσσα SQL ανανεωνεται συνεχεια στις εντολες της?Εχω ενα βιβλίο εκδοσης 1993 αλλα δεν ξερω αν θα με καλυψει γιατι σκεφτομαι να ασχοληθω.Ευχαριστω.

Δεν νομίζω να σε καλύψει καθως έχουν γινει πολλες εξελίξεις από τότε. Επίσης συνδύασε την SQL με κάποια γλωσσά προγραμματισμου οπως PHP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1.Δευτερον, ούτε καν καθώς η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος δεν έχει δικιά της ιστοσελιδα.

2.Δεν νομίζω να σε καλύψει καθως έχουν γινει πολλες εξελίξεις από τότε. Επίσης συνδύασε την SQL με κάποια γλωσσά προγραμματισμου οπως PHP

 

1. Φυσικά, πώς να έχει; Αφού χακαρίστηκε είπαμε, είναι άλλος στα κουμάντα...

2. +1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαρρώ πως το "injection" θα μπορούσε να μεταφραστεί ως "έκχυση" και όχι ως ένεση.

 

Αφού αυτό που γίνεται είναι να βάζει/εκχύει και όχι να κάνει ένεση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαρρώ πως το "injection" θα μπορούσε να μεταφραστεί ως "έκχυση" και όχι ως ένεση.

 

Αφού αυτό που γίνεται είναι να βάζει/εκχύει και όχι να κάνει ένεση.  

Θα συμφωνήσω ως προς το αιτιολογικό μέρος, αλλά η λέξη είναι η "έγχυση" (από το εν και χέω), αφού βάζουμε ΜΕΣΑ στην SQL τον κώδικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Φυσικά, πώς να έχει; Αφού χακαρίστηκε είπαμε, είναι άλλος στα κουμάντα...

2. +1

Tους πηρες και τα κλειδια, τους πεταξες και απο το σπιτι ενα πραγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλος χακερ χρειαζεται καλες γνωσεις sql να ξερεις

εγω με την σκλ συριγγα μπορεσα και χακαρα την ηλεκτρονικη διωξη εγκληματος ειναι τρομερη η sql injection!!!

Εκλαψα...  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυτερον, ούτε καν καθώς η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος δεν έχει δικιά της ιστοσελιδα.

 

Ναι αλλά η ηλεκτρονική δίωξη εγκλήματος μπορεί να έχει. Το ειπε καθαρά το παιδι:

 

εγω με την σκλ συριγγα μπορεσα και χακαρα την ηλεκτρονικη διωξη εγκληματος ειναι τρομερη η sql injection!!!

 

...Τι δεν καταλαβαίνεις;;; :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!!Θα ηθελα να ρωτησω:η γλωσσα SQL ανανεωνεται συνεχεια στις εντολες της?Εχω ενα βιβλίο εκδοσης 1993 αλλα δεν ξερω αν θα με καλυψει γιατι σκεφτομαι να ασχοληθω.Ευχαριστω.

 

Όχι. 22 χρόνια επίσης είναι αιώνες στην τεχνολογία επίσης. Είναι σαν να μου λές αν το δόρυ, το όπλον (ασπίδα) και η φάλαγγα θα μπορέσουν να αντιμετωπίσουν τους κατάφρακτους ιππότες του Βυζαντίου. Αν όχι τον στρατό του Ναπολέωντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...