Προς το περιεχόμενο

Το 96,8% των smartphones που πωλούνται είναι iPhone ή Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαρότατα. Ανάγκη αντιβάιρους δεν υπάρχει, καμιά εφαρμογή στο στορ δεν είναι μαλγουερ, όλες οι συσκευές είναι ταχύτατες, οι εφαρμογές δεν σου ζητάνε δικαιώματα που δεν χρειάζονται και σε κάθε περίπτωση σε ρωτάνε. Να γράψω κι άλλα ή είναι αρκετά;

 

Όλοι εσείς που κόπτεστε για το android, πιάσατε ποτέ στα χέρια σας κανα sony, lg, samsung των 80-150 ευρώ (αυτά που αγοράζει το 80% που σας χαρίζει και ποσοστό) ή μόνο note 4 και πάνω;

 

Που μας χαρίζει ποσοστά.

Δεν ξέρω μάγκα αν εσύ την έχεις δει μαζορέτα της microsoft, αλλά δεν είναι όλοι οπαδοί όπως εσύ να αναφέρεσε στο ποσοστό του android, ως το ποσοστό μας.

 

Λες και κάνουμε συζήτηση γαύρων βάζελων.

Σας κάναμε σας ράναμε κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτή η "γηπεδική" ευλάβεια με την οποία κάποιοι υπερασπίζεστε την κάθε πλατφόρμα και εταιρεία με κάνει να αναρωτιέμαι: Παίρνετε ποσοστά από τις πωλήσεις;

Η κάθε πλατφόρμα και εταιρεία έχει ένα target group. Έτσι δουλεύουν οι εταιρείες. Ανάλογα με το target group, η ποιότητα κατασκευής, η ταχύτητα, τα έξτρα και όλα τα "καλούδια" της τεχνολογίας ποικίλλουν.

 

Άντε να πείσεις τον παππού που δεν έχει ακούσει ποτέ τη λέξη internet ότι το iphone είναι το καλύτερο για Α-Β λόγους και να τον κάνεις να σκάσει 800-900 ευρώ για να πάρει ένα. Θα το πάρει; @@ θα πάρει, για αυτόν το τηλέφωνο πρέπει απλά να παίρνει τηλέφωνο και να βλέπει τα κουμπιά.

 

Κοινώς, υπάρχει όλη η κλίμακα για όλα τα γούστα και όλες τις τσέπες. Από τη στιγμή που οι πλατφόρμες αναβαθμίζονται, η τεχνολογία εξελίσσεται και οι εταιρείες εξαγοράζονται ή φυτρώνουν σαν θυγατρικές άλλων, δεν υπάρχει ουσιαστικά "καλύτερο". Το καλύτερο είναι προσωπική υπόθεση, ανάλογα με την τσέπη και τις ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikchris Έχει εφαρμογή F2G wind. Και πολύ καλή.

 

Δεν το ηξερα.

 

Την κατεβασα.

Και φυσικα, καμια σχεση με την αντιστοιχη του Android. Ουτε καν Live tile.

Αυτή η "γηπεδική" ευλάβεια με την οποία κάποιοι υπερασπίζεστε την κάθε πλατφόρμα και εταιρεία με κάνει να αναρωτιέμαι: Παίρνετε ποσοστά από τις πωλήσεις;

Η κάθε πλατφόρμα και εταιρεία έχει ένα target group. Έτσι δουλεύουν οι εταιρείες. Ανάλογα με το target group, η ποιότητα κατασκευής, η ταχύτητα, τα έξτρα και όλα τα "καλούδια" της τεχνολογίας ποικίλλουν.

 

Άντε να πείσεις τον παππού που δεν έχει ακούσει ποτέ τη λέξη internet ότι το iphone είναι το καλύτερο για Α-Β λόγους και να τον κάνεις να σκάσει 800-900 ευρώ για να πάρει ένα. Θα το πάρει; @@ θα πάρει, για αυτόν το τηλέφωνο πρέπει απλά να παίρνει τηλέφωνο και να βλέπει τα κουμπιά.

 

Κοινώς, υπάρχει όλη η κλίμακα για όλα τα γούστα και όλες τις τσέπες. Από τη στιγμή που οι πλατφόρμες αναβαθμίζονται, η τεχνολογία εξελίσσεται και οι εταιρείες εξαγοράζονται ή φυτρώνουν σαν θυγατρικές άλλων, δεν υπάρχει ουσιαστικά "καλύτερο". Το καλύτερο είναι προσωπική υπόθεση, ανάλογα με την τσέπη και τις ανάγκες.

 

Mηνυμα χωρις ουσια.

 

Και οχι, δεν εχει η καθε εταιρια και πλατφορμα αλλο target group. 

Πολλες φορες ειναι ιδια, οπως συμβαινει και με τα κινητα.

 

Ειναι διαφορετικο το target group του Galaxy S6 και του iphone6; Οχι

Ειναι διφορετικο target group του Lumia 640 και του Moto G; Οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν μας αφορα καθολου.Το οτι βγαζει τρελα κερδη απο τα πιο υπερτιμημενα κινητα του κοσμου το ξερουμε εδω και χρονια.Εδω μιλαμε για τα ποσοστα του καθε λειτουργικου οχι για το ποσο αρμεγει τον κοσμο η καθε εταιρια.

Τα ποσοστά του λειτουργικού (δεν είναι "ενα" το Android όμως, είναι δεκάδες/εκατοντάδες βασισμένα στο Android και απλώς φοράνε τα Google services) δεν λένε τίποτε για τη βιωσιμότητα των κατασκευαστων. Ήδη οι Android κατασκευαστες καννιβαλιζονται από τους Κινέζους. HTC ζημιές, Sony ζημιές, Samsung (μαλλον) οριακά κέρδη, LG επίσης.

Εύλογη απορία: εμένα σαν καταναλωτή γιατί πρέπει να με μοιάζουν τα κέρδη ή οι ζημιές των εταιρειών;

1. Γιατί εκεί αποτυπώνεται ο φαύλος κύκλος του support των Android oem (λίγα κέρδη απο πολλες συσκευες- κακό support - λίγα κερδη κοκ)

2. Διότι είναι εμφανές ακόμα και από το ποσοστό των κερδών των Android oem (που πουλάνε κοντά στο κόστος με μηδενικά κέρδη) πως το προϊόν δεν ειναι η συσκευή, αλλά ο χρήστης (ad based platform).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμήτες.

Εάν θέλετε να κάνετε σύγκριση των τριών λειτουργικών τότε θα πρέπει (τουλάχιστον) να είχατε στην κατοχή σας ένα τηλέφωνο με ίδια (σχεδόν) specs από το κάθε λειτουργικό.

Και τα τρία λειτουργικά έχουν βελτιωθεί πολύ και ανάλογα με το τι εξυπηρετεί τον καθένα (και την τιμή) αγοράζει ο καθένας.

Οι πωλήσεις σαν καταναλωτές/χρήστες δεν θα έπρεπε να μας πολύ-νοιάζουν. Αυτό που θα μας ένοιαζε θα έπρεπε να είναι να νιώθουμε καλά με την συσκευή μας και να μην απαξιώνουμε την συσκευή του άλλου και ας έχουμε φθηνότερη ή ακριβότερη από αυτόν, ή και διαφορετικό λειτουργικό.

Δυστυχώς ειδήσεις που μέσα έχει κάπου την λέξη iPhone ή Apple γεμίζουν με άσχετα και βλακώδες σχόλια. Επαναλαμβάνετε συνεχώς για την ανωτερότητα του Android και για το πόσο "βλάκες" είναι αυτοί που αγοράζουν iPhone.

Δεν βαρεθήκατε ακόμη? Είναι γελοίο δεν νομίζετε?

Σεβαστείτε τους χρήστες που για τους δικούς τους λόγους αγοράζουν την συσκευή της αρεσκείας τους είτε φθηνή είτε ακριβή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέντε (5) "σελίδες" σχόλια, αλλά το ουσιαστικότερο δεν αναφέρθηκε.

Ας υποθέσουμε ότι όλα τα λειτουργικά είναι ισοδύναμα (iOS, Android, WP8). Κι αν εγώ θέλω πχ το Sony Play memories, το JVC Everio sync, το Xyxel zCloud κτλ, αυτά υπάρχουν σε WP8? (ή σε blackberry). Μόνο iOS (στην αρχή μόνο σε αυτό) και τώρα και σε Android.

 

Άρα δεν έχει σημασία πόσο καλό, γρήγηρο κτλ. είναι το mobile OS, σημασία έχει αν τα apps ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ είναι διαθέσιμα. Γι' αυτό και οι περισσότεροι έχουν pc (ή και PC) και όχι (μόνο) mac. Τζάμπα σπασμένες εφαρμογές για όλα.

Αν κάποιος σας χαρίσει μια ferrari με την προϋπόθεση αυτό να είναι το μοναδικό σας αυτοκίνητο, θα την πάρετε; Και θα πηγαίνετε για ψώνια με αυτήν; Τι να το κάνω αν είναι το καλύτερο αυτοκίνητο στον κόσμο. Προτιμώ κάποιο που έχει μεγάλη κυκλοφορία για να βρίσκω εύκολα και φτηνά ανταλλακτικά και service.

Άρα η συζήτηση για το "καλύτερο" δεν έχει σημασία (όπως δεν είχε ΠΟΤΕ στην τεχνολογία)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποσοστά του λειτουργικού (δεν είναι "ενα" το Android όμως, είναι δεκάδες/εκατοντάδες βασισμένα στο Android και απλώς φοράνε τα Google services) δεν λένε τίποτε για τη βιωσιμότητα των κατασκευαστων. Ήδη οι Android κατασκευαστες καννιβαλιζονται από τους Κινέζους. HTC ζημιές, Sony ζημιές, Samsung (μαλλον) οριακά κέρδη, LG επίσης.

Εύλογη απορία: εμένα σαν καταναλωτή γιατί πρέπει να με μοιάζουν τα κέρδη ή οι ζημιές των εταιρειών;

1. Γιατί εκεί αποτυπώνεται ο φαύλος κύκλος του support των Android oem (λίγα κέρδη απο πολλες συσκευες- κακό support - λίγα κερδη κοκ)

2. Διότι είμαι εμφανές ακόμα και από το ποσοστό των κερδών των Android oem (που πουλάνε κοντά στο κόστος με μηδενικά μερδη) πως το προϊόν δεν ειναι η συσκευή, αλλά ο χρήστης (ad based platform).

 

1. Μια χαρα ειναι το support του android. Δεν ξερω γιατι κλαιει ο κοσμος.

Οτι η apple δινει πετσοκομενο OS μετα απο 4 χρονια σε τρομερα υπερκοστολογημενες συκευες δεν με ενδιαφερει. Δεν ειναι ο κανονας.

Θα πληρωνες με ευχαριστηση 50-100-200€ σε καθε συκευη android παραπανω για να εχεις καλυτερο support;

 

Και πριν προλαβεις, μιλαω για καθε ειδους support, και οχι μονο αναβαθμιση σε νεοτερη εκδοση OS

 

2. 

Ξερεις αραγε ποσο κοστιζουν οι συσκευες και ποσο πωλουνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μια χαρα ειναι το support του android. Δεν ξερω γιατι κλαιει ο κοσμος.

Οτι η apple δινει πετσοκομενο OS μετα απο 4 χρονια σε τρομερα υπερκοστολογημενες συκευες δεν με ενδιαφερει. Δεν ειναι ο κανονας.

Θα πληρωνες με ευχαριστηση 50-100-200€ σε καθε συκευη android παραπανω για να εχεις καλυτερο support;

 

Και πριν προλαβεις, μιλαω για καθε ειδους support, και οχι μονο αναβαθμιση σε νεοτερη εκδοση OS

 

2.

Ξερεις αραγε ποσο κοστιζουν οι συσκευες και ποσο πωλουνται;

1. Προτιμώ νέο πυρήνα και πετσοκομμενο OS σε συσκευή 4ετιας (λογικό δεν είναι?), παρά την κοροϊδία των περισσότερων κατασκευαστων Android με απαξίωση ναυαρχίδας σε 2 έτη max. Για low-mid συνήθως η λέξη support είναι άγνωστη.

 

2. Δεν ξέρω το κόστος κατασκευής της κάθε συσκευής, ξέρω όμως ότι πουλάνε πολύ περισσότερο τα mid και low end, καθώς και τα απλά feature phones σε συνολικό αριθμό πωλήσεων, παρά οι ναυαρχίδες που θα έδιναν και μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους στον oem.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τι δεν κάνει και είναι έτη φωτός πίσω; Υστερεί σε κάμερα; σε ποιότητα κατασκευής; σε ταχύτητα; Σε τι; Αν ήθελες να κατεβάζεις χιλιάδες άχρηστες εφαρμογές που θα τις σβήνεις στο λεπτό, βεβαίως και υστερεί, καθώς είναι πιο πολύ εργαλείο δουλειάς και ψυχαγωγίας, όχι αυτοσκοπός για αρχόσχολους.

 

Όσο για τα νούμερα, αυτά περιλαμβάνουν κίνες, κορέες και ταιλάνδες. Για βγάλτε νούμερα για ευρώπη, αμερική (= τον πολιτισμένο κόσμο) να δούμε τι γίνεται...

 

 

 

 

2) Σωστά. Πώς λέγεται εκείνο το παιχνίδι που είσαι κλεισμένος σ ένα δωμάτιο και πετάς το μπαλάκι στο τοίχο. Ε, για τέτοιο είναι μόνο οι low budget android.

 

με το 2 θα συμφωνησω μιας και ειμαι και εγω κατα αυτον των φθηνων προτασεων που το μονο που κανουν ειναι να δινουν ολο και χειροτερη εντυπωση για το android. αλλα το 1ο ειναι εντελως λαθος.

 

καταρχην αν το android εχει (πχ) 1.000.000 εφαρμογες και αχρηστες ειναι το 99%, το windows phone εχει 10.000 εφαρμογες και αχρηστες ειναι το 99.5% (με λιγα λογια ενω εχει λιγοτερες εφαρμογες, εχει μεγαλυτερο ποσοστο αχρηστων εφαρμογων, και οταν λεω αχρηστων εννοω εφαρμογες που γραφονται σε 10 λεπτα με ενα κουμπακι, εναν ηχο, μια εικονα, ή εφαρμογες αντιγραφες αλλων εφαρμογων).

προσωπικα θεωρω την καμερα το πιο αχρηστο εξαρτημα επανω σε ενα κινητο. οτι κινητο παιρνω παιζει να περασουν και μηνες πριν τραβηξω την 1η φωτογραφια (ενδεικτικα θυμαμαι οταν πηρα το Nexus 5 περασε ενα 3μηνο και ημουνα βολτα με μια παρεα και μου λενε να τραβηξω μια φωτογραφια και τους λεω "δεν εχω την φωτογραφικη μαζι μου", εκεινη την στιγμη συνειδητοποίησα οτι και το κινητο μου εχει καμερα, 3 μηνες μετα την αγορα του! και το ιδιο γινεται με καθε κινητο που παιρνω. ok εχουν καλη καμερα τα WP, το smartphone οφειλει να ειναι smart ομως, προσωπικά για αυτο τα αγοραζω.

επισης το Windows Phone δεν ειναι εργαλειο δουλειας. ενα τοσο κλειδωμενο λειτουργικο δεν μπορει παρα να μην μπορει να τα βγαλει περα με τις απαιτησεις πολλων χρηστων. για ψυχαγωγια παει και ερχεται αλλα ριξε μια ματια στους καλυτερους media player σε windows phone και μια σε android..  στην 2η πλατφορμα δεν ξερεις τι να πρωτοδιαλεξεις. ακομα και τους ιδιους media players να κοιταξεις (το vlc πχ), σε wp εχουν τις μισες επιλογες. ακομα και η μανια των ios & wp με iTunes & Zune καταστρεφουν και το θεμα "ψυχαγωγια".

 

κατακλειδωμενο λειτουργικο = ασφαλες λειτουργικο και τιποτα αλλο. το ειχε πει και ο Θειος Ben στον Spiderman εξαλλου "με την μεγαλη δυναμη ερχονται και οι μεγαλες ευθυνες". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google+

Fleksy

Relay For Reddit

Adaway

AirDroid

Google Drive

Nova Launcher

Rom Toolbox Pro

Tinder

Unified Remote

Whats up Cosmote

F2G Wind

Stumbleupon

Zooper Widget

Minima Pro Live wallpaper

Forza Soccer

Pushbullet

 

Και η λιστα θα συνεχιστει και αλλο αν βαλω gallery/music/dialer apps που εχεις τεραστιες επιλογες στο android.

Ότι να ναι...

Τα μισά είναι ανούσια, κάποια από τα άλλα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ανούσια και τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται καν εφαρμογή. ΟΚ...

κατακλειδωμενο λειτουργικο = ασφαλες λειτουργικο και τιποτα αλλο. το ειχε πει και ο Θειος Ben στον Spiderman εξαλλου "με την μεγαλη δυναμη ερχονται και οι μεγαλες ευθυνες". 

...Την οποία η Google έχει χρησιμοποιήσει για να γίνει από το πουθενα, μεσα σε 20 περίπου χρόνια από τη δημιουργία της, μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες του πλανήτη...

Αν δεν κάνεις "συμβολαιο με το διάβολο" κάτι τέτοιο είναι αδύνατο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To iPhone ειναι κινηταρα! Όλα τα αλλά ειναι μπακατέλες Μπροστά στα iPhone. Το λειτουργικό τους ειναι αιώνες Μπροστά και για αυτό το προτιμάει ο κόσμος . + ότι εχει Ένα brand name πολύ δυνατό σε σχέση με τις άλλες μάρκες .ποιοτητα κατασκευής όλο αλουμίνιο , σε σχέση με τις πλαστικουρες που κυκλοφορούν . Τα αλλά για bmw και κάρτα και δόσεις ειναι βλακείες και κανένας δεν κανει τέτοια . Πάντως σε εμένα και τους φίλους μου δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο,γιατί και λεφτά έχουμε και αμαξάρες . Και όχι πατίνια .

Πωτον. Το iphone δεν είναι κινηταρα είναι ενα κινητό για αυτούς που δεν θέλουν πολλά πολλά και brand name...ναι τώρα τι να πω ότι την ψωνισες άδικο δεν θα έχω αφού το διχνεις και παρακάτω. Τώρα για τη πλαστικουρα τι να σου πω ότι λυγίζει το ipone 6 plus και δεν λυγίζει το note 3 που είναι και πλαστικό εδώ τρως ακυρο και το ξέρουν όλοι και η ίδια η apple γιαυτό αν πεις το αντίθετο τότε θα είσαι εκτός. Τώρα για το σημείο που λες για λεφτά...τι να σου πω αν πιστεύεις ότι με αυτό που είπες θα γεμίσει το πμ σου με μηνύματα του τύπου "Αχ κούκλε πότε θα βγούμε" τότε πρέπει να σταματήσεις να βλέπεις Κωνσταντίνου και Ελένης (Μάνθο). Και για το δυνατό σου σημείο που λες για αυτοκίνητα και πατίνι...όπως τα λες μου θυμίζεις κατι 18χρονα με 106...άρα για ανθρώπινο αυτοκίνητο δεν σε κόβω...πότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι...

Τα μισά είναι ανούσια, κάποια από τα άλλα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ανούσια και τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται καν εφαρμογή. ΟΚ...

 

Μα φυσικά, επειδή δεν τα χρησιμοποιείς εσύ είναι ανούσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στο Android τα λέγαμε ότι ανεβαίνει συνεχώς είναι το τοπ λειτουργικό αυτή τη στιγμή για όλες τις τσεπες. Η Apple ελπίζω να πέσει κάτω από 10% του συνόλου και τα WP πριν κάνα μήνα έλεγα ότι θα πέσει και άλλο αλλά κάποιοι έλεγαν ότι θα ανεβει. Αμ δε έχει το πιο αθλιο λειτουργικό και αν δεν αλλάξει τακτική θα πέσει και κάτω από το 2%.

ε οχι μην λεμε και κοτσανες οτι η απλ δεν εχει καλο  λογισμικο. ειμαι χιλιες φορες ευχαριστημενοσ με το ιφον μου. αντροιτ τζαμπα ναι αλλα να το αγορασω ουδε ποτε .. ξανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωτον. Το iphone δεν είναι κινηταρα είναι ενα κινητό για αυτούς που δεν θέλουν πολλά πολλά και brand name...ναι τώρα τι να πω ότι την ψωνισες άδικο δεν θα έχω αφού το διχνεις και παρακάτω. Τώρα για τη πλαστικουρα τι να σου πω ότι λυγίζει το ipone 6 plus και δεν λυγίζει το note 3 που είναι και πλαστικό εδώ τρως ακυρο και το ξέρουν όλοι και η ίδια η apple γιαυτό αν πεις το αντίθετο τότε θα είσαι εκτός. Τώρα για το σημείο που λες για λεφτά...τι να σου πω αν πιστεύεις ότι με αυτό που είπες θα γεμίσει το πμ σου με μηνύματα του τύπου "Αχ κούκλε πότε θα βγούμε" τότε πρέπει να σταματήσεις να βλέπεις Κωνσταντίνου και Ελένης (Μάνθο). Και για το δυνατό σου σημείο που λες για αυτοκίνητα και πατίνι...όπως τα λες μου θυμίζεις κατι 18χρονα με 106...άρα για ανθρώπινο αυτοκίνητο δεν σε κόβω...πότε.

βαγκος ποσο ετον εισαι; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...