Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση πολλαπλών οθονών σε R7 260


DRIFT_KING

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την παρακάτω κάρτα και είδα ότι στο σαιτ αναφέρει ότι υποστηρίζει μέχρι και 6 οθόνες.

 

http://www.msi.com/product/vga/R7-260-1GD5-OC.html#hero-specification

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να συνδέσω 4 αρχικά οθόνες (αφήνω το ενδεχόμενο και για άλλες,αν τις υποστηρίζει για το μέλλον) οι οποίες θα είναι για απλή χρήση και θέλω να δείχνουν χωριστά η κάθε μια και όχι όλες μαζί το ίδιο.Είναι για χρήση σε μαγαζί οπότε θα είναι απλά τα γραφικά που θα απεικονίζουν και όχι τίποτα απαιτητικό.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι αν χρειάζομαι κάποιο συγκεκριμένο chipset μητρικής ώστε να εκμεταλλευτώ όσα μπορεί να κάνει η κάρτα γραφικών;Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει αυτό ή είναι λάθος.

 

Αν βοηθάει αυτό,είναι για μαγαζί ΠΡΟΠΟ και οι οθόνες θα είναι απλά για τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα και οι 4 ειναι tv οποτε θες hdmi.Υπαρχουν 3 λυσεις σε αυτο που θες να κανεις:

 

Παιρνεις εξτρα καρτα γραφικων με 2-3 hdmi πανω. Δεν ξερω αν συμφερει οικονομικα.

 

Παιρνεις data hdmi switch. Για να δωσει ομως 4 εξοδους ταυτοχρονα πρεπει να ειναι καλο aka ακριβο.

 

Παιρνεις απλο hdmi  splitter:

https://www.cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=65945&skr=skr15946&cat_id=006304511019

Αν ψαξεις λιγο σιγουρα θα βρεις dvi to 2 hdmi splitter.

 

Αν εχουν οι 2 απο αυτες τις tv vga, βαζεις στην καρτα γραφικων τα πολυ απλα ανταπτορακια dvi to vga, καρφωνεις και στο hdmi ενα σπλιτερακι και καθαρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Μάλλον στην 3η λύση θα πάω που είναι και η πιο φθηνή.Για κάρτα γραφικών δεν θέλω να αγοράσω άλλη αν κάνω με αυτή τη δουλειά μου,μιας και γι'αυτό το λόγο αγόρασα αυτή..απλά έκανα βλακεία που δεν ρώτησα για να πάρω την κατάλληλη αλλά μάλλον έκανα καλή επιλογή αφού υποστηρίζει τόσες οθόνες που χρειάζομαι.

 

Τώρα μια ερώτηση,επειδή θα φτιάξω ένα καινούργιο pc γι'αυτό το λόγο (το παλιό δεν είχε pci-e καθόλου για να μπει η κάρτα -ήταν αρχαίο-),θα χρειαστώ κάποια συγκεκριμένη μητρική (συγκεκριμένο chipset) ή δεν έχει να κάνει καθόλου με αυτό;Κάτι απλό σκεφτόμουν να φτιάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μητρικη δεν χρειαζεσαι κατι συγκεκριμενο, αλλα θα προτεινα να βαλεις μια με πολλες ενσωματωμενες εξοδους εικονας(3?), για να εχεις καβατζα για το μελλον για οτι προκυψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το splitter δεν σου κάνει, γιατι θέλεις η καθε tv, να έχει διαφορετική εικόνα

 

Τώρα έχεις μια dvi, μια hdmi και dp έξοδο για οθόνη, αυτο σημάινει 2 ή 3 οθόνες ταυτοχρονα.

 

Για να δώσεις σε παραπάνω οθονες θες ενα DP MST Hub, το οποίο θα βγάλει παραπάνω dp πορτες, και μετά απο dp σε hdmi. θες αρκετά λεφτα σε καλωδια και ανταπτορες.

 

Η καλυτερη λυση είναι να αγορασεις μια δευτερη φτηνη καρτα γραφικων

 

Η μητρική επισης μπορεί να σηκώσει 2-3 οθονες (δεν ξέρω ποια έχεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μητρικη δεν χρειαζεσαι κατι συγκεκριμενο, αλλα θα προτεινα να βαλεις μια με πολλες ενσωματωμενες εξοδους εικονας(3?), για να εχεις καβατζα για το μελλον για οτι προκυψει.

 

Θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ τις θύρες της μητρικής εφόσον έχω πάνω και την κάρτα γραφικών ή απενεργοποιούνται οι θύρες της μητρικής;

 

 

Το splitter δεν σου κάνει, γιατι θέλεις η καθε tv, να έχει διαφορετική εικόνα

 

Τώρα έχεις μια dvi, μια hdmi και dp έξοδο για οθόνη, αυτο σημάινει 2 ή 3 οθόνες ταυτοχρονα.

 

Για να δώσεις σε παραπάνω οθονες θες ενα DP MST Hub, το οποίο θα βγάλει παραπάνω dp πορτες, και μετά απο dp σε hdmi. θες αρκετά λεφτα σε καλωδια και ανταπτορες.

 

Η καλυτερη λυση είναι να αγορασεις μια δευτερη φτηνη καρτα γραφικων

 

Η μητρική επισης μπορεί να σηκώσει 2-3 οθονες (δεν ξέρω ποια έχεις)

 

Τώρα η κάρτα γραφικών έχει αυτές τις θύρες,2DVI-1HDMI-1DP  Αυτή είναι:

 

600.png

Mε κάτι τέτοιο στο Display Port θα είμαι εντάξει;

 

 

http://www.skroutz.gr/s/5509137/Valueline-mini-DisplayPort-male-HDMI-female-VLCP37150B0-20.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ τις θύρες της μητρικής εφόσον έχω πάνω και την κάρτα γραφικών ή απενεργοποιούνται οι θύρες της μητρικής;

 

 

 

Τώρα η κάρτα γραφικών έχει αυτές τις θύρες,2DVI-1HDMI-1DP  Αυτή είναι:

 

 

Mε κάτι τέτοιο στο Display Port θα είμαι εντάξει;

 

 

http://www.skroutz.gr/s/5509137/Valueline-mini-DisplayPort-male-HDMI-female-VLCP37150B0-20.html

 

έχεις 4 θύρες αλλά αυτο δεν σημαινει 4 οθονες με διαφορετική εικονα η καθε μια, πχ η μια dvi με την hdmi να έχουν μια εξοδο.

 

Η dp μπορεί να σου δώσει πολλες διαφορετικες εξοδους, μόνο με δοκιμή μπορεις να καταλάβεις τι συμβαίνει, ή να στειλεις e-mail στην msi .

 

Ο ανταπτορας στο skroutz,αν δουλευει θα σου δωσει μια hdmi απο την dp, αλλά μπορει να σου "κοψει" μια αλλη εξοδο πχ dvi

 

Μπορεις απο το bios να επιλεξεις να δουλευουν τα γραφικα της μητρικης και της amd ταυτοχρονα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...