Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για Linux?


voldemort

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγώ είμαι υπέρ του Linux Mint σε υποστηριξη drivers και multimedia την ειχα ξεχωρισει απο εποχες Windows 7 (αν εξαιρεσεις κατι πειραγμενες διανομες τυπου Ubuntu Ultimate Edition που ερχονται με 200 προγραμματα προεγκατεστημενα και βγαινουν πλεον σε iso των 22gb για blu-ray) και πλεον εχει γινει γνωστη και στον κοσμο για τον ιδιο λογο. η αληθεια ειναι πως εχω αρκετο καιρο να ασχοληθω μαζι της και πλεον βγαινει και με kde και gnome το οποιο kde φαινεται πανεμορφο αλλα ειχα βρει μπολικα κολληματα / bugs την τελευταια φορα που ασχοληθηκα οποτε προτεινω την Gnome εκδοση (γνωστη και σαν Rafaela!)

 

υπαρχουν και διανομες που μοιαζουν πολυ με το λειτουργικο της Microsoft ωστε να κανουν την μεταβαση πιο ομαλη με την καλυτερη (σε εμφανιση) να ειναι η Zorin OS. ειδικη περιπτωση ειναι το Robolinux το οποιο έχει έτοιμες virtual machines για να τρεξεις windows xp / 7 / 10 μέσα από το περιβάλλον του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

launchers οπως το start menu των windows ειναι κατι που αλλαζει πολυ ευκολα σε ολες τις διανομες οπως κ file explores

 

μπορεις να εχεις κ περισσοτερα απο ενα ταυτοχρονα :P

 

στο cinnamon mint υπαρχουν καμια 20 applets με launchers για να τα βαλεις με 3 κλικ, ενα απο αυτα ειναι ιδιο με των windows 7 

 

τεσπα 

 

η γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις live usbs με διανομες που σου κανουν κλικ κ εχουν κ μπολικο λαο να της χρησιμοποιει για να τσεκαρεις τι σου αρεσει κ αν βλεπει καλα το hardware σου

 

http://unetbootin.github.io/

 

εδω ενα εργαλειακι για να φτιαχνεις bootable usbs πανευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα το mint σε vmware και ετρωγε κολληματα-freeze.

Λετε να μου κανει τα ιδια σε εγκατασταση και σε  φυσικο δισκο;

Μηπως δεν σεταρισα τιποτε σωστα στα settings του vm;

Πολυ ομορφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επελεξες ubuntu στον τυπο της διανομης linux ?

 

δεν εχω (ουτε ειχα προβλημα παλιοτερα)

 

τωρα εχω linux mint 17.2 Cinamon 64bit στο τελευταιο Vmware, παει μια χαρα

 

(βαλε τα open-vm-tools και open-vm-tools-desktop πακετα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις Windows 10 τοτε το Vmware ειναι μονοδρομος

 

Το Virtualbox δεν υποστηριζει τα 10 ως host OS

Οχι 7 εχω.

 

 

δες ενα live cd η usb μωρε ,ουτε vm ουτε τπτ

Αυτο θα κανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το Unetbootin, μου δημιούργησε τρελά θέματα όταν έφτιαχνα usb sticks με xubuntu και το debian μόνιμα γκρίνιαζε ότι δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να φτιάξεις bootable στικάκια και θα έχει θέματα κατά την εγκατάσταση... Δείτε τη συζήτηση εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάντως έχω ψηθεί να δοκιμάσω Manjaro για μεταφορά σιγά σιγά από Windows 8.1 σε Linux. Τα δοκιμάζω μερικές μέρες σε Vbox και δουλεύουν τέλεια, ακόμα και hearthstone με playonlinux δουλεύει(απαίσια βέβαια γιατί είναι VM). Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως έχω θέμα με τους δίσκους γιατί έχω μερικά TB γεμάτα που δεν θέλω να χάσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως έχω θέμα με τους δίσκους γιατί έχω μερικά TB γεμάτα που δεν θέλω να χάσω :P

Εννοείς με το ntfs? δεν υπάρχει κανένα θέμα και εγώ τους μεγάλους σε ntfs τους έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς με το ntfs? δεν υπάρχει κανένα θέμα και εγώ τους μεγάλους σε ntfs τους έχω.

 

Ναι. Βασικά το θέμα μου είναι στον έναν που έχω για τα games και θα γράφω/σβήνω με το playonlinux/steam. Κατά τα άλλα ο ένας είναι αποθήκη ο άλλος για downloads κυρίως. Μπορώ να ορίσω το /home να κάνει mount σε ntfs δίσκο χωρίς να χάσω τα δεδομένα που έχει μέσα; ή θα μου κάνει format αναγκαστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Βασικά το θέμα μου είναι στον έναν που έχω για τα games και θα γράφω/σβήνω με το playonlinux/steam. Κατά τα άλλα ο ένας είναι αποθήκη ο άλλος για downloads κυρίως. Μπορώ να ορίσω το /home να κάνει mount σε ntfs δίσκο χωρίς να χάσω τα δεδομένα που έχει μέσα; ή θα μου κάνει format αναγκαστικά;

Αν θέλεις αναγκαστικά να έχεις τον ίδιο δίσκο για το home και για τα games, θα πρέπει να κάνεις partition για το linux home. Αλλιώς μπορείς απλά να κάνεις mount τον ntfs δίσκο και να ψάχνει εκεί το client του steam (αν υποστηρίζει δηλαδή κάτι τετοιο, δεν γνωρίζω). Με τον άλλον για αποθήκη και για τα downloads δεν θα έχεις θέμα. Το μόνο που νομίζω ότι χρειάζεται είναι αν σε περίπτωση που πάθει κάτι το filesystem του, είναι καλύτερο (και μάλλον πρέπει) να κάνεις check disk απο windows παρά απο το linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις αναγκαστικά να έχεις τον ίδιο δίσκο για το home και για τα games, θα πρέπει να κάνεις partition για το linux home. Αλλιώς μπορείς απλά να κάνεις mount τον ntfs δίσκο και να ψάχνει εκεί το client του steam (αν υποστηρίζει δηλαδή κάτι τετοιο, δεν γνωρίζω). Με τον άλλον για αποθήκη και για τα downloads δεν θα έχεις θέμα. Το μόνο που νομίζω ότι χρειάζεται είναι αν σε περίπτωση που πάθει κάτι το filesystem του, είναι καλύτερο (και μάλλον πρέπει) να κάνεις check disk απο windows παρά απο το linux.

 

Το steam έχει επιλογή για το που βρίσκεται το library οπότε δεν έχω θέμα. Το Playonlinux από την άλλη έχει θέμα γιατί κάνει τα πάντα στο home και δεν έχει επιλογή, αλλά είδα πως γίνεται να μεταφέρω το virtual drive όπου θέλω με symlink, όποτε κάπως έτσι θα παίξω. Απλά σκέφτηκα μήπως περάσω το /home στον δίσκο που έχω για downloads μιας και έχει τέτοια αρχεία μέσα. Προς το παρών πρέπει να πάρω απόφαση να πάρω bakup τα Windows και να περάσω, τουλάχιστον σε dual boot, τα manjaro στον SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...