Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το RX Vega θα το εχει ανετα το Volta στα 2400Mhz και με απευθειας συνδεση σε πυρηνικο εργοστασιο....

 

:-D Μεγαλη επιτυχια απο την AMD που επιασε την αποδοση μιας 980Ti overclocked σε παραπανω watt μετα απο 2,5 χρονια...

Και βλεπεις τις παπατζες που λενε '300 ευρω λιγοτερα''  Μονο και μονο μια οθονη gsync εχει τοσα λεφτα περισσοτερα

Ειμαι περιεργος να δω σε τι τιμη θα εχουν τη vega-αντιπαλο της 1080 .... ...

Δε μπορω να καταλαβω τη πολιτικη της amd.....

ας βαλουν αντι για 8gbhbm2 μνημη τις πιο οικονομικες gddr5x και δωσε σε τιμη gtx 1070 επιδοση 1080 ..(και μιλαμε για ενα χρονο αργοτερα απο τη 1080)

 

Ασε που φοβαμαι οτι θα κοστιζουν το ιδιο με τις 1080ti....αλλα λεμε τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και βλεπεις τις παπατζες που λενε '300 ευρω λιγοτερα''  Μονο και μονο μια οθονη gsync εχει τοσα λεφτα περισσοτερα

Ειμαι περιεργος να δω σε τι τιμη θα εχουν τη vega-αντιπαλο της 1080 .... ...

Δε μπορω να καταλαβω τη πολιτικη της amd.....

ας βαλουν αντι για 8gbhbm2 μνημη τις πιο οικονομικες gddr5x και δωσε σε τιμη gtx 1070 επιδοση 1080 ..(και μιλαμε για ενα χρονο αργοτερα απο τη 1080)

 

Ασε που φοβαμαι οτι θα κοστιζουν το ιδιο με τις 1080ti....αλλα λεμε τωρα

No offence, αλλά αφού η AMD αποφάσισε να χρεώνει το propriertary modulάκι της 150ρια, τότε ναι, καθιστά μια παρόμοια (σε απόδοση) σύνθεση πιο ακριβή.

Άρα δεν είναι παπατζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βλεπεις τις παπατζες που λενε '300 ευρω λιγοτερα''  Μονο και μονο μια οθονη gsync εχει τοσα λεφτα περισσοτερα

Ειμαι περιεργος να δω σε τι τιμη θα εχουν τη vega-αντιπαλο της 1080 .... ...

Δε μπορω να καταλαβω τη πολιτικη της amd.....

ας βαλουν αντι για 8gbhbm2 μνημη τις πιο οικονομικες gddr5x και δωσε σε τιμη gtx 1070 επιδοση 1080 ..(και μιλαμε για ενα χρονο αργοτερα απο τη 1080)

 

Ασε που φοβαμαι οτι θα κοστιζουν το ιδιο με τις 1080ti....αλλα λεμε τωρα

 

Ακόμα μια φορά:

 

Για πολλούς και (α)διάφορους λόγους, η AMD αποφάσισε το VEGA να μην έχει variant με GDDR(X), αλλά μόνο με ΗΒΜ2.

 

Αν κάπου προς το τέλος της υλοποίησης πήραν χαμπάρι πως δεν έχει τις απαραίτητες επιδόσεις το παιδάκι τους, ήταν ήδη πολύ αργά για να αλλάξουν σχεδιασμό και προϊόν (IMC, board, whatever).

 

Με αυτό θα πορευθούν αναγκαστικά, και ανάλογα τις τελικές επιδόσεις (μόνο αυτοί τις ξέρουν προς το παρόν, οι υπόλοιποι υποθέσεις κάνουμε μόνο) και την τελική τιμολόγηση, θα κριθούν και (δεν) θα πουλήσουν.

 

Πρόβλημά τους, παραμένει. Απλά δεν γίνεται σε προϊόν στην τελική φάση παραγωγής να αλλάξεις κάτι τόσο σημαντικό.

 

No offence, αλλά αφού η AMD nVidia αποφάσισε να χρεώνει το propriertary modulάκι της 150ρια, τότε ναι, καθιστά μια παρόμοια (σε απόδοση) σύνθεση πιο ακριβή.

Άρα δεν είναι παπατζες.

 

Fixed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προπαραγγελιες δεν θα βγουν;

Οι fury δεν είχε βγει σε reference,αν θυμάμαι καλά,τώρα θα βγάλουν;

Εγω παλι θυμαμαι οι fury δεν ειχαν custom ηταν ολες reference ελαχιστα custom PCB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θυμαμαι οι fury δεν ειχαν custom ηταν ολες reference ελαχιστα custom PCB

Εσύ λες για τις Fury X, για σκέτες Fury υπήρχαν custom υλοποιήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις δύο(?) μέχρι τώρα "παρουσιάσεις", τα ίδια:

 

Πολύ καλή απόδοση, υποτίθεται, απέναντι σε κάποια άγνωστη nVidia κάρτα.

 

Έμφαση στο συνολικό κόστος GPU+οθόνης (FreeSync vs G-Sync), με τα νούμερα που λένε να μην έχουν καμμία λογική.

 

Υποστηρίζουν πως η G-Sync οθόνη έχει 500$/€ παραπάνω, και η πλατφόρμα της "πράσινης" συνολικά 300 παραπάνω.

 

Με λίγα λόγια, υποστηρίζουν πως για κάποιο υποτιθέμενο ισάξιο οπτικό αποτέλεσμα (οπτικό, όχι μετρήσιμο με απόλυτα νούμερα), η "απαιτούμενη" Vega στοιχίζει 200€/$ πάραπάνω από την αντίστοιχη nVidia...

 

200 παραπάνω!

 

200 παραπάνω, για τί?

 

200 παραπάνω για επιδόσεις 1070? Για επιδόσεις 1080? για 1080Ti?

 

Γιατί να τα δώσει κάποιος αυτά τα παραπάνω χρήματα?

 

Ακόμα και 1080Ti να πιάνει το "μεγάλο" V, +200€?

 

Τί ακριβώς σκέφτονται?

 

Μια εβδομάδα έμεινε για την επίσημη παρουσίαση.

 

Γνωρίζουμε πότε θα έχουμε reviews, μήπως και μάθουμε κάτι κατά προσέγγιση πραγματικό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα σύστημα με AMD έχει Χ€ και το άλλο με nVidia έχει Χ+300 €. Η διαφορά είναι στην οθόνη και την κάρτα γραφικών.

Έστω η οθόνη "nVidia" είναι 200€ παραπάνω από τη οθόνη "amd" τότε η κάρτα γραφικών της AMD είναι 100 € φτηνότερη.

Το βασικό πρόβλημα στο video είναι ότι δεν βλέπουμε Fps και έτσι δεν έχουμε καμία πληροφορία για τις επιδόσεις.

(έχω 1070 1080 180ti και τις κλειδώνω στα 60 fps σε ένα παιχνίδι και υποστηρίζω ότι είναι όλες ισοδύναμες)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 1080 δεν είπαν ότι έχει το σύστημα με nvidia? Άρα γύρω στα 400$ περιμένω την RX, που μου φαίνεται καλή τιμή. Να δούμε όμως αν αυτή τη φορά θα έρθουν και οι εκδόσεις των AIBs κάπου εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα σύστημα με AMD έχει Χ€ και το άλλο με nVidia έχει Χ+300 €. Η διαφορά είναι στην οθόνη και την κάρτα γραφικών.

Έστω η οθόνη "nVidia" είναι 200€ παραπάνω από τη οθόνη "amd" τότε η κάρτα γραφικών της AMD είναι 100 € φτηνότερη.

Το βασικό πρόβλημα στο video είναι ότι δεν βλέπουμε Fps και έτσι δεν έχουμε καμία πληροφορία για τις επιδόσεις.

(έχω 1070 1080 180ti και τις κλειδώνω στα 60 fps σε ένα παιχνίδι και υποστηρίζω ότι είναι όλες ισοδύναμες)

 

 

Την 1080 δεν είπαν ότι έχει το σύστημα με nvidia? Άρα γύρω στα 400$ περιμένω την RX, που μου φαίνεται καλή τιμή. Να δούμε όμως αν αυτή τη φορά θα έρθουν και οι εκδόσεις των AIBs κάπου εκεί.

 

@both:

 

Σε όποιες αναλύσεις είδα εγώ, δεν υπήρχε πουθενά πληροφόρηση ως προς το ποιά οθόνη και ποιά κάρτα, και στις δύο εταιρείες.

 

Θυμάμαι ότι είδα/διάβασα η G-Sync οθόνη να κάνει +500$ σε σχέση με την FSync.

 

Πουθενά δεν άκουσα να λένε πως το "πράσινο" σύστημα είχε μια 1080.

 

Από αυτά, βγαίνει ότι για να είναι +300$ το Gpu+Monitor combo, πρέπει η Vega να είναι +200$ σε σχέση με την "αντίστοιχη" nVidia που χρησιμοποιήθηκε, για να έχουν παρόμοιο/ίδιο οπτικό αποτέλεσμα.

 

Αν εννοούσαν ενδεχομένως και το κόστος CPU (πχ 7700Κ vs 1600 nonX, στα 1440/4Κ), πάλι τα στοιχεία δεν βοηθάνε.

 

Αυτού του τύπου το marketing, για εμένα είναι "ότι φάμε, ότι πιούμε, κι όποιον πιάσουμε κορόιδο".

 

Όχι τίποτε άλλο, αλλά ξέρουν πως day-1 θα τους την πέσουν αλύπητα από παντού αν τελικά το Vega δεν στέκεται αξιοπρεπώς (βασικά, θα φάνε κράξιμο από το σύνολο σχεδόν ακόμα κι αν το μεγάλο Vega είναι 1080+10%, αλλά λέμε τώρα) και αναλώνονται σε ανούσια events, ως damage control...για να πουν τί?

 

"Ναι μεν δεν τραβάει σε απόλυτες τιμές, αλλά αν πάρετε και οθόνη μαζί, και κόψετε και τα ψηλά fps, χάρη στο καλό μας sync πιθανότατα δεν θα καταλαβαίνετε διαφορές, οπότε why bother"?

 

Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...