Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Σου είπα τι ισχύει για τις RTX2080Ti.

Μου δειξες ανακοινωσεις για τα κοροιδα. Το ρεαλιστικο ειναι αλλο. Και το ξέρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η RTX2080Ti είναι σαν την Titan, δυσεύρετη, σε σχέση με τις υπόλοιπες. Για τις RTX2080 που βρίσκεις στα 670 ευρώ δεν σε βλέπω να λες κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 2080 στα 675 την εχω δει και ειναι σουπερ. Οχι και η καλυτερη υλοποιηση αλλα οκ

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Προφανώς δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ FE και AIB.

Μια χαρα την καταλαβαινω. Μη στενοχωριεσαι. Απλα κανεις δεν θα παρει στα χερια του τετοιο προιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AIB = custom

Όταν βρίσκεις custom RTX2080 στα 670 ευρώ λοιπόν, σημαίνει ότι το MSRP για τις custom είναι τα 699$. Από 'κει και πέρα ο κάθε AIB κοστολογεί ανάλογα την ψύξη κλπ που θα βάλει επάνω. Η EVGA EU για ένα διάστημα, έδινε RTX2080Ti στα 999$ ας πούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, noFEARgr είπε

η 590 με την 2060 θα εχουν πανω απο 100 ευρω διαφορα...

H 590 ειναι 20% πισω απο 1070. Αρα απο 2060 θα ειναι 40% πισω. Τα 100 ευρω τα αξιζει παραπανω. Η 580 ειναι vfm αυτη τη στιγμη η και η 570 που δινει παρομοιο performance με 580 στα 170 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

AIB = custom

Όταν βρίσκεις custom RTX2080 στα 670 ευρώ λοιπόν, σημαίνει ότι το MSRP για τις custom είναι τα 699$. Από 'κει και πέρα ο κάθε AIB κοστολογεί ανάλογα την ψύξη κλπ που θα βάλει επάνω. Η EVGA EU για ένα διάστημα, έδινε RTX2080Ti στα 999$ ας πούμε..

Δε σε ειδα να λες τα ιδια οταν οι τιμες των vega ειχαν παρει την ανιουσα ενεκα mining. 399 και 499 ηταν αντιστοιχα τα των 56/64.αλλα εκει η κακια amd εφταιγε. Μολις ομως αρχισαν να στερευουν οι amd gpus και συνεβη το ιδιο με τις nvidia γαργαρα το κανες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Δε σε ειδα να λες τα ιδια οταν οι τιμες των vega ειχαν παρει την ανιουσα ενεκα mining. 399 και 499 ηταν αντιστοιχα τα των 56/64.αλλα εκει η κακια amd εφταιγε. Μολις ομως αρχισαν να στερευουν οι amd gpus και συνεβη το ιδιο με τις nvidia γαργαρα το κανες

Με Vega δεν ασχολήθηκα λόγω G-Sync monitor οπότε δεν με ένοιαζε καν. Το mining είναι μια ιστορία που επηρέασε όλες τις κάρτες, ακόμα και τις mid-range. Που κολλάει όμως τώρα αυτό με τα MSRP, εσύ το ξέρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Με Vega δεν ασχολήθηκα λόγω G-Sync monitor οπότε δεν με ένοιαζε καν. Το mining είναι μια ιστορία που επηρέασε όλες τις κάρτες, ακόμα και τις mid-range. Που κολλάει όμως τώρα αυτό με τα MSRP, εσύ το ξέρεις..

Μου μιλας για προτεινομενες τιμες των εταιριων. Και το χρησιμοποιεις υπςρ σου οποτε σε συμφέρει. Εκει κολαει. Και αλλο που κολαει ειναι το οτι το freesync το παρουσιαζες παντα ως κατωτερο του gsync.Kαι τωρα που αποφασισε η nvidia να παρεχει ενμερει υποστηριξη ολα καλα. Γενικα απο ολα βγαζεις τα δικα σου συμπερασματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γέλιο της αρκούδας η amd όχι ότι περίμενα τίποτα καλύτερο αλλά έτσι είναι για τους οπαδούς της λίγη γκρίνια 2  3 μέρες και μετά επιβίβαση στο επόμενο hype train, 

Το σημερινό είναι πιο αποτυχημένο από το vega 64, αν καταλάβατε συγκρίνει το next gen enthusiast grade gpu της με το high end tu 104.....

7nm και πάλι είναι 25% πίσω από το 2080Ti στα ίδια με την 2080 με υποδεέστερη τεχνολογία DXR/DLSS και ζητά τα ίδια χρήματα .....lol

Αλήθεια που είναι εκείνα τα μαγικά 7nm που θα έδιναν 3080με 250€ και 16 core ryzen με 5,ghz base clock........κοινως  ΓΤΠΚ

Επεξ/σία από aorus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Μου μιλας για προτεινομενες τιμες των εταιριων. Και το χρησιμοποιεις υπςρ σου οποτε σε συμφέρει. Εκει κολαει. Και αλλο που κολαει ειναι το οτι το freesync το παρουσιαζες παντα ως κατωτερο του gsync.Kαι τωρα που αποφασισε η nvidia να παρεχει ενμερει υποστηριξη ολα καλα. Γενικα απο ολα βγαζεις τα δικα σου συμπερασματα

Αν πάρουμε ως παράδειγμα το δικό σου monitor, προφανώς και είναι κατώτερο. Έχεις 50-144Hz range με DP. Το G-Sync έχει 30-144Hz. Δεν χρησιμοποιώ τίποτα, σου παρέθεσα το MSRP για τους AIB partners, και μου λες ότι σου ξυνίζει η υλοποίηση..Δεν σε υποχρεώνει κανείς να την πάρεις. Κατά τα άλλα εγώ κάρτα πήρα, το 2020 πάλι τώρα με τις 7nm NVIDIA που θα μοιράζουν σφαλιάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν πάρουμε ως παράδειγμα το δικό σου monitor, προφανώς και είναι κατώτερο. Έχεις 50-144Hz range με DP. Το G-Sync έχει 30-144Hz. Δεν χρησιμοποιώ τίποτα, σου παρέθεσα το MSRP για τους AIB partners, και μου λες ότι σου ξυνίζει η υλοποίηση..Δεν σε υποχρεώνει κανείς να την πάρεις. Κατά τα άλλα εγώ κάρτα πήρα, το 2020 πάλι τώρα με τις 7nm NVIDIA που θα μοιράζουν σφαλιάρες.

Τι να το κανω το κατω απο 50 range?? Πραγματικα. Πες μου

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aorus είπε

Το γέλιο της αρκούδας η amd όχι ότι περίμενα τίποτα καλύτερο αλλά έτσι είναι για τους οπαδούς της λίγη γκρίνια 2  3 μέρες και μετά επιβίβαση στο επόμενο hype train, 

Το σημερινό είναι πιο αποτυχημένο από το vega 64, αν καταλάβατε συγκρίνει το next gen enthusiast grade gpu της με το high end tu 104.....

7nm και πάλι είναι 25% πίσω από το 2080Ti στα ίδια με την 2080 με υποδεέστερη τεχνολογία DXR/DLSS και ζητά τα ίδια χρήματα .....lol

Αλήθεια που είναι εκείνα τα μαγικά 7nm που θα έδιναν 3080με 250€ και 16 core ryzen με 5,ghz base clock........κοινως  ΓΤΠΚ

H πλάκα είναι ότι βγήκε μπροστά στο Strange Brigade και το 'χουν δέσει κόμπο ότι θα περνάει την RTX2080. Δεν τους κόβει ότι αν την περνούσε θα το είχαν διατυμπανίσει με κάμια 10αριά παιχνίδια οι κόκκινοι..

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...