Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρ' όλα αυτά και η 2080 μου θα ήθελα να 'χει 16GB μνήμη..Για να λέμε και του στραβού το δίκιο..Το θέμα όμως είπα, οκ τα παιχνίδια να φάνε και 50GB μνήμη..Αλλά από 'δω και πέρα μιλάμε για τρομακτικά ποσά μνήμης και απαιτώ να βλέπω παπάδες στις υφές.

16 λεπτά πριν, greg4 είπε

Κακογραμμένα παιχνιδάκια που ζητάνε άπειρη μνήμη απλά για να δικαιολογήσουν μια κατάσταση ή ένα sponsorship από πίσω απλά άκυρο, να τα χαίρονται.

Είχαμε και στο παρελθόν τέτοια..Π.χ. το Shadow of Mordor..Που ήθελε και καλά 6GB VRAM για ultra..Εκτός του ότι έτρεχε νερό στις 3/4GB κάρτες, δεν έβλεπες διαφορά στις υφές ούτε σε στατικές εικόνες δίπλα-δίπλα. Το TitanFall το πρώτο, τα ίδια ακριβώς..Το RE 2 Remake δεν αποτελεί εξαίρεση, στο menu βγάζει warning ότι δεν φτάνει η VRAM γιατί και καλά θέλει ~13GB αλλά τρέχει νερό σε κάρτες με 6-8GB.

Το θέμα θα το ξαναπώ, δεν είναι το AMD vs NVIDIA. Είναι ότι τα low με τα ultra settings(Π.χ. το RE 2) έχουν διαφορές αστείες στους περισσότερους τίτλους..Και απλά βλέπεις το frame-rate να πέφτει. Αυτό αφορά όλους μας, είτε έχουμε AMD, είτε NV.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλησπερα , 

Αρχικα για Vega VII  εχω να πω πως φαινεται πολυ δυνατη για τα χρηματα που ζηταει με σαφη ομως προσανατολισμο σε εργασιες περα απο gaming οπως ακριβως και η 1η Vega. 

Η 2080ti παραμενει κορυφαια ομως παραλογη στην τιμη που προσφερεται βαση των δικων μου κριτηριων. Σαφεστατα ολα εχουν να κανουν με την τσεπη του καθενος και εκει κουμαντο κανει ο καθενας στον εαυτο του.

Αναμενουμε reviews απο διαφορους youtubers και sites εν οψη release. Εγω προσωπικα HWU παρακολουθω κυριως αλλα και αρκετους πιο "αγνωστους"  . Ετσι παιρνεις μια πιο συνολικη εικονα και δεν μενεις σε εναν Linus πχ η  Joker.

Βtw  Κατεβασα το demo  Resi 2  και επαθα πλακα με τη Vram Που δεσμευει. Παραθετω και φωτος. Να ενημερωσω πως μεσω HBCC η Vram Μου ειναι 12GB. To Παιχνιδι παιζει αψογα παντως και ξυπνα ωραιες αναμνησεις. 

 

c677ce20-b47e-4daf-81ff-e2ab61d562a4.jpg

e3262df4-1aed-4097-8305-d88e0c5de9dc.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimpsar είπε

Kαλησπερα , 

Αρχικα για Vega VII  εχω να πω πως φαινεται πολυ δυνατη για τα χρηματα που ζηταει με σαφη ομως προσανατολισμο σε εργασιες περα απο gaming οπως ακριβως και η 1η Vega. 

Η 2080ti παραμενει κορυφαια ομως παραλογη στην τιμη που προσφερεται βαση των δικων μου κριτηριων. Σαφεστατα ολα εχουν να κανουν με την τσεπη του καθενος και εκει κουμαντο κανει ο καθενας στον εαυτο του.

Αναμενουμε reviews απο διαφορους youtubers και sites εν οψη release. Εγω προσωπικα HWU παρακολουθω κυριως αλλα και αρκετους πιο "αγνωστους"  . Ετσι παιρνεις μια πιο συνολικη εικονα και δεν μενεις σε εναν Linus πχ η  Joker.

Βtw  Κατεβασα το demo  Resi 2  και επαθα πλακα με τη Vram Που δεσμευει. Παραθετω και φωτος. Να ενημερωσω πως μεσω HBCC η Vram Μου ειναι 12GB. To Παιχνιδι παιζει αψογα παντως και ξυπνα ωραιες αναμνησεις. 

c677ce20-b47e-4daf-81ff-e2ab61d562a4.jpg

e3262df4-1aed-4097-8305-d88e0c5de9dc.jpg

219 watt?? gpu usage? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, billeiros είπε

219 watt?? gpu usage? 

Λογικα θα δουλευει απο 95% και πανω εαν κρινω απο την θερμοκρασια της gpu.κατα τα αλλα αυτα ειναι περιπου τα watt που θέλει σε αυτα τα ρολογια η vega με uv.Τοσα έπαιζε και η devil που ειχα πανω κατω εαν θυμαμαι καλα.

Η δικη σου επειδή παιζει σε πιο μεγαλα ρολογια τραβάει λίγο παραπανω.Αλλα ειναι και πιο γρηγορη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Λογικα θα δουλευει απο 95% και πανω εαν κρινω απο την θερμοκρασια της gpu.κατα τα αλλα αυτα ειναι περιπου τα watt που θέλει σε αυτα τα ρολογια η vega με uv.Τοσα έπαιζε και η devil που ειχα πανω κατω εαν θυμαμαι καλα.

Η δικη σου επειδή παιζει σε πιο μεγαλα ρολογια τραβάει λίγο παραπανω.Αλλα ειναι και πιο γρηγορη.

Λες να περιλαμβανει και το ψυγειο με το φαν μαζι η αναγραφομενη καταναλωση της δικης μου? εδω κι ενα μηνα παντως εχει βρει τρελλα settings. p6 1677/1100 p7 1732/1180 hbm 1080/950 και με 30% power limit. Ειμαι ανετος και δροσερος με super επιδοσεις. 27000 κατι firestrike gpu score. time spy extreme 4000  περιπου συνολικο. superposition 1080p extreme 5200. και το κυριοτερο stable παντου! Επισης οι τελευταιοι 19.1  drivers ανεβασαν αρκετα την καρτα. γενικα πολυ καλυτερα παει οσο περναει ο καιρος! 

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, billeiros είπε

azazil την εδωσες τη βεγκα ε? 

Ναι παει και αυτη.

Τωρα ειμαι με rtx 2070 στο ενα συστημα εκει που ειχα την vega.και το αλλο με rtx 2080

Λογικα εαν η vega7 κανει τα οσα υπόσχεται θα πουλήσω την 2070 και θα τσιμπήσω μια vega7 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν η radeon 7 δεν ήταν απλά μια rebranded κομμένη MI 60 δεν πρόκειται να είχε ούτε 16gb vram προφανώς, επίσης παρά τις παρόλες του καθενός η τεχνολογική ανεπάρκεια της amd στις gpu φαίνεται από εδώ

Στο 1,14 είναι που η amd που και καλά σνομπάρει το rtx........., αυτό και μόνο επιβεβαιώνει το outdated του gcn vega 7 και νέο high end από amd τουλάχιστον το 2019 δεν πρόκειται να δούμε, αφού το navi προορίζεται να αντικαταστήσει το γερασμένο polaris......δυστυχώς μόνο προς τα κάτω δεν θα διορθωθούν οι τιμές....κατα τα άλλα τα μαγικά 7nm έρχονται να...........

κάτσε να θυμηθώ  Σε dx12 η amd θα θα θα........... και Μόλις αρχίσουν και οι άλλοι να υιοθετούν vulkan θα.......σε compute η amd σπέρνει θερίζει και η nvidia.........

α και το αγαπημένο μου.....με τους drivers poy ΘΑ βγουν το fury θα θα θα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, aorus είπε

Aν η radeon 7 δεν ήταν απλά μια rebranded κομμένη MI 60 δεν πρόκειται να είχε ούτε 16gb vram προφανώς, επίσης παρά τις παρόλες του καθενός η τεχνολογική ανεπάρκεια της amd στις gpu φαίνεται από εδώ

Στο 1,14 είναι που η amd που και καλά σνομπάρει το rtx........., αυτό και μόνο επιβεβαιώνει το outdated του gcn vega 7 και νέο high end από amd τουλάχιστον το 2019 δεν πρόκειται να δούμε, αφού το navi προορίζεται να αντικαταστήσει το γερασμένο polaris......δυστυχώς μόνο προς τα κάτω δεν θα διορθωθούν οι τιμές....κατα τα άλλα τα μαγικά 7nm έρχονται να...........

κάτσε να θυμηθώ  Σε dx12 η amd θα θα θα........... και Μόλις αρχίσουν και οι άλλοι να υιοθετούν vulkan θα.......σε compute η amd σπέρνει θερίζει και η nvidia.........

α και το αγαπημένο μου.....με τους drivers poy ΘΑ βγουν το fury θα θα θα 

Δηλαδη αμα δεν εχει rtx δεν ειναι gaming gpu  ε? ενα παιχνιδι ολο κι ολο βρε καημενοι το υποστηριζει το dxr 2 μηνες μετα την κυκλοφορια των νεων(λεμε τωρα) καρτων κι αυτο πρεπει να κανεις pause για να δεις τυχον διαφορες. επισης το bf 5 εχει πατωσει να σε ενημερωσω. και αντε το παιξες rtx on το campaign το οποιο μαλιστα ειναι εξαιρετικά συντομο. μετα στο competitive κομμματι θα παιζεις με rtx on?  με 60  fps?? good luck... γελαω απλα. αγοραστε εσεις τα φυκια για μεταξωτες κορδελες που σας πασαρει η nvidia κι αφηστε μας εμας.ΑΠΑΤΟ το rtx. ζωη σε λογου μας

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, aorus είπε

η τεχνολογική ανεπάρκεια της amd στις gpu φαίνεται από εδω

Η τεχνολογική υπεροχή της AMD (deep learning) φαίνεται από το παρακάτω, με τα μισά transistors έχει ίδιο throughput (poor Volta😉

NVIDIA Volta  GV100

Release Date : June 2017

Die Size  : 815mm2  στα 12nm TSMC 

Transistor count : 21.1 Billion 

FP16 Throughput : 28,262 GFLOPS

 

AMD Vega 10 

Release Date : June 2017

Die Size  : 495mm2  στα 14nm GloFo

Transistor count : 12.5 Billion 

FP16 Throughput : 24,576  GFLOPS

 

AMD Vega 20 

Release Date : Nov 2018

Die Size  : 331mm2  στα 7nm TSMC

Transistor count : 13.2 Billion 

FP16 Throughput : 29,491 GFLOPS

 

 

9 λεπτά πριν, billeiros είπε

και αντε το παιξες rtx on το campaign το οποιο μαλιστα ειναι εξαιρετικά συντομο. μετα στο competitive κομμματι θα παιζεις με rtx on?  με 60  fps?? good luck... γελαω απλα. 

Το BF είναι το χειρότερο παιχνίδι για RT ακριβός για τον λόγο ότι χρειάζεσαι υψηλά fps και μεγάλο field of view με γραφικά που να σε βοηθούν να βλέπεις μακριά και καθαρά.  

Γενικά είμαι υπέρ του RayTracing αλλά όχι με αυξημένο κόστος στο hardware/software και όχι με μειωμένες επιδώσεις.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To vega 10 θα μου το συγκρίνεις σε gaming επιδόσεις και μόνο σε σχέση με το σύγχρονο του GTX 1080Ti και ΟΛΑ κλίμακα ολοκλήρωσης επιδόσεις και efficiency, OXI productivity δεν γράψαμε ούτε για quadro ούτε για titan ή vega "the last frontier edition"

Δε σας πιάνει κανείς πουθενά όταν δεν βγαίνουν τα κουκιά γράφετε για productivity, όταν δεν μπορεί η αγαπημένη amd να υποστηρίξει τεχνολογίες DXR/DLSS αρχίζετε τα δεν χρειάζεται ότι είναι gimmick, δεν είχε τίποτα άλλο να δείξει στην CES (εκτός από τις υποτιθέμενες RΧ 3080 των 250€) πέρα από το rebranded MI 60 και αρχίζετε τα 16gb vram είναι απαραίτητα

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβγαλε η nvidia νεα σειρα καρτων γραφικών που στις κατηγοριες τιμων που παιζουν ειναι μαλιστα πιο ακριβές απο αυτες που αντικαθιστουν και τα φανμποια μονο στην ομονοια δεν κατεβηκαν να πανηγυρισουν. η 2060 προσφέρει επιδοσεις 1070ti στα ιδια λεφτα. η 2070 ιδιες με 1080.κοστιζει βεβαια 100 ευρω πανω σχεδον απο 1080.(νορμαλ τιμη 1080 ειναι στα 430 περιπου μετα  απο τοσο καιρο που κυκλοφορει. μια 1080 η οποια σε ολη την πορεια της πιο πολυ ανεβαινε η τιμη της παρα κατεβαινε η παρεμενε σταθερη. η 2080 σε καποια μαλιστα παει χειρότερα απο 1080ti! και μαλιστα με κουτσουρεμενη μνημη! η 2080 ti προσφέρει το απολυτο των εποδοσεων και καλα εκανε και βγηκε. αλλα κοστιζει εξωφρενικα. 

44 λεπτά πριν, aorus είπε

To vega 10 θα μου το συγκρίνεις σε gaming επιδόσεις και μόνο σε σχέση με το σύγχρονο του GTX 1080Ti και ΟΛΑ κλίμακα ολοκλήρωσης επιδόσεις και efficiency, OXI productivity δεν γράψαμε ούτε για quadro ούτε για titan ή vega "the last frontier edition"

Δε σας πιάνει κανείς πουθενά όταν δεν βγαίνουν τα κουκιά γράφετε για productivity, όταν δεν μπορεί η αγαπημένη amd να υποστηρίξει τεχνολογίες DXR/DLSS αρχίζετε τα δεν χρειάζεται ότι είναι gimmick, δεν είχε τίποτα άλλο να δείξει στην CES (εκτός από τις υποτιθέμενες RΧ 3080 των 250€) πέρα από το rebranded MI 60 και αρχίζετε τα 16gb vram είναι απαραίτητα

 

Η amd παιζει μια χαρα μπαλιτσα στα προιοντα κατω απο 2080ti.Αν δεν το χεις καταλαβει. τωρα ειδικα που κατερευσε το mining. εχει αφιερωθει προφανως στο navi κομματι οπου θα παιξει πιο χαμηλα τιμολογιακα αλλα και θα τα ενσωματωσει του χρονου στις νεες κονσολες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, aorus είπε

To vega 10 θα μου το συγκρίνεις σε gaming επιδόσεις και μόνο σε σχέση με το σύγχρονο του GTX 1080Ti και ΟΛΑ κλίμακα ολοκλήρωσης επιδόσεις και efficiency, OXI productivity δεν γράψαμε ούτε για quadro ούτε για titan ή vega "the last frontier edition"

[...]

 

Να ξαναβάλω τι είπες,

Αναφορά σε κείμενο

η τεχνολογική ανεπάρκεια της amd στις gpu φαίνεται από εδω

Δεν βλέπω να αναφέρεσαι συγκεκριμένα σε gaming.  🙄

Επίσης η τεχνολογική υπεροχή της AMD φαίνεται και στο ότι με ένα Chip ανταγωνίζεστε δυο διαφορετικά chip της NVIDIA.  😁

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"εβγαλε η nvidia νεα σειρα καρτων γραφικών που στις κατηγοριες τιμων που παιζουν ειναι μαλιστα πιο ακριβές απο αυτες που αντικαθιστουν και τα φανμποια μονο στην ομονοια δεν κατεβηκαν να πανηγυρισουν"

Οτι του φανεί.......

Η σειρά 20xx αντικαθιστά

1060>2060

1070>2070

1080>2080

1080Τι>2080Τι

Με το ανάλογο jump σε επιδόσεις ανά κατηγορία τα παπατζιλίκια συγκρίνουμε enthusiast core vega 10 me high end GP 104 για να μην φανεί το μέγεθος της αποτυχίας είναι πρακτικές της αγαπημένης σου amd απλάκαι όμορφα κάτι σαν αυτό που πάει να κάνει τώρα με vega 7 και ΤU104, για το TU 102 απλά κάνουμε σαν να μην υπάρχει, και φυσικά efficiency χειρότερο από pascal 16nm, μαγικά 7nm της amd με επιδόσεις του κώλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...