Προς το περιεχόμενο

Noctua NH-C14S CPU cooler review


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια εποχή που οι compact λύσεις σε ό,τι αφορά τους υπολογιστές μας γίνονται όλο και πιο δημοφιλείς, ένα από τα βασικά ζητούμενα, ειδικά όταν μιλάμε για συστήματα υψηλών προδιαγραφών, είναι η επαρκής ψύξη τους. Η γνωστή εταιρεία στο χώρο των λύσεων ψύξης, Noctua, παρουσίασε πρόσφατα μια αρκετά ανανεωμένη και ενδιαφέρουσα πρόταση και σήμερα έχουμε τη χαρά να σας την παρουσιάσουμε.

Πρόκειται για την Noctua NH-C14S, διάδοχος ουσιαστικά της παλαιάς C14, η οποία προορίζεται για μικρά κουτιά και HTPCs και σε αντίθεση με τον προκάτοχό της διαθέτει έναν ανεμιστήρα ο οποίος όμως όπως ισχυρίζεται η εταιρεία μπορεί να κάνει εξίσου καλή ή και καλύτερη δουλειά. Με μικρό μέγεθος αλλά και την υπόσχεση της εταιρείας για πλήρη συμβατότητα με μνήμες και κάρτες PCI το εν λόγω νέο μοντέλο μοιάζει αρκετά υποσχόμενο και σύμφωνα με την εταιρεία μπορεί να ανταγωνιστεί σε επιδόσεις ακόμη και κάποια από τα κορυφαία μοντέλα της.

Πάμε λοιπόν να δούμε τι ακριβώς έχει δημιουργήσει η Noctua αυτή τη φορά ξεκινώντας όπως πάντα από μια σύντομη επισκόπηση των τεχνικών χαρακτηριστικών του υπό δοκιμή προϊόντος.

 

gallery_39041_2413_56606.jpg

 

Link.png Site: Noctua NH-C14S CPU cooler review 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το αρθρο, εχω μια ZALMAN CNPS8900 Quiet  με I5 3570, σε κουτι Corsair air 240.

 

Το καλοκαιρι εχω 40 idle και 70 full load μετα από 2-3 ωρες gaming με χρηση 80-90 % σε CPU.

 

Αξιζει να παω σε Noctua C14S χωραει στο κουτι ? Εχει νοημα να μπει σε I5 3570 που δεν κανει OC ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για το άρθρο, αλλά αφενός χρειαζόμαστε στη σύγκριση θερμοκρασιών και σε σχέση με μια τυπική μαμά ψύκτρα, αφετέρου χρειαζόμαστε και διαγράμματα θορύβου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το αρθρο, εχω μια ZALMAN CNPS8900 Quiet  με I5 3570, σε κουτι Corsair air 240.

 

Το καλοκαιρι εχω 40 idle και 70 full load μετα από 2-3 ωρες gaming με χρηση 80-90 % σε CPU.

 

Αξιζει να παω σε Noctua C14S χωραει στο κουτι ? Εχει νοημα να μπει σε I5 3570 που δεν κανει OC ???

οχι βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το αρθρο, εχω μια ZALMAN CNPS8900 Quiet  με I5 3570, σε κουτι Corsair air 240.

 

Το καλοκαιρι εχω 40 idle και 70 full load μετα από 2-3 ωρες gaming με χρηση 80-90 % σε CPU.

 

Αξιζει να παω σε Noctua C14S χωραει στο κουτι ? Εχει νοημα να μπει σε I5 3570 που δεν κανει OC ???

Η καλυτερη ψυκτρα που εχω αγορασει με σχεση αποδοσης-θορυβου-τιμης

 

Θα επαιρνα και δευτερη  ευχαρίστως

 

Victory by Design που λενε και οι Εγγλεζοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το αρθρο, εχω μια ZALMAN CNPS8900 Quiet  με I5 3570, σε κουτι Corsair air 240.

 

Το καλοκαιρι εχω 40 idle και 70 full load μετα από 2-3 ωρες gaming με χρηση 80-90 % σε CPU.

 

Αξιζει να παω σε Noctua C14S χωραει στο κουτι ? Εχει νοημα να μπει σε I5 3570 που δεν κανει OC ???

40 βαθμοί σε idle είναι πολλοί με τη ψύκτρα που έχεις,μήπως δεν έχεις κάνει κάτι σωστά , τι πάστα χρησιμοποίησες ? πάντως η συγκεκριμένη Noctua θα έδινε σίγουρα καλλίτερα αποτελέσματα .

 

Customized water-cooling loop on Intel 4790k OC 4.7 Ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, Artic Silver Ceramic Παστα εχω εδώ και 2 χρονια.

To Corsair air 240 εχει πανω 2χ12 και 2χ9,2 ανεμιστήρες εισαγωγή και 2χ12 και 2χ8 ανεμιστήρες εξαγωγή ρυθμισμένους σε οριο Max 800rpm δεν θελω θορυβο.

Η καρτα γραφικων  980 ΤΙ Palit Super Jet Stream δουλευει και αυτή 35 idle - 70 max temp. Μηπως φτaιει η GPU που είναι τοσο κοντα στην Zalman ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει πρόβλημα αν δουλευει στους 70 βαθμούς Max temp o 3570 καλοκαιρι ? Τι μεγιστη θεμοκρασια εχει ? thanks.

Ένας I3570 υποτίθεται έχει μέγιστη θερμοκρασία αντοχής 105 βαθμούς, αλλά σίγουρα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πηγαίνουμε τον επεξεργαστή μας στο τέρμα. Ένας καθαρισμός στην ψύκτρα και μια καλύτερη πάστα αν τον έχεις αρκετά χρόνια θα σε βοηθήσει να κερδίσεις μερικούς βαθμούς. Πάντα φροντίζουμε για καλή ροή στο κουτί, αλλά βλέπω ότι έχεις μικρό σε διαστάσεις και να είναι και η GPU κοντά σίγουρα ανεβάζει και αυτή. Για μερικές ώρες την μέρα δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα στους βαθμούς αυτούς αλλά πάντα φροντίζουμε για το καλύτερo :) Επειδή τον συγκεκριμένο επεξεργαστή τον έχω δουλέψει αρκετά σε μεγαλύτερο κουτί με μεγαλύτερες ψύκτρες όπως το κορυφαίο μοντέλο της Noctua πιάνει 20-22 idle και 40-45 gaming. Με μεσαίες λύσεις watercooling ήταν 35-40 και 55-60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...