Προς το περιεχόμενο

Φιλοδώρημα. Ουστ...


Homo Masturbalis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή με λένε γύφτο να σας ρωτήσω κάτι.

Φιλοδώρημα αφήνεται στους σερβιτόρους;

 

με φίλο που πάμε για καμια μπύρα ή να φάμε τίποτα πάντα αφήνει φιλοδώρημα.

1-2€ ανάλογα.

και δεν είναι άτομο που του περισσεύουν. το ξέρω καλά. άλλοι σε καλύτερη οικονομική κατάσταση δε αφήνουν ούτε cent.

καλά κι εγώ έχω αφήσει σε κάποιον μεγάλο λογαριασμό αλλα γενικά δεν αφήνω.

 

και πραγματικά δε βλέπω το λόγο να αφήσω.

ο σερβιτόρος δε πληρώνεται; πληρώνεται. ε πάει τελείωσε.

με την ίδια λογική λοιπόν γιατί να μην αφήνουμε φιλοδώρημα και στο βενζινάδικο στο super market στο ΚΕΠ.... κι εκεί μας εξυπηρετούνε.

 

ειλικρινά δε καταλαβαίνω το λόγο.

 

σ άλλες χώρες μπορεί ο σερβιτόρος να πληρώνεται με τα tips μόνο, εδώ δεν ισχύει αυτό. αν ίσχυε επίσημα τότε βλέπαμε....

 

τοποθετηθείτε επι του θέματος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί όμως;

επειδή απλά έτσι έχουμε συνηθίσει;

 

δε πληρώνεται ο σερβιτόρος να κάνει τη δουλειά αυτή; χάρη μας κάνει;

 

κι άντε να το δεχτώ ότι "πρέπει", στο σούπερ μάρκετ αφήνεις φιλοδώρημα; στο ψυγείο πχ που σου κόβουν τα σαλάμια. υποθέτω όχι. ε γιατί; ποιά η διαφορά;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί όμως; επειδή απλά έτσι έχουμε συνηθίσει; δε πληρώνεται ο σερβιτόρος να κάενι τη δουλειά αυτή; χάρη μας κάνει; κι άντε να το δεχτώ ότι "πρέπει", στο σούπερ μάρκετ αφήνεις φιλοδώρημα; στο ψυγείο πχ που σου κόβουν τα σαλάμια. υποθέτω όχι. ε γιατί; ποιά η διαφορά;

Είναι η συνήθεια, είναι που για κάποια επαγγέλματα έχει περίπου καθιερωθεί, δεν ξέρω ακριβώς γιατί :) Πάντως, σε καφέ - εστιατόρια και delivery αφήνω πάντα όπως είπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω στην ιδια λογικη είμαι...γτ να αφησεις φιλοδώρημα; δωρεαν σου σερβιρει;; φυσικα και οχι, πληρωνεται. Όπως λεει και ο ts γτ να δωσεις φιλοδώρημα στον σερβιτορο αλλα να μην δωσεις στον ταμια οποιυδιποτε καταστήματος;; Δουλεια τους δεν είναι; Για να το πω πιο απλα σου ερχεται ο λογαριασμος ας πουμε ένα τυχαιο ποσο περιπου 30ευρω. Ένα μερος από αυτά θα πανε για τον μισθο του υπαλληλου. Γιατι λοιπον να δωσεις επιπλέον χρηματα στον σερβιτορο αφου στην πραγματικοτητα εχει δωσει ειδη;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αφήνω κατω από ευρώ αν είναι ευγενικοί οι σερβιτόροι και σχεδόν πάντα στα ντελιβεροι..Σίγουρα ανάλογα και με την καφετέρια βγάζουν αρκετά από τα τιπς αλλά σε κάτι μικρά κτλ δεν νομίζω..Δύσκολη δουλειά πάντως δεν το συζητώ..και εκεί που είναι οι μισθοί ας βγάζουν κ κάνα 200αρι παραπάνω τι έγινε.

Από εκεί κ πέρα αυτό που λες για τους βενζιναδες κτλ δεν έχει λογική γτ κάντο στην τελική άμα θες (σιγά μην σου πουν οχι) και ύστερα "έτσι είναι γτ έτσι πάει" τι και πως δεν έχει σημασία- μόδα εφέ ότι-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι στο ότι στο βενζινάδικο και στο σουπερ μαρκετ, δεν έχεις τον υπάλληλο να τον τρέχεις πέρα δώθε κάθε τόσο για ό,τι χρειαστείς. Στην ουσία, αυτό το νόημα έχει το φιλοδώρημα. Δίνεις κάτι παραπάνω, εφόσον θεωρήσεις πως ο σερβιτόρος έχει δείξει μεγαλύτερο ενδιαφέρον από το στάνταρ. Για μένα τουλάχιστον. 

 

Επίσης, στο εστιατόριο πας να περάσεις καλά. Το φιλοδώρημα αντικατοπτρίζει το πόσο καλά πέρασες. Βενζινάδικο και σουπερμάρκετ, πας υποχρεωτικά. 

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε delivery έχω αφήσει.

και μια φορά κιόλας έχω αφήσει και μεγάλο ποσό (με κοιτούσαν περίεργα) επειδή ο άνθρωπος ήρθε μέσα στη βροχή.

 

αλλά οκ λέμε σε κανονικές συνθήκες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως η αληθεια ειναι οτι φιλοδωρηματα δινονται και επειδη δεν θελει καποιος να τον πουν γυφτο στην παρεα ή δεν θελει να νιωσει οτι τον βριζει απο μεσα του ο σερβιτορος

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...