Προς το περιεχόμενο

Φιλοδώρημα. Ουστ...


Homo Masturbalis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα βρεθεί κάποια στιγμή η κατάλληλη ρουμάνα/ουκρανή/ρωσίδα και θα το κάνει και αυτό.

 

Επειδή θεωρούνται φτωχές χώρες; Έχεις μείνει ακόμα στα 90s της «ισχυρής» Ελλάδας...

 

Σε λίγο θα βλέπουμε ταμπέλες «προσεχώς Ελληνίδες» και θα έρχονται οι Ρουμάνοι/Ουκρανοί/Ρώσοι να το γλεντήσουν (όταν τους πηδάγανε τις γυναίκες οι Ελληναράδες ήταν καλά νομίζεις; Είναι αυτό που λέμε θα γυρίσει ο τροχός...).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 445
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το να αφήσεις φιλοδώρημα μισο-1€ δεν είναι σημαντικό για εσένα αλλά σημαντικό για τον σερβιτόρο/α.Εφόσον σε εξυπηρετήσει σωστά το αξίζει.Ομως το σωστό έχει διαφορετική έννοια για τον καθένα μας.

 

Η ουσία είναι να πάρει το φιλοδώρημα ο σερβιτόρος και όχι ο εργοδότης,κάτι το οποίο δεν μπορούμε να γνωρίζουμε,εκτός αν γνωρίζουμε κάποιον απο τους σερβιτόρους η αν έχουμε το θάρρος να ρωτήσουμε τον σερβιτόρο.Υπάρχει και η περίπτωση να τον ρωτήσεις και να πει ότι τα κρατάει αυτός και να μην ισχύει,όλα γίνονται.Για τον λόγο ότι θα φοβάται να μην τον διώξουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θεωρούνται φτωχές χώρες; Έχεις μείνει ακόμα στα 90s της «ισχυρής» Ελλάδας...

 

Σε λίγο θα βλέπουμε ταμπέλες «προσεχώς Ελληνίδες» και θα έρχονται οι Ρουμάνοι/Ουκρανοί/Ρώσοι να το γλεντήσουν (όταν τους πηδάγανε τις γυναίκες οι Ελληναράδες ήταν καλά νομίζεις; Είναι αυτό που λέμε θα γυρίσει ο τροχός...).

 

Ελα πες απλά οτι έγραψες για να γράψεις τώρα. Άσε την εθνικότητα και το που έχω μείνει, η ουσία είναι οτι η κοπέλα είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο θα βρεθεί κάποια στιγμή και θα κάνει και αυτά, όσο θα υπάρχουν πολλά άτομα που θα έχουν ανάγκη την δουλειά δεν θα κάτσει να σκάσει το αφεντικό επειδή η τάδε κοπέλα θα αρνηθεί να πιάνει τον κόλο του πελάτη.

 

Στο θέμα της οικονομίας η Ουκρανία και η Ρουμανία παραμένουν φτωχές χώρες και σε χειρότερη κατάσταση από εμάς, πλέον οι κάτοικοι από αυτές τις χώρες φεύγουν προς άλλες χώρες για μετανάστευση και οχι προς Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελα πες απλά οτι έγραψες για να γράψεις τώρα. Άσε την εθνικότητα και το που έχω μείνει, η ουσία είναι οτι η κοπέλα είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο θα βρεθεί κάποια στιγμή και θα κάνει και αυτά, όσο θα υπάρχουν πολλά άτομα που θα έχουν ανάγκη την δουλειά δεν θα κάτσει να σκάσει το αφεντικό επειδή η τάδε κοπέλα θα αρνηθεί να πιάνει τον κόλο του πελάτη.

 

Στο θέμα της οικονομίας η Ουκρανία και η Ρουμανία παραμένουν φτωχές χώρες και σε χειρότερη κατάσταση από εμάς, πλέον οι κάτοικοι από αυτές τις χώρες φεύγουν προς άλλες χώρες για μετανάστευση και οχι προς Ελλάδα.

 

Σε πειράζει που τα έχωσα στον κοιλαρά Ελληναρά που πήδαγε Ρωσίδες με δανεικό χρήμα; Ξυδάκι... δεν μπορούμε να είμαστε μια ζωή οι γαμάω των Βαλκανίων. That's life. Deal with it.

 

Η Ρουμανία δεν έχει πρόβλημα και αναπτύσσεται μια χαρά. Η Ουκρανία έχει πρόβλημα λόγω πολέμου και η Ρωσία παροδικές δυσκολίες λόγω της τιμής του πετρελαίου (έχει ξανασυμβεί το 1998).

 

ΥΓ1: Πάντως από την Ουκρανία δεν έχουμε δει κανά προσφυγικό ρεύμα (όπως με την Συρία). Μην σου πω κιόλας ότι πολλοί θα τις σπιτώνανε...

 

ΥΓ2: Σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες, η διαφωνία μου μαζί σου έγκειται στο ότι κάνεις διαχωρισμό με βάση την εθνικότητα «οι Σλάβες για πόρνες και οι Ελληνίδες για νύφες». Μην λες μεγάλες κουβέντες φίλε μου, γιατί η ύβρη φέρνει την νέμεση και θα φάμε καμιά γερή σφαλιάρα σαν χώρα στο μέλλον και θα είναι όλη δική μας με δικό μας φταίξιμο λόγω αλαζονείας. Σε τροχιά βαλκανοποίησης/φτωχοποίησης είμαστε, ενώ όλοι οι γείτονές μας βλέπουν ανάπτυξη (η Βουλγαρία ήδη μας έχει περάσει σε κάποια πράγματα). Να είσαι πιο ταπεινός όταν οι συνθήκες είναι δύσκολες. Γι' αυτό σου είπα ότι δεν είμαστε στα 90s. Ας προσγειωθούμε.

Επεξ/σία από bedazzled
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη δινεται φιλοδωρημα και σε αυτον που σας βαζει βενζινη πχ? 

 

γιατι δεν βλεπω καμια διαφορα στον βενζινα και στο γκαρσονι

οποτε αν δινεται στον ενα και το θεωρειτε λογικο θα πρεπει και στον αλλον

Σε αυτόν που βάζει βενζίνη, στον περιπτερά αν το περίπτερο δεν είναι δικό του, στον υπάλληλο σε κάποιο μαγαζί που πας να αγοράσεις κάτι, στο σούπερ μάρκετ σε αυτόν που θα καθαρίσει τα ψάρια, σε αυτόν που θα σου τρίψει τυρί ή θα σου κόψει φέτες τα αλλαντικά, στο θέατρο αυτόν που θα σε πάει στη θέση σου κοκ...

 

Με άλλα λόγια υποκαθιστάς το αφεντικό, θεωρώντας ότι δεν πληρώνονται καλά οπότε πρέπει να πληρώνεις εσύ για να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, ομολογώ πως τα έχουμε παρεξηγήσει λίγο τα πράγματα αντιγράφοντας τους Αμερικάνους οι οποίοι έχουν ποχρεωτικό τιπ γιατί δε συμπεριλαμβάνουν στις τιμές των προιόντων τους το μισθό των υπαλλήλων τους, εδώ υπάρχει κανονικά, τους έχεις πληρώσει ήδη παίρνοντας το ποτάκι σου ή το φαγάκι σου με καπέλο....

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Αμερικάνοι το βλέπουν υπό την οπτική του hardcore καπιταλισμού: όσο πιο δουλευταράς θα είσαι, τόσο πιο πολλά θα βγάζεις από τα tips. Είναι ας πούμε κίνητρο/καρότο.

 

Οι Σκανδιναβοί ή οι Ιάπωνες το βλέπουν λιγότερο ανταγωνιστικά... προτιμούν μήνας μπαίνει-μήνας βγαίνει να πέφτει ο στάνταρ μισθός και δεν θέλουν εξτραδάκια.

 

Κάθε χώρα με την κουλτούρα της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη δινεται φιλοδωρημα και σε αυτον που σας βαζει βενζινη πχ? 

 

γιατι δεν βλεπω καμια διαφορα στον βενζινα και στο γκαρσονι

οποτε αν δινεται στον ενα και το θεωρειτε λογικο θα πρεπει και στον αλλον

Υπαρχουν διαφορες .Πχ το γκαρσονι και ο ντελιβερας ειναι και επαγγελμα με ημερομηνια ληξης κατα καποιο τροπο.

Πχ αν σου βαλει βενζινη ενας 50αρης δεν τρεχει μια.Αν πας ομως σε μια καφετερια και οι σερβιτορες ειναι 50αρες οι πελατες θα μαραζωσουν λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται καθαρα απο την οικονομικη μου κατασταση και τη συμπεριφορα του υπαλληλου.

 

σε ντελιβεραδες προσπαθω να δινω παντα εστω απο 20 λεπτα μεχρι ευρω.ισως και παραπανω λογω καιρου.

σε καφε συνηθως 50λεπτο και σε ταβερνες κατι παραπανω.οταν βλεπω μουντρουχους,εννοειται δεν αφηνω τπτ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν διαφορες .Πχ το γκαρσονι και ο ντελιβερας ειναι και επαγγελμα με ημερομηνια ληξης κατα καποιο τροπο.

Πχ αν σου βαλει βενζινη ενας 50αρης δεν τρεχει μια.Αν πας ομως σε μια καφετερια και οι σερβιτορες ειναι 50αρες οι πελατες θα μαραζωσουν λιγο.

 

Εκτός αν είναι φωλιά καλοστεκούμενων cougars... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τωρα ,μου θελατε και συγκρισεις  :-D

Αφου αμα δεν εχει πιπινακια θα σας πεσουν τα αυτια στο πατωμα.Μονο απο τις ενοχες για τις διακρισεις αυτες θα πρεπει να τα σκατε χοντρα σε μπουρμπουαρ  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ταβέρνα αφήνω πάντα ανάλογα το τι γλυκο φέρνουν στο τέλος , αν δεν φέρνουν δεν αφήνω :P

Στην καφετέρεια δε ξερω αν ειμαι γυφτος αλλα δεν αφήνω ποτέ , πολύ σπάνια 

Οσους φίλους έχω και βγαίνουμε tips αφήνουν μονο οσοι δουλευαν ή δουλευουν σε μαγαζι π εχει καθιερωθει να εχουν tips καφε/σουβλατζιδικα/ταβερνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να πας να παρεις ενα καφε και μετα να αφησεις τον σερβιτορο χωρις να τον τρεχεις.. οκ.. μην αφηνεις..

αλλα το να τον εχεις φερε πατατακια φερε νερο φερε ποτηρι φερε πηρουνι γιατι μου επεσε.. φερε μαπα γιατι εριξα τον καφε.. φερε φερε..  επιβαλλεται.. αλλιως εισαι καβουροτσεπης..  και αν σε γραφει ο σερβιτορος καλα κανει και κατσε εσυ και βρασε στο ζουμι σου που σου ειπε οτι πατατακια μονο μαζι με μπυρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές έχει έρθει να φάει κόσμος εκεί που είμαι και δεν αφήνει δεν θα πω τίποτα ΑΛΛΑ όταν ρε μουνι κλείνω 12.30 και έρχεσαι ενώ το ξέρεις ε θα φας τα εξαπτέρυγα σου γιατί συνήθως αυτοί είναι μαλακές.

Σε ενα άλλο σκηνικό ήταν μια γυναίκα η οποία άπλα δεν της άρεσε η φάτσα μου,πρίν κάνα 2μηνο που είχε έρθει μου άφησε 6.50 εύρω tips χωρίς να έχω ιδιαίτερη δουλειά ώστε να πεις οτι έτρεχα.

Εκεί είδα οτι της άρεσε η εξυπηρετηση μου όποτε άξιζα τα έξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως αφηνω, σε καφετερια μεχρι 1 ευρω. σε μπαρ 2 η παραπανω, αναλογως ποσοι ειμαστε και ποσο "τρεχουμε" το γκαρσονι

 

σε εστιατοριο απο 2 μεχρι 5 ευρο αναλογως το μαγαζι και την εξυπηρετηση

 

σε ντελιβεραδες ενα, εναμισι αναλογως

 

δεν αφηνω μια, αν δεν εχω εξυπηρετηθει η το γαρσονι/ντελιβερας ειναι γιδι και δεν εχει τροπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...