Προς το περιεχόμενο

Φιλοδώρημα. Ουστ...


Homo Masturbalis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πρακτικά εδώ που τα λέμε δεν γίνεται να εφαρμοστεί, μιας και κανένας δεν μπορεί να ελέγξει αν και πόσα εξτρά πήρε ένας διανομέας στην παραγγελία που πήγε.

 

Μην το λες... η κυβέρνηση βλέπει σαν ευκαιρία τα capital controls για να καθιερώσει το ηλεκτρονικό/πλαστικό χρήμα.

 

Χτες ήμουν σε ένα σουβλατζίδικο στην Πειραιώς και για πρώτη φορά είδα να έχουν βάλει μηχανάκι για κάρτες. Τόσα χρόνια δεν βάζανε. Το ίδιο είδα και σε ένα υποκατάστημα ΕΛΤΑ (εκεί είχε και προμήθεια €0,35 -μάλλον παράνομο είναι αυτό-).

 

Τι θέλω να πω; Δεν θα αργήσει η μέρα που οι ντελιβεράδες θα είναι εφοδιασμένοι με φορητά POS (όπως στο εξωτερικό). Υπάρχουν μέχρι και mPOS για smartphones (έχουμε εκατομμύρια κινητά σε αυτή την χώρα).

 

Είναι σπαστικό να βλέπεις όλους αυτούς τους εργοδότες να κονομάνε τα κέρατά τους εν μέσω κρίσης (ο Έλληνας δεν το κόβει το φαγητό), να έχουν κακοπληρωμένους υπαλλήλους και σε κάποιες περιπτώσεις να μην αποδίδουν καν ΦΠΑ (είτε να μην κόβουν απόδειξη, είτε να έχουν μαϊμού ταμειακή).

 

Αυτή η χώρα από ό,τι φαίνεται θα αλλάξει μόνο με βούρδουλα (τον Ιούλιο οι τράπεζες είχαν 1000% αύξηση σε αιτήσεις για χρεωστικές κάρτες & κωδικούς ebanking) και λυπάμαι που το λέω αυτό, γιατί κάρτα χρησιμοποιούσα και πριν τα CC αυτοβούλως (τώρα μου την έχει δώσει η επιβολή και χρησιμοποιώ μετρητά).

 

Αυτό ίσως θα άξιζε ξεχωριστό νήμα, να συζητήσουμε σε πόσες επιχειρήσεις έχουμε δει τελευταία να βάζουν POS... σαν μανιτάρια ξεφυτρώνουν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το αν "πρέπει" ή "δεν πρέπει" να δίνεται το φιλοδώρημα, μία είναι η πραγματικότητα.

 

Ότι στην Ελλάδα προ 10ετίας έδιναν όλοι (ή τουλάχιστον πολλοί) χωρίς καν να το σκεφτούν/συζητήσουν.

 

Όταν έσφιξαν οι κ...λοι και μιζεριάσαμε, αυτά κόπηκαν (σημ. δεν ήμουν ποτέ σε δουλειά που να παίρνει φιλοδώρημα αλλά το έβλεπα τριγύρω μου).

 

Εκείνο που με χαλάει δεν είναι το αν δίνει ή δεν δίνει κάποιος (δικαίωμά του) αλλά το να προσπαθεί να δικαιολογήσει το "δεν δίνω" με αμπελοφιλοσοφίες του στυλ "γιατί εμένα μου δίνει κανείς;" ή "υπάρχουν πιο δύσκολες δουλειές", κλπ. Ναι, υπάρχουν και χειρότερα (πάντα). Γιατί όμως κάποιοι μπαίνετε στην διαδικασία να τεκμηριώσετε τον λόγο που ΔΕΝ κάνετε κάτι; Γιατί αισθάνεστε την υποχρέωση να το εξηγήσετε (σε μας, στην παρέα σας, στην γκόμενα, στο διπλανό τραπέζι); Μήπως (λέω μήπως) κατά βάθος το αισθάνεστε "λάθος";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Αμερικάνοι το βλέπουν υπό την οπτική του hardcore καπιταλισμού: όσο πιο δουλευταράς θα είσαι, τόσο πιο πολλά θα βγάζεις από τα tips. Είναι ας πούμε κίνητρο/καρότο.

 

Οι Σκανδιναβοί ή οι Ιάπωνες το βλέπουν λιγότερο ανταγωνιστικά... προτιμούν μήνας μπαίνει-μήνας βγαίνει να πέφτει ο στάνταρ μισθός και δεν θέλουν εξτραδάκια.

 

Κάθε χώρα με την κουλτούρα της...

 

Το ιδιο ισχυε (ισως και να συνεχιζει να ισχυει ακομη), κι εδω. Απλα, πλεον λογω ατομικης συμβασης γινεται υποτιθεται ατομικη συμφωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο που με χαλάει δεν είναι το αν δίνει ή δεν δίνει κάποιος (δικαίωμά του) αλλά το να προσπαθεί να δικαιολογήσει το "δεν δίνω" με αμπελοφιλοσοφίες του στυλ "γιατί εμένα μου δίνει κανείς;" ή "υπάρχουν πιο δύσκολες δουλειές", κλπ. Ναι, υπάρχουν και χειρότερα (πάντα). Γιατί όμως κάποιοι μπαίνετε στην διαδικασία να τεκμηριώσετε τον λόγο που ΔΕΝ κάνετε κάτι; Γιατί αισθάνεστε την υποχρέωση να το εξηγήσετε (σε μας, στην παρέα σας, στην γκόμενα, στο διπλανό τραπέζι); Μήπως (λέω μήπως) κατά βάθος το αισθάνεστε "λάθος";

 

Αυτό το ερώτημα ισχύει και για τις 2 πλευρές, όχι μόνο για την μια όπως «βολικά» το παρουσιάζεις.

 

Btw, ας δούμε λίγο τι γίνεται σε άλλες χώρες:

 

http://static1.businessinsider.com/image/5547a807eab8ea7a5d69139b-1200-4046/tippingaroundtheworld.png

 

Ενδιαφέρον παρουσιάζει η Ιαπωνία και η Αυστραλία... οι άνθρωποι πληρώνονται αρκετά έτσι ώστε να μην έχουν ανάγκη tips.

 

Τώρα εμείς πως γίνεται να έχουμε ως «βαριά» βιομηχανία τον τουρισμό και οι εργοδότες να δίνουν ψίχουλα στους υπαλλήλους, ποτέ δεν θα το καταλάβω... το έχουμε κάνει υπάλληλος VS πελάτης (λάθος IMHO) ενώ το σωστό είναι υπάλληλος VS εργοδότης. Δεν είναι σωστό να υποκαθιστά ο πελάτης τον ρόλο του αφεντικού όπως ειπώθηκε πιο πάνω.

Το ιδιο ισχυε (ισως και να συνεχιζει να ισχυει ακομη), κι εδω. Απλα, πλεον λογω ατομικης συμβασης γινεται υποτιθεται ατομικη συμφωνια.

 

Καμία σχέση ο ντεμί καπιταλισμός της Ελλάδας με τον σκληρό καπιταλισμό της Αμερικής...

 

Αν παίρνεις $340 «μισθό» στην Αμερική σε τέτοια πόστα, είναι σαν να λέμε ότι παίρνεις €50-100 μισθό εδώ πέρα. Ε εννοείται ότι έτσι δεν ζει κάποιος. Πρέπει να είσαι γαϊδούρι για να μην δώσεις tip εκεί πέρα.

 

Υποθέτω ότι εκεί πέρα δεν τους δίνουν εγγυημένο αξιοπρεπή μισθό, γιατί θα θεωρηθεί «σοσιαλιστικό» (όχι ότι η Αυστραλία είναι τέτοια χώρα, αλλά οι Αμερικάνοι έχουν αυτό το «κόλλημα»).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ερώτημα ισχύει και για τις 2 πλευρές, όχι μόνο για την μια όπως «βολικά» το παρουσιάζεις....................

 

Αυτό που λες εσύ "βολικό" εγώ το λέω "πραγματικότητα".

Αν πχ είσαι με μια παρέα και σηκωθείτε από το τραπέζι να φύγετε, ακούς πολλές φορές αυτόν που αφήνει να πει "άφησα 2 ευρώ γιατί σκοτώνονται τα παιδιά στην ορθοστασία"; Δε νομίζω ότι συμβαίνει συχνά.

Αυτός όμως που θα μαζέψει όλα τα ρέστα από το τραπέζι φεύγοντας αισθάνεται την "υποχρέωση" να το τεκμηριώσει. Γιατί άραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το αν "πρέπει" ή "δεν πρέπει" να δίνεται το φιλοδώρημα, μία είναι η πραγματικότητα.

 

Ότι στην Ελλάδα προ 10ετίας έδιναν όλοι (ή τουλάχιστον πολλοί) χωρίς καν να το σκεφτούν/συζητήσουν.

 

Όταν έσφιξαν οι κ...λοι και μιζεριάσαμε, αυτά κόπηκαν (σημ. δεν ήμουν ποτέ σε δουλειά που να παίρνει φιλοδώρημα αλλά το έβλεπα τριγύρω μου).

 

Εκείνο που με χαλάει δεν είναι το αν δίνει ή δεν δίνει κάποιος (δικαίωμά του) αλλά το να προσπαθεί να δικαιολογήσει το "δεν δίνω" με αμπελοφιλοσοφίες του στυλ "γιατί εμένα μου δίνει κανείς;" ή "υπάρχουν πιο δύσκολες δουλειές", κλπ. Ναι, υπάρχουν και χειρότερα (πάντα). Γιατί όμως κάποιοι μπαίνετε στην διαδικασία να τεκμηριώσετε τον λόγο που ΔΕΝ κάνετε κάτι; Γιατί αισθάνεστε την υποχρέωση να το εξηγήσετε (σε μας, στην παρέα σας, στην γκόμενα, στο διπλανό τραπέζι); Μήπως (λέω μήπως) κατά βάθος το αισθάνεστε "λάθος";

Mήπως τα φιλοδωρήματα είναι μια καλή δικαιολογία για τους ιδιοκτήτες, ώστε να έχουν χαμηλόμισθους υπαλλήλους;

400Ε και μην ανησυχείς, θα βγάζεις και άλλα 1000 από φιλοδωρήματα.

Και επαναλαμβάνω, στις τιμές που πληρώνουμε συμπεριλαμβάνονται και οι μισθοί των υπαλλήλων.

Το φιλοδώρημα είναι φακελάκι επί τοις ουσίας, παρόλο που πληρώνεται ο άλλος για τη δουλειά του, του δίνεις κάτι παραπάνω για να σε προσέξει περισσότερο την επόμενη φορά ή για επιβράβευση για το ότι σου παρείχε καλή υπηρεσία...

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες εσύ "βολικό" εγώ το λέω "πραγματικότητα".

Αν πχ είσαι με μια παρέα και σηκωθείτε από το τραπέζι να φύγετε, ακούς πολλές φορές αυτόν που αφήνει να πει "άφησα 2 ευρώ γιατί σκοτώνονται τα παιδιά στην ορθοστασία"; Δε νομίζω ότι συμβαίνει συχνά.

Αυτός όμως που θα μαζέψει όλα τα ρέστα από το τραπέζι φεύγοντας αισθάνεται την "υποχρέωση" να το τεκμηριώσει. Γιατί άραγε;

 

Δεν κατάλαβες τι λέω. Όπως δικαιολογεί ο άλλος γιατί δεν δίνει, έτσι δικαιολογείς κι εσύ γιατί δίνεις. Γιατί άραγε;

 

Γιατί πρέπει να το «δικαιολογείς»; Απλά δώστα και μην λες κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως τα φιλοδωρήματα είναι μια καλή δικαιολογία για τους ιδιοκτήτες, ώστε να έχουν χαμηλόμισθους υπαλλήλους;

400Ε και μην ανησυχείς, θα βγάζεις και άλλα 1000 από φιλοδωρήματα.

Και επαναλαμβάνω, στις τιμές που πληρώνουμε συμπεριλαμβάνονται και οι μισθοί των υπαλλήλων.

Το φιλοδώρημα είναι φακελάκι επί τοις ουσίας, παρόλο που πληρώνεται ο άλλος για τη δουλειά του, του δίνεις κάτι παραπάνω για να σε προσέξει περισσότερο την επόμενη φορά ή για επιβράβευση για το ότι σου παρείχε καλή υπηρεσία...

 

 

Μα όπως είπα και πριν δεν χρειάζονται ρε παιδιά όλες αυτές οι θεωρίες ότι "γίνεται για το καλό τους" και όλα τα υπόλοιπα.

Λες απλά "δεν δίνω" και ληγει το θέμα. Διαφορετικά, η προσπάθεια για την τεκμηρίωση, οδηγεί σε τουλάχιστον αστείες εξηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως τα φιλοδωρήματα είναι μια καλή δικαιολογία για τους ιδιοκτήτες, ώστε να έχουν χαμηλόμισθους υπαλλήλους;

400Ε και μην ανησυχείς, θα βγάζεις και άλλα 1000 από φιλοδωρήματα.

Και επαναλαμβάνω, στις τιμές που πληρώνουμε συμπεριλαμβάνονται και οι μισθοί των υπαλλήλων.

Το φιλοδώρημα είναι φακελάκι επί τοις ουσίας, παρόλο που πληρώνεται ο άλλος για τη δουλειά του, του δίνεις κάτι παραπάνω για να σε προσέξει περισσότερο την επόμενη φορά ή για επιβράβευση για το ότι σου παρείχε καλή υπηρεσία...

 

 

Είναι μια καλή δικαιολογία για ΠΟΛΛΑ πράγματα, όχι μόνο για αυτό... καλά έκανες και το έθεσες επί τάπητος πάντως.

 

Άλλη μια δικαιολογία για τους χαμηλούς μισθούς είναι ότι περισσότεροι προτιμούν να μένουν στο πατρικό (όχι μόνο τώρα, αλλά και προ κρίσης). Για δείτε πόσα παίρνει ένας σερβιτόρος στην Αγγλία.

 

Άντε να δούμε ποτέ θα το καταλάβει ο μέσος Έλληνας ότι κάνει «αβάντα» στα αφεντικά με την νοοτροπία που κουβαλάει... ίσως τότε να γίνουμε σοβαρή χώρα.

Μα όπως είπα και πριν δεν χρειάζονται ρε παιδιά όλες αυτές οι θεωρίες ότι "γίνεται για το καλό τους" και όλα τα υπόλοιπα.

Λες απλά "δεν δίνω" και ληγει το θέμα. Διαφορετικά, η προσπάθεια για την τεκμηρίωση, οδηγεί σε τουλάχιστον αστείες εξηγήσεις.

 

It goes both ways...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες τι λέω. Όπως δικαιολογεί ο άλλος γιατί δεν δίνει, έτσι δικαιολογείς κι εσύ γιατί δίνεις. Γιατί άραγε;

 

Γιατί πρέπει να το «δικαιολογείς»; Απλά δώστα και μην λες κάτι άλλο.

 

Που είδες να το δικαιολογώ; Για την ακρίβεια που είδες να λέω καν ότι δίνω; Σε πληροφορώ ότι πολλές φορές ούτε η γυναίκα μου δεν ξέρει τι έγινε στο τραπέζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν παίρνεις $340 «μισθό» στην Αμερική σε τέτοια πόστα, είναι σαν να λέμε ότι παίρνεις €50-100 μισθό εδώ πέρα. Ε εννοείται ότι έτσι δεν ζει κάποιος. Πρέπει να είσαι γαϊδούρι για να μην δώσεις tip εκεί πέρα.

 

 

 

Oχι και $340.... monthly.... weekly ισως..... :)

 

Παντως απο τελος του ετους θα ανεβει το minimum wage  -τουλαχιστον εδω-  σε $7.5 απο $5 που ειναι τωρα, για τους bartenders και τους waiters κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είδες να το δικαιολογώ; Για την ακρίβεια που είδες να λέω καν ότι δίνω; Σε πληροφορώ ότι πολλές φορές ούτε η γυναίκα μου δεν ξέρει τι έγινε στο τραπέζι.

 

Ωραία. Παρ' το αλλιώς. Εσένα γιατί σε «πειράζουν» οι δικαιολογίες της μιας πλευράς, αλλά όχι της άλλης;

 

Πες ότι είναι σεβαστές οι επιλογές και των 2 πλευρών και ότι δεν χρειάζεται να δικαιολογεί τις επιλογές της καμία πλευρά. Μόνο έτσι θα ήσουν αντικειμενικός, ενώ τώρα φαίνεται να παίρνεις το μέρος αυτών που δίνουν, ενώ εσύ λες ότι δεν δίνεις.

 

Στην τελική forum είναι και οι 2 πλευρές θα αναλύσουν τους λόγους, αλλιώς δεν γίνεται κουβέντα. Μην προσπαθείς όμως να επιβληθείς στην 1 πλευρά μόνο, γιατί είναι το λιγότερο άκομψο με τον τρόπο που προσπαθείς να εκμαιεύσεις απαντήσεις/συμπεράσματα.

 

Ελπίζω να έγινα σαφής.

Oχι και $340.... monthly.... weekly ισως..... :)

 

Παντως απο τελος του ετους θα ανεβει το minimum wage  -τουλαχιστον εδω-  σε $7.5 απο $5 που ειναι τωρα, για τους bartenders και τους waiters κλπ....

 

Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες. Κάποιος ανέφερε ότι παίρνουν $2/ώρα (αστείο ποσό) οι σερβιτόροι και τα υπόλοιπα με tips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπομπερ,  με βάση τις διακοπές σου

ότι λιγότερο απο 100δολαρο αφήνεις κάθε φορά που βγαίνεις για φαΐ

είναι τσιφουτιά :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες. Κάποιος ανέφερε ότι παίρνουν $2/ώρα (αστείο ποσό) οι σερβιτόροι και τα υπόλοιπα με tips.

 

 

Bartender σε clubaki (οχι πολυ μεγαλο) που πηγαινω , καθαριζει περιπου $150-200/night με τα tips.....

 

Σε ποιο μεγαλα, καθαριζουν και $300 την βραδια...... αλλα δουλευουν 2-3 φορες per week οnly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Παρ' το αλλιώς. Εσένα γιατί σε «πειράζουν» οι δικαιολογίες της μιας πλευράς, αλλά όχι της άλλης;

 

Πες ότι είναι σεβαστές οι επιλογές και των 2 πλευρών και ότι δεν χρειάζεται να δικαιολογεί τις επιλογές της καμία πλευρά. Μόνο έτσι θα ήσουν αντικειμενικός, ενώ τώρα φαίνεται να παίρνεις το μέρος αυτών που δίνουν, ενώ εσύ λες ότι δεν δίνεις.

 

Στην τελική forum είναι και οι 2 πλευρές θα αναλύσουν τους λόγους, αλλιώς δεν γίνεται κουβέντα. Μην προσπαθείς όμως να επιβληθείς στην 1 πλευρά μόνο, γιατί είναι το λιγότερο άκομψο με τον τρόπο που προσπαθείς να εκμαιεύσεις απαντήσεις/συμπεράσματα.

 

Ελπίζω να έγινα σαφής.

 

Σαφώς  και δεν χρειάζεται καμιά "πλευρά" να δικαιολογήσει το γιατί.

Αλλά αν είδες και το νήμα ξεκίνησε με κάποιον τον οποίον τον λένε οι φίλοι του "γύφτο" και όχι από κάποιον που μπήκε να μας πει πόσο "cool" τον θεωρούν οι γκόμενες επειδή δίνει μεγάλα tips.

Άρα έτσι κι αλλιώς το θέμα ξεκίνησε "βαραίνοντας" από τη μία μεριά.

Και σε ποιο ακριβώς σημείο προσπάθησα να επιβληθώ; Εγώ απλά παρατήρησα (το οποίο σαφώς και θα έχεις παρατηρήσει εκτός πια αν έχω πιο large περίγυρο) ότι τα σχόλια για τα tips σε παρέες δεν ξεκινάν ποτέ από tipper.

 

Και μια που λέμε για το ποιος προσπαθεί να εκμαιεύσει πράγματα, σε ποιο σημείο είπα "ότι δεν δίνω"; Για την ακρίβεια δεν είπα τίποτα για μένα (δίνω ή όχι) και απλά μου "βάζεις λόγια που δεν είπα στο στόμα" γιατί μάλλον "βοηθούν" το σκεπτικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...