Προς το περιεχόμενο

Εμφανιση μπαρας σε PLasma PAnasonic 42u20e


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑιδια να κανω μια ερωτηση?Εχω μια panasonic plasma (42u20E) και εσχατως εχω το εξης θεμα.Μου εμφανιζει στο μεσο της οθονης μια μπαρα ημιδιαφανη η οποια τρεμοπαιζει.Η μπαρα αυτη ενιοτε εξαφανιζεται (αναλογα με την ταινια) αλλα στο τηλεοπτικο σημα ειναι εμφανης (και συχνα ενοχλητικη).

Ειναι θεμα hardware h software?

Mpoρω να κανω κατι για να μετριαστει (η να εξαφανιστει) το προβλημα και αν ναι τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εν λογω μου εχει βγαλει πολλες βλαβες.

Με λιγο ψαξιμο ειδα οτι μια λυση (που σε εμενα δε δουλεψε) ειναι να βγαλεις την τηλεοραση απο την πριζα να αποσυνδεσεις τα παντα απο πανω και να την αφησεις 15 λεπτα ασυνδετη.

Ακολουθως την ξανασυνδεεις.

Το εκανα μου εφυγαν οι μπαρες για λιγο αλλα ακολουθως επανηλθαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται πολυ εξειδικευμενο ή ειναι ιδεα μου?

ναι ,αν δεν εχεις εμπειρεια (κοινως να έχεις λύσει/δεσει καμμια 10ρια TV/monitor/pc/s3/xbox) αστο ,βρες ένα τεχνικό στην γειτονια δειξε του το βιντεο  και θα στο κάνει με λιγα χρήματα...

 Και αν  κατάλαβα γιατι μονο είδα χωρις να ακούω το βίντεο, δεν πατάει καλά μία καλωδιοταινια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα χθες στο επισημο σερβις της πανασονικ στην πολη μου και μου ειπε οτι δεν επισκευαζεται.Το μονο που μπορει να μου κανει ειναι να βρουμε μεταχειρισμενη οθονη (και αν βρουμε) απο παλιες καμμενες κτλ και να μου την αντικαταστησει με κοστος 70 ευρω.

Επισης η δικια μου γραμμη ειναι στη μεση αλλα δεν ειναι μαυρη (ειναι ιριδιζουσα πρασινη οταν ανοιγει η τηλεοραση πολυ εντονη και αφου παιξει λιγο γινεται αχνη.

Οπως και να χει ειναι θεμα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν εγώ έκανα ότι λέει ο τύπος στο βίντεο, έβγαλα την πλάτη της τηλεόρασης, φύσηξα με blower, και απλά επανατοποθέτησα κάποιες καλωδιοταινίες που πίστευα ότι μπορεί να ευθύνονται για το συγκεκριμένο σημείο που έβγαινε η μπάρα (πράσινη).

Εδώ και 3εβδομάδες περίπου δεν έχει εμφανιστεί ξανά η μπάρα. Σημ. η τηλεόραση παίζει σχεδόν όλη μέρα.

 

Θα φανεί αν είναι τυχαίο ή αν όντως έφτιαξε σε βάθος χρόνου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...