Προς το περιεχόμενο

Κατέστρεψα το Bios . Μια βοήθεια please


man61

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως όταν πας στην αντιπροσωπεία μη τους πεις ότι πήγες να κάνεις bios update. Πέστους απλά ότι εκεί που το δούλευες κανονικά, κόλλησε και μετά το reset δεν ξαναάνοιξε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mono an ksreis kapoion me mhxanhma gia bios flashing( se kana panepisthmio yparxei sta ergasthria. gia magazia ypologistwn ligo dyskolo na exoun).

 

phgene thn pisw kai pes oti den anabei h mhtrikh apo monh ths. an se rwtoun mhpws ekanes kati na to arnhtheis. to ekana kai epiase. mou thn allaksan me thn eggyhsh. eytyxws oi texnikoi twn magaziwn einai sxedon asxetoi kai den to psaxnoun kai poly h den theloun na dysaresthsoun ton pelath.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά , να σας ευχαριστήσω ξανά. :D

Το μήνυμα αυτό γράφεται μέσα από τη νέα και δωρεάν mobo

 

Οι συμβουλές σας ήταν απόλυτα σωστές

Αφού δεν δούλεψε κανένα κολπακι , την έβαλα στο κουτί της και την πήγα πίσω στο μαγαζί που την αγόρασα , λέγοντας «Ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργει» :roll:

 

Ένας τεχνικός την έλεγξε , και διαπίστωσε πως δεν λειτουργει.

Εγώ ψιλό-ψαρωμενος , φανταζόμουνα πως θα τη βάλει σε κανένα super διαγνωστικό πρόγραμμα και θα γίνω ρόμπα.

Αλλά … απλώς διαπίστωσε την βλάβη.

Έτσι , σε 20 λεπτά , έφυγα από το μαγαζί με μια καινούργια , ίδια mobo , η οποία μάλιστα έχει την έκδοση του bios που προσπαθούσα να βάλω σ’ αυτήν που χάλασα. :wink:

 

Δεν νοιώθω πάντως καθόλου τύψεις , γιατί όπως είπα , ακολούθησα πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή για να κάνω την αναβάθμιση και συνεπώς δεν είμαι καθόλου υπεύθυνος για τη ζημιά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν άρχιζαν γενικώς οι τεχνικοί μεγάλων εταιριών να διαβάζουν insomnia, θα έχουμε ζημιές. Η Ti4400 κάηκε και μόλις πήγα να βγάλω το bga heatsink μου μεινε το τσιπάκι στο χέρι. Πήρα UHU το κόλλησα και το πήγα σαν κύριος. Ύστερα απο μια βδομάδα τσίμπησα μια 4800SE την οποία και πούλησα μιας και είχα αγοράσει 9500Pro στο ενδιάμεσο.

 

 

(βέβαια για να φυλάξω τον κώλο μου έκανα νύξη αυτού του θέματος στα διάφορα fora όπου είμαι μέλος, μόλις πήρα στο χέρι μου την νέα καρτούλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A re pote tha arxisoyn oi texnikoi toy plaisioy na diabazoyn insomnia

 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουνα την ώρα που δοκίμαζε ο τεχνικός (στο Πλαίσιο) την mobo ! Και θα γινόμουνα δυο φορές ρόμπα. :lol:

 

Από την άλλη , αν διάβαζαν insomnia οι τεχνικοί και οι ιδιοκτήτες αυτών των εταιριών , αφενός θα έλυναν διάφορα χαζά προβλήματα όπως το δικό μου προλαβαίνοντας τα πριν να συμβούν – με την κατάλληλη ενημέρωση των πελατών τους – και αφετέρου θα φρόντιζαν να εξοπλίσουν καλύτερα τα εργαστήρια τους.

Βγαίνω εκτός θέματος , αλλά σκεφθείτε τι σπατάλη πόρων (ανθρώπινων και φυσικών) γίνεται στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Αν υπήρχε καλύτερος εξοπλισμός στα service των εταιριών , θα επιδιόρθωναν το τσιπακι του bios σε λίγα δευτερόλεπτα. Αντί αυτού , η mobo 99% θα πάει στα σκουπίδια. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...