Προς το περιεχόμενο

Το υβριδικό Satellite Click 10 της Toshiba έρχεται με Windows 10 και τιμή $349


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι υβριδικοί υπολογιστές, εξακολουθούν να αποτελούν μια από τις πιο hot κατηγορίες συστημάτων, με την Toshiba να διαθέτει από σήμερα στην αγορά μια νέα πρόταση η οποία ξεχωρίζει για την τιμή των $349.

Το Toshiba Satellite Click 10 έρχεται σε άμεση αντιπαράθεση με το Surface 3 της Microsoft, αφού διαθέτει οθόνη 10.1 ιντσών, Full HD ανάλυσης ενώ ως tablet διαθέτει στην επιφάνεια του θύρα microSD, mini HDMI, Dolby Digital ηχεία και θύρα ακουστικών. Μόλις συνδέσουμε το πληκτρολόγιο και το μετατρέψουμε από tablet σε φορητό υπολογιστή, τότε έχουμε στη διάθεση μας δύο επιπλέον θύρες USB, με το συνολικό βάρος να φτάνει τα 545 γραμμάρια.

 

Στο εσωτερικό το Satellite Click 10 κρύβει την τελευταία γενιά των Intel Atom επεξεργαστών, X5, με 2GB μνήμη και 32 ή 64GB αποθηκευτικού χώρου. Η κύρια κάμερα στο πίσω μέρος έχει ανάλυση 8MP και στο εμπρόσθιο κατεβαίνει στα 2MP, έχοντας όμως ικανοποιητική ποιότητα για τις βιντεοκλήσεις σας. Επιπλέον η Toshiba ενσωματώνει μικρόφωνα τα οποία μπορούν να ξεχωρίσουν τη φωνή σας έτσι ώστε να γίνεται απρόσκοπτα η χρήση της Cortana στα Windows 10 τα οποία και ενσωματώνει το σύστημα, ενώ ο χρήστης θα βρει προεγκατεστημένη και τη σουίτα εφαρμογών Office της Microsoft.

 

Εντύπωση προκαλεί η χαμηλή τιμή του Click 10 η οποία έχει οριστεί στα $349 συμπεριλαμβανομένου του πληκτρολογίου, όταν το Surface 3 της Microsoft με παραπλήσια τεχνικά χαρακτηριστικά, κοστίζει $500 χωρίς το πληκτρολόγιο.

 

Link.png Site: CNet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ.. η τιμη ψιλοκαλη... αλλα τι θα μπορει να σηκωσει απο 32bit προγραμματα; (δε μιλαω για εφαρμογες του Store)

Θα σηκώνει τα πάντα, σε επίπεδο εφαρμογές γραφείου με την ίδια ταχύτητα σαν να έχεις επεξεργαστή i7 τελευταίας γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σηκώνει τα πάντα, σε επίπεδο εφαρμογές γραφείου με την ίδια ταχύτητα σαν να έχεις επεξεργαστή i7 τελευταίας γενιάς.

 

δυσκολάκι αυτό, αλλα σίγουρα κουτσά στραβά θα της δουλευει... 

 

Βεβαια με τον ATOM και τα 2GB μνημης καλα θα κάνει ο χρήστης να περιοριστεί στον σκοπό για τον οποιο το προορίζει ο κατασκευαστής... δλδ metro και οχι desktop. Απλά το κακό ειναι οτι πολλοί το βλέπουν ως φτηνό pc (κλασσικο) και ως τέτοιο δεν ειναι για πολλα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 1 χρόνο το t100 ta asus με δυο gram και παρόμοια specs και ενα έχω να πω,τα Windows 10 δουλεύουν με 0,9 ram και όταν το φορτώνω παει 1,3 φουλ.

Μηδέν κόλλημα και τα πάει όλα σφαίρα. Τα 10αρια αρχίζουν να χτυπάνε στα ίσα την Apple .

Α ξέχασα το έχω μόνο για δουλειά οχι παράνομα Όχι περίεργα site και το καλύτερο ΟΧΙ ANTIVIRUS!!!!!

(ΤΟΥ ΈΒΑΛΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ESET FOUL TRIAL ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΊΠΟΤΑ! !!!!)

ΜΕ ANTIVIRUS πάει 1 η ram!!!

Αν θέλετε απόδειξη στέλνω screenshot!

ΠΟΛΥ ΚΑΛΌ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΩΡΟ 120 ΕΥΡΩ OFFICE! !!!!

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

δυσκολάκι αυτό, αλλα σίγουρα κουτσά στραβά θα της δουλευει... 

 

Βεβαια με τον ATOM και τα 2GB μνημης καλα θα κάνει ο χρήστης να περιοριστεί στον σκοπό για τον οποιο το προορίζει ο κατασκευαστής... δλδ metro και οχι desktop. Απλά το κακό ειναι οτι πολλοί το βλέπουν ως φτηνό pc (κλασσικο) και ως τέτοιο δεν ειναι για πολλα πολλα.

4 πυρήνες 4 θρεντ και 2mb L3!! 2watt . Αυτό είναι το μέλλον
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εγώ γιατί πιστευω ότι αν έρθει στην Ελλάδα θα κάνει κάπου στα 500€? Η καλή τιμή συνήθως δεν είναι πλεονέκτημα της Toshiba... Αν έρθει προς τα μέρη μας σε τέτοια τιμή έχει μέλλον και θα ρίξει πιστεύω την τιμή και του surface. Στην άλλη πλευρα του Ατλαντικού βλέπω ότι με τα 64gb έχει μόλις 20$ παραπάνω δηλ 370$... Πάντως αυτη η κατηγορία αρχίζει να γίνεται πολύ ενδιαφέρουσα όσο περνάει ο καιρός...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί θα γίνει επιτέλους με αυτά τα μπέζελ στα Windows tablets; Και τόσο δύσκολο είναι να καταλάβουν ότι η διάσταση 10.1 δεν βολεύει καθόλου για portrait mode ενώ η διάσταση 9.7 βολεύει εξίσου και για landscape και για portrait;

 

Η Microsoft δεν είναι χαζή που βγάζει πλέον το Surface σε 4:3, και φυσικά ούτε οι κινέζοι που ακολουθούν κατά πόδας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

4 πυρήνες 4 θρεντ και 2mb L3!! 2watt . Αυτό είναι το μέλλον

για τρέξε bench να δείς ότι θα φάει φόλα σε σχέση ακόμα και με δυπήρηνο pentium(όχι n σειρά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τρέξε bench να δείς ότι θα φάει φόλα σε σχέση ακόμα και με δυπήρηνο pentium(όχι n σειρά).

 

επειδη εχω κι εγω το transformer t100 θα απαντησω ευθεως:

 

τα bench ειναι για αυτους που ψαχνουν και το τελευταιο καρε στα παιχνιδια. 

 

Σε καθημερινη χρηση ειναι το θεμα αν μπορει να ανταπεξελθει το μηχανημα. Ε λοιπον το Τ100 επειδη το χω κι εγω ενα χρονο τρεχει περηφημα τα παντα. Μεχρι και Visual studio 2013 τρεχει αμα θες. Η αποδοση του ειναι εφαμιλη με ενος core2 duo. 

 

Το μονο φαουλ που βρισκω σε αυτα τα μηχανηματα ειναι η μικρη rom , ακομα και τα 64 δεν ειανι αρκετα. Η ραμ θα ηταν ευπροσδεκτη αν ειναι 4, αλλα και με τα 2 που εχει το δικο μου δεν ειχα ποτε προλβημα ακομα και με 10 καρτελες στον chrome, ανοιχτα pdf, word, excel και ταινια μαζι. Για παιχνιδια προφανως και δεν κανει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...