Προς το περιεχόμενο

Χαμηλότερες τιμές στην υπηρεσία iCloud της Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απειρα wifi file sinc κυκλοφορούν για android με χίλιες δυο δυνατότητες...

 

+ σε κατι εχεις δίκαιο για απλά έγγραφα ειναι άψογο το cloud(και πάλι οχι icloud dropbox κλπ γιατί εκεί διαβάζουν και σαρώνουν οτιδιποτε ανεβάζεις μιλαω για 2 side κτπτογραφιση )  για multimedia με της χρεώσεις που υπαρχουν και της μπαταρίες που εχουμε το ξεχναμε....... για τα υπολιπα αρχεία (storage) εκει γελάνε και η πέτρες

Tα ίδια άπειρα wifi file sync που κυκλοφορούν  για android   κάνουν για όλα τα λειτουργικά και όχι μόνο για το android....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απειρα wifi file sinc κυκλοφορούν για android με χίλιες δυο δυνατότητες...

 

+ σε κατι εχεις δίκαιο για απλά έγγραφα ειναι άψογο το cloud(και πάλι οχι icloud dropbox κλπ γιατί εκεί διαβάζουν και σαρώνουν οτιδιποτε ανεβάζεις μιλαω για 2 side κτπτογραφιση )  για multimedia με της χρεώσεις που υπαρχουν και της μπαταρίες που εχουμε το ξεχναμε....... για τα υπολιπα αρχεία (storage) εκει γελάνε και η πέτρες

Όποιος θέλει κινητό των 800 ευρώ και αυτοαποκαλείται "επαγγελματίας", δεν μπορεί να μην έχει ένα σοβαρό πακέτο data, εγώ πχ έχω 2GB και κάποιες φορές αισθάνομαι ότι δε μου φτάνει (στο κινητό, όχι ταμπλέτα). Χώρια τα wifi δίκτυα που είναι παντού (σπίτι, γραφείο, καταστήματα, malls κ.α.). Εννοείται ότι το upload καλό είναι να γίνεται μόνο μέσω wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iCloud δεν εχει βγει για εσας που θέλετε να έχετε παιχνιδια ταινίες κλπ και να τα βλέπετε καθε λιγο. Εχει βγει για επαγγελματίες που όντως θελουν να εχουν παντου και πάντα τα δεδομένα τους διαθεσιμα και να μην έχουν δεκάδες μεμονωμένα αντίγραφα σκόρπια σε κάρτες, στικάκια, σκληρούς, τηλέφωνα, tablet και laptops χωρις να ξέρουν ποιο ειναι το τελευταίο ή κανένα απο αυτά να μην ειναι ολοκληρωμένο. Να εχουν ενα και μοναδικό πάντα ενημερωμένο αρχείο προς επεξεργασία διαθέσιμο οπου κι αν βρίσκονται αυτοι. Εγω τα αρχεία της δουλειάς μου τα εχω πια ΟΛΑ σε Cloud και μου εχουν λυθεί τα χέρια κυριολεκτικά.

 

Ναι υπαρχουν πολλές Cloud υπηρεσιες πια και δωρεαν και επι πληρωμή. Διαλέγεις πάντα αυτή που σε βολεύει περισσοτερο. Που ειναι πιο εύχρηστη και λειτουργει αμεσα στα συστηματα που εχεις και χρησιμοποιείς plug and play με ενα απλο αρχικό installation και ενημερώνεται αυτόματα για οτι κανεις.

 

Για οσους λοιπόν βρίσκονται στο οικοσύστημα της Apple το iCloud της ειναι οτι καλυτερο μπορουν να εχουν διαθέσιμο. Δεν χρειαζεται να κανεις τίποτε και τα πάντα βρίσκονται σε ενα σημειο αυτόματα και τα ανακαλείς οποιαδήποτε στιγμή απο οποιαδήποτε συςκευη σου. Ναι μπορεις να το κανεις και αλλιως αλλα αφού υπαρχει αυτο δεν βρίσκω τον λόγο για κατι αλλο ειδικα την στιγμή που κοστολογείται πια ανάλογα με τον ανταγωνισμό.

 

Και μην βλέπετε τι κάνετε εσεις στην Ελλαδα ή ακόμη και στην Ευρωπη. Η τεραστια αγορα της Αμερικής βρισκεται στο μεγαλύτερο μερίδιο της στο οικοσύστημα της Apple. Ειδικα πανεπιστήμια, εταιρειες και οργανισμοί. Σε όλους αυτους απευθύνεται και ολοι αυτοι το εκτιμούν οτι απλα θα πληρώσουν την συνδρομή τους και θα κανουν την δουλεια τους αυτόματα χωρίς κανένας να ασχοληθεί περαιτέρω.

 

Όσον αφορά τις SSD οπως βλέπετε στις ναυαρχίδες εχουν πια καταργηθεί διοτι καθυστερούν την ταχύτητα και φυσικα χαλάνε την οποια compact κατασκευή θελει καποιος να κανει. Το android ούτως ή αλλως εχει θεμα με την αποθήκευση των εφαρμογών σε αυτες.

 

Θα συμφωνήσω οτι κακως κάκιστα τα τηλέφωνα δεν εχουν χωρητικότητες απο 128GB κατ ελάχιστο και πάνω μνήμη RAM. Ειδικα τα height end. Το κόστος της μνήμης ειναι ελαχιστότατο. Μερικά ευρώ. Μπορει ουτε καν 10€. Πιο πολυ κοστίζουν οι οθόνες UHD που πανε και βάζουν πια και ειναι στην πράξη άχρηστες ή τουλαχιστον λιγότερο χρήσιμες.

 

Οπως άχρηστο ειναι να εχεις κινητα παντόφλες 5.5-6" και να ψάχνονται να τα κανουν 0.5mm λεπτότερα αντι να φροντίσουν να βάλουν μεγαλη μπαταρια κι ας ειναι ελάχιστα πιο παχιά. Όσον αφορά την αφαιρούμενη μπαταρια προτιμώ να εχω ενα power bank μαζι μου και το κινητο να ειναι compact παρα να αλλάζω μπαταριες απο πλαστικά καπάκια της πλάκας σε ναυαρχίδες.

 

Αυτά ζητάτε ομως αυτά σας δινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iCloud δεν εχει βγει για εσας που θέλετε να έχετε παιχνιδια ταινίες κλπ και να τα βλέπετε καθε λιγο. Εχει βγει για επαγγελματίες που όντως θελουν να εχουν παντου και πάντα τα δεδομένα τους διαθεσιμα και να μην έχουν δεκάδες μεμονωμένα αντίγραφα σκόρπια σε κάρτες, στικάκια, σκληρούς, τηλέφωνα, tablet και laptops χωρις να ξέρουν ποιο ειναι το τελευταίο ή κανένα απο αυτά να μην ειναι ολοκληρωμένο. Να εχουν ενα και μοναδικό πάντα ενημερωμένο αρχείο προς επεξεργασία διαθέσιμο οπου κι αν βρίσκονται αυτοι. Εγω τα αρχεία της δουλειάς μου τα εχω πια ΟΛΑ σε Cloud και μου εχουν λυθεί τα χέρια κυριολεκτικά.

 

Ναι υπαρχουν πολλές Cloud υπηρεσιες πια και δωρεαν και επι πληρωμή. Διαλέγεις πάντα αυτή που σε βολεύει περισσοτερο. Που ειναι πιο εύχρηστη και λειτουργει αμεσα στα συστηματα που εχεις και χρησιμοποιείς plug and play με ενα απλο αρχικό installation και ενημερώνεται αυτόματα για οτι κανεις.

 

Για οσους λοιπόν βρίσκονται στο οικοσύστημα της Apple το iCloud της ειναι οτι καλυτερο μπορουν να εχουν διαθέσιμο. Δεν χρειαζεται να κανεις τίποτε και τα πάντα βρίσκονται σε ενα σημειο αυτόματα και τα ανακαλείς οποιαδήποτε στιγμή απο οποιαδήποτε συςκευη σου. Ναι μπορεις να το κανεις και αλλιως αλλα αφού υπαρχει αυτο δεν βρίσκω τον λόγο για κατι αλλο ειδικα την στιγμή που κοστολογείται πια ανάλογα με τον ανταγωνισμό.

 

Και μην βλέπετε τι κάνετε εσεις στην Ελλαδα ή ακόμη και στην Ευρωπη. Η τεραστια αγορα της Αμερικής βρισκεται στο μεγαλύτερο μερίδιο της στο οικοσύστημα της Apple. Ειδικα πανεπιστήμια, εταιρειες και οργανισμοί. Σε όλους αυτους απευθύνεται και ολοι αυτοι το εκτιμούν οτι απλα θα πληρώσουν την συνδρομή τους και θα κανουν την δουλεια τους αυτόματα χωρίς κανένας να ασχοληθεί περαιτέρω.

 

 

Oλα αυτα που λες εχουν μια βαση αλλα επισης δεν ειναι απαραιτητα και οπως τα λες.

Το να εχεις icloud προυποθετει 3G-4G,πακετο δεδομενων και μπαταρια μπολικη.

Εαν για οποιονδηποτε λογο εχεις προβλημα με το 3g-4g πολυ ευκολο πραγμα 'η να σου τελεισωσουν τα δεδομενα η "επαγγελματικοτητα" που θα προσπαθησεις να καλεσεις τα δεδομενα σου(και δεν ειναι οπως λες οντως μονο ταινιες κ.α...γιατι αραγε δεν λες και εγγραφα καθε φυσης?αυτα δεν μπαινουν μεσα σε μια sd?)παει περιπατο.

Σε μια sd 64-128 βαζεις τα παντα μεσα(ταινιες,games(ποτε δεν με απασχολησε),εγγραφα καθε φυσεως,φωτογραφιες κλπ).Τα καλεις ΔΙΧΩΣ ιντερνετ με αρκετα γρηγορη ταχυτητα,οικονομικα απο αποψη μπαταριας και αυτονομιας.

Μια καλη ποιοτητα sd evo π.χ σου τα εξασφαλιζει με ολα αυτα που ειπα διχως την αναγκη ιντερνετ και πακετο δεδομενων.Τα εχεις επισης παντα μαζι σου και ακομη η sd αν αρχισει να εχει προβλημα θα σε προειδοποιηση για να λαβεις τα μετρα σου απο αποψη αμεσου backup.

 

Να αναφερω επισης οτι λογω κοστους μπορεις να εχεις τα δεδομενα σου ταυτοχρονα και μαζι σου σε 2 sd για σχεδον 100% ασφαλεια σε κατι απροσμενο αλλα και πολλες sd που λογω μεγεθους πρακτικα μπορεις να εχεις οσες θελεις στην τσεπη σου.

 

 

Θα συμφωνήσω οτι κακως κάκιστα τα τηλέφωνα δεν εχουν χωρητικότητες απο 128GB κατ ελάχιστο και πάνω μνήμη RAM. Ειδικα τα height end. Το κόστος της μνήμης ειναι ελαχιστότατο. Μερικά ευρώ. Μπορει ουτε καν 10€. Πιο πολυ κοστίζουν οι οθόνες UHD που πανε και βάζουν πια και ειναι στην πράξη άχρηστες ή τουλαχιστον λιγότερο χρήσιμες.

 

Οπως άχρηστο ειναι να εχεις κινητα παντόφλες 5.5-6" και να ψάχνονται να τα κανουν 0.5mm λεπτότερα αντι να φροντίσουν να βάλουν μεγαλη μπαταρια κι ας ειναι ελάχιστα πιο παχιά. Όσον αφορά την αφαιρούμενη μπαταρια προτιμώ να εχω ενα power bank μαζι μου και το κινητο να ειναι compact παρα να αλλάζω μπαταριες απο πλαστικά καπάκια της πλάκας σε ναυαρχίδες.

 

Αυτά ζητάτε ομως αυτά σας δινουν.

Συμφωνω σε αυτα που ειπες σε μεγαλο βαθμο.

Για ram και χωρητικοτητα.

 

Εγω παντως μια ζωη ειχα android με sd και ΔΕΝ επαθα το παραμικρο.Ουτε κολληματα ουτε καθυστερησεις ισως γιατι παντα αγοραζω sd επωνυμες και σε υψηλο βαθμο ποιοτικες.Στην ουσια ενα flash drive ειναι που οπως ξερουμε ειναι σκυλια οταν ειναι επωνυμη και οχι ebay των 5-10 ευρω.

 

Προσωπικα παντα...με sd νοιωθω πολυ πιο ασφαλης απο ΟΛΕΣ τις αποψεις ακομη και ιδιωτικοτητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επαγγελματίας που θα χρειαστεί 15 GB έγγραφα στο κινητό, αλλά δε θα χει laptop,και φυσικά δε θα χει ούτε 1 MB ελέυθερο στην εσωτερική μνήμη γιατί ας πούμε εχει κατεβάσει το ifart,το fruit ninja και το temple run,ο επαγγελματίας που το χει για εργαλείο δουλειάς τώρα έτσι..

 

Πφφφφφ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Voldemort

Τώρα πια με τα πακέτα διακράτησης των εταιριών που κυκλοφορούν το να έχεις πχ 2gb τον μήνα δεν είναι κάτι ακριβό. Προσωπικά πχ έχω το cosmote 65 σε τιμή λίγο κάτω από 25€. Κάποιος όμως μπορεί να μη θέλει να έχει τέτοιο πάγιο. Κατανοητό. 

 

Προσωπικά τα έγγραφα μου (και όχι μόνο) τα αποθηκεύω στον WD Mycloud που έχω. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα κατεβάζω τις ταινίες που έχω εκεί (ή σε κανονικό cloud) για να τις βλέπω στο δρόμο. Παρόλα αυτά με έχει σώσει απίστευτα πολλές φορές μιας και μπόρεσα να τραβήξω απευθείας έγγραφα που έτυχε να χρειαστώ (πχ την πτυχιακή μου). Έγγραφα που δεν υπήρχε περίπτωση να είχα σε κάποια SD μιας και στην καθημερινότητα μου θα ήταν περιττά. Να όμως που χρειάστηκαν και ήταν άμεσα απαιτητά (στην συγκεκριμένη περίπτωση).

 

Όσων αφορά τα κανονικά cloud, όσο χαζό και να ακούγεται από άποψη ιδιωτικότητας, όλες οι σημαντικές μου φώτο (κυρίως των παιδιών) τα τελευταία χρόνια είναι σε κάποιο από τα διαφορά cloud για safe keeping. Αυτό γιατί έχει τύχει να με κλέψουν και να πάρουν (μεταξύ άλλων) σκληρούς, άλλα και τα backup αυτών. Με αυτό θέλω να πω ότι τα τοπικά backup, όσο οργανωμένα και προσβάσιμα και να είναι δεν μπορούν να συγκριθούν με το cloud. Και δεν μιλάω για ταινίες κλπ που ξανακατεβαίνουν, αλλά για σημαντικά ή/και αναντικατάστατα αρχεία ή φωτογραφίες.

 

Συμφωνώ επίσης μαζί σου για της επώνυμες κάρτες. Όπως αναφέρω και σε παραπάνω post προσωπικά βολεύομαι με μια evo των 32gb (είναι και σε προσφορά αυτή την βδομάδα) όπου πέρα από εφαρμογές κλπ βάζω mp3, 1-2 ταινίες για το μετρό και ένα copy του φακέλου του titanium backup :) Για περιόδους με μεγαλύτερες ανάγκες όμως (πχ τριήμερο στα πεθερικά) χρησιμοποιώ ένα kingston microduo των 64GB. Το θεωρώ πιο εύκολη λύση από το να συνδέω το κινητό στο pc ή να αλλάζω sd, όπως προτείνεις, μιας και συνδέεται απευθείας και στο pc και στο κινητό..

 

ΥΓ: Στην κλοπή ο πύργος έμεινε πίσω μάλλον λόγω όγκου (haf-X). Πάλι καλά γιατί το περιεχόμενο του κουτιού άγγιζε τα 2000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΚΑΙ ΜΟΝΟ οτι το icloud εκανε delete οτι icloud backup ειχα καθως εκανα καθαρη εγκατασταση του iOS 9 το κανει τι χειροτερη βλακεια που εχω δει ποτε. Δειτε στο επισημο site της apple ποσοι εχουν προβλημα για να καταλαβετε. Μιλαμε για το FAIL. Και μετα βλεπω εκατονταδες ατομα να κοροιδευουν υπηρεσιες της Microsoft. Τουλαχιστον τετοιες βλακειες δεν κανει η Microsoft. Εδω μιλαμε χανεις οτι save εχεις απο το αναξιοπιστο icloud (μονο της φωτογραφιες μου βλεπω σε backup. Για ολα τα αλλα λεει 0 kb. Εχε χαρη που δεν μπορω να βρισω γιατι θα γινει delete το post)

Δεν το παρατηρησε κανεις εδω που να εχει iOS 9??? Στο επισημο site λενε οτι ειναι προβλημα server, αλλοι λενε οτι δεν επηρεαζονται ολες οι συσκευες με iOS 9, αλλοι λενε οτι δεν υπαρχει συμβατοτητα το backup του icloud iOS 8+ με το icloud iOS 9 και η Apple μαυρα μεσανυχτα. Εννοειτε OTI ειχα σημειωμενο σε apple note πηγε χαμενο (παλι καλα τα ειχα αυτα που ηθελα και στο onenote γιατι αλλιως.....).

Χιλιες φορες υπηρεσιες cloud οπως της microsoft ή ακομη και της google.

(απο προχθες ψαχνω μηπως εγινε καμμια αλλαγη ή καμμια ανακοινωσει απο apple, ΑΛΛΑ αυτη η εταιρεια ειπαμε εχει την μυτη ψηλα για να απανταει σε ζητηματα των χρηστων της. Και παλι fail).

Επεξ/σία από mad_apo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΜΟΝΟ οτι το icloud εκανε delete οτι icloud backup ειχα καθως εκανα καθαρη εγκατασταση του iOS 9 το κανει τι χειροτερη βλακεια που εχω δει ποτε. Δειτε στο επισημο site της apple ποσοι εχουν προβλημα για να καταλαβετε. Μιλαμε για το FAIL. Και μετα βλεπω εκατονταδες ατομα να κοροιδευουν υπηρεσιες της Microsoft. Τουλαχιστον τετοιες βλακειες δεν κανει η Microsoft. Εδω μιλαμε χανεις οτι save εχεις απο το αναξιοπιστο icloud (μονο της φωτογραφιες μου βλεπω σε backup. Για ολα τα αλλα λεει 0 kb. Εχε χαρη που δεν μπορω να βρισω γιατι θα γινει delete το post)

Δεν το παρατηρησε κανεις εδω που να εχει iOS 9??? Στο επισημο site λενε οτι ειναι προβλημα server, αλλοι λενε οτι δεν επηρεαζονται ολες οι συσκευες με iOS 9, αλλοι λενε οτι δεν υπαρχει συμβατοτητα το backup του icloud iOS 8+ με το icloud iOS 9 και η Apple μαυρα μεσανυχτα. Εννοειτε OTI ειχα σημειωμενο σε apple note πηγε χαμενο (παλι καλα τα ειχα αυτα που ηθελα και στο onenote γιατι αλλιως.....).

Χιλιες φορες υπηρεσιες cloud οπως της microsoft ή ακομη και της google.

(απο προχθες ψαχνω μηπως εγινε καμμια αλλαγη ή καμμια ανακοινωσει απο apple, ΑΛΛΑ αυτη η εταιρεια ειπαμε εχει την μυτη ψηλα για να απανταει σε ζητηματα των χρηστων της. Και παλι fail).

http://www.insomnia.gr/topic/582879-%CF%87%CE%AC%CE%BA%CE%B5%CF%81-%C2%AB%CE%BC%CF%8C%CE%BB%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BD%C2%BB-%CF%84%CE%BF-app-store-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1pple/?do=findComment&comment=54290575

 

Eνα ενα καθε φορα.

Μην της βαζεις τοσα δυσκολα μαζεμενα γιατι με 1 ραμ θα κολλησει το συστημα. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.insomnia.gr/topic/582879-%CF%87%CE%AC%CE%BA%CE%B5%CF%81-%C2%AB%CE%BC%CF%8C%CE%BB%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BD%C2%BB-%CF%84%CE%BF-app-store-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1pple/?do=findComment&comment=54290575

 

Eνα ενα καθε φορα.

Μην της βαζεις τοσα δυσκολα μαζεμενα γιατι με 1 ραμ θα κολλησει το συστημα. B)

Απαραδεκτη εταιρεια και κατα τα αλλα Apple for ever. xaxaaxxa

Οτι να ναι. Μωρε ας ειχε η microsoft υποστηριξει απο developers και πιο παραμετροποιησιμο λειτουργικο και θα ετρωγε σκονη η apple. Ετσι κι αλλιως περιμενω να δω τα νεα κινητα της microsoft γιατι για apple ουτε λογος. Αλλιως αναγκαστηκα θα παω σε lagdroid.

Παντως το onedrive και το onenote ειναι ΑΠΛΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ οπως και το outook.com

ΕΝΑ αλλο bugs που εχει το iOS 9 ΕΙΤΕ σε pc ΕΙΤΕ σε mac ειναι οτι δεν μπορεις ΑΝ ΠΧ κατεβασεις μια εφαρμογη απο το appstore να την κανει backup στον υπολογιστη σου (εννοειτε οτι ειναι ενεργοποιημενες οι επιλογες για backup στον υπολογιστη) ΑΡΑ ωραιο λειτουργικο :)

Και μ'αρεσει που θελουν να κοντραρουν το ipad Pro που θα βγει με το Microsoft Surface pro 3. ΑΝΕΚΔΟΤΟ?

Επεξ/σία από mad_apo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το πας λαθος να σου πω οτι εμενα εχει 2 gb ram (ipad air 2).

Αν και αλλο εννοουσες μαλλον απλα το αφηνω στο τεχνολογικο κομματι, γιατι το να απαντησεις μαλλον δεν ξερεις. ΑΡΑ troll.

Mαλλον δεν καταλαβες εσυ.

Με το σχολιο μου καυτηριαζω ακριβως το γεγονος αυτου που σχολιασες.

Για την ανικανοτητα δεν μιλησες;

Εγω το σχολιασα με τον ρυθμο που δουλευει η apple.

Αυτο.

 

Το χιουμορ δεν νομιζω να εβλαψε καποιον εκτος κι αν εχεις τα νευρα σου απο αυτο που σου συνεβη...φυσικα για το οποιο οπως λες δεν ευθυνομαι εγω.

ΑΡΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον δεν καταλαβες εσυ.

Με το σχολιο μου καυτηριαζω ακριβως το γεγονος αυτου που σχολιασες.

Για την ανικανοτητα δεν μιλησες;

Εγω το σχολιασα με τον ρυθμο που δουλευει η apple.

Αυτο.

 

Το χιουμορ δεν νομιζω να εβλαψε καποιον εκτος κι αν εχεις τα νευρα σου απο αυτο που σου συνεβη...φυσικα για το οποιο οπως λες δεν ευθυνομαι εγω.

ΑΡΑ...

Η αληθεια ειναι οτι εχω νευρα γιατι τελικα εχασα καποια τηλεφωνα και ΟΛΕΣ τις σημειωσεις απο το icloud. Ναι οκ αλλο καταλαβα να πω Voldemort. λαθος μου αρα το διαγραφω οτι ειπα παραπανω. Εντωμεταξυ απ οτι βλεπω δεν γινεται οτι ειχαμε σωσει στο icloud να επστρεψουν και το μονο που λενε ειναι να κανετε restore απο itunes (ναι ο φιλος καλα τα λεει αλλα αν εχουμε κανει μαζι και format το pc τι γινεται?). ΚΑΛΑ για backup των games ουτε λογος βεβαια. Απο τα contacts εμενα τις μισες βρηκα.  Απο τα notes Nothing. Μονο οι φωτογραφιες ειναι οκ. Κατα τα αλλα λεει (εκτος απο τις φωτογραφιες) 0 Kb. Οταν το backup μου ηταν 1,9 gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλα αυτα που λες εχουν μια βαση αλλα επισης δεν ειναι απαραιτητα και οπως τα λες.

Το να εχεις icloud προυποθετει 3G-4G,πακετο δεδομενων και μπαταρια μπολικη.

Εαν για οποιονδηποτε λογο εχεις προβλημα με το 3g-4g πολυ ευκολο πραγμα 'η να σου τελεισωσουν τα δεδομενα η "επαγγελματικοτητα" που θα προσπαθησεις να καλεσεις τα δεδομενα σου(και δεν ειναι οπως λες οντως μονο ταινιες κ.α...γιατι αραγε δεν λες και εγγραφα καθε φυσης?αυτα δεν μπαινουν μεσα σε μια sd?)παει περιπατο.

Σε μια sd 64-128 βαζεις τα παντα μεσα(ταινιες,games(ποτε δεν με απασχολησε),εγγραφα καθε φυσεως,φωτογραφιες κλπ).Τα καλεις ΔΙΧΩΣ ιντερνετ με αρκετα γρηγορη ταχυτητα,οικονομικα απο αποψη μπαταριας και αυτονομιας.

Μια καλη ποιοτητα sd evo π.χ σου τα εξασφαλιζει με ολα αυτα που ειπα διχως την αναγκη ιντερνετ και πακετο δεδομενων.Τα εχεις επισης παντα μαζι σου και ακομη η sd αν αρχισει να εχει προβλημα θα σε προειδοποιηση για να λαβεις τα μετρα σου απο αποψη αμεσου backup.

 

Να αναφερω επισης οτι λογω κοστους μπορεις να εχεις τα δεδομενα σου ταυτοχρονα και μαζι σου σε 2 sd για σχεδον 100% ασφαλεια σε κατι απροσμενο αλλα και πολλες sd που λογω μεγεθους πρακτικα μπορεις να εχεις οσες θελεις στην τσεπη σου.

 

 

ΟΧΙ δεν βολευει να εχεις τα αρχεία της δουλειας σου σε SD, σκληρους κλπ σε σχεση με το Cloud. Γιατι στο cloud ανοίγεις το αρχείο, το επεξεργάζεσαι (εσυ ή οι συνεργάτες σου), το σώζεις και ξέρεις ότι έχεις πάντα και παντού το τελευταίο ενημερωμένο αρχείο.

 

Εαν το εχεις το αρχειο στον σκληρό σου, πρέπει να παρεις το τελυταιο ολοκληρωμενο αντιγραφο καθε φορα με copy μαζί σου στο στικακι σου ή την SD ή τον σκληρό σου ή το laptop σου και να φροντισεις να κανεις το ιδιο για καθε αλλο αρχειο που θα χρειαστεις. Αφου γυρισεις θα πρεπει να ξανακάνεις copy τα αρχεια που επεξεργάστηκες στην θεση τους στον υπολογιστη σου ωστε την επομενη φορα να παρεις παλι το τελευταιο ολοκληρωμενο αρχειο της δουλειας σου. Πολυ μπελας και πολλες φορες εχεις κομματια κομματια μια δουλεια σε πολλα επιμερους αρχεια τα οποια και θα πρεπει να ξαναεπεξεργαστεις. 

 

Το Cloud για επαγγελματική χρήση βολευει αφανταστα. Για ταινίες κλπ που λετε ότι θελετε να εχετε απλα παίρνεις μαζί σου το tabletακι σου ή το laptop σου που ουτως ή αλλως ενας επαγγελματιας κουβαλαει μαζι του. Προσωπικα δεν με απασχολουν ιδιατερα αλλα θα δεχτω οτι καποιοι το θελουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ειμαι χρήστης iPhone εδώ και πολλα χρόνια αλλά τα cloud τους ακόμα πάσχουν.. Προς απόδειξη το τελευταίο hack σε όλους τους διάσημους.. Το cloud πρέπει να είναι μια free υπηρεσία που θα παρέχεται από την κάθε εταιρία θέλω να πιστεύω.. Έως τότε... Στους γιατρούς να τα φάνε!</p>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

<p>Ειμαι χρήστης iPhone εδώ και πολλα χρόνια αλλά τα cloud τους ακόμα πάσχουν.. Προς απόδειξη το τελευταίο hack σε όλους τους διάσημους.. Το cloud πρέπει να είναι μια free υπηρεσία που θα παρέχεται από την κάθε εταιρία θέλω να πιστεύω.. Έως τότε... Στους γιατρούς να τα φάνε!</p>

 

Είναι hack και αδυναμία του συστήματος αν ο χρήστης έχει password: 123456? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...