Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάζουμε για πρώτη φορά το iPhone 6s και την τεχνολογία 3D Touch (Video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλήθεια, εσείς που κλείνετε data, μειώνετε τη φωτεινότητα στο 20%, βάζετε "light" roms και κλείνετε όλα τα background syncs κλπ, τι νόημα έχει με το να ψάχνετε για τις super amoled οθόνες και τα super smartphones, αφού δεν "απολαμβάνετε" κανένα από τα βασικά του χαρακτηριστικά???

 

Για να μη σχολιάσω και τις θήκες-εκτρώματα που καταστρέφουν όλη την αίσθηση της συσκευής και των υλικών της...

 

:devil:

Έχεις full φωτεινότητα μετά τις 12 το Βράδυ? Στο note 3 με πάνω από 30% φωτεινότητα σε σκοτάδι σου βγαινουν τα μάτια. Δες την ώρα που τράβηξα τα screenshot. Σε μέρα όλα είναι full όπως και οι συγχρονισμοι. Δεν συγκρίνεται η amoled με την οθονιτσα του iPhone ούτε σε φωτεινότητα ούτε σε τίποτα. Θήκη δεν πρέπει να έχω βάλει ποτέ σε κανένα κινητό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aντι να ψάχνεις απαντηση γιατι καποιος προσπαθει να ξεζουμίσει την συσκευή του(που την εχει πληρώσει για ΣΟΥΠΕΡ σμαρτφον) ζητώντας ακόμα πιο πολλά απ όσα του παρεχονται ,πιο λογικό ειναι να αναρωτηθείς για αυτους που πληρωνουν συσκευές για ΣΟΥΠΕΡ σμαρτφον και δεν χρησιμοποιουν ούτε το 10% των δυνατοτήτων τους(aka θα εκαναν την δουλειά τους και με κινητο των 100-150 ευρω).

 

 

Το να ζητάς πιο πολλά από όσα σου παρέχει ο κατασκευαστής είναι ολίγον ...ουτοπικό (ψυχολογικό θα έλεγα) αλλά ας μην το αναλύσουμε εδώ...

 

Αυτούς που αγοράζουν super κινητό χωρίς να το αξιοποιούν, τους έχω στην ίδια κατηγορία με αυτους που περιέγραψα πριν.

 

Έχεις full φωτεινότητα μετά τις 12 το Βράδυ? Στο note 3 με πάνω από 30% φωτεινότητα σε σκοτάδι σου βγαινουν τα μάτια. Δες την ώρα που τράβηξα τα screenshot. Σε μέρα όλα είναι full όπως και οι συγχρονισμοι. Δεν συγκρίνεται η amoled με την οθονιτσα του iPhone ούτε σε φωτεινότητα ούτε σε τίποτα. Θήκη δεν πρέπει να έχω βάλει ποτέ σε κανένα κινητό μου.

 

Τότε οι χρόνοι σου δεν είναι αυτοί που μας περιέγραψες με το 30%. Επιπλέον η "οθονίτσα" του 6s plus μου φαίνεται πιο καλή και φυσική στα μάτια μου από την super amoled του S6 (ειδικά όταν είχα κάνα λευκό background και την κοίταζα από το πλάι, ήταν μια αηδία). Μπορώ να καταλάβω τα πλεονεκτήματα μιας super amoled, αλλά στην καθημερινότητά μου και στα γούστα μου, είναι ακόμη πολύ πιο πίσω από την ips του iphone 6s plus.

 

Το screenshot παρακάτω το έβγαλα τώρα. Η συσκευή βγήκε από το φορτιστή της στις 8:45 το πρωί και άκουσα στο δρόμο περίπου 20 λεπτά μουσική (δεν έκανα όμως καμία άλλη χρήση εως τώρα και προφανώς ο ρυθμός κατανάλωσης δεν είναι πάντα έτσι). Όταν θα γυρίσω σπίτι κατά τις 8 το βράδυ, θα έχω περίπου 45%+ ακόμη μπαταρία. Είναι λίγο πιο πάνω από όσο είχα με το Ζ3! Το S6 αντίστοιχα, το είχα ήδη φορτίσει από την εξωτερική μπαταρία λίγο μετά το μεσημέρι. Ο ρυθμός κατανάλωσης της ενέργειας από το iphone είναι πολύ πιο σταθερός από οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο, ανεξάρτητα από τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ. Στο android αυτό δεν ισχύει δυστυχώς, ειδικά με κακογραμμένα apps.

post-40751-0-18377300-1444896471_thumb.png

post-40751-0-00527300-1444896726_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ζητάς πιο πολλά από όσα σου παρέχει ο κατασκευαστής είναι ολίγον ...ουτοπικό (ψυχολογικό θα έλεγα) αλλά ας μην το αναλύσουμε εδώ...

 

Αυτούς που αγοράζουν super κινητό χωρίς να το αξιοποιούν, τους έχω στην ίδια κατηγορία με αυτους που περιέγραψα πριν.

 

 

Τότε οι χρόνοι σου δεν είναι αυτοί που μας περιέγραψες με το 30%. Επιπλέον η "οθονίτσα" του 6s plus μου φαίνεται πιο καλή και φυσική στα μάτια μου από την super amoled του S6 (ειδικά όταν είχα κάνα λευκό background και την κοίταζα από το πλάι, ήταν μια αηδία). Μπορώ να καταλάβω τα πλεονεκτήματα μιας super amoled, αλλά στην καθημερινότητά μου και στα γούστα μου, είναι ακόμη πολύ πιο πίσω από την ips του iphone 6s plus.

 

Το screenshot παρακάτω το έβγαλα τώρα. Η συσκευή βγήκε από το φορτιστή της στις 8:45 το πρωί και άκουσα στο δρόμο περίπου 20 λεπτά μουσική. Όταν θα γυρίσω σπίτι κατά τις 8 το βράδυ, θα έχω περίπου 45%+ ακόμη μπαταρία. Είναι λίγο πιο πάνω από όσο είχα με το Ζ3! Το S6 αντίστοιχα, το είχα ήδη φορτίσει από την εξωτερική μπαταρία λίγο μετά το μεσημέρι. Ο ρυθμός κατανάλωσης της ενέργειας από το iphone είναι πολύ πιο σταθερός από οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο, ανεξάρτητα από τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ. Στο android αυτό δεν ισχύει δυστυχώς, ειδικά με κακογραμμένα apps.

Για την μπαταρία ναι η Rom της samsung δεν παλεύετε δεν χρειάζεται να το λέμε συνέχεια. Με CM θα σε βγάζει παραπάνω ώρα από το 6s Plus. Είχα ips οθόνη σε άλλο κινητό τα συγκρινα και δίπλα δίπλα δεν υπάρχει σύγκριση. Γούστα θα μου πεις ότι αρέσει στον καθένα. Επίσης δεν χρειάζεται να έχεις τα κορεσμενα χρώματα σε ένα s6 έχει επιλογές να τα αλλάξεις στις ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ζητάς πιο πολλά από όσα σου παρέχει ο κατασκευαστής είναι ολίγον ...ουτοπικό (ψυχολογικό θα έλεγα) αλλά ας μην το αναλύσουμε εδώ...

 

Αυτούς που αγοράζουν super κινητό χωρίς να το αξιοποιούν, τους έχω στην ίδια κατηγορία με αυτους που περιέγραψα πριν.

 

 

Δηλαδή ειναι στην ιδια κατηγορία αυτος που κάνει overclock με αυτον που δινει χιλιαρικάκι(κάντο και 700ρι) για τηλεφωνο και fb?

Χμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που μπερδεύονται, το Long Press με το Force/3D Touch δεν έχουν καμία σχέση το Long Press υπήρχε ακόμα και στο πρώτο iPhone του 2007 για να μετακινήσεις τα εικονίδια ή να εμφανίσεις μενού. Το Force/3D Touch έχει να κάνει με τρία επίπεδα πίεσης της οθόνης, δηλαδή το απλό πάτημα, το πιο δυνατό επί δύο και τρίτο πιο δυνατό επί τρία και σε κάθε επίπεδο πίεσης οι εφαρμογές έχουν διαφορετικές λειτουργίες. Όσο για την χωρητικότητα είναι κοροϊδία, θα έπρεπε να ξεκινούν από τα 32GB, με 4K βίντεο, Live Photos και τις εφαρμογές το 2015 που χρειάζονται GB χώρου είναι πραγματικά αστείο και δεν αξίζει κατά την γνώμη μου τα λεφτά του. Καλύτερα πάρε ένα 6 με λιγότερα λεφτά ή περίμενε το 7. Στο βίντεο να σημειώσω ότι τις Live Photos τις βλέπεις πιέζοντας πάνω στην φωτογραφία και όχι περιμένοντας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μόδα να θες να πάρεις το 100% από κάτι που αγόρασες?

Εγώ έτσι το βλέπω..η πλειοψηφία που το έκανε ή το κάνει δεν ξέρει ακριβώς περί τίνος πρόκειται ούτε τα συν και τα πλην της κίνησης...κάπου το είδαν - άκουσαν ή τους το πρότεινε κάποιος ας πούμε ψαγμένος και την είδανε χάκερ κι αυτοί :)

 

Στο android νομίζω ασχολούνται ακόμα λιγότεροι (δεν μιλάω για κόσμο που ασχολείται, είναι σε φόρουμ κλπ αλλά για την μεγάλη πλειοψηφία που έχει ένα smartphone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έτσι το βλέπω..η πλειοψηφία που το έκανε ή το κάνει δεν ξέρει ακριβώς περί τίνος πρόκειται ούτε τα συν και τα πλην της κίνησης...κάπου το είδαν - άκουσαν ή τους το πρότεινε κάποιος ας πούμε ψαγμένος και την είδανε χάκερ κι αυτοί :)

 

Στο android νομίζω ασχολούνται ακόμα λιγότεροι (δεν μιλάω για κόσμο που ασχολείται, είναι σε φόρουμ κλπ αλλά για την μεγάλη πλειοψηφία που έχει ένα smartphone)

Aκόμα λιγότεροι απο ποιους?

Απο linux ή pc κοινοτητα γενικότερα?

Γιατι δεν φαντάζομαι να συγκρίνεις το πειραγμα που πεφτει σε android με Ιοs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκόμα λιγότεροι απο ποιους?

Απο linux κοινότητα?

Γιατι δεν φαντάζομαι να συγκρίνεις το πειραγμα που πεφτει σε android με Ιοs.

Εννοώ ότι βλέπω (έξω, εκτός φόρουμ κλπ έτσι;) περισσότερους με jb iphone παρά με rooted android ή με custom roms κλπ. (ή τουλάχιστον έβλεπα στα προηγούμενα μοντέλα iphone, τώρα νομίζω δεν παίζει τόσο jb). Ξαναλέω ότι είναι δικές στατιστικές ας το πούμε, από αυτά που έβλεπα γύρω μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή ειναι στην ιδια κατηγορία αυτος που κάνει overclock με αυτον που δινει χιλιαρικάκι(κάντο και 700ρι) για τηλεφωνο και fb?

Χμ.

 

Αυτός που κανει overclock στο κινητό του είναι πιο άσχετος από αυτόν που θα το πάρει μόνο για το FB... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν στέκει αυτό που λες. Ένα samsung με CM όχι μόνο έχει διπλάσια μπαταρία από το μαμισιο αλλά κάνει και πολλά περισσότερα.

Ούτε στις Μανούλες δε λέγονται αυτά. Για την ιστορία, έχω χάσει αμέτρητες ώρες ύπνου με custom ROMS και με CM. Σε όλες τις περιπτώσεις, η αυτονομία πήγαινε κατά διαόλου σε σχέση με τη μαμά ROM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε στις Μανούλες δε λέγονται αυτά. Για την ιστορία, έχω χάσει αμέτρητες ώρες ύπνου με custom ROMS και με CM. Σε όλες τις περιπτώσεις, η αυτονομία πήγαινε κατά διαόλου σε σχέση με τη μαμά ROM.

Τότε απλά δεν ήξερες. Έχω 7 μήνες CM με άψογη μπαταρία χωρίς θέματα με 150 εφαρμογές χωρίς κολλήματα. Ακομα και μια απλή εφαρμογή μπορεί να σε χαντακωσει την μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε απλά δεν ήξερες. Έχω 7 μήνες CM με άψογη μπαταρία χωρίς θέματα με 150 εφαρμογές χωρίς κολλήματα. Ακομα και μια απλή εφαρμογή μπορεί να σε χαντακωσει την μπαταρία.

Μη μου λες δεν ήξερα γιατί τρελαίνομαι! Μια χαρά ήξερα και ξέρω. Android έχω εδώ και χρόνια. Δεν παίζει CM και καλύτερη αυτονομία από μαμά ROM, όπως δεν παίζει αύξηση απόδοσης με ταυτόχρονη αύξηση αυτονομίας. Τα άλογα θέλουν καύσιμο. Άσε που την περισσότερη μπαταρία την τρώει η οθόνη και όποιες αλλαγές σε kernel ή software, ελάχιστο αντίκτυπο έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε απλά δεν ήξερες. Έχω 7 μήνες CM με άψογη μπαταρία χωρίς θέματα με 150 εφαρμογές χωρίς κολλήματα. Ακομα και μια απλή εφαρμογή μπορεί να σε χαντακωσει την μπαταρία.

 

 

Μη μου λες δεν ήξερα γιατί τρελαίνομαι! Μια χαρά ήξερα και ξέρω. Android έχω εδώ και χρόνια.

Κακά τα ψέματα η μπαταρία του 6s είναι υπερβολικά μικρή, το 6s Plus μάλιστα έχει μεγάλη μπαταρία αλλά το 6s δεν δικαιολογείται. Άμα βάλεις ένα Next Gen παιχνίδι με υποστήριξη 3D Touch και χρήση δικτύου για Online πάει ψόφησε το κινητό μέσα σε λίγες ώρες. Το Plus όπως είπα και πριν είναι άλλη περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έτσι το βλέπω..η πλειοψηφία που το έκανε ή το κάνει δεν ξέρει ακριβώς περί τίνος πρόκειται ούτε τα συν και τα πλην της κίνησης...κάπου το είδαν - άκουσαν ή τους το πρότεινε κάποιος ας πούμε ψαγμένος και την είδανε χάκερ κι αυτοί :)

 

Στο android νομίζω ασχολούνται ακόμα λιγότεροι (δεν μιλάω για κόσμο που ασχολείται, είναι σε φόρουμ κλπ αλλά για την μεγάλη πλειοψηφία που έχει ένα smartphone)

Αυτοι που δεν ξέρουν για τι κάνουν ότι κάνουν στα κινητά τους ας πάνε σε κανα κινητό των 200 ευρώ θα τους καλύψει πλήρως. Εγώ θυμάμαι τον εαυτό μου από εποχές Symbian με 6600/n80 έπειτα να σκαλιζω τα πάντα να ασχολούμε με python σπασμένες εφαρμογές sis κτλ κτλ. Όταν το έχεις hobby μόνο χαμένος κόπος δεν είναι. Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτο. Όπως ο άλλος καίγεται στο gaming στο ψάρεμα καπνίζει όλη μερα μπουζούκια κτλ κτλ έτσι και ένας άλλος ασχολείται με pc/Smartphones και σκαλίζει τα πάντα. Δεν το κάνω απλά για να το κάνω αλλά είναι μια ασχολία που τη γουστάρω. Αυτό δεν μπορούν να καταλάβουν κάποιοι. Αν δεν αγαπάς κατι απλά μην το κάνεις. Με το ζόρι τίποτα δεν γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...