Προς το περιεχόμενο

Dell Inspiron 3543 Laptop I7 + NVIDIA 840 599€ Κωτσος.


GIOMIL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η A Class είναι class-ε μας τα 3 (και όχι Mercedes). Ομοίως και ο i7 U series σε σχέση με έναν i7 ΜQ.

Σαφές και ξεκάθαρο.

 

Έχουν δίκιο όλοι οι προλαλλήσαντες.

 

Ο τίτλος i7 είναι μόνο για marketing αφού στερείται τους 4 πυρήνες και τα 8 threads του i7, στερείται σε Cache memory, στερείται kai σε vPro Technology (πάλι καλά που δε του κόψανε το VT-d αλλά και πάλι πάνω από 1-2 VMs δε θα μπορείς να τρέξεις, οπότε ναι είναι όπως ο i5).

 

Kαι τέλος, ένας U series επεξεργαστής, θα πρέπει αν δουλεύει κόφτες για αν ανταγωνιστεί έναν M series επεξεργαστή (αντίστοιχων επιδόσεων), για MQ νομίζω δεν έχει νόημα καν να αναφερθώ.

Εγώ προσωπικά τρέχω πολλά VMs για τις ανάγκες training και διαφόρων projects μου.

Είναι σαφές ότι θέλω κάτι δυνατό με φορητότητα, οπότε έχω MQ επεξεργαστή και 32GB RAM στα κύρια λάπτοπ μου.

Ok training άρα λογικό.

Όμως θέλω να ρωτήσω ξανά ο επεξεργαστής σου κάθε πότε τερματίζει?Ξεπερνά πολλές φορές το 70 %?

Εχεις δει να χρησιμοποιούνται πάνω από 16 gb?> :confused:

 

εγω προσωπικά παιδιά matlab τρέχω,έχω ένα photoshop ανοιχτό καποιες φορές και πολλά tabs ανοιχτά και ένας u επεξεργαστής αλλά με 8 gb Μνήμη μου είναι αρκετός.

 

Η ερώτηση ισχύει και για τους υπολοιπους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ableton θα αντέξει το συγκεκριμένο ή ουτε καν?

 

Ανάλογα το πόσο βαρύ θα το κάνεις με τα plugins που θα τρέχεις για να έχεις και low latency.

Γενικά ναι θα τρέξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ο U δεν έχει καμιά σχέση με τους "κανονικούς" (τον HQ μου δεν τον αλλάζω με τίποτα) αλλά συμφωνώ πως εξίσου σημαντικό είναι η μνήμη και τα 4gb είναι αρκετά λίγη.. στα 600 ευρώ δεν βλέπω καμιά σπουδαία προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ βλέπω λίγη τη μνήμη του? Δηλαδή σας πειράζουν οι επεξεργαστές u και οχι τα 4gb μνήμης?

 

Τα 4GB μνήμης αναβαθμίζονται (γρήγορα-εύκολα-οικονομικά).

 

Ο επεξεργαστής όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 4GB μνήμης αναβαθμίζονται (γρήγορα-εύκολα-οικονομικά).

 

Ο επεξεργαστής όχι.

ακριβως το θεμα ραμ θεωρω οτι ειναι το πιο ευκολα προσπερασιμο στην επιλογη ενος λαπτοπ (φυσικα και το οικονομικο παιζει ρολο).

πιο σημαντικο ειναι το max της ram που παιρνει παρα το ποσο φοραει την δεδομενη στιγμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσάς που δεν σας καλύπτουν οι U επεξεργαστές τι εφαρμογές τρέχετε?

bs player 1080p ,autocad 13 2d,browser 1-2 tabs ,αλλά κάτω από σοβαρό ι5 βλέπω lag

 

με 700πήρα απο computeruniverse περυσι msi ge60,i7 4710mq,gtx765m,fhd antiglare,4gb..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν ότι το 3542 είχε ένα σλοτ για ραμ. Το ίδιο συμβαίνει κατά 99% και για το 3543.

Οπότε για να πας στα 8 αγοραζεις 1x8 και οχι 1x4 για να προσθέσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν ότι το 3542 είχε ένα σλοτ για ραμ. Το ίδιο συμβαίνει κατά 99% και για το 3543.

Οπότε για να πας στα 8 αγοραζεις 1x8 και οχι 1x4 για να προσθέσεις.

 

Άλλη κοροϊδία κι αυτή αν ισχύει (Και καλώς και το ανέφερες γιατί με consumer δεν ασχολούμαι και δε το γνώριζα).

 

1 slot μνήμης σε 15άρι laptop...

 

Δηλαδή ειλικρινά ας αρχίσει κάποιος να κρεμάει τους μαρκετίστες και τους σχεδιαστές. Έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν ειναι καμια τρελη προσφορα αλλα πιστευω για καποιον που χρειαζεται ενα οικονομικο i7 αυτη τη στιγμη δεν ειναι κακη επιλογη, στα συν η 840 και επισης τα dell εχουν καλο support, τουλαχιστον απο τις εμπειριες μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O λόγος που το θεώρησα προσφορά ειναι:

Α) ο επεξεργαστής του.

I7 U ultra voltage που σημαίνει πολύ καλή διαχείρηση μπαταριας και καλες επιδόσεις.

Τώρα αν καποιοι θέλουν Q έκδοση μπορουν να πανε να σκασουν 1800€ για να πάρουν 

ένα allienware σε DELL και να ησυχάσουν. το 80% της αγοράς βγαίνει σε U επεξεργαστες λόγω αυτονομίας της μπαταρίας.

 

Β) DELL σημαίνει πολύ καλό service - χαμηλότερες θερμοκρασίες σε σχέση με HP , LENOVO και TOSHIBA με αντίστοιχα specs άρα και

καλύτερη απόδοση overall του συστήματος.

 

Γ) nvidia 840 δέν την λές άσχημη μπορείς να πάιξεις και κάποια παιχνίδια.

 

Δ) Η τιμή του.

 

Γελάω με σχόλια του τύπου "χμμμμμμμ μια φορά και εναν καιρό ο μπαρμπα you τοχε βγάλει στα 200€ γιατί είχε ένα κομμάτι και ήθελε να το ξεφορτωθεί" άρα προσφοά δέν είναι. Άμα πάς να αγοράσεις κάτι αδερφέ δέν μπορείς να τους πεις δώστο μου στην τιμή που το πουλούσανε πρίν απο 6 μήνες!!!Το θέμα είναι πόσο το πουλάνε τώρα.

 

Και τέλος DEL=MERCEDEZ, TOSHIBA=WOLKSWAGEN, LENOVO=SKODA, HP=OPEL !!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη τις κάνετε βρε παιδιά αυτές τις συγκρίσεις με τα αυτοκίνητα, κάθε φορά η ίδια βλακεία.

άσχημο μηχάνημα δεν είναι, έχει όμως και αρνητικά.
Συνολικά είναι αρκετά καλή η τιμή για το προιόν, από εκεί και πέρα είναι θέμα απαιτήσεων του καθενός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πενηντάρι κάτω και θα ηταν γαμω τις προσοφορές.
Τωρα είναι οκ να το αγοράσεις και θα ανταποκρίνεται πολύ καλά σε βασικές λειτουργίες.Το μόνο που θα αλλαζα μετά την αγορά του θα ήταν ένας ssd και το μηχάνημα θα ήταν πόπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανάκριβο γι' αυτά που προσφέρει (μέτριος επεξεργαστής / λίγη μνήμη / κάτω του μέτριου ποιότητα κατασκευής)!

P.S1: Μονο ένα slot μνήμης με ότι αυτό συνεπάγεται! back-battery-200x150.jpg

P.S2: Δεν νομίζω να υπάρχουν laptops με χειρότερη ποιότητα κατασκευής (οθόνη / πληκτρολόγιο / πλαστικά) από τα Dell Inspiron 15 3000 & 5000 Series!

 

P.S3: Aν αυτό θεωρείται προσφορά τότε αυτό: http://www.e-shop.gr/laptop-asus-x550jx-xx016d-156-intel-core-i5-4200h-4gb-1tb-nvidia-gf-gtx950m-2gb-free-dos-p-PER.911919 που έπαιζε πριν λίγες μέρες κάτω από 650 € τι θεωρείται?
 

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος DEL DELL=MERCEDEZ, TOSHIBA=WOLKSWAGEN VOLKSWAGEN, LENOVO=SKODA, HP=OPEL !!!!

 

:lol: :lol: :lol:

 

nnnnot.

...ένα allienware alienware σε DELL και να ησυχάσουν. το 80% της αγοράς βγαίνει σε U επεξεργαστες λόγω αυτονομίας της μπαταρίας.

 

Επίσης nnnot.

μη τις κάνετε βρε παιδιά αυτές τις συγκρίσεις με τα αυτοκίνητα, κάθε φορά η ίδια βλακεία.

 

άσχημο μηχάνημα δεν είναι, έχει όμως και αρνητικά.

Συνολικά είναι αρκετά καλή η τιμή για το προιόν, από εκεί και πέρα είναι θέμα απαιτήσεων του καθενός.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα (για όποιον δεν έχει άλλες εναλλακτικές και θέλει αγορά από Ελλάδα και με δόσεις).

 

Γνώμη μου ταπεινή, αν κάποιος έχει άλλες εναλλακτικές (κυρίως μαγαζιά άλλα και επιλογές συναλλαγής), το προσπερνάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...