Προς το περιεχόμενο

Το Stagefright bug τώρα "εξαπλώνεται" και με αρχεία audio. Η Google επιτέλους πρέπει να τελειώνει με αυτό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φοβάμαι ότι δεν ισχύει τίποτα από όσα λες. Και εξηγούμαι:

 

1) Τι διαφορά έχουν τα Windows με το OSX με βάση τις προϋποθέσεις που θέτεις; Και τα δύο είναι κλειστού κώδικα και με την ίδια "ανοιχτή λογική" (αν και θεωρώ κατάντια να θεωρείται ανοικτή λογική η ελεύθερη εγκατάσταση εφαρμογών από το χρήστη).

2) Αν πιστεύεις ότι ο ανοικτός κώδικας είναι μέσο ευπάθειας, σου έχω νέα... Το OSX και το iOS έχουν ανοικτού κώδικα πυρήνα (δηλαδή, την "καρδιά" τους) και βασίζονται σε πάρα πολλές ανοικτού κώδικα βιβλιοθήκες! Σκέψου, λοιπόν, ότι με βάση τη λογική σου, τα Windows (τα οποία δε χρησιμοποιούν σχεδόν καθόλου ανοικτού κώδικα βιβλιοθήκες) θα έπρεπε να ήταν πολύ πιο ασφαλή από αυτά τα λειτουργικά.

 

Περισσότερα στο opensource.apple.com. Σου συνιστώ, λοιπόν να αλλάξεις όσο πιο γρήγορα μπορείς λειτουργικό σύστημα, γιατί... κινδυνεύεις από τις αρκετές βιβλιοθήκες ανοικτού κώδικα που χρησιμοποιείς!

Προτείνεις λοπόν να χρησιμοποιώ Windows & Android για μεγαλύτερη ασφάλεια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα κριτήρια σου είναι αυτά που λες, τότε το πιο ασφαλές είναι Windows/Windows Mobile. Άλλο βέβαια τα κριτήρια σου, και άλλο να μιλήσουμε σοβαρά για ασφάλεια. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο τωρινός συνδυασμός σου βγήκε πρωταθλητής σε vulnerabilities για το 2014... (και δε φταίει γι αυτό ο ανοικτός κώδικας)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιστήμη της Ασφάλειας Πληροφοριακών Συστημάτων πάντως, ορίζει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που γράφεις.

 

Εάν θέλεις ασφάλεια μέσω διαφάνειας και όχι αποσιώπησης επιλέγεις πάντα λογισμικά ανοιχτού κώδικα.

 

Fuckin thank you. Γιατί έχουμε γεμίσει εδώ άτομα που νομίζουν ότι με κλειστό κώδικα έχουμε περισσότερη ασφάλεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fuckin thank you. Γιατί έχουμε γεμίσει εδώ άτομα που νομίζουν ότι με κλειστό κώδικα έχουμε περισσότερη ασφάλεια....

Να χαρώ εγώ ασφάλεια...! Ακούς MP3 και σου κοτσάρει malware!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος δεν μπορεί να περιέχει όλο αυτό το πράγμα που γράφεις απλό μέλος, πρέπει να είναι συνοπτικός, και στον στόχο, και νομίζω μια χαρά τσίμπησε το κλικ σου...  καλή συνέχεια και χαλαρά :)

 

Ναι γενικά μισούμε clickbait....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο liberostelios, παραπάνω λέει οτι τα windows είναι ασφαλέστατα...

Τόσα posts και δεν κατάλαβες τίποτα! Εγώ σου εξηγω ότι αν ίσχυαν οι απόψεις σου, θα έπρεπε να ήταν πιο ασφαλή τα Windows. Δε σου είπα ποτέ τι θεωρώ εγώ πιο ασφαλές. Και προφανώς δε θεωρώ τα Windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα posts και δεν κατάλαβες τίποτα! Εγώ σου εξηγω ότι αν ίσχυαν οι απόψεις σου, θα έπρεπε να ήταν πιο ασφαλή τα Windows. Δε σου είπα ποτέ τι θεωρώ εγώ πιο ασφαλές. Και προφανώς δε θεωρώ τα Windows...

Βρε αδερφέ?! Συμφωνείς ή όχι ότι Android & Windows (desktop) είναι τα λιγότερο ασφαλή λειτουργικά στην κατηγορία τους? Αυτό λέω από το πρώτο μου post!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Οτι τώρα αυτό είναι άρθρο αντικειμενικο? Θέλω να δω τον αρθρογραφο τι έχει να πει για το ξαφνικό σβήσιμο απο το πουθενά συσκευων με λειτουργικό ios 9 .
Ποιος σας είπε οτι τα IOS ειναι ασφαλή κινητά? Η μηπως το IOS 9 εγινε ξαφνικα ασφαλη στα ματια των χρηστων του?? Νεο λογισμικο ενος γιγα ειναι και εχει καποια βοηθηματα. τιποτα αλλο για ασφαλεια ουτε λογος . Δηλαδη ξαφνικα η Aple εκανε ασφαλή κινητό για αυτο η Blackberry σας γελάει ευθέως στην διαφήμιση της?

 

οριστε το αρθρο : http://crackberry.com/shots-fired-blackberry-welcomes-apples-new-commitment-your-privacy

 


Συμφωνω. Σίγουρα και αυτό (αλλά όχι μόνο αυτό) παίζει το ρόλο του. Ο καθένας μας ζυγίζει τα υπερ και τα κατά, όπως γράφω και στο πρώτο μου post και αποφασίζει...
Θελετε ασφάλεια παρτε blackberry ρε παιδια , δυστοιχως τα android ειναι πολύ τρυπια οχι οτι το Ios Τωρα ξαφνικα εγινε ασφαλη με την τελευταία αναβάθμιση που έκαναν Ios 9. Εγω θα ελεγα ειναι πολιτικη τις καθε εταιριας, ομως οταν περναμε τα νεα αντροιντ ως καινουργια κινητα , λεγόταν πολλα γλωσσες λεγανε πολλά λεγαμε εεε δεν πειραζει τωρα που μας κρατανε μεχρι και τις φωτογραφιες μας σε SERVER καλα ειναι .... Μας αρεσει να μας βλεπουν απο ολο το κοσμο στις προσωπικές μας στιγμές οταν χαιρόμαστε ειτε οταν ειμαστε θλιμμένοι !

 


Να χαρώ εγώ ασφάλεια...! Ακούς MP3 και σου κοτσάρει malware!
Blackberry 10 OS εκεί είναι ολη η ασφάλεια

 


Βρε αδερφέ?! Συμφωνείς ή όχι ότι Android & Windows (desktop) είναι τα λιγότερο ασφαλή λειτουργικά στην κατηγορία τους? Αυτό λέω από το πρώτο μου post
παιδια χαλαρώστε ποια windows και ποια adroid ειναι τα ποιο ασφαλή. Οι πολιτικες και των δυο εταιριών ηταν γνώστες απο τις αρχές και τα δυο ηταν ανοιχτά όπως τα συννορα τις Ελλάδας στον Εβρο και στο Αιγαιο

 


Είναι απαράδεκτο να μην αναβαθμίζονται συσκευές όλων των κινητών με ανδροειδές...
δεν αναβαθμίζονται όλα με adroid υπάρχουν και 10 OS προσοχή οχι IOS άλλα Blackberry 10 OS, υπάρχουν και ασφαλή κινητά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...