Προς το περιεχόμενο

Αγορά Diesel Compact Εως 6.500 Ευρώ


BoullyBoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους μάγκες. σε ένα μήνα περίπου θα αρχίσω να ψάχνομαι να αγοράσω ένα αμαξάκι μιας και έρχεται και ο χειμώνας. Τα λεφτά είναι έως 6500 ευρώ και με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν με λιγότερη κατανάλωση. Αυτό που έχω ψάξει είναι τα Opel Astra 1.3 Diesel και μιας και το έχει και φίλος μου μου λέει ότι είναι αρκετά οικονομικό. Σε τέτοια τιμή μου φαίνεται άνετα θα μπορέσω να βρώ ένα τέτοιο αμάξι και εγώ αλλα δεν ξέρω αν είναι καλή επιλογή.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι κοφτό (όχι και τόσο σημαντικό όμως) και να έχει 4 πόρτες κανονικά. Απο χιλιόμετρα μου λένε πως τα diesel δεν έχουν πρόβλημα με τα χιλιόμετρα αλλα εγώ πιστεύω πως αν δεν ξεπερνάει τα 130,000 είναι καλύτερα.

 

Αμα έχετε κάποια άποψη για την Opel ή αν θα λέγατε πως να πάρω κανένα άλλο θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλέξω κανένα καλούτσικο. Ακόμα και Hundai Getz έχω βρεί με 5500 ευρώ 1400cc με 70.000 km

 

Ποιά είναι η άποψή σας γενικά για τα Diesel, ποια αξίζουν για αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μενα, οχι. Καλυτερα παρε ενα με αεριο η παρε βενζινοκινητο και βαλε του κιτ. Οταν σου βγαλει προβλημα το πετρελαιο θα πληρωσεις το μισο αυτοκινητο για να το φτιαξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί το λες αυτό; ποιο κομμάτι κοστίζει όσο το μισό αμάξι;

Απο την άλλη σε ότι συνεργείο γνωστό μου έχω ρωτήσει μου λένε πως τα πετρέλαια αντέχουν 2πλάσια χιλιόμετρα άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πανακριβα κομματια στο πετρελαιο ειναι τα φιλτρα dpf και τα μπεκ (πανακριβα ομως!!!)

απο εκει και περα, αν κανεις λιγοτερα απο 15.000χλμ το χρονο δε σε συμφερει το ντιζελ,

επισης εχε υποψιν σου οτι θα αυξηθουν σιγουρα τα τελη για πετρελαιοκινητα ενω καποια ακραια σεναρια μιλουν κ για απαγορευση ξανα σε αθηνα-θεσσαλονικη (το σκανδαλο με τη vw δε βοηθαει καθολου στην προκειμενη περιπτωση)

 

αν κινεισαι εκτος πολης (μεγαλα ταξιδια, αποστασεις κτλ) συμφερει το ντιζελ

αν το θες για χρηση πολης σε καμια περιπτωση (το dpf φιλτρο δεν αρεσκεται στην κινηση)

 

απο εκει και περα να ξερεις οτι το μοτερ diesel 1.3 ειναι της φιατ (πολυ καλο ντιζελ μοτερ) και το ιδιο ακριβως φορανε τα fiat punto, suzuki ignis, suzuki wagon r+, opel corsa, alfa mito, lancia y, 

 

απο οσα αναφερθηκαν προσωπικα θεωρω καλυτερες επιλογες το ignis και μετα το punto

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου. Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι περισσότερο για εκτός πόλης και τέτοια, εξάλου είμαι στην  ξάνθη και πάω όπου θέλω και μετ α πόδια. απλά όταν χρειαστεί να κάνω 10 χμ να είμαι άνετος θέλω όχι να είναι κανένα μικρό αμάξι.

 

Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή σε diesel έως τέτοια τιμή; επίσης ξέρω ότι τα εισαγωγής είναι με παραπάνω KM και τα χαμηλόφωνου, αυτό που με χαλαρώνει ξέρω γω είναι που δίνουν 12 μίνες εγγύηση, αξίζουν τόσο πολύ δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα θα κάνω δεν το ξέρω γιατί ακόμα μου λείπουν πολλά πράγματα απο την ζωή,αλλα υπολογίζω κατα μέσω όρο την ημέρα τα 10κμ θα τα κάνω άνετα (δεν υπολογίζω τα μακρινά ταξίδια που μπορεί να είναι και 1000κμ ή 100 με την μία) ας πούμε 10 φορές το χρόνο να πάω και να γυρήσω στο χωρίο είναι 900 κμ. Μπορεί να βρώ καμία δουλειά που να με αναγκάζει να κάνω 50κμ κάθε ημέρα κλπ. Αυτά δεν μπορώ να τα ξέρω απο τώρα.

 

 

Στα αμάξια που έχω μείνει είναι τα Opel Astra, Siziku Ignis (όχι τόσο πολύ), Fiat Punto και Opel Corsa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα θα κάνω δεν το ξέρω γιατί ακόμα μου λείπουν πολλά πράγματα απο την ζωή,αλλα υπολογίζω κατα μέσω όρο την ημέρα τα 10κμ θα τα κάνω άνετα (δεν υπολογίζω τα μακρινά ταξίδια που μπορεί να είναι και 1000κμ ή 100 με την μία) ας πούμε 10 φορές το χρόνο να πάω και να γυρήσω στο χωρίο είναι 900 κμ. Μπορεί να βρώ καμία δουλειά που να με αναγκάζει να κάνω 50κμ κάθε ημέρα κλπ. Αυτά δεν μπορώ να τα ξέρω απο τώρα.

 

 

Στα αμάξια που έχω μείνει είναι τα Opel Astra, Siziku Ignis (όχι τόσο πολύ), Fiat Punto και Opel Corsa.

 

Πολύ πιθανο αναλογα που μενεις , Ο γιος μου κανει 50 και η κορη μου 45 με turbo αλλα υγραεριο για δουλεια / σπιτι

Εγω με υγραεριο ατμοσφαιρικο αλλα μονο 10 την ημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που βλέπω το Punto δεν θα με χάλαγε καθόλου το μοντέλο με τις 6 ταχύτητες.

Ανάμεσα στο Opel AStra και το Fuat Grande Punto (MultiJet που δεν ξερω τη είναι) ποιό θα λέγατε πως είναι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πολλοί φίλοι  μου λένε για Ford Fiesta, και ένας έμπορας μου είχε πει για το Ford, τόσο καλά είναι. αν είναι μπορώ άνετα να βρω κανένα ford fiesta έως 6000.

 

Βασηκά ένα απο αυτά τα 3 θα διαλέξω θέλω να μου πεί κάποιος που ξέρει ποιές οι διαφορές και ποιό αξήζει περισσότερο.

 

Ford Fiesta

Opel Astra

Fiat Punto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fiesta με τα 1000 αν μπορεις να το βρεις σε αυτα τα λεφτά..!

Υπάρχουν σε αυτά τα λεφτά τα fiesta. γιατί όμως προτιμάνε όλοι τα Ford μπορεί να μου πεί κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτό το άρθρο γράφει για τον κινητήρα της Ford. σε μια φράση γράφει πως σε εθνική οδό η μιχανή ακούγετε αισθητά σταθερή ταχύτητα 110km/h ενώ γράφει και αυτό

 

Σαφώς ο 1.4 TDCi δε μπορεί να συγκριθεί σε επίπεδο λειτουργίας και απόδοση με τον 1.3 MultiJet της Fiat και τον 1.4 D4-D της Toyota που αυτήν τη στιγμή είναι οι καλύτεροι πετρελαιοκινητήρες μέχρι τα 1.4lt.

 

εχω μπερδευτεί πάρα πολύ πλέον και δεν ξέρω τη να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή σε diesel έως τέτοια τιμή; επίσης ξέρω ότι τα εισαγωγής είναι με παραπάνω KM και τα χαμηλόφωνου, αυτό που με χαλαρώνει ξέρω γω είναι που δίνουν 12 μίνες εγγύηση, αξίζουν τόσο πολύ δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Diesel εισαγωγής με αυτά τα λεφτά θα έχει τουλάχιστον 180.000 -200.000 πραγματικά χμ.

Η εγγύηση που δίνουν είναι  "π@#τσες μπλε". 'Αμα χρειαστει κάτι αλλαγή λόγω φθοράς (πολύ πιθανόν) θα πάρεις τα τρία σου

Αφού εισαι επαρχία ψαξέ για κανά diesel αγορασμένο καινούργιο από Ελλάδα (κανά Panda 4x4, κτλ) λίγο δύσκολο βέβαια αλλά όλο και κάτι βρίσκεται στο car.gr. Αλλώς βενζίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτό το άρθρο γράφει για τον κινητήρα της Ford. σε μια φράση γράφει πως σε εθνική οδό η μιχανή ακούγετε αισθητά σταθερή ταχύτητα 110km/h ενώ γράφει και αυτό

 

εχω μπερδευτεί πάρα πολύ πλέον και δεν ξέρω τη να κάνω.

Τα φιέστα εχουν εξαιρετική ποιότητα κατασκευής. Δεν εχω οδηγήσει για πολυ το diesel αλλα είχα για κάποιο διάστημα το ecoboost και είχε αρκετά θορυβώδη κινητήρα σε υψηλές στροφές (επειδή ειναι τρικύλινδρο). Δε θα ασχολιόμουν καν με φιατ... Το δε Toyota δύσκολα θα το βρεις σε καλη κατάσταση και χαμηλή τιμη ταυτόχρονα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...