Προς το περιεχόμενο

Τι γινεται με τα cookies?


fidolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγα σιγα σε ολα τα sites που μπαινω μου πεταει popup οτι χρησιμοποιούν cookies. Γιατι γινεται αυτο? Εννοώ γιατι ολα μαζι τωρα αφου ανεκαθεν χρησιμοποιούσαν cookies?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος εκβιασμος....!! 

 

no collecting Data (cookies), no surfing...!!! 

 

 

Π.Χ ...... εγω που δεν θελω τα cookies......, τι μπορω να κανω?     γιατι δεν υπαρχει Accept - Decline? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οδηγία της ΕΕ υπάρχει χρόνια. Απλά από 01/10/2015 το απαιτεί η google για τις σελίδες στις οποίες υπάρχουν διαφημίσεις της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οδηγία της ΕΕ υπάρχει χρόνια. Απλά από 01/10/2015 το απαιτεί η google για τις σελίδες στις οποίες υπάρχουν διαφημίσεις της. 

για να μην ανοιγω νεο νημα, εγω που εχω ενα wordpress  πως μπορώ να βάλω ένα διακριτικό popup?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies της Google ή/και άλλων παρόχων διαφήμισης για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Διαβάστε περισσότερα

 

Πως το ξεφορτωνομαι αυτο το μηνυμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies της Google ή/και άλλων παρόχων διαφήμισης για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Διαβάστε περισσότερα

 

Πως το ξεφορτωνομαι αυτο το μηνυμα ;

 

Λογικα θα σου εχει επιλογη Ok/Accept. Αλλιως, σε μερικα αλλα site σου λεει απλα οτι αν συνεχισεις την πλοηγηση σημαινει πως αποδεχεσαι τα cookies, οποτε με ενα refresh (ή επισκεψη σε καποια αλλη σελιδα του site) δεν ξαναεμφανιζεται το μηνυμα..

 

 

ωραιος εκβιασμος....!! 

 

no collecting Data (cookies), no surfing...!!! 

 

 

Π.Χ ...... εγω που δεν θελω τα cookies......, τι μπορω να κανω?     γιατι δεν υπαρχει Accept - Decline? 

 

Υπαρχουν καποια site που μπορεις να επιλεξεις τι ειδους cookies θελεις να δεχεσαι. πχ τα απαραιτητα/λειτουργικα (αν εχεις κανει login ωστε να σε αναγνωριζει κλπ), αυτα που αφορουν τα analytics, αυτα που αφορουν τις διαφημισεις κλπ.

Βασικα πιστευω οτι και πολυ ειναι που ασχοληθηκαν τα site να προσθεσουν αυτο το αχρηστο κειμενο (αν δεν υποχρεωνε το Adsense τους webmasters να βαλουν το κειμενο δεν πιστευω οτι θα ασχολιοντουσαν), οποτε σιγα μη κατσουν να τροποποιησουν κωδικα ωστε να ελεγχει εαν εχεις συναινεσει για τα cookies διαφημισης τοτε να σου πεταει διαφημισεις, αν οχι τοτε να μην τις πεταει κλπ. (σκεψου ποσοι θα παταγαν οχι στα cookies στις διαφημισεις - ειναι σαν να τους υποδεικνυεις εμμεσα πως να μην εμφανιζει διαφημισεις)

Επισης, δεν ειναι ξεκαθαρο αν απλα πρεπει να ενημερωνεις ή να παιρνεις την συγκαταθεση τους και με βαση αυτο που επελεξαν να πρατεις. 

Τωρα αν θελεις να σερφαρεις χωρις cookies, υπαρχει επιλογη απο τον browser να μην δεχεται cookies, και μπορεις να ορισεις και εξαιρεσεις, να επιλεξεις δλδ σε ποια site να δεχεται cookies..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...