Προς το περιεχόμενο

Προβλημα ταχυτητας/αποσυνδεσεων [forthnet]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους παιδια εχω forthnet με το ρουτερ Technicolor TG582n οσο ημουν συνδεδεμενος με ethernet δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα πολυ σπανια..αλλαξα θεση στο pc οποτε πηγα σε wifi αναγκαστικα επειδη το σημα ηταν πολυ ασθενες και δε μπορουσα να κανω τιποτα και σκεφτηκα οτι με ενα wifi extender ολα θα φτιαξουν οποτε πηρα αυτο εδω Tp-Link Tl-WA860RE

ενω το σημα ενισχυθηκε  στο τερμα και ειχα φουλ σημα ξεκινησαν συνεχεις αποσυνδεσεις οι σελιδες κανουν να ανοιξουν 100 ωρες δε μπορω να παιξω ουτε ενα online game γιατι ανα 5 λεπτα κανει τα τρελα του και ξανασυνδεεται και τσαμπα εδωσα τοσα λεφτα

Επισης πηρα και τηλεφωνο στην forthnet υποτιθετε οτι μου αυξισαν την ταχυτητα μου εκαναν κατι reset αλλα οι διαφορες που ειδα ηταν ελαχιστες εως καθολου

Πως μπορω να λυσω αυτο το προβλημα ? Αν παω σε αλλο router (TpLink 8970) Θα λυθει το προβλημα ? Τι μπορει να φταιει ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

post-252563-0-03596200-1444294060_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανες δοκιμες με wifi να εισαι σε κοντινη αποσταση με το ρουτερ (ωστε να εχεις καλο σημα)?

σου δημιουργουνταν τα ιδια προβληματα?

βεβαιωθηκες οτι 1. η wireless καρτα στο pc σου δουλευει καλα? 2. το wifi του ρουτερ δουλευει καλα?

εγω βασικα αυτο θα εκανα, τοσο απλα...

ετσι θα διαπιστωνα αν το wireless ηταν αξιοπιστο/σταθερο η οχι...

επισης θα μπορουσες να παρεις ενα wireless usb stick (ασυρματα usb καρτα δικτυου που μπενει στο pc)...

 

κ κατι ακομα, πολυ χρησιμο κρινω, που ανακαλυψα κ προσφατα, θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις POWERLINE ADAPTER, 1 στο ρουτερ κ 1 στο pc, ωστε να εχεις wired διασυνδεση του pc με το ρουτερ...

 

εγω αν ημουν στη θεση σου θα κανα το τελευταιο, μιας κ ησουν wired συνεχεια, κ απο εκει πηγες σε wireless με μακρινη αποσταση απο το ρουτερ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανες δοκιμες με wifi να εισαι σε κοντινη αποσταση με το ρουτερ (ωστε να εχεις καλο σημα)?

σου δημιουργουνταν τα ιδια προβληματα?

βεβαιωθηκες οτι 1. η wireless καρτα στο pc σου δουλευει καλα? 2. το wifi του ρουτερ δουλευει καλα?

εγω βασικα αυτο θα εκανα, τοσο απλα...

ετσι θα διαπιστωνα αν το wireless ηταν αξιοπιστο/σταθερο η οχι...

επισης θα μπορουσες να παρεις ενα wireless usb stick (ασυρματα usb καρτα δικτυου που μπενει στο pc)...

 

κ κατι ακομα, πολυ χρησιμο κρινω, που ανακαλυψα κ προσφατα, θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις POWERLINE ADAPTER, 1 στο ρουτερ κ 1 στο pc, ωστε να εχεις wired διασυνδεση του pc με το ρουτερ...

 

εγω αν ημουν στη θεση σου θα κανα το τελευταιο, μιας κ ησουν wired συνεχεια, κ απο εκει πηγες σε wireless με μακρινη αποσταση απο το ρουτερ...

ολα ναι καλα δουλευαν εχω και ενα usb tp link καινουργιο δλδ να δωσω αμα ειναι το extender μου και να παω σε power line adapter?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε ενα restart (η k kana reset to reset, αλλα θα χασεις ρυθμισεις)....

αν θες σονει κ καλα να το παλεψεις για ασυρματο, τοτε μπορεις να παρεις με 15ευρω ενα wireless usb stick (ασυρματο usb καρτα δικτυου που μπενει στο usb tou pc), αλλα αυτο με κεραια, για να πιανει πιο δυνατο σημα απο το ρουτερ....

 

εγω για αρχη θα καθομουν στο pc να δω ποτε μου πεφτει το internet, κ τοτε θα ετρεχα να δω αν το ρουτερ εχει

τα φωτακια κανονικα πρασινα η αν "παιζει" το κουμπακι του wireless/wlan μονο (στο ρουτερ)... η αν εχει κοκκινησει καποιο....

 

το καλυτερο να κανεις αυτη τη στιγμη θα ηταν να παρεις την τεχνικη υποστιριξη, κ να τους πεις οτι εχεις πολλα κ συνεχομενα disconnects, τα οποια δεν ειχες παλαιοτερα....θα δουνε αυτοι στη γραμμη σου αν εχεις οντως πολλα disconnects... κ αν ειναι ετσι τοτε 99% σημαινει η γραμμη σου θα εχει προβλημα κ θα πρεπει να στη σταθεροποιησουν...να σου κανουν καποιες ρυθμισεις δλδ.....

(ειναι κατι που καναν σε πολλους, οπως κ σε μενα με αποτελεσμα να μειωσουν την ταχυτητα μου κατα 8MBit!!!! αλλα ετσι σταματησαν εντελως τα disconnects της γραμμης κ ειχα σταθερο ιντερνετ)....

 

γενικα, πρεπει να παρακολουθεις λιγο-πολυ το ρουτερ, να δεις αμα γινετε κοκκινο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε ενα restart (η k kana reset to reset, αλλα θα χασεις ρυθμισεις)....

αν θες σονει κ καλα να το παλεψεις για ασυρματο, τοτε μπορεις να παρεις με 15ευρω ενα wireless usb stick (ασυρματο usb καρτα δικτυου που μπενει στο usb tou pc), αλλα αυτο με κεραια, για να πιανει πιο δυνατο σημα απο το ρουτερ....

 

εγω για αρχη θα καθομουν στο pc να δω ποτε μου πεφτει το internet, κ τοτε θα ετρεχα να δω αν το ρουτερ εχει

τα φωτακια κανονικα πρασινα η αν "παιζει" το κουμπακι του wireless/wlan μονο (στο ρουτερ)... η αν εχει κοκκινησει καποιο....

 

το καλυτερο να κανεις αυτη τη στιγμη θα ηταν να παρεις την τεχνικη υποστιριξη, κ να τους πεις οτι εχεις πολλα κ συνεχομενα disconnects, τα οποια δεν ειχες παλαιοτερα....θα δουνε αυτοι στη γραμμη σου αν εχεις οντως πολλα disconnects... κ αν ειναι ετσι τοτε 99% σημαινει η γραμμη σου θα εχει προβλημα κ θα πρεπει να στη σταθεροποιησουν...να σου κανουν καποιες ρυθμισεις δλδ.....

(ειναι κατι που καναν σε πολλους, οπως κ σε μενα με αποτελεσμα να μειωσουν την ταχυτητα μου κατα 8MBit!!!! αλλα ετσι σταματησαν εντελως τα disconnects της γραμμης κ ειχα σταθερο ιντερνετ)....

 

γενικα, πρεπει να παρακολουθεις λιγο-πολυ το ρουτερ, να δεις αμα γινετε κοκκινο....

τα disconects δε φαινονται ουτε σε αυτους απο οτι ειχα καταλαβει οταν πηρα τηλ και επισης δε κοκκινιζει τιποτα ποτε :/ δεν εχω ιδεα τι μπορει να φταιει ή το extender η το router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω το σημα ενισχυθηκε  στο τερμα και ειχα φουλ σημα ξεκινησαν συνεχεις αποσυνδεσεις

οι σελιδες κανουν να ανοιξουν 100 ωρες

δε μπορω να παιξω ουτε ενα online game

γιατι ανα 5 λεπτα κανει τα τρελα του και ξανασυνδεεται

τα disconects δε φαινονται ουτε σε αυτους απο οτι ειχα καταλαβει οταν πηρα τηλ και επισης δε κοκκινιζει τιποτα ποτε :/ δεν εχω ιδεα τι μπορει να φταιει ή το extender η το router

με αυτα που λες παραπανω, ειναι σαν να μαρτυρας οτι το ιντερνετ δουλευει αψογα οταν εισαι με ethernet/wired

αλλα εχει προβλημα το wifi (ειτε απο το ρουτερ, ειτε απο το repeater/enxtender, ειτε απο καποια καρτα δικτυου που εχεις, ειτε απο 2 η περισσοτερα απο τα παραπανω).....

 

εχεις λαπτοπ η desktop?

εχεις αλλες συκευες συνδεδεμενες στο wifi?

 

παντως αυτα που κανεις, για εμενα ειναι πολυπλοκα....

εγω θα προτιμουσα πιο απλες κ απτες λυσεις....

θα καθομουνα με το pc 2-3 μερες διπλα στο ρουτερ με καλωδιο, κ μετα,

θα καθομουνα με το pc 2-3 μερες διπλα στο ρουτερ χωρις καλωδιο (με wifi),

κ αν δεν ειχα προβλημα ταχυτητας με καλωδιο ενω ασυρματα γαμιοταν το συμπαν, θα αλλαζα ρουτερ για αρχη....(θα βρισκα 1-2 αλλα να κανω δοκιμη)

*καταρχην ετσι θα μπορεις να παρακολουθεις την "δραστηριοτητα" του ρουτερ οπως κ του ιντερνετ που ερχεται μεχρι το σπιτι σου...*

 

αν κ στις 2 περιπτωσεις εχεις προβλημα, τοτε ειναι γενικο (ιντερνετ)-> τηλ στη Φορθνετ, πρεπει απο την μερια τους να γινουν ενεργειες.

αν ειναι μικρες οι διαφορες, τοτε λογικο...

αν ειναι μεγαλες οι διαφορες (οπως δλδ φενεται να περιγραφεις), τοτε ειναι θεμα χωρου/αποστασης/παρεμβολων/ρουτερ/hardware ktl....κ σε αυτη την περιπτωση δεν μπορεις να τα εξετασεις ολα (εγω δλδ)....κ επειδη το pc πρεπει να βρισκεται μακρια απο το ρουτερ, το να συνδεεται ασυρματα ειναι "πολυ κακη" προταση...σε μια τετοια περιπτωση κανεις κατι οπως να τραβηξεις 1 καλωδιο ethernet κ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο (για παντα!!!)....η να καταφυγεις αν δεν ειναι ευκολο να εχεις καλωδιο σε ολη την αποσταση, στη λυση powerline, αλλα δεν υπαρχει εγγυηση οτι θα δουλεψει (η οτι θα δουλεψει 100%), σε αλλους δουλευει, σε αλλους δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...