Προς το περιεχόμενο

Έφτασε μάλλον η στιγμή! Αγορά MacBook!


gorillas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν το χρειάζεσαι για μεταφορά , η αγορά ενός μακ μίνι ειναι ιδανική .

Το πιο αξιόπιστο μηχάνημα της apple χωρίς προβλήματα .

 

Αν θες τη γνώμη μου καλό ειναι να πάρεις κάτι μεταχειρισμένο ας πούμε MacBook Air 11 ή μακ μίνι κόστος γύρω στα 400 ευρώ για να μην κλαις πολλά λεφτά σε περίπτωση που δεν σου αρέσει (πράγμα που δεν πρόκειται να συμβεί ).

Και τα 2 αν τελικά αποφασίσεις να το πάρεις ειναι καταπληκτικά εργαλεία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι θα έχουμε αντιδράσεις με δική μου πρόταση, αλλά θα έλεγα ότι αξίζει να περιμένεις λιγάκι να δούμε τί θα παίξει το Surface Book (τιμή, ημερομηνία διάθεσης, κλπ). Αν πρόκειται να δώσεις τόσα χρήματα χωρίς να χρειάζεσαι ντε και καλά κάτι που θα σου προσφέρει το OSX και μόνο αυτό (που δεν το βλέπω), πιστεύω θα είναι πιο all around λύση το Surface Book.

 

Ή κάτι μεταχειρισμένο που πρότεινε και ο αποπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

 

Μετά από 15 χρόνια με σταθερό υπολογιστή και Windows έφτασε (?) η ώρα να κάνω την μετάβαση σε MacOs και MacBook Pro 13" Retina Display. Η χρήση του υπολογιστή είναι All around, browsing, ταινίες-σειρές, μουσική αναπαραγωγή, πολλές σημειώσεις σε LaTex. Δεν έχω πειστεί ακόμα αν αξίζει η μετάβαση και εδώ είναι που θέλω την βοήθεια σας.

Όλα τα αρχεία μου είναι σε δίσκους φορμαρισμένος σε Ntfs, θα έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό;

Μαζί με το MacBook θα αγοραστούν και τα Audioengine A5+ και το DAC Audioengine D1.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, κάθε συμβουλή/παρότρυνση θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμη.

 

Επίσης θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες από εμπειρία χρήσης στο All around κομμάτι αλλά και στο LaTex. Μακροπρόθεσμα θα αγοράστει και τηλεόραση για σύνδεση με το MacBook αφού λογικά στην αρχή η μετάβαση από 24 inches σε 13.3 θα μου κακοφανεί.

 

http://www.skroutz.gr/s/6441356/Apple-MacBook-Pro-13-3-2-7GHz-i5-8GB-256GB-Flash-Storage-Retina-Display-2015.html

 

 

Ξεκινώντας από το αγαπημένο μου θέμα... LaTeX!

 

ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Υπάρχει και το MacTex, συγκεντρωμένα apps για LaTeX και που περιέχει: TexShop, BibDesk (ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!! για bibtext... δεν έχω βρει αντάξιο μέχρι στιγμής!), TexLive utility, LaTeXiT, TexWorks και Excalibur. 

 

Βασικά, απλά θα πάρεις την πρώτη ιδέα γιατί τόσο καιρό οι Mac users λένε ότι τα ίδια πράγματα είναι πιο απλά και πιο χρηστικά σε MAC OS. Και μάλιστα σε LaTeX που είναι FOSS. Θα το δεις.... 

 

 

Από εκεί και πέρα, απλά πήγαινε σε MAC OS. Από το πιο απλό παράδειγμα (π.χ. το Help) μέχρι το πιο μεγάλο, θα δεις ότι απλά δουλεύει. 

 

Το μόνο που θα πρέπει είναι να μην κάνεις ό,τι κάνεις όπως είχες συνηθίσει σε Windows. Ακολούθα τον τρόπο του MAC OS και δεν θα χάσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω και εγώ που έχω το 13 pro 2014.
Είναι εργαλείο.
Το χρησιμοποιώ επαγγελματικά κιόλας.

 

Στα Windows είχα μεγάλο πρόβλημα , όλο κάτι δεν δούλευε η ήταν υπερβολικά αργό και συνεχώς στο help desk της εταιρίας άμα 6μηνο με format και κτλ.

 

Από τότε που αλαξα βρήκα την ησυχία μου.
Όλα δουλεύουν ρολόι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, το LATex τι ακριβώς είναι και τι προσφέρει? Ρωτάω εδώ off topic για να μην ανοιξω θέμα.

 

 

Αν κάνεις μία αναζήτηση σε google/yahoo/bing θα λυνόταν άμεσα κ γρήγορα η απορία σου. Εδώ είσαι αρκετά οφφτοπικ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 4 χρονια εγω πηρα το Macbook Pro 13 Early 2011.  Φερε μου το καλυτερο laptop της αγορας με παντα πανω ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΩΣΩ.

Απλα οπως προαναφερθηκε ειναι εργαλειο. Ηθελα τοτε κατι για την σχολη επειδη ολη μερα θα το ειχα μαζι μου και ηταν το καταλληλο. Ειναι απλα απο τις αγορες που δεν μετανιωνεις ποτε κατα τη γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εντάξει, είπαμε! Εμπειρία από 13,3 laptop έχω, εμπειρία από το MacOs δεν έχω! Το πιο σωστό θα ήταν να περάσω μια εβδομάδα με ένα MacBook, εκεί θα αποφάσιζα πολύ πιο έυκολα. Καλή ιδέα θα ήταν και η αγορά ενός iPad και να κρατούσα τον σταθερό. Αναφέρθηκε και πιο πριν! Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις!

Δεν είναι το ίδιο να περάσεις μια βδομάδα. Αν είναι αλλουνού το μακμπουκ. Εγώ μπορώ να σου πω ότι το έχω βολευτεί τρελά από πλευράς φορητότητας μεν αλλά ειδικά λογισμικού. Πάει σφαίρα, δεν κόλλησε ΠΟΤΕ σε ΤΙΠΟΤΑ (αντιθέτως με σαχλαμάρες στα καλά καθούμενα των windows) και δεν το αλλάζω με τίποτα είναι η αλήθεια. 

 

Έχω κι ένα λάπτοπ αρκετά καλό, το οποίο είχε καιρό να γίνει φορμάτ, και παρ'ολο που είχα κάνει απεγκατάσταση τα περισσότερα προγράμματα γιατί το χρησιμοποιώ μόνο για τόρρεντς και για να βλέπουμε σειρές, έκανε με τα 7 10 λεπτά μέχρι να ανάψει και να φορτώσει και να μπορέσω να ανοίξω το VLC. Θα μου πεις δεν έκανες ένα φορμάτ να καθαρίσει? Βαριόμουν όμως. Και τώρα έχει 2 μήνες με windows 10 και έχει στρώσει πολύ, είναι αρκετά γρήγορο, αλλά και πάλι macbook δεν είναι με την καμία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο να περάσεις μια βδομάδα. Αν είναι αλλουνού το μακμπουκ. Εγώ μπορώ να σου πω ότι το έχω βολευτεί τρελά από πλευράς φορητότητας μεν αλλά ειδικά λογισμικού. Πάει σφαίρα, δεν κόλλησε ΠΟΤΕ σε ΤΙΠΟΤΑ (αντιθέτως με σαχλαμάρες στα καλά καθούμενα των windows) και δεν το αλλάζω με τίποτα είναι η αλήθεια. 

 

Έχω κι ένα λάπτοπ αρκετά καλό, το οποίο είχε καιρό να γίνει φορμάτ, και παρ'ολο που είχα κάνει απεγκατάσταση τα περισσότερα προγράμματα γιατί το χρησιμοποιώ μόνο για τόρρεντς και για να βλέπουμε σειρές, έκανε με τα 7 10 λεπτά μέχρι να ανάψει και να φορτώσει και να μπορέσω να ανοίξω το VLC. Θα μου πεις δεν έκανες ένα φορμάτ να καθαρίσει? Βαριόμουν όμως. Και τώρα έχει 2 μήνες με windows 10 και έχει στρώσει πολύ, είναι αρκετά γρήγορο, αλλά και πάλι macbook δεν είναι με την καμία. 

Έχει γίνει ένα μπέρδεμα...το μήνυμα αυτό στο quote δεν είναι δικό μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Διαβάζω και ξανά διαβάζω το νήμα, ψάχνω από δω, ψάχνω από κει... Ελπίζω να αποφασίσω μέσα στο Σ\Κ. Οι φορμαρισμένοι δίσκοι σε NTFS αναγνωρίζονται κανονικά; Η επικοινωνία με το G3 θα είναι απλή; Το support στην Ελλάδα είναι καλό; Σας έχω πρίξει... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου έκανα την μετάβαση μετα απο 20 χρόνια με dos-Windows!!!
Το Macos Άλλος κόσμος πολύ πιο απλός κ όμορφος!!!
Για τους σκληρούς αγόρασα το paragon ntfs k paragon hfs+ κ κάνω την δουλειά μου γρήγορα κ ανώδυνα(http://www.paragon-software.com/el/home/ntfs-hfs/) μην αγοράσεις μόνο το ένα δεν αξίζει με 1€ παιρνεις το πακέτο 2-1!!!!
Για μένα να το κανείς το βήμα!!!
Σίγουρα τα λεφτά είναι πολλά κλπ κλπ αλλά αξίζει η μετάβαση!!!
Φιλικά....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Διαβάζω και ξανά διαβάζω το νήμα, ψάχνω από δω, ψάχνω από κει... Ελπίζω να αποφασίσω μέσα στο Σ\Κ. Οι φορμαρισμένοι δίσκοι σε NTFS αναγνωρίζονται κανονικά; Η επικοινωνία με το G3 θα είναι απλή; Το support στην Ελλάδα είναι καλό; Σας έχω πρίξει... :-)

Μπορείς να βάλεις paragon NTFS ή Tuxera για τους NTFS (είχα το πρώτο και μετά όταν αναβάθμισα σε El Capitan έβαλα το δεύτερο μια χαρά όλα). 

 

Όσον αφορά την επικοινωνία με android, επειδή μετέβην και γω σε android από iphone πριν ενάμιση χρόνο, τα βόλεψα όλα σχεδόν και δεν έχω κανένα θέμα (επαφές ημερολόγια σημειωσεις κλπ). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...