Προς το περιεχόμενο

Η Google επιτίθεται στη Microsoft για να «κλέψει» του εταιρικούς πελάτες του Office


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια άκρως επιθετική κίνηση προς τη Microsoft, προχωρά σήμερα η Google, με στόχο να πείσει μεγάλες εταιρείες ότι η μετακίνηση στα Google Apps, είναι μια καλύτερη και πιο συμφέρουσα λύση από τη σουίτα εφαρμογών του Office.

Απευθυνόμενη σε επιχειρήσεις που έχουν υπογράψει συμφωνία με τη Microsoft για παραχώρηση λογισμικού η οποία συνήθως έχει διάρκεια τριών ετών, η Google προσφέρει τη δική της cloud πρόταση, τα Google Apps for Work, εντελώς δωρεάν. Η προσφορά ισχύει για όσο διάστημα είναι σε ισχύ η συμφωνία της επιχείρησης με τη Microsoft, προκειμένου να υπάρχει η ευχέρεια εξέτασης της εναλλακτικής που προτείνει η Google, και στη συνέχεια η χρέωση επανέρχεται στα κανονικά επίπεδα. Με βάση τις τιμές που ισχύουν τώρα, η άδεια για κάθε χρήστη προκειμένου να έχει πρόσβαση στα παραγωγικά εργαλεία της Google, κοστίζει σε κάθε επιχείρηση $5 το μήνα ενώ αν υπάρχει ανάγκη για απεριόριστο αποθηκευτικό χώρο, το κόστος διπλασιάζεται στα $10.

 

Όπως εξηγεί ο υπεύθυνος πωλήσεων των Google Apps, Rich Rao, «θα καλύψουμε πλήρως τις ανάγκες όσων πελατών μας έχουν επιχειρησιακή σύμβαση εργασίας με τη Microsoft». Η σύμβαση αυτή αποτελεί ένα από τα σημαντικά όπλα της Microsoft προκειμένου να εξασφαλίσει την εμπιστοσύνη των μεγαλύτερων πελατών της, προσφέροντας τους σημαντικές εκπτώσεις στο Office και άλλες επιχειρησιακές εφαρμογές. Πολλοί πελάτες, εξαιτίας αυτής της συμφωνίας, καταλήγουν να πληρώνουν υπηρεσίες τις οποίες στην ουσία δε χρειάζονται, όταν την ίδια στιγμή δεν κοιτάνε για εναλλακτικές αφού σε κάθε περίπτωση πρέπει να πληρώνουν για το Office στο διάστημα των τριών ετών.

 

Link.png Site: Business Insider

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιχείρηση/Εταιρία με Cloud της Google και Google Apps και όλα αυτά από την Google δωρεάν ή με 5$ γιατί όπως είναι γνωστό η Google σέβεται τα προσωπικά δεδομένα γιαυτό και προσφέρει την λύση τζάμπα.

 

Tobey = Google

giphy.gif

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τώρα ειλικρινά ρε Google, υπάρχει παραμικρό θέμα σύγκρισης των google apps με τα office?

 

Εγω προτιμώ τα Google Apps. Προσβάσιμα απο οποιαδήποτε συσκευή εχει internet, 24/7.

Υπάρχει κάτι καλύτερο; Εκει πατάει η Google στο οτι μπορείς να ξεκινήσεις κάτι στο γραφείο σου, και να το κάνεις edit απο το κινητό όταν είσαι στο λεωφορείο πχ. Πιστεύω θα πάει αρκετά καλά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτιμώ τα Google Apps. Προσβάσιμα απο οποιαδήποτε συσκευή εχει internet, 24/7.

Υπάρχει κάτι καλύτερο; Εκει πατάει η Google στο οτι μπορείς να ξεκινήσεις κάτι στο γραφείο σου, και να το κάνεις edit απο το κινητό όταν είσαι στο λεωφορείο πχ. Πιστεύω θα πάει αρκετά καλά!

Office 365 7€ τον μήνα 65€ τον χρόνο γχουχου γκουχου.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτιμώ τα Google Apps. Προσβάσιμα απο οποιαδήποτε συσκευή εχει internet, 24/7.

Υπάρχει κάτι καλύτερο; Εκει πατάει η Google στο οτι μπορείς να ξεκινήσεις κάτι στο γραφείο σου, και να το κάνεις edit απο το κινητό όταν είσαι στο λεωφορείο πχ. Πιστεύω θα πάει αρκετά καλά!

Συγκρινεσαι εσυ με τους εταιρικους πελατες της Microsoft?

 

Συγκρινονται τα προιοντα της google με το office;

 

Απλα γελαω

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρινεσαι εσυ με τους εταιρικους πελατες της Microsoft?

 

Συγκρινονται τα προιοντα της google με το office;

 

Απλα γελαω

Μας αρέσει ή όχι, η Microsoft έχει την ποιο ολοκληρωμένη Σουίτα εφαρμογών γραφείου για εταιρίες.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρινεσαι εσυ με τους εταιρικους πελατες της Microsoft?

 

Συγκρινονται τα προιοντα της google με το office;

 

Απλα γελαω

 

Μα σαν εταιρεία μιλάω και εγω οχι σαν ιδιώτης.

 

 

Office 365 7€ τον μήνα 65€ τον χρόνο γχουχου γκουχου.

 

Ίδια τιμή έχουν. 5$ user/month

Edit: Για την ακρίβεια το office 365 εχει 8,25$ user/month (χωρίς email) εαν θέλει να χρησιμοοποιείς όλη την γκάμα του office. Με email κοστίζει 12.50$ user/month

 

Office: https://products.office.com/en-us/business/compare-office-365-for-business-plans

 

Google Apps: https://www.google.com/work/apps/business/pricing.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σαν εταιρεία μιλάω και εγω οχι σαν ιδιώτης.

 

 

 

ίδια τιμή έχουν.

Πιστεύω ότι αυτές οι Subscription λύσεις γενικά με 6-7€ τον μήνα είναι ότι καλύτερο έχει βγει τα τελευταία χρόνια αφού είσαι Pay On the Go όπως το Photoshop CC (creative cloud) που σου προσφέρουν επαγγελματικές λύσεις με χαμηλό μηνιαίο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτιμώ τα Google Apps. Προσβάσιμα απο οποιαδήποτε συσκευή εχει internet, 24/7.

Υπάρχει κάτι καλύτερο; Εκει πατάει η Google στο οτι μπορείς να ξεκινήσεις κάτι στο γραφείο σου, και να το κάνεις edit απο το κινητό όταν είσαι στο λεωφορείο πχ. Πιστεύω θα πάει αρκετά καλά!

 

Και τι από αυτά δεν κάνεις με το Office?

 

 

Office Apps σε όλες τις συσκευές και σε όλα τα λειτουργικά (Windows, Windows Phone, Android, iOS, Mac OS X) καθώς και online office σε περίπτωση που ένας υπολογιστής δεν τα έχει εγκατεστημένα και τα χρειάζεσαι άμεσα. Με μία συνδρομή έχεις 5 χρήστες (με 1TB στο OneDrive για τον καθένα) με δυνατότητα download σε 5 PC, 5 Tablets και 5 Smartphones για συγχρονισμό.

 

Εγώ πάντως που σε μία περίπτωση δούλεψα το αντίστοιχο Excel της Google ήταν πολύ πίσω από το Office και λογικό. Δεν νομίζω εταιρεία να συγκρίνει τις δυνατότητες που σου προσφέρει το Office με τα Google Apps.

 

Και μια ερώτηση μιας και όπως είπες τα χρησιμοποιείς, μπορείς να τα κατεβάσεις σε PC και να δουλέψεις offline ή μόνο online επεξεργασία διαθέτουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...