Προς το περιεχόμενο

Corsair STRAFE Gaming Keyboard Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτή την μόδα με αυτά τα πληκτρολόγια.

Πλέον έχει γίνει μόδα ναι, αλλά κακά τα ψέματα αν συνηθίσεις να γράφεις σε μηχανικό, το μεμβράνης σου κακοφαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβάζοντας τις πρώτες 2 παραγράφους, ήμουν έτοιμος να βγάλω 50€ για να πάρω το νέο οικονομικό μηχανικό πληκτρολόγιο με τους απλούς διακόπτες που είναι για τους απλούς χρήστες που δεν έχουν λεφτά και προσανατολίζεται στο χαμηλότερο επίπεδο της αγοράς. Δηλαδή κοινώς ένα άθλιο και χάλια μηχανικό πληκτρολόγιο που όμως είναι οικονομικό... Μετά όμως είδα 120€

Τι παραπληροφόριση είναι αυτή; Αν είχα 120, θα έδινα λίγο παραπάνω και θα έπαιρνα ένα χρωματιστό, τα 120 δεν είναι οικονομικό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει όλα τα μηχανικά που βρήκα στημένα στα Ελληνικά μαγαζιά. Razer, logitech κτλ. Μόνο ένα turbox μου άρεσε με μπλε switches που δεν ξέρω και κατά πόσο είναι τα γνήσια. Βέβαια ήταν ακριβούτσικο, γύρω στα 80 ευρώ και χωρίς φωτισμό. Δεν έχω πιάσει ακόμα στα χέρια μου corsair, cooler master, ή Roccat. Υπάρχει έλλειψη στην αγορά. Αλλά από αυτά που είδα κανένα δε με έπεισε ιδιαίτερα να το αγοράσω. Προτιμώ το απλό keyboard της Apple. Ίσως αν αγόραζα, να αγόραζα το k95 και αυτό μόνο με μπλε switches. Αλλά αν δεν το πιάσω στα χέρια μου δε δίνω τόσα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πιο καλογραμμένα reviews που έχω διαβάσει για πληκτρολόγιο.
Πολύ ακριβό πάντως για αυτά που προσφέρει.Το K70 με red switches το χα πάρει πριν λίγα χρόνια 120€ από eshop που είναι και αρκετά πιο ποιοτικό από το συγγεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει έρθει ακριβά, στα 100-110 θα ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα αγορά, όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. 

Δηλαδή όταν βγει το Corsair strafe RGB που απ'ότι βλέπω θα έχει και wrist rest, illuminated logo και θα υπάρχει και το MX Silent, σε τι τιμές θα φτάσει εδώ, αν το απλό παίζει στα 140 που παίζει τώρα, και το K70 RGB στα 190;
Αν το βάλουν 170-180 ποιος θα το τιμήσει ενώ με 10-20 παίρνεις καλύτερη κατασκευή και dedicated media buttons;


EDIT: Το πρώτο Strafe RGB με Brown από ελληνικό κατάστημα. Αυτό με MX Silent στο εξωτερικό παίζει στα ~170$,~150 με red/brown διακόπτες. Πανάκριβα στην Ελλάδα!!

Επεξ/σία από selianx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι review ,σουπερ πληρες.

τα review του insomnia ειναι πολυ επιφανειακα η εντελως ανεπαρκη ,πχ δοκιμη ψυχτρων με pentium και οργανα μετρησης στο περιπου,μετρησεις θορυβου με το αυτι και ενα σωρο αλλα κωμικοτραγικα...

o crmaris καπως πρεπει να δωσει απο την εμπειρια του και στους αλλους ,υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα των reviews .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω, η θερμοκρασία που βγάζουν τα led φωτάκια δεν ενδέχεται να ελαττώνουν τον χρόνο ζωής στα πλήκτρα στο βάθος του χρόνου? μικρή η θερμοκρασία μεν, αλλα άμα είναι πολύ ώρα ανοιχτά και σε τόσο κοντινή απόσταση, σε βάθος του χρόνου, ίσος να έχει κάποια επίπτωση.. ξέρει κανένας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το review. Συγχαρητήρια!

 

Η τιμή μου φαίνεται τσιμπημένη, 20 €-$ πιο κάτω θα ήταν καλήτερα πιστεύω. Αν και σε λίγο καιρό εκεί το βλέπω να πέσει.

Κι επίσης γιατί μόνο σε κόκκινο??? Χάθηκε το μπλέ?? Δε λέω να αλλάζει, απλά να έχουν δύο εκδόσεις όπως το Κ70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

$110 βάλε και ΦΠΑ βάλε και μεταφορικά βάλε και τη ταρίφα του Έλληνα έμπορα κάνα 130άρι κι ευχαριστημένοι να μαστε. Ε όχι και budget πληκτρολόγιο μας κατά υποχρεώσατε.

 

Budget λες κάνα quickfire xt που ακόμη και σήμερα το βρίσκεις 90 ευρώ.

 

Συμφωνώ αυτό έχω με blue switches και τα σπάει.

Τώρα αν βάλεις ότι το άλλο έχει και φωτισμό το να τον πληρώσεις 30-40ε πάνω δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θα έγραφα σχόλιο του στιλ "θα ήταν καλή αναβάθμιση" αλλά θυμήθικα πως γράφω από Turbo-x πληκτρολόγιο οπότε και σετάκι  με ποντίκι που έχει μπίλια πάλι αναβάθμιση θεωρείται  :devil:  :-D  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...