Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάζοντας το Surface Book της Microsoft (Video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοι οι μεγάλοι servers χρησιμοποιούν Linux. Solaris=dead και τη θέση του έχει πάρει το OpenIndiana, οπότε καλό είναι πριν πετάμε FUD να ενημερωνόμαστε λιγάκι ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειμαι αποφοιτος προγραμματιστης πανεπιστημιου , στην σχολη μου με windows ειμασταν ,εσυ λογικα αναφερεσαι σε ιδιωτικο εκπαιδευτηριο.Στα υπολοιπα δεν μπορω να εκφερω αποψη μιας και δεν ειναι ο κλαδος και εχω πολυ λιγες γνωσεις πανω στα δικτυα. Επισης η εργασια μου δεν εχει καμια σχεση με δικτυα και γενικα πληροφορικη και στον κλαδο μου τα windows ειναι μονοδρομος .

 

Μόλις είπες πως για πληροφορική τα windows είναι μονόδρομος ή δε κατάλαβα καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να στήσεις έναν μεγάλο σέρβερ, προφανώς και ΔΕΝ θα πας σε linux αλλά σε ανώτερες λύσεις, όπως Solaris. ΓΙα μεσαίους σέρβερ το Linux είναι μια χαρά. Για μικρομεσαίες καταστάσεις τα windows server είναι άψογα και πολύ σταθερά, αλλά $$$...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxaxa. φοβερος.

Εγω παντως απο Microsoft Surface Pro 3 παω αμεσα σε Microsoft Surface Book.

Οσο για καποιους που δεν μπορουνε τα Windows 10 οπως λενε ακομη γελαω (μεινετε με mac os και πληρωστε τα μαλλιοκεφαλα σας για κατι τιποτα νεο απλα και μονο για να λετε "μου δινει η apple ενα και ΚΑΛΑ νεο λειτουργικο δωρεαν" ΕΛΕΟΣ. Μια απο τα ιδια το ξερετε τι σημαινει?). Για οσους  χλευαζουν τα windows 10 και γουσταρουν με φανατισμο linux (χακεραδες μου εσειςςςς) Γελαω περισσοτερο.

Δοκιμαστε εστω λιγο το surface pro 3 και μετα κρινεται , γιατι sorry guys αποκλειετε οι περισσοτεροι που κρινεται αρνητικα να εχετε μια επαφη. απλα λετε bla bla (δεν το λεω αλλιως για να μην ακυρωθει το σχολιο). :P :P

ROS (Robotic Operating System) θα τρέξεις σε Windows; XEN θα τρέξεις σε Windows; Bash/TCL/Perl/Awk κλπ κλπ scripting θα γράψεις σε windows; Να μη πιάσω Embedded linux...Η λίστα δεν έχει τελειωμό!

 

Είπα "ωραίο design, HW - απορρίπτεται λόγω OS Windows"

 

Αλλά τι λέω προφανώς και ανάθεμα αν ξέρεις έστω και ένα από τα ελάχιστα που αναφέρω, γιαυτό και γράφεις τις βλακείες που γράφεις! Κάτσε ενημερώσου πρώτα να ξεστραβωθείς και μετά να έχεις άποψη! Αλήθεια το Android γνωρίζεις ότι είναι Linux;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ROS (Robotic Operating System) θα τρέξεις σε Windows; XEN θα τρέξεις σε Windows; Bash/TCL/Perl/Awk κλπ κλπ scripting θα γράψεις σε windows; Να μη πιάσω Embedded linux...Η λίστα δεν έχει τελειωμό!

 

Είπα "ωραίο design, HW - απορρίπτεται λόγω OS Windows"

 

Αλλά τι λέω προφανώς και ανάθεμα αν ξέρεις έστω και ένα από τα ελάχιστα που αναφέρω, γιαυτό και γράφεις τις βλακείες που γράφεις! Κάτσε ενημερώσου πρώτα να ξεστραβωθείς και μετά να έχεις άποψη! Αλήθεια το Android γνωρίζεις ότι είναι Linux;

Πολλα ειπες, αλλα στο σημαντικο δεν απαντησες..

Γιατι απορριπτεται δηλαδη που εχει windows?

Ξερεις απο ROS, POS,, MOS, Perl, Azax, Trilet,, και δεν ξερεις δηλαδη να εγκαταστησεις ενα linux, που εχει μαθει να το βαζει και η γιαγια μου?

 Η ειναι τοσο χρονοβορο για καποιον που γραφει ωρες script, να φαει και 1 ωρα να βαλει 1 φορα linux.. 

PC ειναι, και με μεγαλη υποστηριξη ολα τα surface. Οτι λειτουργικο θες του βαζεις ή και ολα μαζι.

Κατι δεν κολαει καθολου στην λογικη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα ειπες, αλλα στο σημαντικο δεν απαντησες..

Γιατι απορριπτεται δηλαδη που εχει windows?

Ξερεις απο ROS, POS,, MOS, Perl, Azax, Trilet,, και δεν ξερεις δηλαδη να εγκαταστησεις ενα linux, που εχει μαθει να το βαζει και η γιαγια μου?

 Η ειναι τοσο χρονοβορο για καποιον που γραφει ωρες script, να φαει και 1 ωρα να βαλει 1 φορα linux.. 

PC ειναι, και με μεγαλη υποστηριξη ολα τα surface. Οτι λειτουργικο θες του βαζεις ή και ολα μαζι.

Κατι δεν κολαει καθολου στην λογικη σου.

Μάλιστα...λες να είμαι τόσο βλάκας που δε το σκέφτηκα; Έχεις επιχειρήσει να βάλεις πραγματικά linux σε surface ή απλά φαντάζεσαι ότι αφού είναι PC θεωρητικά θα είναι μια χαρά και θα δουλεύουν όλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η microsoft παίρνει speed και έχει τρελαθεί μιλάμε ...

Τι εγινε ρε παιδια ; η μικρομαλακη των vista και των 8 αριων παει να γινει microsoftαρα ...

Χαμος γινεται ,τι hololens,τι 10αρια για ολους , τι surface pro , windows 10αρια για κινητα ενοποιηση με desktop (θα )  ...και σιγουρα θα ξεχναω πολλα ακομα...

Η google και η microsoft ανταλλαζουν θεσεις .

Ολοι σε λιγο θα λατρευουν microsoft και (ηδη) θα μισουν την αλλωτε πολυαγαπημενη google, που εφερε το  android ,το Google search και δε συγκεντρωνε καθε δυνατο στοιχειο για ολους τους χρηστες επι γης φακελωνοντας τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορούμε να προμηθευτουμε το 128gb dgpu μοντέλο ?

Αυτη τη στιγμή ειναι διαθέσιμο μονο σε Αμερική-Καναδα.

Αλλα μπορείς να κοιτάξεις σε eBay αλλα υπόψη οτι αν ειναι εισαγωγή απο Αμερική θα πληρώνεις τελωνεία.

Και χωρις εγγύηση τυπικά άσχετα αν στο πρόσφατο παρελθόν η MS εδω στην Ευρωπη κάλυψε αρκετούς με θέματα που είχαν με συσκευες αγορασμένες εκτός ΕΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε ενδιαφέρον κάποιος κάτοχος surface να περιγράψει ένα workflow του και να μας πει τι πλεονεκτήματα έχει σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Να σου πω εγώ με το SP3.

Τελευταία δουλεύω VMWare workstation και τρέχω OS X γιατί φτιάχνω έναν controller για ios σε xcode. Το virtual machine το έχω αποθηκευμένο σε έναν usb ssd Link.png Site: SamsungT1 250GB οπότε το σώνω εκεί από το desktop και όταν φύγω για δουλέιά το πρωί  παίρνω και τον ssd μαζί μου και συνεχίζω στο surface pro 3 όταν βρώ χρόνο.

Επίσης τρέχω VM linux για C programming-compiling και Photoshop για να φτιάχνω φωτογραφίες για την ιστοσελίδα της εταιρείας.

 

Αυτά ως desktop λειτουργία του surface. Δηλαδή το ακουμπάω σε ένα γραφείο και δουλεύω.

 

Τώρα από εκεί και πέρα στην δουλειά έχουμε 3 ορόφους με διάφορα PC και μηχανήματα που λειτουργούν συνδεδεμένα σε PC. Όπως επίσης και ένα server και μια ντουζίνα modems, routers, voip, τηλεφωνικά κέντρα κλπ. Όλα αυτά για να τα ρυθμίσεις-φτιάξεις θές έναν υπολογιστή με εγκατεστημένο ειδικό software για κάποια από αυτά. Οπότε αντί να κουβαλάς κουμούτσα laptop κρατάς μόνο το surface. Να σκεφτείς στο junction box του δικτύου και γραμμών τηλεφώνου-voip κλπ κλπ δεν έχει καν επιφάνεια να ακουμπήσεις laptop. Οπότε εκεί το surface σε σώζει.

Γενικά σε μεγάλο εταιρικό περιβάλλον και όχι σε μικρό όπως εκεί που δουλεύω, θές έναν υπολογιστή στο χέρι και να τρέχεις πίσω από τα προβλήματα. 

Ακόμα το έχω χρησιμοποιήσει ώς shooting software pc σε φωτογράφηση πιασμένο στην κολόνα τριποδιού ώστε να ελέγχεις την camera από το surface και φυσικά έχεις 12" preview screen. Laptop δεν υπάρχει περίπτωση να το στηρίξεις σε τρίποδο και τα άλλα tablets που δεν έχουν windows απλά δεν μπορούν να τρέχουν το software της φωτογραφικής.

 

Το καλοκαίρι το σύνδεσα με projector στο χωριό και έβλεπα ταινίες και έπαιζα LoLaki :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι για το συγκεκριμένο tablet/ultrabook με τo συνδυασμό του σε design/ διαστάσεις/ βάρος/ ποιότητα, η microsoft στοχεύει σε άλλο κοινό (για αρχή) παρά σε linuxades, ΙΤ, gamers, facebook viewers δεν παίζει ε?

Δλδ δεν στοχεύει σε elit καταστάσεις, στελέχη εταιριών που τρέχουν συνεχώς σε meetings για συμφωνίες εκατομμυρίων και τρώνε ώρες στην buisinness class θέση του αεροπλάνο, φορώντας κοστούμια των 5000 δολαρίων, και θέλουν ποιοτικό, αξιόπιστο, με γαμάτο design εργαλείο που να ξεκινάει σε 10 δευτερόλεπτα και να κάνει μπαμ στους άλλους και δεν τους ενδιαφέρει να δώσουν 3-4000 δολάρια? Ή σε επαγγελματίες αρχιτέκτονες, γραφίστες κλπ που θέλουν να έχουν τα παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την ευκαιρία να το δω από κοντά... Ίσως το απόλυτο πολυμορφικο εργαλείο που μπορεί να αγοράσει κάποιος.

 

Το ι5 μοντέλο που δοκίμασα είχε άψογη αποκρηση, όπως και το πενακι το οποίο απλά ήταν σε επίπεδο ακριβου wacom, αν όχι ανώτερο.

 

Ποιότητα κατασκευής στα επίπεδα της Apple, με ποιο όμορφη υφή στο χέρι.

 

Ακριβό σίγουρα, αλλά πολύ απλά, αν το θες για δουλειά αφήνει τις λύσεις ανταγωνιστων πολύ πίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...λες να είμαι τόσο βλάκας που δε το σκέφτηκα; Έχεις επιχειρήσει να βάλεις πραγματικά linux σε surface ή απλά φαντάζεσαι ότι αφού είναι PC θεωρητικά θα είναι μια χαρά και θα δουλεύουν όλα;

Αμα το σκεφτηκες φιλε μου, τοτε ηλικρινα δεν εχουν και μεγαλη σημασια αυτα που γραφεις.

Εχω βαλει μια χαρα android στο surface pro 2 που ειναι πολυ δυσκολοτερο απο να βαλεις linux.

Μια απλη αναζήτηση στο utube "Surface Linux" θα σε πισει μια χαρα για το αν γίνεται και ποσο ευκολα ή δύσκολα.

Πες καλύτερα οτι, δεν το παιρνω γιατι ειναι ακριβο, να συμφωνήσω κιολας.. Να λες δεν το παιρνω επειδη τρέχει Windows λες και τα εχει κολλημένα και δεν βγαίνουν δεν εχει λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα το σκεφτηκες φιλε μου, τοτε ηλικρινα δεν εχουν και μεγαλη σημασια αυτα που γραφεις.

Εχω βαλει μια χαρα android στο surface pro 2 που ειναι πολυ δυσκολοτερο απο να βαλεις linux.

Μια απλη αναζήτηση στο utube "Surface Linux" θα σε πισει μια χαρα για το αν γίνεται και ποσο ευκολα ή δύσκολα.

Πες καλύτερα οτι, δεν το παιρνω γιατι ειναι ακριβο, να συμφωνήσω κιολας.. Να λες δεν το παιρνω επειδη τρέχει Windows λες και τα εχει κολλημένα και δεν βγαίνουν δεν εχει λογικη.

Αγαπητέ, άλλο το απλά μπαίνει και άλλο το μπαίνει και λειτουργούν όλα (standby, touch, wifi, camera, special keys, κλπ κλπ). Επειδή έχω περάσει απο αυτή τη διαδικασία με αλλά λαπτοπ που είχα στο παρελθόν, να πατσαρω κερνελς και να ψάχνω drivers για να λειτουργήσουν σωστά κλπ κλπ δεν έχω καμία όρεξη να ξανά φάω τη ζωή μου για να παίξει το surface σωστά με Linux. Το μηχάνημα έχει υποστήριξη σε Windows και μόνο και εκεί τελειώνει η κουβέντα. VM είναι out of the question.

 

Τώρα το αν μπορώ να το αγοράσω και το τι δυνατότητα έχω, άσε να το γνωρίζω καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...