Προς το περιεχόμενο

Το Όσλο σχεδιάζει την απαγόρευση κυκλοφορίας ΙΧ στο κέντρο της πόλης


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παλι.... ΔΙΑΦΩΝΩ.

Δεν γουσταρω να περιμενω 1 ωρα μεσα στο κρυο να περασει το λεοφωρειο, να μπαινω και να ειναι φισκα και να βρωμανε οι μασχαλες του αλλου και να πληρωνω και 1.50 ευρω!!!!

Θελω να μπαινω στο αμαξι μου, που θα με αφησει ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που θελω και οχι σε καποια σταση καπου, χωρις αναμονες.

Αν θελετε λιγοτερα καυσαερια και λιγοτερο μποτιλιαρισμα, η λυση ειναι μεγαλυτεροι δρομοι και ηλεκτροκινητα οχηματα. Η λυση οχι οχηματα, δεν ειναι λυση!!!

Aντιλαμβάνεσαι οτι σε περιπτωση ισχυος τετοιων μετρων , τα δρομολογια θα ηταν ακόμα πιο συχνα?

Τωρα για τις καταστασεις ντιβας τυπου "βρωμάνε οι μασχαλες του αλλου",θα το αφήσω ασχολιαστο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γατάκια Νορβηγοί! Δεν παίρνουν μπροστά τα αμάξια σας από το κρύο ή μένουν στην μέση του δρόμου?! Λύση που βρήκατε!!!

Αστειεύομαι φυσικά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν υπάρχουν λεωφορεία κάθε 10λεπο, εάν φτιάξουν ποδηλατόδρομους,βάλε και το μετρό ειλικρινά θεωρώ οτι θα ανασάνει το κέντρο. Όλο και πιο πολλοί πολίτες θα κυκλοφορούν στο κέντρο. Περισσότερα πάρκα, πιο ανθρώπινη πόλη.

Αλλά βέβαια μερικούς σας χαλάει, γιατί όπως λες σταματάτε ΑΚΡΙΒΩΣ εκεί που θέλετε, διπλοπαρκαρισμένοι με αλάρμ στα π@__ρια σας η κίνηση απο πίσω, ή οι πεζοί.

Δεν γινόμαστε άνθρωποι εδώ στο ελλαδιστάν ρε..

Το τι θα γίνει στις περιφερειακές οδούς, όμως, το φαντάζεσαι ή νομίζεις ότι όλοι όσοι περνάνε από το κέντρο πάνε για καφέ ή για δουλειά;

 

Δυστυχώς, κλασικά, όταν συζητείται ένα τέτοιο θέμα οι απόψεις είναι κάπως επιφανειακές. Φυσικά, αυτό είναι φυσιολογικό γιατί όλοι εμείς που τα συζητάμε δεν είμαστε συγκοινωνιολόγοι, αλλά το πρόβλημα είναι ότι κάπως έτσι αντιμετωπίζονται και τα προβλήματα από αυτούς που υλοποιούν τα έργα.

 

"Πεζόδρομος" σου λέει ο άλλος και βαράνε όλοι παλαμάκια. Βεβαίως, ορθώς να γίνει. Αλλά έχει υπολογιστεί τι φόρτο θα φάνε οι γύρω περιοχές; Ασχολούμαστε με το πως θα επιβαρυνθούν από κυκλοφορία, πάρκινγκ κλπ. οι δρόμοι γύρω από τον πεζόδρομο ή απλά φτιάχνουμε ένα πεζόδρομο κάπου που μας αρέσει και στα @@ μας τι θα συμβεί παραπέρα;

 

Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Θέλει μελέτη και πολλά έργα υποδομής για να μπορέσεις πραγματικά να κάνεις κάτι τέτοιο και να είναι πραγματικά ωφέλιμο για όλους. Αλλιώς, απλώς ομορφαίνεις μία περιοχή σε βάρος μίας άλλης και δημιουργείς τεράστια προβλήματα συνολικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, κλασικά, όταν συζητείται ένα τέτοιο θέμα οι απόψεις είναι κάπως επιφανειακές.

 

Ε όχι και επιφανειακές! Ξέρεις πόσες ώρες έχουμε "γράψει" ορισμένοι στο SimCity και σε άλλα παρεμφερή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι.... ΔΙΑΦΩΝΩ.

Δεν γουσταρω να περιμενω 1 ωρα μεσα στο κρυο να περασει το λεοφωρειο, να μπαινω και να ειναι φισκα και να βρωμανε οι μασχαλες του αλλου και να πληρωνω και 1.50 ευρω!!!!

Θελω να μπαινω στο αμαξι μου, που θα με αφησει ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που θελω και οχι σε καποια σταση καπου, χωρις αναμονες.

Αν θελετε λιγοτερα καυσαερια και λιγοτερο μποτιλιαρισμα, η λυση ειναι μεγαλυτεροι δρομοι και ηλεκτροκινητα οχηματα. Η λυση οχι οχηματα, δεν ειναι λυση!!!

 

εγω ενα θελω να σχολιασω στην παγωμενη αυτην χωρα και πολη δυσκολο να βρωμανε οι μασχαλες αχαχαχαχα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν υπάρχουν λεωφορεία κάθε 10λεπο, εάν φτιάξουν ποδηλατόδρομους,βάλε και το μετρό ειλικρινά θεωρώ οτι θα ανασάνει το κέντρο. Όλο και πιο πολλοί πολίτες θα κυκλοφορούν στο κέντρο. Περισσότερα πάρκα, πιο ανθρώπινη πόλη.

Αλλά βέβαια μερικούς σας χαλάει, γιατί όπως λες σταματάτε ΑΚΡΙΒΩΣ εκεί που θέλετε, διπλοπαρκαρισμένοι με αλάρμ στα π@__ρια σας η κίνηση απο πίσω, ή οι πεζοί.

Δεν γινόμαστε άνθρωποι εδώ στο ελλαδιστάν ρε..

 

Μόλις παραπάνω διατύπωσες την έννοια του ΑΚΡΙΒΩΣ.

 

Αν φτιαχτούν όλα, τότε πράγματι θα φτάνουμε εκεί που θέλουμε ΑΚΡΙΒΩΣ ... τόσο σε χρόνο, όσο και σε μέρος.

 

Καταλαβαίνω την ανάγκη σου να κράξεις. 

Με τέτοιες διχασμένες προσωπικότητες δε πάμε πουθενά πράγματι ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και επιφανειακές! Ξέρεις πόσες ώρες έχουμε "γράψει" ορισμένοι στο SimCity και σε άλλα παρεμφερή;

Παρεμπιπτόντως ένα αντίστοιχο ενδιαφέρον παιχνίδι είναι το City in Motion. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να περπατούσα και εγώ στο κέντρο της Αθήνας χωρίς να βλέπω τον κακό χαμό από αμάξια και να παθαίνω ασφυξία από το καυσαέριο και τι στον κόσμο...

Mε τα λεωφορεία της αθήνας που παρατάνε πίσω καπνό λες και καίνε κάρβουνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μίλησα για κάρτα πρόσβασης. Δεν αναφέρθηκα στους κατοίκους του κέντρου. Το αντιλαμβάνεσαι, έτσι;

Και μίλα λίγο πιο όμορφα.

τι εγινε  φιλος σου χαλαω την ομορφια του συμπαντος σου .Το μιλα πιο ομορφα που αναφερεται.Δεν ασχοληθηκα καν με το σχολιο σου.οσο για την καρτα που μας λες  δεν την θελω ,οι συγγενεις και οι φιλοι που δεν μενουν κεντρο πως θα ερχοντε.μην μου πεις με ποδηλατο .Το χρημα που παιζει πισω απο αλο αυτα και καλα οικολογικα και τα θυματα που τσιμπανε  πισω απο  την θεωρια  του οικολογου ειναι πολλα .Μας φορολογουν  για καλυτερο περιβαλλον και τα λεφτα που περνουν τα τρωνε αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως ένα αντίστοιχο ενδιαφέρον παιχνίδι είναι το City in Motion. :P

 

Cities: Skylines! Όλα τα άλλα, μπροστά του, ένα τίποτα.. :P

τι εγινε  φιλος σου χαλαω την ομορφια του συμπαντος σου .Το μιλα πιο ομορφα που αναφερεται.Δεν ασχοληθηκα καν με το σχολιο σου.οσο για την καρτα που μας λες  δεν την θελω ,οι συγγενεις και οι φιλοι που δεν μενουν κεντρο πως θα ερχοντε.μην μου πεις με ποδηλατο .Το χρημα που παιζει πισω απο αλο αυτα και καλα οικολογικα και τα θυματα που τσιμπανε  πισω απο  την θεωρια  του οικολογου ειναι πολλα .Μας φορολογουν  για καλυτερο περιβαλλον και τα λεφτα που περνουν τα τρωνε αλλου.

 

Ναι ρε φίλε, έκανες ένα big bang στο κέντρο του ηλιακού μου συστήματος.

 

Το "μίλα πιο όμορφα" αναφερόταν στη λέξη που χρησιμοποίησες και εκφράζει εσένα, τα σχόλια και τη ροή της σκέψης σου.

 

Αν μιλάς σε φόρουμ και διαφωνείς με μία άποψη, μπορεί να σου απαντήσει όποιος συμφωνεί με αυτή. Δε χρειάζεται να απευθύνεις το λόγο ή να ασχοληθείς με το σχόλιο μου. Αυτή τη μορφή δημοκρατίας που έχεις στο μυαλό σου κράτα την για την παρέα σου.

 

Έχεις δίκιο. Παίζει πολύ χρήμα πίσω από αυτό. Αλήθεια, δεν τρολάρω. Τώρα τρολάρω: Σε αντίθεση με το πετρέλαιο, την βενζίνη, τις αυτοκινητοβιομηχανίες.

 

Τώρα για τους συγγενείς σου και τα ποδήλατά τους, αυτό είναι κάτι που δημιουργείτε με την φαντασία σου, και μόνο αυτή μπορεί να σου απαντήσει. Θα μένεις στην κορφή της Ακρόπολης και οι συγγενείς σου είναι γύρω στα 97.

 

ΥΓ Μετά από τελεία, βάζουμε κεφαλαίο γραμματάκι. έρχοντε-->έρχονται, φίλος-->φίλε

ΥΓ2 Αναφερόμαστε στο ιστορικό κέντρο. Όχι στον Κολωνό και τα Πετράλωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συγγενεις και οι φιλοι που δεν μενουν κεντρο πως θα ερχοντε.μην μου πεις με ποδηλατο .Το χρημα που παιζει πισω απο αλο αυτα και καλα οικολογικα και τα θυματα που τσιμπανε  πισω απο  την θεωρια  του οικολογου ειναι πολλα .Μας φορολογουν  για καλυτερο περιβαλλον και τα λεφτα που περνουν τα τρωνε αλλου.

 

Το θέμα πάνω απ όλα είναι για τις κοντινές μας αποστάσεις να μη χρειαζόμαστε αμάξι, καθώς και να μην υπάρχει ανάγκη γενικώς να διανύουμε μακρινές αποστάσεις στη καθημερινότητα μας. Για τις άλλες περιπτωσεις υπάρχουν και τα ΜΜΜ αλλά γιατί όχι και τα αυτοκίνητα.

 

Αυτό που λες ότι υπάρχουν μεγαλύτερα συμφέροντα από πισω στο να μειώσεις τη κυκλοφορία των αυτοκινήτων (που συνεπάγεται λιγότερα έσοδα για την αυτοκινητοβιομηχανία, για τα συνεργεία, για τα βεντζινάδικα και τη πετρελαιοβιομηχανία) με ξεπερνάει... Σιγά το χρήμα δηλαδή που παιζει συγκριτικά από πίσω στο να κλείσεις κάποιους δρόμους και να φτιάξεις μερικούς ποδηλατόδρομους.

Μου θυμίζει έντονα το ντιμπέιτ για την οπλοκατοχή στην Αμερική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα. Κλασσικη Ελληνικη νοοτροπια. Αργουν τα λεωφορεια λεει και γιαυτο θελει αμαξι!! Ναι ρε μαγκα, και αν παρουμε ολοι αμαξι γιατι αργουν τα λεωφορεια θα αργεις ακομα περισσοτερο με το αμαξι. Γιατι αργουν τα λεωφορεια εχετε αναρωτηθει? Γιατι ειναι ΠΗΧΤΡΑ το κεντρο και ο καθε Ελληναρας μπαινει λεωφοριολωριδα γιατι ετσι του καπνισε. Εχει γεμισει το κεντρο μαουνες 3 και 4 μετρων με 1 ατομο μεσα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατι αργουν τα λεωφορεια εχετε αναρωτηθει? Γιατι ειναι ΠΗΧΤΡΑ το κεντρο και ο καθε Ελληναρας μπαινει λεωφοριολωριδα γιατι ετσι του καπνισε. Εχει γεμισει το κεντρο μαουνες 3 και 4 μετρων με 1 ατομο μεσα.

Και στα προάστεια που δεν είναι πήχτρα σαν το κέντρο γιατί αργούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα προάστεια που δεν είναι πήχτρα σαν το κέντρο γιατί αργούν?

 

Είναι πήχτρα απο τα πρόβατα.

 

Αγγλία, Γερμανία, Φινλανδία το τραμ, μετρό, τραίνο, λεωφορεία βρωμάει απο τη στιγμή που κανει οτι ανοίγει η πόρτα. Γιατι να μυρίζω τα χνώτα του κάθε βρωμιάρη μπεκρή? Και δεν μιλάω για μια Παρασκευή ή ενα Σαββατο, μιλάω για σχεδόν κάθε μέρα, όλη τη μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...