Προς το περιεχόμενο

Το Όσλο σχεδιάζει την απαγόρευση κυκλοφορίας ΙΧ στο κέντρο της πόλης


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και στα προάστεια που δεν είναι πήχτρα σαν το κέντρο γιατί αργούν?

Γιατι πολύ απλά δεν γίνεται να πληρώνεις πετρελαια/οδηγους/συντηρηση για συχνα δρομολογια όταν μέσα θα υπάρχουν 8 ατομα ανα δρομολογιο.Δεν βγαίνει.

Αν περισσοτερος κοσμος τα χρησιμοποιούσε,προφανώς και δεν θα αργούσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και στα προάστεια που δεν είναι πήχτρα σαν το κέντρο γιατί αργούν?

Bαλε το μυαλο σου να δουλεψει και πες μου μονος σου. Ουτως η αλλως, στα προαστεια που δεν ειναι πηχτρα ας εχει ο καθεις το αμαξι του. Στο κεντρο ομως ειναι προφανες οτι η κινηση ειναι που εμποδιζει τα τακτικα δρομολογια των λεωφορειων. 100 ατομα ο καθενας με το αμαξι του κλεινουν ολη τη Β. Σοφιας. Ολοι αυτοι μαζι χωρανε σε ενα λεωφορειο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατι πολύ απλά δεν γίνεται να πληρώνεις πετρελαια/οδηγους/συντηρηση για συχνα δρομολογια όταν μέσα θα υπάρχουν 8 ατομα ανα δρομολογιο.Δεν βγαίνει.

Αν περισσοτερος κοσμος τα χρησιμοποιούσε,προφανώς και δεν θα αργούσαν

Δεν έγραψα κάπου για ΣΥΧΝΑ, αλλά ότι αργούν, δλδ τα ήδη αραιά δρομολόγια ΔΕΝ είναι στην ώρα τους.

 

Όχι μόνο αργούν λοιπόν, αλλά υπάρχουν και μέρες που πηδάνε δρομολόγια λόγω κόστους, χωρίς να έχουν ενημερώσει το κοινό...

 

Bαλε το μυαλο σου να δουλεψει και πες μου μονος σου.

γιατί είναι γτπκ, δεν φταίει μόνο η κίνηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψα κάπου για ΣΥΧΝΑ, αλλά ότι αργούν, δλδ τα ήδη αραιά δρομολόγια ΔΕΝ είναι στην ώρα τους.

 

Όχι μόνο αργούν λοιπόν, αλλά υπάρχουν και μέρες που πηδάνε δρομολόγια λόγω κόστους, χωρίς να έχουν ενημερώσει το κοινό...

 

 

 

Δεν γνωρίζω για ποια πολη μιλας(να θεωρήσω αθήνα?),αλλα στην θεσσαλονικη δεν παιζει να γινεται αυτό.

Αν εννοεις γενικότερη μειωση δρομολογίων σε καποιες γραμμές,μπορει να εχει συμβει σε ελαχιστες,αλλα αυτό γίνεται με ενημέρωση.

Δεν ειναι οτι πχ την δευτερα εγιναν 100 δρομολογια σε μια γραμμη,την τριτη 80,και την τεταρτη 90.

Δεν μπορούν οι οδηγοι/σταθμαρχες να κάνουν οτι θελουν,γιατι μέσω τηλεματικής ελεγχονται ολα.

Και αυτο μπορεις να το ελεγχξεις με την εφαρμογη στο android/ios αν βρεθεις θεσσαλονικη,που θα παρακολουθεις σε πραγματικο χρονο οποιο λεοφωρειο θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προφανώς Αθήνα, πχ Χαλάνδρι/Βριλήσσια/Μελίσσια/Πεντέλη/κτλπ...

 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά άπειρη γκρίνια από φίλους για κάτι μεσημεριανά δρομολόγια που έτρωγαν άκυρο και περίμεναν καμιά ώρα για το επόμενο...

 

Επισήμως ο σταθμάρχης έλεγε ότι κοβόντουσαν λόγω χρημάτων...

 

Για τις καθυστερήσεις των ήδη αραιών δρομολογίων, συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια...

 

 

Γενικότερα από αυτά που ακούω, η Θεσσαλονίκη είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση στο θέμα των λεοφορείων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς Αθήνα, πχ Χαλάνδρι/Βριλήσσια/Μελίσσια/Πεντέλη/κτλπ...

 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά άπειρη γκρίνια από φίλους για κάτι μεσημεριανά δρομολόγια που έτρωγαν άκυρο και περίμεναν καμιά ώρα για το επόμενο...

 

Επισήμως ο σταθμάρχης έλεγε ότι κοβόντουσαν λόγω χρημάτων...

E αμα κοβοντουσαν λογω χρηματων στο point μου δεν ερχεσαι? Αν σταματησουν τα αμαξια και παιρνουμε λεωφορειο θα πανε τα χρηματα μας για καλυτερα ΜΜΕ. Βεβαια, εδω ειναι Ελλαδα οποτε μην παιρνεις και ορκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

E αμα κοβοντουσαν λογω χρηματων στο point μου δεν ερχεσαι? Αν σταματησουν τα αμαξια και παιρνουμε λεωφορειο θα πανε τα χρηματα μας για καλυτερα ΜΜΕ. Βεβαια, εδω ειναι Ελλαδα οποτε μην παιρνεις και ορκο

Πρώτα θα φτιαχτούν οι αστικές συγκοινωνίες και μετά θα σταματήσουμε/μείωσουμε την χρήση αυτοκινήτων, αλλά δεν θα μείνουμε ξεκρέμαστοι ή θα τρώμε τα πειράματα στη μάπα χωρίς "εναλλακτική", μέχρι να γίνουν όπως πρέπει τα λεοφορεία/τρόλεϊ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα θα φτιαχτούν οι αστικές συγκοινωνίες και μετά θα σταματήσουμε/μείωσουμε την χρήση αυτοκινήτων, αλλά δεν θα μείνουμε ξεκρέμαστοι ή θα τρώμε τα πειράματα στη μάπα χωρίς "εναλλακτική", μέχρι να γίνουν όπως πρέπει τα λεοφορεία/τρόλεϊ...

Mα οσο ολοι εχουν αμαξι δεν θα φτιαχτουν οι αστικες συγκοινωνιες, για ποιο λογο αλλωστε? Ουτε τα χρηματα υπαρχουν οσο δεν χρησιμοποιουμε τις συγκοινωνιες (και κοβουμε και εισιτηρια) ουτε λογος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Sorry αλλά αυτό μου θύμισε τα διόδια Κορίνθου-Πατρών, που πληρώνουμε πόσα χρόνια για να φτιάχτεί κι ακόμα...

 

Πλέον μάθαμε, δεν θα πληρώνουμε/χρησιμοποιούμε την ελπίδα ότι θα βελτιωθούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E αμα κοβοντουσαν λογω χρηματων στο point μου δεν ερχεσαι? Αν σταματησουν τα αμαξια και παιρνουμε λεωφορειο θα πανε τα χρηματα μας για καλυτερα ΜΜΕ. Βεβαια, εδω ειναι Ελλαδα οποτε μην παιρνεις και ορκο

 

Τον ξεπερασες τον Porg...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας αγαπαω, σας εκτιμαω αλλα εγω απο το αμαξι δεν ξεκουβαλαω. Εδω μεχρι πριν κοψω το τσιγαρο, για να παρω τσιγαρα απο το περιπτερο πηγαινα με το αμαξι και το περιπτερο ειναι στο απο κατω τετραγωνο! Τι να λεμε τωρα? Εδω υπαρχει δακτυλιος αλλα μονο στα χαρτια γιατι στο κεντρο δεν υπαρχει κατι τετοιο. Βγειτε μια μερα κεντρο και μετρατε πινακιδες που παρανομουν. Να πω για τον νομο οπου θα εκοβε το τσιγαρο απο τα club? Χαχαχαχα. Πραγματικα ο τυπος που εβγαλε αυτον τον νομο, εχει γνωρισει τους Ελληνες? Υπηρχε καμια περιπτωση ο Ελληνας να κοψει το καπνισμα ειδικα μεσα σε κλαμπακι, παρεα με το ποτο και το γκομενακι? Και τωρα του λες να αφησει το αμαξι και να παει κεντρο με το λεοφωρειο. Εδω δεν αφηνει το τσιγαρο που ξερει πως θα του φερει καρκινο στον πνευμονα, το αμαξι θα αφησει? Παιδια υπαρχουν και νοωτροπειες ετσι? Και ο Ελληνας, ετσι ειναι. Καλως η κακως ετσι ειμαστε και γιαυτο ειμαστε περηφανοι. Γιατι πεθαινουμε χαρουμενοι. Ειμαστε γλετζεδες, καλοπερασακηδες, εξω καρδια και στ @ρχ!δ!@ μας ολα. Επειδη καποιος ξυπνησε και θελει να βγαλλει τα αμαξια απο το κεντρο, εγω δεν θα τρεχω σαν τον μαλακα πρωινιατικα να προλαβω το τραμ 20 λεπτα απο το σπιτι μου? Αφτη η λογικη με ξεπερναει. Δεν με νοιαζει αν θα περναει καθε 2 λεπτα. Με νοιαζει οτι δεν θελω να τρεχω μεχρι το τραμ. Το αμαξι μου, ειναι παρκαρισμενο απο κατω και εχει και θηκη για τον φραπε και αν το κανω τεκε δεν θα μου πει και κανενας κατι. Επεισης, εχει και Athens Radio dj. Εγω γουσταρω να ξυπναω και στο αμαξι να ακουω Τσαουσοπουλο. Το κωλοτραμ θα παιζει Τσαουσοπουλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Να πω για τον νομο οπου θα εκοβε το τσιγαρο απο τα club? Χαχαχαχα. Πραγματικα ο τυπος που εβγαλε αυτον τον νομο, εχει γνωρισει τους Ελληνες? Υπηρχε καμια περιπτωση ο Ελληνας να κοψει το καπνισμα ειδικα μεσα σε κλαμπακι, παρεα με το ποτο και το γκομενακι? Και τωρα του λες να αφησει το αμαξι και να παει κεντρο με το λεοφωρειο. Εδω δεν αφηνει το τσιγαρο που ξερει πως θα του φερει καρκινο στον πνευμονα, το αμαξι θα αφησει? Παιδια υπαρχουν και νοωτροπειες ετσι? Και ο Ελληνας, ετσι ειναι. Καλως η κακως ετσι ειμαστε και γιαυτο ειμαστε περηφανοι. Γιατι πεθαινουμε χαρουμενοι. Ειμαστε γλετζεδες, καλοπερασακηδες, εξω καρδια και στ @ρχ!δ!@ μας ολα.  Αφτη η λογικη με ξεπερναει.

Κάτσε,αμα πεις εσυ οτι αυτη η λογική σε ξεπερνάει,εμεις μετά τι θα πούμε για όλα οσα λες? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες άλλο θέμα το "μου αρέσει να οδηγάω για το τάδε προσωπικό λόγο" και άλλο το "οι πόλεις είναι καλύτερες, πιο βιώσιμες/ανθρώπινες με μεγάλους δρόμους και κίνηση". Το πρώτο είναι ένα κάποιο επιχείρημα, το δεύτερο είναι μάλλον λιγότερο σοβαρό...

 

Αυτή τη στιγμή σε πόλεις όπως Αθήνα και Πάτρα εξυπηρετούνται κυρίως όσοι οδηγούν αυτοκίνητο, οι πεζοί λιγότερο και οι ποδηλάτες σχεδόν καθόλου. Δε νομίζω να λέει κάποιος πως πρέπει να κλείσουν παντού όλοι οι δρόμοι. Θα ήταν όμως πολύ θετικό μερικοί να πεζοδρομηθούν και άλλοι να μειωθούν σε λωρίδες/στο πλάτος, ωστε να αυξηθεί ο χώρος για πεζούς/ποδηλάτες (και κατοικίδια :ρ) και να εξυπηρετείται πλεον όλος ο κόσμος στη μετακίνηση του. Μη ξεχνάμε βέβαια και όλους τους άλλους λόγους που θα έπρεπε να γίνει κάτι τέτοιο (υγεία, οικολογία, οικονομία, τουρισμός, πολιτισμός).

 

Στα προάστια κατά τ άλλα όντως δε κινείσαι εύκολα χωρίς αμάξι για το λόγο ότι είναι σχεδιασμένα με βάση τη χρήση των Ι.Χ.

Και μια ενδιαφέρουσα, μικρή εμβάθυνση στο θέμα:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον πρεπει να βγαζω φωτογραφιες απο το Cosmos τι γινεται καθε Σαββατο μετα τις 18:00 και οταν εχει αργιες και Κυριακες με ανοικτα καταστηματα... 1 ωρα να μπεις στο παρκινγκ και να βρεις να παρκαρεις. Το προηγουμενο Σαββατο , μιας και φετος γιοραζει τα 10 χρονια το Cosmos με εκδηλωσεις, παιζει να ειχε και 10.000 κοσμο.

Το να πληρώνεις να παρκάρεις σε αυτή την μλκ πλέον στην μέση του πουθενά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...