Προς το περιεχόμενο

Το ένα τρίτο των αγοραστών του καινούριου iPhone προέρχονται από το Android


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η ταση της σημερινης εποχης ειναι φθηνες συσκευες με οσο το δυνατο καλυτερα χαρακτηριστικα, ειτε αυτα ειναι "ανωνυμα" κινεζικα ειτε επωνυμα mainstream. Ο εκαστοτε χρηστης επιλεγει την συσκευη που εχει αυτα που θεωρει απαραιτητα και εχει επιγνωση σε τι αυτη θα υστερει. Απειρα παραδειγματα...Αυτη η ειδηση δεν μου λεει τιποτα οπως τιποτα δεν μου λεει και η Apple ως εταιρεια για 1.000.000 λογους. Πανακριβες συσκευες εν καιρω παγκοσμιας οικονομικης κρισης, υπερεκτιμημενο brand... Και οσο αυτο συνεχιζεται, θα χανει πελατες προς πασα αλλη κατευθυνση. Σημερα αποκαλυφθηκαν τα χαρακτηριστικα και το παρουσιαστικο του OnePlus X. Πανεμορφο τηλεφωνο με ωραιας specs στα 250 USD. Για να μην αναφερω και κινεζους που στην ιδια ή και σε πολυ χαμηλοτερη τιμη, σου προσφερουν ομορφη εμπειρια.

 Στην Ελλαδα οικονομικη κριση ναι, αντε και σε καμια Ισπανια, Ιταλια, απο εκει και περα οι αλλες χωρες δεν χαρακτηριζονται απο καμια κριση, μην μπερδευεσαι.

 

  Οι φτηνες συσκευες που ανεφερες δεν εχουνε να κανουνε με ταση της εποχης, αλλα με την βελτιωση των μεθοδων παραγωγης που συνεβαλαν στο να μειωθει το κοστος και στην τεχνολογια που εγινε διαθεσιμη.

 

   Αν ομως δεν υπαρχανε εταιρειες να ριξουνε δις στο r&d (apple, Samsung comes to mind) θα ησουνε ακομη με τις απαραδεκτες συσκευες των 300 ευρω οπως πριν απο 3, 4 χρονια. Αυτο φυσικα ισχυει με λιγο πολυ με ολες τις τεχνολογιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η Apple πρώτα έχασε ένα μεγάλο ποσoστό στο Android τώρα καυχιέται για καποιο πιθανό μικρό ποσoστό Android user να γυρνάνε πίσω στα Apple.

 

http://www.idc.com/prodserv/smartphone-os-market-share.jsp

 

Το μεγαλύτερο προβλημα με την Apple είναι οτι η εταιρία βασιζεται κατά μεγάλο παράγοντα σε οπαδους οι οποιοι σπευδουν να αγοράσουν την επόμενη έκδοση του κάθε Iphone που βγαίνει στην αγορά πολλές φορές φτάνοντας στην υπερβολή. Το πόση διαφήμιση έχει πέσει δεν μπορεί να το φανταστεί ανθρώπινος νους. Ακόμα και η τελευταία ταινία για τον Steve Jobs τον εμφανίζουν σαν τον ανθρωπο που έφερε την ηλεκρονική επανάσταση. Το μηχάνημα που κυρίως ευθύνεται για την εκλαΐκευση υπολογιστών για σπίτι ήταν ο Commodore 64, το μεγαλύτερο σε πωλήσεις προσωπικών υπολογιστών όλων των εποχών, το οποίο εισήχθη το 1982.

 

http://www.theguardian.com/technology/2015/oct/29/apple-could-be-the-victim-of-its-own-success

 

H αγορά Smart Phones απο το 2013 έχει αρχίσει να συμειώνει πτώση. ϊσως να φτάσαμε στο Peak Apple;

Άμα πέσουμε σε παγκόσμια ύφεση όπως το 2008 τότε δεν νομίζω ότι ο καθένας θα ασχολέιτε με το να έχει τελευτευταίας τεχνολογίας Smart phone.

 

+1 απο εμένα Antiriad. Χρωστάμε στον Tramiel την εξάπλωση του home computing, τον αρχιτέκτονα του "computers for the masses, not the classes." αλλά βλέπεις αυτόν δεν τον έκαναν μελό ταινία στο hollywood.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

+1 απο εμένα Antiriad. Χρωστάμε στον Tramiel την εξάπλωση του home computing, τον αρχιτέκτονα του "computers for the masses, not the classes." αλλά βλέπεις αυτόν δεν τον έκαναν μελό ταινία στο hollywood.

 

Το μότο της Apple είναι: Profits, Profits and more profits.

Το κόστος του Αpple II όταν προτοκυκλοφόρησε το 1977 ηταν $1200 και το ΙΙe to 1983 $1300 την στιγμή που το C64 ήταν $299 και τελικά έπεσε στα $199. Η Apple ποτέ δεν έριχνε τις τιμές μόνο κάνανε μια μικρή βελτίωση και πουλούσαν το επομενο μοντέλο για $1300. Το C64 έβγαινε μέχρι το 1992.

 

H κερδοφορία στην Apple όπως και στις περισσότερες εταιρίες τεχνολογίας βασίζεται βασικά και μόνο στα φτηνά εργατικά χέρια απο την Ασία. Αυτό ήταν σχεδόν αδύνατο να γίνει το 80-90 ακόμα και μέχρι το 2000 διότι δεν υπήρχε η τεχνογνωσία στην Κίνα. Όλα ήταν σχεδόν Made is Japan. 

 

Για παράδειγμα το κόστος παραγωγής ένος  Iphone 5 είναι περίπου $226.85 απο τα οποία τα $8!!!!! δολάρια είναι το κόστος παραγωγής του εργοστασίου στο οποιο περιλαμβάνονται η ενέργεια, υλικά συγκόλησης και πληρωμή εργαζομένων. Η Apple πάνω σε αυτό θα βάλει και ενα 500αρικο κέρδος.

 

Για να δείς πειές είναι οι πραγματικές συνθήκες εργασίας στα εργοστάσια που παράγονται  Iphone δες αυτό :

 

 

Το συγκεκριμενο Video το έχουν κατεβάσει πάνω απο 10 φωρές στο Youtube.

 

Όταν μια εταιρία φτάνει στο σημείο να κακομεταχειρίζεται του ίδιους τους πωλητές της τότε έχουν φτάσει στο ζενιθ της πλεονεξίας 

 

http://money.cnn.com/2015/06/11/technology/apple-store-lawsuit-tim-cook/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Siri θα μιλάει Ελληνικά στο IOS 9.2. Οι άλλοι τί κάνουν;

 

http://www.techgear.gr/siri-speaks-greek-102502/

Α,βλέπω πατσάρουν και το κενο που εκμεταλευόταν το Pangu Jailbreak..

Ναι καλέ,αυτό που χάκαρε το "αχακάριστο λογισμικο που δεν θα γινόταν jailbreak" σε 5 μέρες απ την κυκλοφορία του.

:lol: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέκαθεν η φιλοσοφία του Τζομπς ήταν ότι η Apple θα 'ναι ό,τι η Ρολς-Ρόις στα αυτοκίνητα: Η ΑΠΟΛΥΤΗ LUXURY εταιρεία λογισμικού & hardware, που φτιάχνει πρωτοποριακά πράγματα ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ! ΓΙΑ... ΛΙΓΟΥΣ!

Καλα κοψε και κατι. Luxury η Apple ειναι μονο στα χρηματα που ζηταει. Κατα τα αλλα, τα διαφορα iPhones ειναι οσο luxury οσο και το aluminium tin can της coca cola. Μαλλον ξεχασαμε οτι επι μακαριτη Jobs που τοτε ηταν η πραγματικη Apple τα κινητα της ηταν απο πλαστικο. Οχι οτι με χαλαει το πλαστικο, απλα μιας και λες για luxury..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικά το Android Google Now υποστηρίζει από το 2014

 

http://www.greeceandroid.gr/dev/1381-google-now-greek-language

Δεν μιλάει ελληνικά νομίζω. Απλά καταλαβαίνει ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον επειδή είναι για λίγους κάθε κοπελιτσα πωλητρια εχει αιφον. Και εγώ έχω αλλά λίγο ηρεμία ρε παιδιά. Για λίγους είναι τα χρυσά αιφον και τα βερτου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον επειδή είναι για λίγους κάθε κοπελιτσα πωλητρια εχει αιφον. Και εγώ έχω αλλά λίγο ηρεμία ρε παιδιά. Για λίγους είναι τα χρυσά αιφον και τα βερτου

Έτσι είναι, τα iPhone 6 όπως και τα Galaxy s6 ή τα HTC One είναι ναυαρχίδες που αγοράζουν όλοι, το οτι δεν τα βλέπεις συχνά στην Ελλάδα είναι λόγω της τιμής που έχουν "αποκλειστικά" στην Ελλάδα και δεν σου δίνουν οι εταιρίες κινητής τη δυνατότητα να το αποκτήσεις αν δεν στάξεις δύο μισθούς. Στην δυτική Ευρώπη για παράδειγμα που ζω, βλέπω στον δρόμο κόσμο μονάχα με iPhone, Samsung Galaxy, HTC One.

 

Κινέζους βλέπεις σπάνια σε κάτι χωριά που ο κόσμος δεν έχει την δυνατότητα να πάει σε κάποιο μεγάλο κατάστημα. Με αυτή την λογική που λέτε μερικοί, τα Galaxy S6 είναι επίσης για φιγούρα γιατί βλέπω κοριτσάκια στον δρόμο με το κινητό μόνο για Facebook και Selfies.

 

Το ότι ένα μεγάλο ποσοστό χρησιμοποιεί ένα κινητό για Facebook και Selfies δεν πάει να πει ότι ο κατασκευαστής το έφτιαξε για αυτό τον λόγο και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,βλέπω πατσάρουν και το κενο που εκμεταλευόταν το Pangu Jailbreak..

Ναι καλέ,αυτό που χάκαρε το "αχακάριστο λογισμικο που δεν θα γινόταν jailbreak" σε 5 μέρες απ την κυκλοφορία του.

:lol: 

Οκ . Θα πατσατιστεί σε ένα μήνα, Θες να μιλήσουμε για ασφάλεια στο Android για να γελάει και το παρδαλό κατσίκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ . Θα πατσατιστεί σε ένα μήνα, Θες να μιλήσουμε για ασφάλεια στο Android για να γελάει και το παρδαλό κατσίκι;

Αυτό, αντί να βγάζει ο καθένας την χολή του σε κάθε άρθρο αντίπαλου λειτουργικού, ας δούμε λίγο "την δικιά μας την καμπούρα" αν το iOS το έκαναν Jailbreak (που δεν τρέχει και κάτι επιλογή σου είναι να το κάνεις) το Android το έχουν σκίσει με το συμπάθιο, από την άλλη τα Lumia παραμένουν σε ασφαλή νερά όπως το iOS. Κανένα λειτουργικό σύστημα δεν είναι 100% ασφαλές, αλλά τα λειτουργικά που εξασφαλίζουν αυτη τη στιγμή την ασφάλεια από ιούς και hackers σε τηλέφωνα είναι το iOS και τα Windows. Αυτό δεν πάει να πει όμως ότι το Android είναι κακό, το κάθε λειτουργικό έχει τα υπέρ και τα κατά του όπως και να το κάνουμε, αλλά το καθένα παρέχει τις δικές του δυνατότητες, μην κάνουμε σαν τα 5χρονα το δικό μου αυτοκινητάκι είναι καλύτερο από το δικό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως το γύρισα απο iphone σε android, κατα αναγκη βέβαια καθώς ο bro έβαλε το iphone στο blender (καταραμένο youtube).

όσο καλό και να φαίνεται το android, σου λείπει αυτή η αίσθηση που σου δίνει το ios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως το γύρισα απο iphone σε android, κατα αναγκη βέβαια καθώς ο bro έβαλε το iphone στο blender (καταραμένο youtube).

 

όσο καλό και να φαίνεται το android, σου λείπει αυτή η αίσθηση που σου δίνει το ios.

Μα πρέπει να μιλάμε πάντα αντικειμενικά και να βλέπουμε και τις δύο πλευρές, το να μιλήσεις για ένα προϊόν και να πεις τα υπέρ και τα κατά, ορμάνε μερικοί να σε φάνε, είμαι χρήστης Android και iOS. Το καθένα προσφέρει διαφορετικές λειτουργίες που αρμόζουν στον κάθε χρήστη, γιαυτό και ο καθένας αγοράζει αυτό που του αρέσει, ούτε το iOS είναι κακό ούτε το Android γιατί δε και καλά πρέπει να υπάρχει μόνο ένα λειτουργικό, η όπως σε ένα άλλο Thread Μίλησα για Windows, Ubuntu, OSX και με το που διάβασε ο άλλος που σύγκρινα ένα Feature των Windows 10 με OSX και Ubuntu με έκραξε οτι και καλά είμαι Fanboy της Apple αγνοώντας τα Ubuntu στο κείμενο μου, μερικοί εδώ μέσα είναι ίδιοι τους Fanboys όπως λένε και προσπαθούν να βρουν αφορμή να κράξουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...