Προς το περιεχόμενο

Hellas Overclocking Team (H.O.T.) - The Thread -


ΤASOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι τσίμπησες ωρε?

http://global.aopen.com/products_detail.aspx?auno=1173

 

Σε λιγο θα δω τι μπορω να κανω, μπορει να μην αξιζει τον κοπο δεν το εψαξα και πολυ να πω την αληθεια αλλα ολο και κατι καλο θα βγει ειμαι σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Taso μια ερωτηση φιλε μου γιατι δεν βρηκα καποια απαντηση στο HWBot

Εχω ενα Sempron 140 το οποιο ανοιγει σε dual,  μετραει σαν μονο ή σαν διπλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Taso μια ερωτηση φιλε μου γιατι δεν βρηκα καποια απαντηση στο HWBot

Εχω ενα Sempron 140 το οποιο ανοιγει σε dual,  μετραει σαν μονο ή σαν διπλο? 

τα πραγματα ειναι απλα τον τρεχεις  και σαν dual core και στο σκορ  που ανεβαζεις  βαζεις 2 cores !!

 

πχ δικο μου σκορακι με εναν x3 450 ξεκληδωτο και απλα δηλωμενο σαν x3 450 (4 cores)

http://hwbot.org/submission/2386013_ultraex2005_cinebench___r11.5_athlon_ii_x3_450_3.27_points

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ειναι λογικο να εχω cpu 4700 και μνημες 3333 με cl15 και σκορ 1469 και ο αλλος με 4600 να εχει +200(στο περιππου)? δηλαδη ποσο μπορει να ειχε σφιξει τις μνημες?

 

αν ηταν καποια διαφορα κοντα στα 100 θα ελεγα οκ. αλλα εδω βλεπω χαοτικες διαφορες...

 

Δεν ξέρω τι παίζει στην  skylake  πλατφόρμα ούτε και προσπαθώ να σε πείσω ντε και καλά γι αυτό που σου λέω...

Στις  ddr4  μνήμες έχω ακούσει πως παίζουν μεγάλο ρόλο τα  sub-timings, οπότε ίσως πρέπει να ψαχτείς κι άλλο με τις μνήμες σου δοκιμάζοντας τις επιδόσεις τους στο AIDA...

 

Τώρα από τα δικά μου τεστ σε παλιότερες πλατφόρμες μπορώ να πετύχω το ίδιο σκόρ με 200-300 ΜΗζ μειωμένη ταχύτητα επεξεργαστή αν όμως ανεβάσω τις μνήμες 200 ΜΗζ πάνω με τα ίδια ακριβώς timings. Δηλ:

 

ι5 2500Κ@3,2Ghz@2133+ Mhz mem = ι5 2500K@3,5GHz@800 Mhz mem

 

Άρα +300 Μhz ταχύτητας επεξεργαστή εξανεμίζονται με μια μείωση 200 ΜHz στις μνήμες όπως βλέπεις...

 

Με τον ι5-2500κ μπορώ να πετύχω διαφορά 100+ xtu marks  εύκολα με τα παρακάτω  settings:

 

ι5 2500K@3,5GHz@2133+ Mhz mem = ι5 2500K@3,0GHz@800 Mhz mem + 117 XTU marks

 

Δηλ για διαφορά 100+ XTU marks χρειάζεται 500+ ΜΗζ ταχύτητα επεξεργαστή & 200+ Μηζ ταχύτητα στις μνήμες.

 

Άρα όντως ναι, πιστεύω πως 200 XTU marks είναι ίσως πολλά από τη στιγμή που η ταχύτητα της cpu  σου είναι και +100 ΜHz από του άλλου, αλλά από την άλλη πάλι, μια και τα settings στο XTU είναι κρυφά μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε...

 

Επίσης στα ι7 haswell δεν βλέπω να βοηθάει σε κάτι το hyperthreading οπότε το απενεργοποιώ...

Σε βοηθάει εσένα το HT?  Δοκίμασες να το απενεργοποιήσεις μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες σόρρυ , που έχω χαθεί τις τελευταίες μέρες ... αλλά έχω πέσει με τα μούτρα στη μελέτη.

 

Εχει απίστευτο tweaking (ειδικά στις μνήμες) αυτή η γενιά chipset ... και πολύ περισσότερο αυτή η μητρική.

Με έχει πορώσει.

 

ocf1.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεε? Συγνώμη αυτή η Asrock έχει 18 chokes? τόσα μέτρησα!?

18 φασεις?

i'm in love :wub:

18+2 για τις μνημες ειναι  για την ακριβεια !! :-D

http://www.tweaktown.com/reviews/7334/asrock-z170-oc-formula-intel-motherboard-review/index.html

post-238528-0-32266700-1447798746_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μου αρέσει η "μηχανική" της, αλλά από χθές το ψάχνω και θέλω να πάρω κάτι να ταιριάζει με το κουτι να στήσω πάλι ένα PC γιατί έχει κυκλοφορήσει 1 βδομαδα το legacy of the void και εγώ ακόμα να ... ... κάνω warp in :P

 

Πολύ θα ήθελα να πάρω μια άσπρη μητρική όπως αυτές οι Krait της MSI αλλά αναρωτιέμαι αν είναι αρκετά καλές για το απαραίτητο benching. Θα συνεχίσω να το ψάχνω παρόλο που αυτή η Asrock είναι εκπληκτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μου αρέσει η "μηχανική" της, αλλά από χθές το ψάχνω και θέλω να πάρω κάτι να ταιριάζει με το κουτι να στήσω πάλι ένα PC γιατί έχει κυκλοφορήσει 1 βδομαδα το legacy of the void και εγώ ακόμα να ... ... κάνω warp in :P

 

Πολύ θα ήθελα να πάρω μια άσπρη μητρική όπως αυτές οι Krait της MSI αλλά αναρωτιέμαι αν είναι αρκετά καλές για το απαραίτητο benching. Θα συνεχίσω να το ψάχνω παρόλο που αυτή η Asrock είναι εκπληκτική.

 

Χωρίς να θέλω να σε επιρρεάσω , προσωπική μου άποψη (overclocking & benchmarking related ONLY)

 

Αυτή τη στιγμή σαν overall απόδοση η κατάταξη σε ATX μητρικές είναι :

 

Asrock OC Formula

Asus Maximus Extreme

 

και σαν τρίτη επιλογή μία από τις :

MSI Xpower Gaming Titanium

Gigabyte Soc Force

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, αυτή η titanium σπέρνει, είναι πολύ όμορφη, αλλά και ποιό ακριβή από τη OC Formula. Φαίνεται, βέβαια, αρκετά ικανή με τις 16 φάσεις της καιτα μπιρμπιρόλια της. Και έχω και χρόνια να ακουμπήσω MSI. Διλήματα.

 

Οι Krait εγκαταλείπονται, δεν έμεινα ικανοποιημένος από τα specs ενώ την maximus extreme δεν τη συνάντησα ακόμα εντός ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σηκωνω τα χερια ψηλα, θελω να παρω ενα γρηγορο RAM κιτ αλλα δεν ξερω τι...

Για την ωρα ειμαι αναμεσα 

KHX2133C9AD3T1K4/8GX

Mushkin Enhanced Redline Model 996805

 

Εαν καποιος εχει καμια ιδεα προταση ακουω και εναλλακτικες. 1600-2400MHz και 8-16Gb

 

Για τα Τ1 εχω δει ωραια πραγματα αλλα και οι Redline δεν πανε πισω..... :confused:  :confused:  :confused:  :confused:  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...