Προς το περιεχόμενο

Τρέμουλο στο τιμονι σκουτερ


doryforika2012

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ενα sym gts 250 και έχω το εξής πρόβλημα

Όταν πηγαίνω με 40 έως 60 χιλιόμετρα περίπου κανει τρέμουλο άμα αφήσω τα χέρια. Σε λίγα χιλιόμετρα και πάνω από 80 90 δεν κουνάει καθόλου.

Τι μπορεί να ειναι

Επεξ/σία από doryforika2012
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, έχω ένα sym vs 150 και έχω το ίδιο ακριβώς πρόβληα. Τρέμουλο στο τιμόνι από 30-60 χαω. Επειδή αργεί η ώρα του σέρβις, αν βρεις τι φταίει ενημέρωσέ με σε παρακαλώ.

 

Btw, παλιότερα που είχα ένα παπάκι, κάποια στιγμή είχα και εκεί το ίδιο πρόβλημα, το οποίο λύθηκε με λίγο αέρα στα λάστιχα. Ρίξε μια ματιά, γιατί μπορεί λόγω κρύου και συστολής του αέρα να έχει πέσει η πίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχετε βαλιτσακι πισω τοτε φταιει συτο. Βγαλτε το κσι δοκιμαστε το μηχανακι χωρις αυτο. Για ολα φταιει το βαλιτσακι.

 

Λες να φταίει το βαλιτσάκι; Τώρα μου έβαλες μπρίζα. Θα δοκιμάσω να το βγάλω την άλλη εβδομάδα που θα έχω άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλα τα δίκυκλα το κάνουν αυτό σε αυτό το εύρος ταχύτητας. Ειδικά αν έχεις βαλίτσα πίσω, γίνεται πολύ έντονο.

 

Ο μόνος τρόπος να μειωθεί, είναι είτε να αλλάξει την πίεση στο μπροστινό (θα δεις οτι ανάλογα το psi, μεταβάλεται και το τρέμουλο), είτε να βρεις τα κατάλληλα λάστιχα για το scooter σου που να μειώνει το φαινόμενο αυτό (βέβαια είναι κάπως δύσκολο αυτό, καθώς δεν μπορείς να δοκιμάσεις ότι υπάρχει εκεί έξω).

 

Αν πάντως, κρατώντας το τιμόνι, δεν κάνει τίποτα, τότε απλά μην ασχοληθείς, είναι φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλα τα δίκυκλα το κάνουν αυτό σε αυτό το εύρος ταχύτητας. Ειδικά αν έχεις βαλίτσα πίσω, γίνεται πολύ έντονο.

 

Ο μόνος τρόπος να μειωθεί, είναι είτε να αλλάξει την πίεση στο μπροστινό (θα δεις οτι ανάλογα το psi, μεταβάλεται και το τρέμουλο), είτε να βρεις τα κατάλληλα λάστιχα για το scooter σου που να μειώνει το φαινόμενο αυτό (βέβαια είναι κάπως δύσκολο αυτό, καθώς δεν μπορείς να δοκιμάσεις ότι υπάρχει εκεί έξω).

 

Αν πάντως, κρατώντας το τιμόνι, δεν κάνει τίποτα, τότε απλά μην ασχοληθείς, είναι φυσιολογικό.

 

Η αλήθεια είναι ότι κρατώντας το τιμόνι δεν καταλαβαίνω τίποτα. Το τρέμουλο ξεκινάει όταν αφήσω το 1 ή και τα 2 χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...