Προς το περιεχόμενο

Editorial: Σαν να έχουμε υπερεκτιμήσει τα γραφικά, δεν νομίζετε;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω τα γραφικά είναι το τελευταίο,προσωπικά μου ερχεται στο μυαλό gears of war και killzone,παιχνίδια χωρις σασπενς με προδιαγεγραμενο gameplay από την αρχή μεχρι το τελος,τουλάχιστον το gameplay,με εντυπωσιακα γραφικα το καθε ενα στην εποχή του,το skyrim  δεν ειναι παιχνιδι που δε θα παιζεις 5 χρονια μετα,οπως και το morowind και παει λέγοντας,τα πιο χαρακτηριστικα παραδειγματα παιχνιδιων που δεν μας πειραξαν τα γραφικα και αρκετοι τα παιζουμε ακομα και σημερα,baldurs gate,icewind dale και ποιος θα ξεχασει το πρωτο gta και το 2ο,τα γραφικα ειναι ενα γυαλισμα που γρηγορα ξεθωριαζει(τι ειπα ο φιλοσοφος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τρανη αποδειξη αποτυχημενου τιτλου με καλο τρειλερ και γραφικα ειναι το the order. Μονο γραφικα. Παιχνιδι μηδεν. Και στην αντιπερα οχθη θα εβαζα τη nintedo. Τιτλοι που μονο απο gameplay ξεχνας τα -ανυπαρκτα πολλες φορες- γραφικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Όντως το άρθρο πολύ καλό αλλά σαν gamer από τη δεκαετία 80 ...ρε παιδιά όπως και να το κάνουμε δεν είχα μπει καθόλου στο πετσί του ρόλου ούτε με το Digger ουτε Golden Axe..oύτε με Cadillacs and Dinosaurs κλπ κλπ. Αντε λίγο το Αnother World-Flashback-Shadow of the Beast.

 

Ακόμα και μετά τα πρώτα αντα που έχω περάσει εδώ και καιρό...δε ξέρω αν φταίνε γραφικά-ατμόσφαιρες gameplay η οτιδήποτε άλλο ,άλλα το "κλάσιμο" που έπαθα με κάτι Silent Hill ΗοMecoming η ακόμα καλύτερα τα Dead Space (ακόμα παίζω το 3 ξανά) ε δεν είχα μπει με άλλα games έτσι στο πετσί του ρόλου.Και πάλι θεωρώ ότι είναι στα γούστα του καθενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Όντως το άρθρο πολύ καλό αλλά σαν gamer από τη δεκαετία 80 ...ρε παιδιά όπως και να το κάνουμε δεν είχα μπει καθόλου στο πετσί του ρόλου ούτε με το Digger ουτε Golden Axe..oύτε με Cadillacs and Dinosaurs κλπ κλπ. Αντε λίγο το Αnother World-Flashback-Shadow of the Beast.

(*Παράλειψη : To συναίσθημα της πρώτης φοράς που έκανα Fatalities στο MK1 k Mk2 δεν ξεπερνιέται εύκολα,όντως εδώ δεν παίζουν ρόλο τα γραφικά αλλα και για τοτε ηταν πολυ μπροστα*)

 

Ακόμα και μετά τα πρώτα αντα που έχω περάσει εδώ και καιρό...δε ξέρω αν φταίνε γραφικά-ατμόσφαιρες gameplay η οτιδήποτε άλλο ,άλλα το "κλάσιμο" που έπαθα με κάτι Silent Hill ΗοMecoming η ακόμα καλύτερα τα Dead Space (ακόμα παίζω το 3 ξανά) ε δεν είχα μπει με άλλα games έτσι στο πετσί του ρόλου.Και πάλι θεωρώ ότι είναι στα γούστα του καθενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καποια παιχνιδια που χωρις τρελα γραφικα καταφεραν να κανουν τη διαφορα:

 

Limbo

To Limbo φιλε μου ειναι piece of art... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν ημουν ο τυπος που ηθελα να τα παιζω ολα σε ultra,και τωρα οτι game παιζω λογω καρτας γραφικων τα παιζω σε low,αλλα δεν με πειραζει αρκει να μου αρεσει.Τι το παιζω ultra τι low για μενα το ιδιο ειναι,το gameplay να ειναι καλο.Μπορει αυτα να τα λεω επειδη ειμαι της γενια PS1-PS2,αλλα φαινεται πως τα σημερινα παιχνιδια δινουν πολυ σημασια και budget στα γραφικα αφηνοντας το gameplay σε δευτερη μοιρα(με καποιες εξερεσεις παντα),χωρις να θελω να τα θιξω,.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφήνουν αδιάφορο τα γραφικά... αφού ακομα και στα low settings που παίζω αρκετά παιχνίδια, θεωρώ την εμπειρία παραπάνω απ ικανοποιητικη!  

 

Σημασία έχει το gameplay, και οχι αν θα φαινεται η αντανακλαση του ηλιου στον ιδρώτα που τρέχει απο το μέτωπο κλπ κλπ...

 

Και επιπρόσθετα, δεν τρελάθηκα ακόμα να πετάω 200+ για μια κάρτα γραφικών....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν φταίνε τα παιχνίδια ή εγώ που μεγάλωσα και δεν με συγκινούν πλέον (με ελάχιστες εξαιρέσεις).

 

Όσο πιο "παιδί" είσαι, τόσο πιο εύκολα μπαίνεις και ζεις σε έναν κόσμο που βλέπεις μπροστά σου.

Ένας 8χρονος με την αφαιρετική φαντασία του, μπορεί να ζήσει ολόκληρη ναυμαχία με ..playmobil.

Ένας έφηβος, το βρίσκει αυτό αστείο.

Αντίστοιχα, ένας 30ρης θα βρει αστείο αυτό που θα εντυπωσιάσει έναν έφηβο.

 

Συνεπώς, το πόσο παιχνίδι είναι ένα παιχνίδι, εξαρτάται άμεσα και από το πόσο παιδιά είμαστε εμείς.

 

Και επειδή η παιδική ηλικία προκαλεί νοσταλγία, φτάνουμε σε συμπεράσματα τύπου "παλιά τα φτιάχνανε αλλιώς" που ακούγαμε κάποτε από μπαρμπάδια που θεωρούσαμε γραφικούς.

 

Το μοναδικό παιχνίδι που ζω πραγματικά, είναι το pro.

Σε βαθμό ηλιθιότητας όμως, πιάνω τον εαυτό μου να κάνει περιγραφή του αγώνα κλπ.

Ελπίζω να μην το χάσω και αυτό στο μέλλον.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν θα ξεχάσω την πλάκα που έπαθα με την "ατμόσφαιρα" του πρώτου Thief που είχε βγει (με Voodoo κάρτα γραφικών τότε)! Γραφικά έτσι κι έτσι, αλλά το όλο στήσιμο του παιχνιδιού και η ατμόσφαιρα σε πόρωνε στον υπέρτατο βαθμό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γραφικα, οτι και να λεει ο καθενας, ειναι πολυ σημαντικα. Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι τελεια και να περιλαμβανει ολες τις τεχνολογιες πιυ διαθετουν οι νεες καρτες γραφικων, αλλα τουλαχιστον θα πρεπει να συμβαδιζουν με την εποχη. Ναι υπαρχουν κορυφαια παιχνιδια του παρελθοντος, αλλα ανηκουν σε μια αλλη εποχη, παιχνιδια που θεωρουνται ως καποια απο τα καλυτερα του ειδους τους, τι θα γινοταν ομως αν αυτα τα παιχνιδια εβγαιναν τωρα? Ποσα απο αυτα θα ειχαν την ιδια απηχηση με τοτε? Αν εβγαινε τωρα πχ το doom το 1, το fifa το 1, το ff το 7, το baldurs gate, το diablo, και αλλα κορυφαια παιχνιδια 15ετιας, ακριβως οπως ηταν τοτε, ακομα και φοβερο game play να ειχαν, πιστευετε θα ειχαν την ιδια τυχη? Το ιδιο ισχυει και στις ταινιες, αν το νεο star wars ειχε τα ιδια εφε με εκεινα του πρωτου, ποσο πιστευετε οτι θα εχανε σαν ταινια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γραφικα, οτι και να λεει ο καθενας, ειναι πολυ σημαντικα. Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι τελεια και να περιλαμβανει ολες τις τεχνολογιες πιυ διαθετουν οι νεες καρτες γραφικων, αλλα τουλαχιστον θα πρεπει να συμβαδιζουν με την εποχη. Ναι υπαρχουν κορυφαια παιχνιδια του παρελθοντος, αλλα ανηκουν σε μια αλλη εποχη, παιχνιδια που θεωρουνται ως καποια απο τα καλυτερα του ειδους τους, τι θα γινοταν ομως αν αυτα τα παιχνιδια εβγαιναν τωρα? Ποσα απο αυτα θα ειχαν την ιδια απηχηση με τοτε? Αν εβγαινε τωρα πχ το doom το 1, το fifa το 1, το ff το 7, το baldurs gate, το diablo, και αλλα κορυφαια παιχνιδια 15ετιας, ακριβως οπως ηταν τοτε, ακομα και φοβερο game play να ειχαν, πιστευετε θα ειχαν την ιδια τυχη? Το ιδιο ισχυει και στις ταινιες, αν το νεο star wars ειχε τα ιδια εφε με εκεινα του πρωτου, ποσο πιστευετε οτι θα εχανε σαν ταινια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σε αρκετά πράγματα @Ocelote, αλλά μην ξεχνάς άλλους παράγοντες όπως:

1) Κόστος παιχνιδιού. Δε θα πληρώσεις 50-70€ για ένα παιχνίδι κονσόλας ή PC που να μην είναι τούμπανο!

2) Δεν μπορείς να στήνεις PC π.χ. με 2 x 980 GTX Ti σε SLI και να παίζεις παιχνίδια τύπου pacman, όταν μόνο οι κάρτες γραφικών τώρα κοστίζουν περίπου στο 1,5k €!

Οι απαίτήσεις έχουν ανεβεί, η τεχνολογία επίσης, οπότε ΝΑΙ ο gamer θα δώσει εξίσου μεγάλη έμφαση στα γραφικά!

Και επίσης είναι πλέον δύσκολο για τις παλιές καραβάνες να μπουν ξανά στη διαδικασία να παίξουν ένα πιο παλιό παιχνίδι (π.χ.  Soul Reaver,FF, Elder Scrolls Morrowind κλπ), εκτός και αν το τμήμα σχεδιασμού τα ξαναβγάλει στην κυκλοφορία με υποστήριξη τελευταίας γενιάς γραφικών. Είναι περισσότερο θέμα νοσταλγίας παλαιών καλών καιρών παρά κάτι άλλο.

 

Για φαντάσου λοιπόν να έχεις δώσει τόσα λεφτά για ένα παιχνίδι ή κάρτες γραφικών και εν τέλει αυτό να σου βγει μάπα, να βαρεθείς στο πρώτο δίωρο και να συνεχίσεις να το παίζεις "από υποχρέωση"... Κρίμα δεν θα 'ναι; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να φέρει "σύγχρονα γραφικά" και να μην πειράξει ΤΙΠΟΤΑ άλλο στο Clive Barker's Undying; :)

Ευτυχώς, υπήρξε κι ένα Suffering [το πρώτο] ;)

ΥΓ. Αν δεν γίνεται "αγώνας για τα γραφικά" πως θα μοσχοπουλούν οι AMD και Nvidia τις GPUs; :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...