Προς το περιεχόμενο

Star Trek (TV 2017)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

To "main story" της Season 2 είναι αρκετά ενδιαφέρον, η "υλοποίηση" όμως των επεισοδίων μεχρι στιγμής είναι χάλι. Αν έκραζαν την 1η season, με την οποία δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα κάνουν στην 2η...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 489
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, burgos4 είπε

θυματε κανεις τα επεισοδια  του star trek voyager?...σε ενα,οι δυνοσαυροι πριν πεση ο μετεοριτης ειχαν φτιαξει διαστημοπλοια και αποικησαν πλανητη σε αλλο γαλαξια:mrgreen:

Χωρις πλακα, αυτο ειναι απο τα καλυτερα επεισοδια ΟΛΩΝ των σταρ τρεκ, PURE sci-fi. Παω να το ξαναδω στο netflix 😁

Επεξ/σία από Mesqal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ThReSh είπε

To "main story" της Season 2 είναι αρκετά ενδιαφέρον, η "υλοποίηση" όμως των επεισοδίων μεχρι στιγμής είναι χάλι. Αν έκραζαν την 1η season, με την οποία δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα κάνουν στην 2η...

Αυτό ακριβώς.

Έχουν μια καλή ιδέα, αλλά χαμένη κάπου στο βάθος, θαμμένη κάτω από βουνά προπαγάνδας-χαζών/χαζοχαρούμενων κλισέ-ανούσιων διαλόγων+σκηνών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2019 στις 10:30 ΜΜ, skiabox είπε

Ευτυχώς έχουμε καλύτερες σειρές να δούμε όπως το 'The passage'!

σε βλεπω πολυ hypeαρισμενο με το the passage, δεν το βλεπω να παιρνει 2η σεζον...μετριο καστ, κλισε χαρακτηρες, φθηνοπαραγωγη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, xavier είπε

σε βλεπω πολυ hypeαρισμενο με το the passage, δεν το βλεπω να παιρνει 2η σεζον...μετριο καστ, κλισε χαρακτηρες, φθηνοπαραγωγη...

Μη σου πω ότι είναι και το μόνο που συνεχίζω να βλέπω.

Έκοψα manifest, gifted, timeless, star trek.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trekkie έχοντας δει τα πάντα είτε ταινίες είτε σειρές, μπορώ να πω πως νόμιζα πώς το enterprise ήταν το χειρότερο, βλέποντας το discovery πλέον μου φαίνεται καλό....

Το discovery δεν βλέπεται απλά είναι αισχος θύμιζει political correct gay parade και οι μαλάκες κατέστρεψαν και τους Κλιγκον που πλέον θυμίζουν Kειζον, καλά όσο για τον spore drive engine είναι ότι πιο γελοία ιδέα έχω δει απλά οι άνθρωποι αυτοί δεν πρέπει ούτε σχέση με star trek να είχαν ποτέ ούτε να τους αρέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2019 στις 11:26 ΠΜ, aorus είπε

Trekkie έχοντας δει τα πάντα είτε ταινίες είτε σειρές, μπορώ να πω πως νόμιζα πώς το enterprise ήταν το χειρότερο, βλέποντας το discovery πλέον μου φαίνεται καλό....

Το discovery δεν βλέπεται απλά είναι αισχος θύμιζει political correct gay parade και οι μαλάκες κατέστρεψαν και τους Κλιγκον που πλέον θυμίζουν Kειζον, καλά όσο για τον spore drive engine είναι ότι πιο γελοία ιδέα έχω δει απλά οι άνθρωποι αυτοί δεν πρέπει ούτε σχέση με star trek να είχαν ποτέ ούτε να τους αρέσει

Ενοείται πως το Enterprise ήταν οτι χειρότερο το μόνο απο το σύμπαν που δεν ήθελα να δω και άντεξα μόνο μερικά επεισόδια 

Τώρα για την 2η σαιζόν στο STDisco (Disco ftw) πραγματικά φαίνεται να έχει πιο καλές ιδέες και να φέρνει χαρακτήρες πιο σχετικούς στόν κόσμο του ST αλλά βλέπω πως έχει θέμα στήν υλοποίηση και τραβάει πολύ το θέμα,αυτό είναι το κακό όταν κάνεις ένα μπαστάρδεμα πραγμάτων και δεν έχεις δώσει σαφή ταυτότητα στήν σειρά,η ιστορία στόν πλανήτη των Klingon είχε ενδιαφέρων αλλά απέχει πολύ και θα χρειαζόταν ολόκληρες σαιζόν για να μπορούσε να ενσωματωθεί στήν ιστορία και στο Ethos των Clingons.. 

Οκ θέλουν να πούνε μια ιστορία με ένα Main θέμα,αλλά το μπερδέβουνε αρκετά και δεν το προχωράνε ως τώρα σωστά,η βάζεις πιο αυτοτελή επεισόδια, η προχωράς πιο σωστά την ιστορία δεν μπορεί να τα κάνεις ολα ταυτόχρονα και να βάζεις και ενα σωρό πράγματα μέσα "ξεκάρφωτα "γιατί γίνεται πολύ δύσκολο να το παρακολουθήσει ο μέσος ακροατής πόσο μάλλον φαν του σύμπαντος του StarTrek.

Αν κάνει τελικά πατάτα και με τον Spock και την ιστορία που τον αφορά,θα τον αφορίσει εντελώς (Ηδη είχανε ακούσει τα χίλια μύρια)ο κόσμος.

Αυτό το politically correct που αναφέρθηκε και σε προηγούμενο πόστ μου κακοφαινότανε απο τον πρώτο κύκλο,το παρακάνανε βάζοντας τον ομοφυλόφυλο μηχανικό και την σχέση του ως κάτι απο τα βασικά (αν και υλοποίησαν αρκετά καλά την σχέση,πιθανώς επειδή είναι καλοί ηθοποιοί) το όλο γράψιμο όμως των χαρακτήρων μοιάζει σε αυτόν τον τομέα επιτηδευμένο,αφού είναι γεμάτο φούλ με τέτοια potitically correct στοιχεία,με τον πρώτο ρόλο σε γυναίκες με την Michael και καπάκι και την κινέζα "κυβερνήτρια" Γεωργίου που μετά την έκανε αυτοκράτειρα,το ίδιο και με το πλήρωμα που είναι πιο ένχρωμο απο ποτέ,γενικά είναι διάχυτο απο την politicaly correct μόδα. B) 

Ευχομαι να πάρει τα πάνω της η σειρά γιατί είναι καλή παραγωγή και  έχει καλούς ηθοποιούς και είναι κρίμα να μην μπορούν να της δώσουν μια σωστή ST ταυτότητα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις απλά φαντάσου πόσο καμμένος Trekkie έχω δει και το Enterprise ολόκληρο (πως το άντεξα δε ξέρω) είχε κάποιες καλές στιγμές π.χ. η ιστορία με τον zefram cochrane, αλλά το discovery είναι εκτός των άλλων χαωτικό φαντάσου έχω χαθεί κάποιες φορές με όλο αυτό το συρφετό, είναι σαν να ξεκίνησαν την σειρά και στη συνέχεια άρχισαν να σκέφτονται το story.....

     Αντε να προσπεράσω το spore drive engine και (μέγα φάουλ) την καταστροφή των Κλίγκον, το γκομενικό του Γιατρού με τον μηχανικό μαζί με την Γεωργίου και την Μάιηκλ καθώς και την ηλίθια Τιλλυ δε μπορώ να το δώ........

     Δεν είμαι μισογύνης το αντίθετο π.χ. στο Star Trek Voyager η Jeminway ήταν υποδειγματική που ήταν και πρωταγωνίστρια, το αγαπημένο μου DS9 που ήταν military oriented είχε σεξουαλικές σχέσεις μεταξύ των συμμετεχόντων π.χ. ο worf με την Dax αλλά δεν επικεντρωνόταν το story γύρω από αυτό, sto DS9 είχαμε τον σταθμό και τον πόλεμο με την Ηγεμονία, στο VOyager π.χ την επιστροφή στην γή κλπ,

    Σε αυτό το αίσχος το Discovery ούτε έχω καταλάβει τι βλέπω, και κυρίως είναι η πρώτη φορά που έχει πάει 2η season και ακόμα ΔΕΝ ξέρουμε ούτε τι όπλα μεταφέρει το Discovery ούτε εικόνες από το μηχανοστάσιο ούτε τίποτα, μόνο τα γκομενικά του Γιατρού και την Τίλυ που της κατεβαίνουν μονίμως σωστές ιδέες στο κεφάλι, πάντως το σταμάτησα δε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παραγωγος της σειρας ηταν ο βασικος σεναριογραφος του 90s Hercules και των Transformers καυ ο σκηνοθετης του προσφατου Mummy. και protege του Jar Jar Abrams μαζι με τον αλκοολικο φιλο του.

επομενως δεν υπηρχε ποτε περιπτωση αυτη η σειρα να εχει καποιο σχεδιο, ενα οραμα, μια κατευθυνση. ο μοναδικος λογος υπαρξης της ειναι να προωθησει το συνδρομητικο καναλι και να πουλησει merchandise. και γιαυτο θα ειναι το ιδιο μαυρο χαλι και το νεο σοου με τον Πικαρντ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν είναι θέμα παραγωγού μόνο.αν και αυτός φέρει την πιο μεγάλη ευθήνη)γιατί ανακατεύονται διάφοροι εκεί μέσα,που δυστυχώς δεν έχουν σχέση με το Star Trek και ανάλογο σεβασμό πρός τον δημιουργό και τους προηγούμενους κύκλους (με εξαίρεση το Enterprize..)

Ενας Seth MacFarlane,που ήταν απο μικρός φαν του ST τους έβαλε τα γυαλιά σε πολλά πράγματα,και μια και το έφερε η κουβέντα δεν μπορώ να μην πω για το Κορυφαίο S.T.C που όντας εντελώς fan made,έγινε πραγματικά με τέτοια αγάπη και πάθος για την σειρά,χωρίς χρηματοδότηση απο δίκτυα και "μεγάλους παραγωγούς"παρά μόνο απο φαν και είναι σαν να βλέπεις επεισόδιο των Original series !

Aorus αγαπητέ ως φαν και μένα μου άρεσε πολύ το Voyager και ήταν απο τα καλύτερα κατ εμέ,μετά  το κορυφαίο Next Generation,παρόλο που ήταν διαφορετικό/πρωτοποριακό τότε που είχε την Κατερίνα (janeway) ήταν πάρα πολύ καλή στόν ρόλο της και Badass captain (παρόλο που το παρακάνε κάποιες φορές) είχανε γνώση και σεβασμό τότε στούς προκατόχους τους και ήταν και φαν οι περισσότεροι γιαυτό υπήρχε συνέχεια και αγάπη πρός το Lore,εδω έχουνε μαζέψει τα πάντα ολα τα ηλιθιοανούσια που είπαμε πιο πάνω και βγάζει μάτι οτι αυτό γίνεται σκοπίμως για να συμβαδίζει με ορισμένες τάσεις της εποχής,που δυστυχώς είδαμε πως τα τελευταία χρόνια έχουν καταστρέψει και αρκετές κλασικές ταινίες (βλ Ghostbusters..)

Kilik αδερφέ,το Hercules (και η Ζίνα )εμένα μου άρεσαν γιαυτό που ήταν και δεν έπαιρναν τον εαυτό τους σοβαρά,αλλά είχαν την φάση τους και οποσδήποτε δεν ήταν τυχαίο πως ήταν Νο1 επι αρκετά χρόνια τότε ο ηρακλής σε πάρα πολλές χώρες του κόσμου.

Οχι ρε παιδιά μην μας το κάνει αυτό και ο Patrick steward γιατί τον είχα πολύ ψηλά...για ένα κούτελο ρε Picard (μεγάλο) ζούμε .....^_^

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, ELMastas είπε

 το Hercules (και η Ζίνα )εμένα μου άρεσαν γιαυτό που ήταν και δεν έπαιρναν τον εαυτό τους σοβαρά,αλλά είχαν την φάση τους και οποσδήποτε δεν ήταν τυχαίο πως ήταν Νο1 επι αρκετά χρόνια τότε ο ηρακλής σε πάρα πολλές χώρες του κόσμου.

+1, τα έβλεπα ευχάριστα κι εγώ.

Και είχε φάση που ξαναείδαμε παρέα (προφανώς) Bruce Campbell, Ted Raimi και την Lucy Lawless στο Ash vs Evil Dead.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GhostRiderLSOV είπε

+1, τα έβλεπα ευχάριστα κι εγώ.

Και είχε φάση που ξαναείδαμε παρέα (προφανώς) Bruce Campbell, Ted Raimi και την Lucy Lawless στο Ash vs Evil Dead.

Indeed so ✌️ και ναι είναι εκτός θέματος και δεν ξέρω αν κάποιος είναι σινεφίλ,απλά το πετάω και αυτό μήπως υπάρχει κάποιος που να πρόλαβε κάτι παλιές "καλές εποχές" με τις μεταμεσονύκτιες προβολές σε Inteal και άλλους κινηματογράφους,με κάτι Evil Dead 2 dead by dawn,να γίνεται κακός χαμός μέσα στο σινεμά με πολύ χαβαλέ και να είναι φίσκα κατά τις 12.30-1¨00 τα μεσάνυχτα που άρχιζε B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ELMastas είπε

Δεν ξέρω αν είναι θέμα παραγωγού μόνο.αν και αυτός φέρει την πιο μεγάλη ευθήνη)γιατί ανακατεύονται διάφοροι εκεί μέσα,που δυστυχώς δεν έχουν σχέση με το Star Trek και ανάλογο σεβασμό πρός τον δημιουργό και τους προηγούμενους κύκλους (με εξαίρεση το Enterprize..)

Ενας Seth MacFarlane,που ήταν απο μικρός φαν του ST τους έβαλε τα γυαλιά σε πολλά πράγματα,και μια και το έφερε η κουβέντα δεν μπορώ να μην πω για το Κορυφαίο S.T.C που όντας εντελώς fan made,έγινε πραγματικά με τέτοια αγάπη και πάθος για την σειρά,χωρίς χρηματοδότηση απο δίκτυα και "μεγάλους παραγωγούς"παρά μόνο απο φαν και είναι σαν να βλέπεις επεισόδιο των Original series !

Aorus αγαπητέ ως φαν και μένα μου άρεσε πολύ το Voyager και ήταν απο τα καλύτερα κατ εμέ,μετά  το κορυφαίο Next Generation,παρόλο που ήταν διαφορετικό/πρωτοποριακό τότε που είχε την Κατερίνα (janeway) ήταν πάρα πολύ καλή στόν ρόλο της και Badass captain (παρόλο που το παρακάνε κάποιες φορές) είχανε γνώση και σεβασμό τότε στούς προκατόχους τους και ήταν και φαν οι περισσότεροι γιαυτό υπήρχε συνέχεια και αγάπη πρός το Lore,εδω έχουνε μαζέψει τα πάντα ολα τα ηλιθιοανούσια που είπαμε πιο πάνω και βγάζει μάτι οτι αυτό γίνεται σκοπίμως για να συμβαδίζει με ορισμένες τάσεις της εποχής,που δυστυχώς είδαμε πως τα τελευταία χρόνια έχουν καταστρέψει και αρκετές κλασικές ταινίες (βλ Ghostbusters..)

Kilik αδερφέ το Hercules (και η Ζίνα )εμένα μου άρεσαν γιαυτό που ήταν και δεν έπαιρναν τον εαυτό τους σοβαρά,αλλά είχαν την φάση τους και οποσδήποτε δεν ήταν τυχαίο πως ήταν Νο1 επι αρκετά χρόνια τότε ο ηρακλής σε πάρα πολλές χώρες του κόσμου.

Οχι ρε παιδιά μην μας το κάνει αυτό και ο Patrick steward γιατί τον είχα πολύ ψηλά...για ένα κούτελο ρε Picard (μεγάλο) ζούμε .....^_^

φυσικα και ειναι θεμα παραγωγου, αφου αυτοι χτιζουν απο το μηδεν το σοου, του δινουν τη μορφη και την κατευθυνση που θα εχει στην πορεια του. αυτοι προσλαμβανουν τους σεναριογραφους, σκηνοθετες και οτιδηποτε αλλο εχει σχεση με την παραγωγη. γιαυτο οταν ακους οτι την παραγωγη την κανουν ο Kurtzman και ο Goldsman, ξερεις οτι η σειρα ειανι DOA.

και μενα μου αρεσε o Hercules/Χena αλλα δεν αλλαζει το γεγονος οτι ηταν ενα brainless cheesfest. και αυτο ακριβως εχει μαθει να φτιαχνει ο Kurtzman. γιαυτο και εχεις το cold fusion που παγωνει  ηφαιστεια και το μαγικο red matter macguffin που κανει οτι ζηταει η πλοκη σε ενα franchise που ηταν ανεκαθεν hard science (ως ενα βαθμο). ασε που και η ιδεα με το spore warp engine ειναι μαλλον κλεμμενη, και ειναι στα δικαστηρια τωρα για plagiarism.

ο McFarlane εδωσε ενα πιο αληθινο Star Trek διοτι ειναι φαν των original και εφτιαξε κατι με αγαπη. δεν πηγε να πουλησει συνδρομες και να κανει reboot σε μια μυθολογια 50 χρονων για να πουλησει merchandise. γιαυτο κρατατε μικρο καλαθι για το επερχομενο σοου του Picard. 

3 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

+1, τα έβλεπα ευχάριστα κι εγώ.

Και είχε φάση που ξαναείδαμε παρέα (προφανώς) Bruce Campbell, Ted Raimi και την Lucy Lawless στο Ash vs Evil Dead.

λογικο. ο Bruce ειναι ο φιλος του παραγωγου, ο Ted ο αδερφος του και η Lucy η γυναικα του συμπαραγωγού. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...