Προς το περιεχόμενο

ζημιά σε παρκαρισμένο όχημα απο συνεργείο ευδάπ


βασίλης33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλλους η ιστορία του πατέρα μου λοιπόν αρχίζει κάπως έτσι...

 

τον ιούλιο που μας πέρασε γινόντουσαν κάποια έργα συντήρησης σωληνώσεων κάτω απο το σπίτι μου για περίπου 1 εβδομάδα. τα έργα γινόντουσαν σε ένα πεζόδρομο οπότε όλα καλά. μακρυά απο τα έργα είχε ανοιχτεί χωρίς να γνωρίζω μία τρύπα περίπου ενός τετραγωνικού (ίσως και λιγότερης διαμέτρου). 

 

τα έργα τελείωσαν και όλα ήταν οκ. σκεπάστικαν τα πάντα και επανήλθαν στην αρχική τους μορφή. η τρύπα η εν λόγω καλύφθικε απλά με χώμα και παρκάριζαν κανονικά στο πεζοσρόμιο για μέρες τα αυτοκίνητα.

 

ένα πρωί που ξυπνάω ακούω απο την βερ΄ντα την γειτόνισσα να μιλάει με την μητέρα μου. όταν μπαίνει μέσα την ρωτάω τί της έλεγε και μου απαντάει οτι στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου μας κάναν έργα και σκεπάζανε την εν λόγω τρύπα και της είπε η γειτόνισσα οτι το μηχάνημα που στρώνει την πίσσα ήταν πολύ κοντά στο αμάξι και νομίζει οτι το χτύπησαν. μάλιστα είπε οτι ο ένας απο τους 2 προσπαθούσε να σηκώσει?!?!?!? το αμάξι να μπείη μούρη του μηχανήματος απο κάτω να στρωθεί καλά η τρύπα.

 

δέν έδωσα σημασία και έτσι πέρασε η μέρα μέχρι το απόγευμα. όταν αργά το απόγευμα χρειάστικε να πάρω το αμάξι όντως το είχαν βανδαλίσει. υπήρχαν εκτός απο 2-3 γρατζουνιές  στο πίσω μέρος του προφυλακτήρα (το αμάξι ήταν ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΟ) και πολλές πιτσιλιές απο την πίσσα. μάλιστα εκεί που ήταν οι γρατσουνιές υπήρχε επίσης πίσσα σε υγρή μορφή.

 

μιά και δύο ανεβαίνω πάλι σπίτι και στέλνω mail  στην ευδάπ με το περιστατικό. αμέσως μου απαντάνε και μου ζητάνε περισότερα στοιχεία. πινακίδα, περιοχή οδό κτλ. εδώ να διευκρινήσω οτι ΠΟΥΘΕΝΑ δέν υπήρχε μέρες τώρα κανενός είδους σήμανση στο εν λόγω κομμάτι.

 

πράγματι μου ξαναστέλνουν την ίδια μέρα απαντητικό και μου λένε οτι θα προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα.

 

την επόμενη το μασημέρι στις 3 μας καλούν στο σταθερο απο κινητό?!?!?!?! και στην άλλη άκρη της γραμμής ένας ΚΑΦΡΟΣ αρχίζει να φωνάζει-ουρλιάζει, και να απειλεί!! για όσους δέν κατάλαβαν ήταν ένας εκ των 2 εργατών εκείνη την ημέρα!!!! που βρήκε τα στοιχεία μας??? τα mail πηγαίνουνε σε βάση δεδομένων σε αρμόδιο τμήμα της ευδάπ (γραφεία δλδ) και όχι σε κάποιον ο οποίος είναι έξω στους δρόμους! πώς αυτός ο άνθρωπος γνώριζε επακριβώς την όλη συνομιλία (απο τα λεγόμενά του το κατάλαβα)

 

ζητησε να δεί το αμάξι και επεμενε οτι δέν έκανε καμία ζημιά και οτι στα 30 χρόνια που είναι στο εππάγγελμα κανείς δέν είχε πα΄θει τίποτα.

 

όπως καταλαβαίνεται εκεί τα πήραμε ΄'ασχημα και τους στείλαμε mail με το παραπάνω περιστατικό (σοβαρότατο κατα την γνώμη μου).

 

την επομένη ακριβώς μας πίρνει τηλ μία κυρία οπου μας συστήθικε σάν γενική διευθύντρια ευδάπ γ' τομέα αττικής. αφού μας ρώτησα άν είμαστε καλά και τα σχετικά λουκούμια μας είπε οτι θα έρθει πραγματογνώμονας της ευδάπ να δεί ο ίδιος το αμάξι καθώς και τις φωτό-βίντεο που είχα τραβήξει απο την πρώτη μέρα.

 

πράγματι ήρθε ο άνθρωπος και διαπήστωσε οτι πράγματι υτπάρχει ζημιά (το αμάξι το είχαμε άπλυτο οπότε είχαν ξεραθεί όλα πάνω στο αμάξι και στις ζρατζουνιές) και μας ενημέρωσε να μιλήσουμε ξανά με την κυρία που μας είχε τηλεφωνήσει να μας πεί τί να κάνουμε.

 

της τηλεφωνώ λοιπόν και μας λέει να πάμε το αμάξι στο συνεργείο της επιλογής μας και να της πούμε ποιό είναι το κόστος. έλα όμως που οι γονείς μου έπρεπε να φύγουν για επαρχεία (μόλις την προηγούμενη εβδομάδα γύρισαν απο το καλοκαίρι στο χωριό όντας συνταξιούχοι) και όταν της το είπαμε είπε οτι δέν υπάρχει κάποιο πρόβλημα όταν γυρίσουν το κοιτάμε.

 

σε ερώτησή μου τί θα γίνει με το άλλο θέμα του κάφρου του υπαλλήλου και το πώς βρήκε τα στοιχεία μας και μας κάλεσε μου είπε θα το κοιτάξει.

 

ήδη έχει περάσει τόσος καιρός και ούτε τηλ ούτε τίποτε. ο πατέρας μου πήγε το αμάξι στο συνεργείο και του είπαν 120 ευρώ.

 

θα την πάρω τηλέφωνο μέσα στην εβδομάδα. τί να της πώ?? τί θα κάνατε εσείς στην θέση μου?? θα το κυνηγούσατε? η απλά θα πέρνατε τα χρήματα της ζημιάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα φίλε είσαι ποιό περίπλοκο απο το να τους "σκίσω όπως λές,

 

ουσιαστικά αυτοί οι εργάτες κάναν την ζημιά στο αμάξι του πατέρα μου, έφυγαν χωρίς να αφήσουν ένα χαρτάκι μία ειδοποίηση, όταν έστειλα τα παράπονά μου με κάποιο τρόπο είχαν πρόσβαση στα mail της ευδάπ και με έκραξαν οι ιδιοι οι εργάτες απο πάνω!!!

 

έμ κερατάς έμ δαρμένος! και μάλιστα η ίδια η ευδάπ μέσω του ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΏΜΟΝΑ της ανέλαβε- αναγνώρισε την ζημιά!

 

απλά περίμενα κάποιες απαντήσεις πάνω στο θέμα με το άν κάποιοι το θεωρούν τόσο σοβαρό όσο κι εγώ-οικογένειά μου, καθώς και τί θα έκαναν στην θέση μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως κοινοποιεί τα στοιχεία σου σε εναν τρίτο που στην προκειμένη περιπτωση σε απειλησε κιολας...

 

προσωπικά θα ειχα εξαρχης κινηθει ΚΑΙ εναντιον του οχι τοσο για τη ζημια οσο για τις απειλες κλπ αλλα και κατα της ευδαπ για το μη σεβασμο των προσωπικων σου δεδομενων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα φίλε είσαι ποιό περίπλοκο απο το να τους "σκίσω όπως λές,

 

ουσιαστικά αυτοί οι εργάτες κάναν την ζημιά στο αμάξι του πατέρα μου, έφυγαν χωρίς να αφήσουν ένα χαρτάκι μία ειδοποίηση, όταν έστειλα τα παράπονά μου με κάποιο τρόπο είχαν πρόσβαση στα mail της ευδάπ και με έκραξαν οι ιδιοι οι εργάτες απο πάνω!!!

 

έμ κερατάς έμ δαρμένος! και μάλιστα η ίδια η ευδάπ μέσω του ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΏΜΟΝΑ της ανέλαβε- αναγνώρισε την ζημιά!

 

απλά περίμενα κάποιες απαντήσεις πάνω στο θέμα με το άν κάποιοι το θεωρούν τόσο σοβαρό όσο κι εγώ-οικογένειά μου, καθώς και τί θα έκαναν στην θέση μας

Και τι παραπάνω μπορείς να κάνεις πέρα απο το να αποζημιωθείς και να κράξεις του αρμοδίους ; Το πρόβλημα πέρα απο αυτά ποιό είναι ; Να κάνεις μήνυση στον υπάλληλο επειδή σε έβρισε ; Τι νομίζεις ότι θα του κάνει ο νόμος ; Εσύ πάντως την μύνηση θα την πληρώσεις που θα κάνεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως κοινοποιεί τα στοιχεία σου σε εναν τρίτο που στην προκειμένη περιπτωση σε απειλησε κιολας...

 

προσωπικά θα ειχα εξαρχης κινηθει ΚΑΙ εναντιον του οχι τοσο για τη ζημια οσο για τις απειλες κλπ αλλα και κατα της ευδαπ για το μη σεβασμο των προσωπικων σου δεδομενων...

αυτό ακριβώς! καταρχάς στην ερώτησή μου πώς βρέθικαν τα πλήρη στοιχεία μου σε έναν απλό εργάτη (πρός θεού δέν έχω κάτι με το επάγγελμα του ανθρώπου) δέν πηρα καμία απάντηση μόνο οτι είναι σοβαρό αυτό που μας καταγέλεται και θα το διερευνήσουμε.

Και τι παραπάνω μπορείς να κάνεις πέρα απο το να αποζημιωθείς και να κράξεις του αρμοδίους ; Το πρόβλημα πέρα απο αυτά ποιό είναι ; Να κάνεις μήνυση στον υπάλληλο επειδή σε έβρισε ; Τι νομίζεις ότι θα του κάνει ο νόμος ; Εσύ πάντως την μύνηση θα την πληρώσεις που θα κάνεις . 

 

θα σου το θέσω ποιό απλά. παρκάρεις το αμάξι σου περνάνε στο χτυπάνε και φεύγουν, τους βλέπει κάποιος και αφήνει χαρτάκι. πάς στην αστυνομία το καταγέλεις και πρίν σε βάλουν σε ένα δρόμο σε πέρνει αυτός που σου χτύπησε το αμάξι και σε κράζει. τί θα κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως κοινοποιεί τα στοιχεία σου σε εναν τρίτο που στην προκειμένη περιπτωση σε απειλησε κιολας...

 

προσωπικά θα ειχα εξαρχης κινηθει ΚΑΙ εναντιον του οχι τοσο για τη ζημια οσο για τις απειλες κλπ αλλα και κατα της ευδαπ για το μη σεβασμο των προσωπικων σου δεδομενων...

αυτο εννοω να του σκισει!νομικα εννοουσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ακριβώς! καταρχάς στην ερώτησή μου πώς βρέθικαν τα πλήρη στοιχεία μου σε έναν απλό εργάτη (πρός θεού δέν έχω κάτι με το επάγγελμα του ανθρώπου) δέν πηρα καμία απάντηση μόνο οτι είναι σοβαρό αυτό που μας καταγέλεται και θα το διερευνήσουμε.

 

θα σου το θέσω ποιό απλά. παρκάρεις το αμάξι σου περνάνε στο χτυπάνε και φεύγουν, τους βλέπει κάποιος και αφήνει χαρτάκι. πάς στην αστυνομία το καταγέλεις και πρίν σε βάλουν σε ένα δρόμο σε πέρνει αυτός που σου χτύπησε το αμάξι και σε κράζει. τί θα κάνεις?

Το πιο πιθανόν τίποτα νομικά γιατί άκρη δεν θα βγάλεις τιμωρία δεν θα υπάρξει και θα χεις πληρώσει και την μήνυση στην αστυνομία.

Για το κάθε απολίτιστο βλάκα που βρίζει δεν θα κάτσω να ασχοληθώ . Αν ήταν έτσι δεν θα μου φτανε ο μισθός για μηνύσεις . Ρώτα απλά ενα δικηγόρο με μια μήνυση για εξύβριση αν ο άλλος θα πάθει κάτι φοβερό .

 

Εdit : Αν το θέμα είναι τα στοιχεία σου που βρήκε τότε : http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,10980&_dad=portal&_schema=PORTAL

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...