Προς το περιεχόμενο

Router στο ισόγειο, εγώ στον 3ο. Τι προτείνετε;


sikaztarek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά.

 

Έχω το VDSL router στο ισόγειο (επαγγελματικός χώρος) και κατοικώ στον τρίτο όροφο. Τι προτείνετε να κάνω για να έχω δίκτυο και στο διαμέρισμα;

 

Η πιο απλή λύση που έχω σκεφτεί είναι καλώδιο ethernet και μετά repeater.  

Τι προτείνετε; Υπάρχει κάποια εναλλακτική που δεν έχω σκεφτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν εναλλακτικες αλλα το καλωδιο πανω σε καποιο παλιο wi-fi ρουτερ, ΑΡ, switch ειναι η καλυτερη λυση με καθολου απωλειες.

 

υπάρχουν προτεινόμενες ενδεικτικές συσκευές και προτεινόμενη συνδεσμολογία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θες κατι εξεζητημενο τοτε. Μπορεις να τραβηξεις ενα utp5e (Και ανω...) καλωδιο μεχρι ενα σημειο που θα τοποθετησεις ενα AP.  Εκει θα εχεις και παροχη ρευματος.

 

Αυτο το File.png Download: TP-LINk πιστευω να σου καλυψει ολες τις αναγκες σου.

 

Αν θες να εχεις και ενσυρματο ιντερνετ απλα βαζεις ενα switch

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις παλιο adsl router ή μπορεις να βρεις απο φιλο τοτε δεν παιρνεις Oute ap ουτε switch.με μια δυο ρυθμισεις εισαι ready.καλωδιο καλο θα ηταν να παρεις για εξωτερικο χωρο αμα βρεχεται για να μην χαλασει ευκολα.οχι οτι το κανονικο θα χαλασει ευκολα απλα στο λεω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να το βαλεις αντι για ΑΡ, αν σε καλυπτει το ασυρματο του, επειδη συνηθως δεν εχουν και πολυ καλο wi fi. To συνδεεις και το κανεις ΑΡ και εκμεταλευεσαι και το ενσωματωμενο switch που μπορει ναχει πανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παλιό wifi router τι ρόλο θα παίζει;

απλα θα χρειαστει να κανεις μια δυο αλλαγες πανω του. το ενα ειναι νακλεισεις τον Dhcp και το δευτερο να δωσεις ip στο ιδιο δικτυο με το adsl to router.Μετα τα ενωνεις μεταξυ τους με καλωδιο ethernet.ssid δινεις το ιδιο αμα θες οπως μπορεις να δωσεις ιδιο κλειδωμα και ιδιο κωδικο για να μην χρειαζεται αμα αλλαξεις οροφο να βαλεις αλλα στοιχεια ή να συνδεθεις σε αλλο δικτυο.καναλι καλο θα ηταν να εχουν 5 καναλια διαφορα αν και ηδη εχεις και δυο οροφους διαφορα οποτε το σημα δεν θα φτανει και πολυ απο κατω πανω και το αναποδο.απεφυγε καναλι 12 και καναλι 13 γιατι συσκευες απο αμερικη δεν πιανουν αυτα τα καναλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...