Προς το περιεχόμενο

Μήνυση κατά της AMD για ψευδείς δηλώσεις αναφορικά με τον αριθμό των πυρήνων στους επεξεργαστές Bulldozer


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου θυμίζει την κόντρα apple samsung για κάποιες πατέντες που έκλεψε ή δεύτερη από την πρώτη,αλλά ή πρώτη αγοράζει επεξεργαστές από την δεύτερη.....άβυσσος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το έχουμε ξανά δει το έργο από την AMD με τους Athlon xp η επιδόσεις των cpu ήταν χαμηλότερη από αυτή που αναγράφονταν.

Τελείως διαφορετική περίπτωση και προφανώς δεν εννοώ ότι η διαφορά ήταν ότι τώρα είναι με cores ενώ τότε με mhz...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ και αυτοι δεν λεγαν ψεματα στις πωλησεις οπως κανουν ολοι  , αντι να πουν οτι πουλησαν 1000 8πυρηνους να πουν οτι πουλησαν 2000 τετραπυρηνους .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω με την ουσια, αλλα νομιζω οι κανονικοι 486 (DX) ειχαν ολοι FPU σε αντιθεση με τους SX. Αυτη νομιζω ηταν και η μονη τους διαφορα, περα απο τη συχνοτητα που στους SX ηταν συνηθως χαμηλοτερη επισης.

 

Σωστός, πάει καιρός από τότε. Μόνοι οι SX ήταν κακομοίρηδες.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά εγώ λέω ότι ο 8320 ήταν ο καλύτερος cpu που πέρασε από τα χέρια μου σε θέματα multi tasking. Είχα τον Q6600 πριν στα 3.8 (υποτίθεται ότι ήταν παρόμοια η απόδοση ανα core) και η διαφορά με τον 8320 ήταν μεγάλη. Όσες εφαρμογές και να έτρεχα ταυτόχρονα δεν καταλάβαινε τίποτα ενώ σε παρόμοιες περιπτώσεις ο Q6600 έπιανε ταβάνι.

Το μοναδικό πρόβλημα που είχα ήταν το bottleneck σε ορισμένα games χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιος να παίξει παιχνίδια με έναν FX.

Η μοναδική διαφορά που είδα με τον 6700Κ που έχω τώρα, είναι μόνο σε ορισμένα cpu bound παιχνίδια (λογικό αφού οι intel έχουν καλύτερο single core).

 

Πέρα από την απόδοση σε ορισμένα games δεν είχα άλλο παράπονο από τον 8320 και μπορώ να πω ότι για 124ε που τον πήρα ήταν κάτι παραπάνω από VFM.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...