Προς το περιεχόμενο

Ο Tim Cook πιστεύει ότι το iPad Pro φέρνει το τέλος εποχής για τα PC


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανεις δεν ειπε οτι ειναι μονο για τετοια χρηση

δεν υπαρχουν μονο τα 2 ακρα φιλε μου

δηλαδη χρηση μονο για angry birds η χρηση για render 4k ταινιας...

κατα τη γνωμη μου ειναι ενα τρομερο εργαλειο που σκοτωνει σε συνδυασμο με τον υπολογιστη και οταν τελειωνω την βαρια δουλεια προτιμω το tablet και οχι τον υπολογιστη 

εχουν βγει φοβερες εφαρμογες και εργαλεια που αυξανουν την δημιουργικοτητα σου και σου δινουν εμπνευση

και σε βοηθανε στο να ολοκληρωσεις την επαγγελματικη σου δουλεια

οσο για το iwatch ειναι κατι τελειως αδιαφορο για μενα

οσο για το ipad  pro θα περιμενω να δω απο τη μερια των εφαρμογων το τι θα βγει (θελω πολυ να δω το auria το korg  gadget και το cubasis) μεχρι που θα το πανε και ισως να τιμησω το ipad pro 2 οταν με το καλο βγει

 

Δεν απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα, ξέρω τι κάνουν τα tablet έχω iPad το θέμα μας είναι το pro. Tο pro δεν θα αγοραστεί απο casuals ούτε απο mainstream λόγο υψηλού κόστους. 1000 ευρώ θα τα δώσει ο enthusiast και ο επαγγελματίας o οποίος θα κάνει πολύ καλύτερα να διαλέξει mac σε αυτη την περίπτωση αφού θέλει apple. Απ' ότι φαίνεται ούτε εσύ συμφωνείς με την κοτσάνα του Cook και ότι δεν χρειαζόμαστε η/υ αλλά ipad, εδώ γελάει όλο το macrumors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αλήθεια είναι ότι συμφωνώ μαζί του. Όλα τα πράγματα θέλει η βιομηχανία να τα κάνει μικρότερα και portable αλλά ταυτόχρονα να αυξάνει και την υπολογιστική δύναμη. Ο χώρος των υπολογιστών δεν διαφέρει σε αυτό. Το βλέπουμε στα nm των soc, στο μέγεθος/βάρος/πάχος των επιμέρους components (ω ναι ακόμα και στις high end κάρτες γραφικών). Παραταύτα, είναι λιγάκι μπροστά από την εποχή μας αυτή η δήλωση του Cook...αλλά προς τα εκεί τείνει η βιομηχανία. Ήδη η υπολογιστική δύναμη των tablets έχει αρχίσει και έχει ανοδική πορεία σε cpu και gpu επιδόσεις. Δεν είναι ΜΟΝΟ οι επιδόσεις όμως. Είναι και το optimization στη μέση, στο οποίο η apple είναι πολύ καλή. Μία optimized έκδοση της Unreal Engine τρέχει άριστα σε iphone-ipad σχεδόν 60fps. Δεν μιλάμε για το νέο ipad pro αλλά για το σχετικά άμεσο μέλλον. Φαντάσου σε 6-7 χρόνια από τώρα...Ναι θα γίνει (έχουμε ήδη, τι δυνατότητες έχει το tegra k1 και ότι έρχεται άλλο σύντομα) Υπάρχει πάντα και το live gaming streaming μέσα από τέτοιες υπηρεσίες που το μόνο που θέλεις ο χρήστης είναι γρήγορες ταχύτητες στο δίκτυο του (είπαμε μιλάμε για 10 χρόνια).

Αν μου επιτρέπεις, διαφωνώ τελείως με την ανάγνωσή σου. Καταρχήν, δεν ισχύει ότι η βιομηχανία τα κάνει όλα μικρότερα και portable... Να σου θυμίσω ότι όταν ξεκίνησαν τα smartphones είχαν οθόνες 2,5-3" και πλέον έχουμε φτάσει να θεωρούνται λίγες οι  5" (και μιλάμε για τετραπλάσια επιφάνεια). Αυτό από μόνο του κάτι σημαίνει.

 

Από εκεί και πέρα, δε μετράει μόνο το τι μπορεί να κάνει μία συσκευή αλλά και το τι βολεύει για κάποιες εργασίες. Αλλού είναι βολικότερη η χρήση touch και αλλού η χρήση ποντίκι-πληκτρολόγιο. Και φυσικά, καταλήγουμε στο πιο προφανές: μέγεθος οθόνης! Είναι δυνατόν να βολεύεται κανείς να κάνει επαγγελματική δουλειά για ώρες μπροστά από 10-12"; Εδώ δουλεύουμε με 2 και 3 οθόνες των 24"+ και δε μας φτάνουν, πόσο εύκολο είναι να βγάζουμε τα μάτια μας (είτε είμαστε designers, προγραμματιστές, γραμματείς κλπ.) μπροστά σε μικρές οθονίτσες με περιορισμένα πληκτρολόγια; Και τι θα κάνεις; Θα χρησιμοποιείς εξωτερικές οθόνες και θα δουλεύεις πάλι με mouse ποντίκι! Άρα, ποιός ο λόγος να έχεις την υπολογιστική ισχύ σε ένα "στριμωγμένο" tablet και να το ζορίζεις με όλο αυτό το setup, αντί αν έχεις ένα dedicated PC για τη δουλειά σου, το οποίο να μπορείς να αναβαθμίζεις και να επισκευάζεις.

 

Επομένως, καλά είναι τα tablet ως δευτερεύουσες και βοηθητικές συσκευές, αλλά μέχρι εκει. Δεν μπορούν να υποκαταστήσουν τα PC γιατί κάποιες δουλειές απλούστατα απαιτούν μεγάλες οθόνες και περιφερειακά. Τώρα, αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει το tablet του ως "tower" για να τροφοδοτεί ένα τέτοιο setup μπορεί να το κάνει, αλλά πάλι PC δουλεύει με τη διαφορά ότι δεν το έχει καταλάβει!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα, ξέρω τι κάνουν τα tablet έχω iPad το θέμα μας είναι το pro. Tο pro δεν θα αγοραστεί απο casuals ούτε απο mainstream λόγο υψηλού κόστους. 1000 ευρώ θα τα δώσει ο enthusiast και ο επαγγελματίας o οποίος θα κάνει πολύ καλύτερα να διαλέξει mac σε αυτη την περίπτωση αφού θέλει apple. Απ' ότι φαίνεται ούτε εσύ συμφωνείς με την κοτσάνα του Cook και ότι δεν χρειαζόμαστε η/υ αλλά ipad, εδώ γελάει όλο το macrumors.

αυτο που ειπε θα το βρεις μπροστα σου σε μερικα χρονια 

κανεις δεν ειπε οτι θα γινει αυριο η μεθαυριο αυτο η του χρονου 

η ιστορια εχει δειξει πολλες φορες οτι αυτη η εταιρια "πεταγε"και εκανε κοτσανες αλλα μετα απο λιγο ολοι το εβρισκαν μπροστα τους και στο τελος ολοι την ακολουθησαν...απο την εποχη που αφαιρεσαν το floppy disk η ιδια ιστορια...τα ιδια και με το flash και παει λεγοντας

απλα τωρα ειναι η αρχη 

το οτι εχεις ipad δεν μου λεει κατι γιατι δεν ξερω με τι ασχολεισαι και τι χρηση του κανεις ο καθενας οπως τον βολευει και οπως γουσταρει...

οταν ο κοσμος σκαει 700/800/900 ευρω για κινητο που χρησιμοποιει το 20 με 30% των δυνατοτητων του ανεξαρτητος εταιριας με κανει να πιστευω πως θα το αγορασουν πολλοι παραπανω απο οσο νομιζεις(οχι οτι με νοιαζει και πολυ βεβαια δεν εχω μετοχες μακαρι να ειχα)!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο Τim μπορεί να γράψει αναφορά 10.000 λέξεων σε iPad τότε ας καταργήσει τα Mac PC και MacBook τελείως και ας δουλεύουν όλοι τα iPad. Να δούμε για πότε θα κλείσει η Apple :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που ειπε θα το βρεις μπροστα σου σε μερικα χρονια 

κανεις δεν ειπε οτι θα γινει αυριο η μεθαυριο αυτο η του χρονου 

η ιστορια εχει δειξει πολλες φορες οτι αυτη η εταιρια "πεταγε"και εκανε κοτσανες αλλα μετα απο λιγο ολοι το εβρισκαν μπροστα τους και στο τελος ολοι την ακολουθησαν...απο την εποχη που αφαιρεσαν το floppy disk η ιδια ιστορια...τα ιδια και με το flash και παει λεγοντας

απλα τωρα ειναι η αρχη 

το οτι εχεις ipad δεν μου λεει κατι γιατι δεν ξερω με τι ασχολεισαι και τι χρηση του κανεις ο καθενας οπως τον βολευει και οπως γουσταρει...

οταν ο κοσμος σκαει 700/800/900 ευρω για κινητο που χρησιμοποιει το 20 με 30% των δυνατοτητων του ανεξαρτητος εταιριας με κανει να πιστευω πως θα το αγορασουν πολλοι παραπανω απο οσο νομιζεις(οχι οτι με νοιαζει και πολυ βεβαια δεν εχω μετοχες μακαρι να ειχα)!!

 

Δεν ξέρω τι θα δείξει η ιστορία, αυτός που "πέταγε" την εταιρία και είχε τα @@ δεν υπάρχει πια. Τα κινητά έχουν πάρει μερίδιο απο την αγορά τον tablet ειδικά όσο μεγαλώνουν οι οθονες τους αυτο που λες ως θετικό είναι αρνητικό ως προς αυτά. Μετοχές στην Apple θα έπρεπε να είχες την περίοδο 2008-2012 τότε ναι θα έβγαζες λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπεις, διαφωνώ τελείως με την ανάγνωσή σου. Καταρχήν, δεν ισχύει ότι η βιομηχανία τα κάνει όλα μικρότερα και portable... Να σου θυμίσω ότι όταν ξεκίνησαν τα smartphones είχαν οθόνες 2,5-3" και πλέον έχουμε φτάσει να θεωρούνται λίγες οι  5" (και μιλάμε για τετραπλάσια επιφάνεια). Αυτό από μόνο του κάτι σημαίνει.

 

Από εκεί και πέρα, δε μετράει μόνο το τι μπορεί να κάνει μία συσκευή αλλά και το τι βολεύει για κάποιες εργασίες. Αλλού είναι βολικότερη η χρήση touch και αλλού η χρήση ποντίκι-πληκτρολόγιο. Και φυσικά, καταλήγουμε στο πιο προφανές: μέγεθος οθόνης! Είναι δυνατόν να βολεύεται κανείς να κάνει επαγγελματική δουλειά για ώρες μπροστά από 10-12"; Εδώ δουλεύουμε με 2 και 3 οθόνες των 24"+ και δε μας φτάνουν, πόσο εύκολο είναι να βγάζουμε τα μάτια μας (είτε είμαστε designers, προγραμματιστές, γραμματείς κλπ.) μπροστά σε μικρές οθονίτσες με περιορισμένα πληκτρολόγια; Και τι θα κάνεις; Θα χρησιμοποιείς εξωτερικές οθόνες και θα δουλεύεις πάλι με mouse ποντίκι! Άρα, ποιός ο λόγος να έχεις την υπολογιστική ισχύ σε ένα "στριμωγμένο" tablet και να το ζορίζεις με όλο αυτό το setup, αντί αν έχεις ένα dedicated PC για τη δουλειά σου, το οποίο να μπορείς να αναβαθμίζεις και να επισκευάζεις.

 

Επομένως, καλά είναι τα tablet ως δευτερεύουσες και βοηθητικές συσκευές, αλλά μέχρι εκει. Δεν μπορούν να υποκαταστήσουν τα PC γιατί κάποιες δουλειές απλούστατα απαιτούν μεγάλες οθόνες και περιφερειακά. Τώρα, αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει το tablet του ως "tower" για να τροφοδοτεί ένα τέτοιο setup μπορεί να το κάνει, αλλά πάλι PC δουλεύει με τη διαφορά ότι δεν το έχει καταλάβει!

κανεις δεν διαφωνει με αυτο που λες απλα η τεχνολογια εχει μπει στη ζωη μας για τα καλα και εχουν μπει στον χορο ολοι σχετικοι και ασχετοι με το θεμα 

αυτο αν το βαλεις κατω με ποσοστα το ποσοι χρησιμοποιουν υπολογιστη και ποσοι πραγματικα τον χρειαζονται θα δεις την διαφορα και πιστευω πως εκει αναφερεται και οχι σε εμας που χρειαζομαστε δυναμη

στην παρουσιαση του πυργου της το 2013 ειπαν

πως εφτιαξαν τον πυργο για την επομενη δεκαετια

τον επομενο τον βλεπω σε μεγεθος macmini....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο μέρος των καταναλωτών πράγματι μπορεί να καλυφθεί από τα tablets. Όσοι θέλουν να σερφάρουν, να ακούν μουσική, να παίζουν κανένα παιχνιδάκι και να γράφουν με ένα πρόγραμμα λ.χ. Word, Pages κλπ. καλύπτονται πλήρως. Ωστόσο, πολλά πράγματα δεν μπορούν να γίνουν καθόλου από tablet(λ.χ. κατέβασμα μίας ταινίας σε iPad και δεν μιλάω από το apple store ή μετατροπή ενός format σε άλλο) ή γίνονται αλλά με δυσκολία(λ.χ. χρήση σχεδιαστικών προγραμμάτων, ακόμη και παιχνίδια που όμως χρειάζονται οπωσδήποτε joystick και δεν αρκεί το πληκτρολόγιο). Όταν τα  tablets θα μπορούν να κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα με ένα pc ή mac ίσως γίνει αυτό που λέει ο  Τιμ. Μέχρι τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις δεν διαφωνει με αυτο που λες απλα η τεχνολογια εχει μπει στη ζωη μας για τα καλα και εχουν μπει στον χορο ολοι σχετικοι και ασχετοι με το θεμα 

αυτο αν το βαλεις κατω με ποσοστα το ποσοι χρησιμοποιουν υπολογιστη και ποσοι πραγματικα τον χρειαζονται θα δεις την διαφορα και πιστευω πως εκει αναφερεται και οχι σε εμας που χρειαζομαστε δυναμη

στην παρουσιαση του πυργου της το 2013 ειπαν

πως εφτιαξαν τον πυργο για την επομενη δεκαετια

τον επομενο τον βλεπω σε μεγεθος macmini....

Εντάξει, υπό αυτήν την έννοια συμφωνώ. Αλλά φυσικά το αμέσως επόμενο ερώτημα είναι αν αξίζει αυτοί οι άνθρωποι με τις τόσο λίγες ανάγκες να δώσουν 1000€ για να πάρουν, πχ., ένα iPad pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ οι δηλώσεις δεν είναι χαζές και ανούσιες από ανθρώπους που μπορούν να βγάζουν δισεκατομμύρια και ορίζουν την αγορά.

 

Εεεεε, what???

 “640K ought to be enough [memory] for anybody.”

Bill Gates

 

πάρε και μερικά άλλα:

http://www.cio.com/article/2369207/ceo-role/122057-10-Dumbest-Things-Tech-CEOs-Have-Said-and-Done.html

http://www.complex.com/pop-culture/2013/01/the-25-craziest-things-ever-said-by-tech-ceos

 

Ειδικά η Microsoft και η RIM, χρυσωρυχεία στις κοτσάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα, απο τοτε που εκοψα το gaming στο pc, και πηρα ενα καλο ταμπλετ, το pc δουλευει μονο σαν κατεβαστηρι πλεον.

το 99% των ιντερνετικων μου αναγκων το καλυπτει αψογα το ταμπλετ. σερφαρισμα, facebook, youtube κλπ.

θα μπορουσα να το κανω και κατεβαστηρι με εναν torrent client και το pc να αχρηστευτει, αλλα δεν το εκανα.

 

νομιζω οτι αυτες οι αναγκες, οι οποιες ειναι και οι αναγκες του 99% του κοσμου, καλυπτονται επαρκεστατα απο ενα ταμπλετ, οποτε δεν απεχει και πολυ αυτη η δηλωση απο την πραγματικοτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, υπό αυτήν την έννοια συμφωνώ. Αλλά φυσικά το αμέσως επόμενο ερώτημα είναι αν αξίζει αυτοί οι άνθρωποι με τις τόσο λίγες ανάγκες να δώσουν 1000€ για να πάρουν, πχ., ένα iPad pro.

φιλε μου αλλος τα κανει ρουχα αλλος αυτοκινητο αλλος σουβλακια 

ειναι πολλα τα 1000 ευρω για πολλους στην ελλαδα αλλα δεν ειναι ετσι και στην αμερικη

 

οσο για το αν αξιζει θα μπορεσεις να το καταλαβεις μακροπροθεσμα

δεν μπορεις να ξερεις απο τωρα το που θα φτασουν οι εφαρμογες και το ποσα χρονια θα σου κρατησει

εγω ειμαι με ipad 4 και δεν εχει περασει καν απο το μυαλο μου να το αλλαξω

μονο αν οι εφαρμογες που χρησιμοποιω αξιοποιησουν το  ipad pro ετσι οπως το φανταζομαι μαλλον θα με κερδισει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα, απο τοτε που εκοψα το gaming στο pc, και πηρα ενα καλο ταμπλετ, το pc δουλευει μονο σαν κατεβαστηρι πλεον.

το 99% των ιντερνετικων μου αναγκων το καλυπτει αψογα το ταμπλετ. σερφαρισμα, facebook, youtube κλπ.

θα μπορουσα να το κανω και κατεβαστηρι με εναν torrent client και το pc να αχρηστευτει, αλλα δεν το εκανα.

 

νομιζω οτι αυτες οι αναγκες, οι οποιες ειναι και οι αναγκες του 99% του κοσμου, καλυπτονται επαρκεστατα απο ενα ταμπλετ, οποτε δεν απεχει και πολυ αυτη η δηλωση απο την πραγματικοτητα

 

Όχι, οι ανάγκες αυτές δεν είναι το 99% του κόσμου. Προσπάθησε να δουλέψεις σε tablet. Σε όλα τα επαγγέλματα γραφείου χρειάζεται υπολογιστής. Καταλάβετε ότι δεν είστε όλος ο κόσμος. Υπάρχει πολύς κόσμος που το pc το χρησιμοποιεί για πολύ περισσότερα πράγματα από το internet.

btw, το μήνυμά σου, από το pc δεν το έγραψες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου αλλος τα κανει ρουχα αλλος αυτοκινητο αλλος σουβλακια 

ειναι πολλα τα 1000 ευρω για πολλους στην ελλαδα αλλα δεν ειναι ετσι και στην αμερικη

 

οσο για το αν αξιζει θα μπορεσεις να το καταλαβεις μακροπροθεσμα

δεν μπορεις να ξερεις απο τωρα το που θα φτασουν οι εφαρμογες και το ποσα χρονια θα σου κρατησει

εγω ειμαι με ipad 4 και δεν εχει περασει καν απο το μυαλο μου να το αλλαξω

μονο αν οι εφαρμογες που χρησιμοποιω αξιοποιησουν το  ipad pro ετσι οπως το φανταζομαι μαλλον θα με κερδισει...

Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές που μπορείς να έχεις με λιγότερα χρήματα και, εφόσον έχεις τόσο χαμηλές ανάγκες, να σε καλύψουν άριστα. Chromebooks, Android tablets, Windows tablet, Windows hybrids (tablets/laptops), απλό iPad κλπ. Δεν μπορώ να φανταστώ λόγο για τον οποίο κάποιος άνθρωπος με τόσο λίγες ανάγκες να μην μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις του με κάτι από αυτά με πολύ λιγότερα χρήματα.

 

Φυσικά, αν σου περισσεύουν αγοράζεις ότι θες. Απλά το ερώτημα είναι αν αξιοποίησες με τον καλύτερο τρόπο τα λεφτά σου (αυτό το ερώτημα είναι το ίδιο, είτε είσαι εκατομμυριούχος, είτε πεινάς).

 

Επί της ουσίας, πρόκειται για ένα απλό tablet αξίας 1000€. Η όλη διαφορά, είναι ότι προσπαθεί να "πείσει" του developers να αναπτύξουν πιο απαιτητικές εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη κατηγορια που εξαφανιζουν σιγα σιγα τα ταμπλετς ειναι αυτη του χρηστη που αγοραζε λαπτοπ για casual χρηση, ιντερνετ, ταινιες, κανα βιβλιο. Εκει ναι, δεν υπαρχει νοημα αλλα αυτοι οι χρηστες ειχαν μετακινηθει απο τα PC πολυ καιρο τωρα. PC παιρνουν αυτοι που το χρειαζονται για δουλεια και οι gamers. Κανενα ταμπλετ δεν προκειται να το αντικαταστησει αυτο, ασε που ενα μελλον που το input device θα ειναι η τραγικα αναξιοπιστη touch screen μου φαινεται πολυ ζοφερο. Να πω την αληθεια πιο συντομα βλεπω να πεθαινουν τα ταμπλετς απο τα κινητα (εγω στο ταμπλετ μου πλεον μονο κομικς διαβαζω, ουτε καν βιβλια εχω Kindle, ολα τα αλλα τα κανω στο κινητο) παρα τα ταμπλετς τα PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...