Προς το περιεχόμενο

επιλογή παρόχου για vdsl και διαθεσιμότητα στο ελληνικό.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πωω τι βλακεία είπα ε ? νόμιζα ότι θα έχω πιο γρήγορο ιντερνετ με gigabit router !!! (είμαι noob)

 

και τώρα σε switch gigabit τα έχω τα pc για να αποσυμφωρίσω το router.

powerline έχω ήδη βάλει για κάποια απομακρυσμένα pc αλλά όχι gigabit γιατί είναι πανάκριβα, θα τη σκεφτώ και αυτή τη περίπτωση.

 

αυτό το asus είναι λίγο ακριβό οπότε θα σκεφτώ είτε το tplink ή το draytek που μου πρότεινες, αν τυχόν υπάρχει και άλλη καλή πρόταση σε modem-router μέχρι τη τιμή του draytek 2760   Link.png Site: http://www.skroutz.gr/s/3312799/Draytek-Vigor-2760-Annex-A.html   θα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

 

σε ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωω τι βλακεία είπα ε ? νόμιζα ότι θα έχω πιο γρήγορο ιντερνετ με gigabit router !!! (είμαι noob)

 

και τώρα σε switch gigabit τα έχω τα pc για να αποσυμφωρίσω το router.

powerline έχω ήδη βάλει για κάποια απομακρυσμένα pc αλλά όχι gigabit γιατί είναι πανάκριβα, θα τη σκεφτώ και αυτή τη περίπτωση.

 

αυτό το asus είναι λίγο ακριβό οπότε θα σκεφτώ είτε το tplink ή το draytek που μου πρότεινες, αν τυχόν υπάρχει και άλλη καλή πρόταση σε modem-router μέχρι τη τιμή του draytek 2760   Link.png Site: http://www.skroutz.gr/s/3312799/Draytek-Vigor-2760-Annex-A.html   θα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

 

σε ευχαριστώ :)

δεν θα εχεις αφου το ιντερνετ θα ειναι max 50mbit vdsl.καλα δεν ειναι φορτο το να εχεις τα pc πανω στο ρουτερ χωρις switch.ενα καλο ρουτερ αντεχει.προσεχε γιατι καποια powerline λενε πχ 500mbps και βλεπεις οτι εχουν 100 ethernet:p.

ναι επειδη ειναι ακριβα ειδικα τα devolo δεν λεει να δωσεις ενα σκασμο λεφτα.καλυτερα εκει να ριξει καποιος καλωδιο μεσα απο καναλι.

σε αυτα τα λεφτα ειτε asus ειτε draytek ειτε tp link.το draytek παει πιο πολυ στο Professional κομματι ενω τα tp link και asus ειναι πιο φτηνα και δινουν παραπανω πραγματα απο οτι το draytek.δηλαδη το draytek ειναι το ρουτερ με το πολυ καλο software με απειρα πραγματα πανω σε ρυθμισεις αλλα δεν εχει dual band πχ δεν εχει 802.11ac που εχει το asus.σε χαρακτηριστικα το asus δινει τα περισσοτερα μετα το tp link και μετα το draytek.

το πρωτο ειναι και ac το δευτερο n dual band το draytek απλα n.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμ  δηλαδή αυτό το σετ που έχω ήδη πάρει Link.png Site: http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-pa4010pkit-av500-powerline-adapter-with-ac-pass-through-starter-kit-p-PER.612535    TP-LINK TL-PA4010PKIT AV500  αναφέρει 500mbps αλλά στη περιγραφή λέει 100αρι ethernet port άρα πάνω από 100 δε πάει σωστα ?? ιντερνετ μπορεί να πιάσει τη max ταχύτητα αλλά στο εσωτερικό δίκτυο θα παίζει max 100 ?

 

δε το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό, παρασύρθηκα από το 500 mbps..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν θα παει πανω απο 100.το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να εννοουν οτι max 500mbps οταν υπαρχουν παραπανω απο 2-3 powerlines οποτε στο συνολο 500 mbps.αλλα ναι 100αρα ethernet και 500mbps.....στο ιντερνετ δεν θα εχεις θεμα αλλα θα εχεις στο εσωτερικο δικτυο.

με ενα γρηγορο ψαξιμο δεν ειδα να αναφερει κατι αλλο το manual


αυτα που εχουν gigabit και παιζουν και σε μεγαλυτερες ταχυτητες ειναι λιγο ακριβα ειδικα αν πας σε devolo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι αλλο ειναι εδω ειμαστε.υπομονη τωρα γιατι ειναι και οι γιορτες στην μεση οποτε καποιες μερες ειναι αργια .αλλο τοσο για τον ΟΤΕ:P που θα κανει αυτος την αλλαγη οριου και θα πρεπει να βγει τεχνικος εξω για να σε ριξει στο νεo kv.στην ουσια τον οτε περιμενεις οχι τον παροχο.ο παροχος δεν κανει και τιποτα.απλα σου κλεινει το data στο οριο σου καi αφηνει μονο το voice

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

σήμερα μου έστειλαν το Technicolor TG589vn v3

ελπίζω τα νούμερα που λέει να ισχύουν και να μην είναι φτιαχτά..

 

τον άλλο μήνα λογικά θα αγοράσω modem-router, αν υπάρξει κάποια διαφορετική πρόταση μέχρι τότε θα είναι ευπρόσδεκτη.

 

σε ευχαριστώ πολύ :)

post-112914-0-18546400-1450452292_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν θα παει πανω απο 100.το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να εννοουν οτι max 500mbps οταν υπαρχουν παραπανω απο 2-3 powerlines οποτε στο συνολο 500 mbps.αλλα ναι 100αρα ethernet και 500mbps.....στο ιντερνετ δεν θα εχεις θεμα αλλα θα εχεις στο εσωτερικο δικτυο.

με ενα γρηγορο ψαξιμο δεν ειδα να αναφερει κατι αλλο το manual

αυτα που εχουν gigabit και παιζουν και σε μεγαλυτερες ταχυτητες ειναι λιγο ακριβα ειδικα αν πας σε devolo

Να υπενθυμήσω πως μιλάμε παντα για half duplex αν δεν κανω λαθος και πως οι παράγοντες που τα επιρεάζουν ειναι πάρα πολλοι δυστυχως. Αλλα για να μοιράζεις ιντενετ και να κάνεις και κανένα streaming einai σχετικα σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

σήμερα μου έστειλαν το Technicolor TG589vn v3

ελπίζω τα νούμερα που λέει να ισχύουν και να μην είναι φτιαχτά..

 

τον άλλο μήνα λογικά θα αγοράσω modem-router, αν υπάρξει κάποια διαφορετική πρόταση μέχρι τότε θα είναι ευπρόσδεκτη.

 

σε ευχαριστώ πολύ :)

 

οχι δεν γινεται να ειναι φτιαχτα.β.δεν πολυβρισκω λογο να αλλαξεις ρουτερ αν αυτο σε καλυπτει.δεν ειναι ac δεν ειναι gigabit αν θυμαμαι σωστα αλλα ειναι πολυ σταθερο.εσυ ξερεις απο εκει και περα.μετα ναι υπαρχουν απειρα ρουτερ για ολα τα λεφτα.απο draytek 2760 ,tp link 9980,asus dsl ac68u,netgear nighthawk ,dlink κτλ.

Να υπενθυμήσω πως μιλάμε παντα για half duplex αν δεν κανω λαθος και πως οι παράγοντες που τα επιρεάζουν ειναι πάρα πολλοι δυστυχως. Αλλα για να μοιράζεις ιντενετ και να κάνεις και κανένα streaming einai σχετικα σταθερά.

δεν το εχω ψαξει να δω αν παιζουν σε half duplex.αλλα και half duplex να ειναι οτι λενε 500 και εχει πανω 100ethernet δεν στεκει.να ειχε gigabit και να σου λεγε οτι λογω half duplex παιρνεις 500 να ελεγα ναι αλλα εχει ethernet 100αρα.καλα ναι αν καποος δεν κανει τις τρελλες μεταφορες τοτε ειναι μια χαρα λυση και καλυτερη απο το wireless.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...