Προς το περιεχόμενο

Kοντά σε συμφωνία οι Samsung και Apple για την προμήθεια οθονών OLED για τα νέα iPhone;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καιρο τωρα γράφω οτι δε νοηται να λέγεται ναυαρχίδα ενα κινητο με απλη lcd οθονη.. Μερα με τη νυχτα η oled με την lcd.

Το μόνο κακό εχει το μονοπώλιο η samsung.. Πριν 1 εβδομάδα μου επεσε το s5 (amoled), δεν αναβε η οθονη (τελικα ειμουν τυχερος, ειχε βγει ο κονεκτορας), πάντως παω σε ενα μαγαζι service, μου λεει, amoled, ουτε μαιμου κινεζικη δεν υπάρχει, μονο απο Samsung, κοστος 150+φπα+ εργατικα, με λιγα λογια, παρε αλλο μου λεει..

Μπαινει μια κοπελιτσα με iPhone, που της ειχε σπασει η οθονη, της λεει, φερε μια βόλτα και ελα σε 20 λεπτα, 50€ εχει συνολικα, οθονη με τα παντα μεσα, εργατικα και φπα.. ,

Ετσι για να καταλάβουμε τι κόστος εχει η "ναυαρχίδα" iPhone που πουλανε 800€..

ναι αλλά αυτή το έφτιαξε με ένα 50άρικο και συ θα πληρώσεις για οθόνη όσο το αγόρασες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρο τωρα γράφω οτι δε νοηται να λέγεται ναυαρχίδα ενα κινητο με απλη lcd οθονη.. Μερα με τη νυχτα η oled με την lcd.

Το μόνο κακό εχει το μονοπώλιο η samsung.. Πριν 1 εβδομάδα μου επεσε το s5 (amoled), δεν αναβε η οθονη (τελικα ειμουν τυχερος, ειχε βγει ο κονεκτορας), πάντως παω σε ενα μαγαζι service, μου λεει, amoled, ουτε μαιμου κινεζικη δεν υπάρχει, μονο απο Samsung, κοστος 150+φπα+ εργατικα, με λιγα λογια, παρε αλλο μου λεει..

Μπαινει μια κοπελιτσα με iPhone, που της ειχε σπασει η οθονη, της λεει, φερε μια βόλτα και ελα σε 20 λεπτα, 50€ εχει συνολικα, οθονη με τα παντα μεσα, εργατικα και φπα.. ,

Ετσι για να καταλάβουμε τι κόστος εχει η "ναυαρχίδα" iPhone που πουλανε 800€..

Tην οθόνη που εβαλε στο iphone την είδες? Αν είναι έτσι όπως τα λες, πιο φτηνά έρχεται να συναρμολογήσεις ενa iphone από να το αγοράσεις....

Αν δεν ήταν από κανένα κλεμμένο iphone η οθόνη που της έβαλε, τότε θα δεις μεγάλη διαφορά σε σχέση με την οθόνη ενός iphone.

Και εγώ μπορώ να βάλω σε ένα audi πίσω φανάρι μαϊμού. Από αυτό καταλαβαινουμε οτι η Audi μας κοροϊδεύει? (Αν και εδω που τα λέμε υπάρχει μια πιθανότητα γιατί ανήκει στον όμιλο VW :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην οθόνη που εβαλε στο iphone την είδες? Αν είναι έτσι όπως τα λες, πιο φτηνά έρχεται να συναρμολογήσεις ενa iphone από να το αγοράσεις....

Αν δεν ήταν από κανένα κλεμμένο iphone η οθόνη που της έβαλε, τότε θα δεις μεγάλη διαφορά σε σχέση με την οθόνη ενός iphone.

Και εγώ μπορώ να βάλω σε ένα audi πίσω φανάρι μαϊμού. Από αυτό καταλαβαινουμε οτι η Audi μας κοροϊδεύει? (Αν και εδω που τα λέμε υπάρχει μια πιθανότητα γιατί ανήκει στον όμιλο VW :-D )

Εννοειται οτι της εβαλε μαιμου. Δεν εκανε καν τον κοπο να της το εξηγησει. Ξέρεις γιατι? Γιατι δεν θα πάρει χαμπαρι. Η διαφορα από την ιδια που βαζει η apple, πιθανότατα ελαφρος καλύτερης ποιότητας ειναι πολυ μικρη στο ματι, ειμαι σίγουρος.. Τωρα αμα πάρεις 2 ιδια iPhone, τα βαλεις δίπλα δίπλα και το ενα εχει μαιμου οθονη, πιθανότατα να δεις λιγο χειρότερη φωτεινότητα στη μαιμου.

Αλλα αμα της ελεγε, θες την ιδια που παίρνουμε απο apple (ασχετως που και αυτη απο κινα την παιρνει) με 200€ ή μαιμου με 50€, το 99% τη μαιμου θα εβαζε, ειδικα αν της εξηγουσε οτι η διαφορά τους στο ματι ειναι ασήμαντη.

ναι αλλά αυτή το έφτιαξε με ένα 50άρικο και συ θα πληρώσεις για οθόνη όσο το αγόρασες...

Αυτο ειναι το μονο πρόβλημα στις oled,  και το γραφω απο το 1ο ποστ,  ασχέτως που κανεις δεν πηρε χαμπαρι.  Το θεμα δεν είναι ουτε οι κιτρινιλες ή τα πρασινα,  που (ειδικά για τα πράσινα)  δεν εχω δει ποτε,  αλλα το οτι εχει παγκόσμιο μονοπώλιο η Samsung και πουλάει οσο γουσταρει.  Αμα σου σπασει η οθονη,  οτι και να γραφει ο οποιοσδήποτε,  μαιμου θα βαλεις αν ειναι lcd.  Μου εσπασε στο lg g2 παλια,  πηρα απο ebay με 40€. Ναι,  μαιμου, υπήρχε και γνησια με 150. Η διαφορα τους είναι σχεδόν ανύπαρκτη.  Μεγαλύτερη διαφορά εχουν στην αντοχη.  Η μαιμου δειχνει ποιο εφθραφστη. 

 Στο galaxy ομως,  όντως δεν υπάρχει μαιμου.  Αν υπηρχε θα εβαζα, εννοείται.  Μου εσπασε παλαια και πληρωσα 170€.

Αν εσπαγε και τωρα, δεν το ξανα εφτιαχνα,  δεδομένου οτι πλεον παλιωσε,  δεν αξιζει να δωσεις τωρα τοσα λεφτα. 

Το πρόβλημα λοιπον,  ειναι το μονοπώλιο της σαμσουνγκ.  Δυστυχώς θα είναι για πολυ ακομα μιας και για να φτασουν οι κινεζοι να βγάζουν oled,  στην ποιότητα που βγαζει η σαμσουνγκ σημερα,  και σε χαμηλές τιμές..  Σε 10 χρόνια μπορεί.. 

 

Edit..  Και το "μαγαζακι" ,  ειναι η μεγαλυτερη αλυσιδα επισκευης στην Ελλαδα με υποκαταστηματα σε διαφορες πολεις,  να μη γραψω ονομα..  Με λιγα λογια ολοι στην επισκευη,  αυτο κανουν.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που είσαι και σίγουρος ότι η διαφορά στο μάτι θα ήταν πολύ μικρή... Αυτό που όλοι τα ξέρουμε όλα χωρίς να ξέρουμε τίποτα, με ξεπερνάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ λέει το αντίθετο, όσον αφορά το προσεχές μέλλον, χωρίς αυτό να αναιρεί την πιθανή ακρίβεια της είδησης για τα επόμενα χρόνια:

 

http://9to5mac.com/2015/11/10/amoled-iphone-7-screens-lcd/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που είσαι και σίγουρος ότι η διαφορά στο μάτι θα ήταν πολύ μικρή... Αυτό που όλοι τα ξέρουμε όλα χωρίς να ξέρουμε τίποτα, με ξεπερνάει.

 

Και όμως στο μάτι η διαφορά είναι από πολύ μικρή έως ανύπαρκτη. Σε iPhone δεν ξέρω συγκεκριμένα να σου απαντήσω, πάντως σε Z, Z1, Z3 της Sony και κανά δυο Nexus που έχω δει, ακόμη και σε όσα από αυτά έχουν 1080p panel, η διαφορά ήταν ανύπαρκτη με οθόνες των 50€ με καλές κριτικές στο ebay.

 

Ακόμη και να δεχτεί κανείς ότι τo iPhone 6s φοράει ότι καλύτερο βρήκε σε LCD panel η apple στην αγορά, παραμένει ένα LCD panel. Και χειρότερο panel να μπει, η ίδια επεξεργασία εικόνας λαμβάνει χώρα μέχρι να φτάσει στο panel το σήμα, οπότε και με ένα καλό digitizer αντίστοιχο του αρχικού, οι διαφορές είναι απειροελάχιστες. Το ίδιο θα γίνεται σε μερικά χρόνια με τις AMOLED...   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που είσαι και σίγουρος ότι η διαφορά στο μάτι θα ήταν πολύ μικρή... Αυτό που όλοι τα ξέρουμε όλα χωρίς να ξέρουμε τίποτα, με ξεπερνάει.

Ποιος σου ειπε οτι δεν ξερω τίποτα? Διαβαζεις καθόλου τι γραφω? Εχω αλλαξει στο g2 την οθονη λεμε με μαιμου, που αμα θες τη γνώμη μου δεν ειναι χειρότερη του iPhone η οθονη. Αμα το βάλεις δίπλα δίπλα σε g2 με original οθονη, υπάρχει μια διαφορά στη φωτεινότητα. Ας πούμε οτι στο 100% είναι τωρα 97%. Για τέτοια διαφορά μιλαμε. Υπάρχει ομως οντως διαφορά σε αντοχη. Το ξερω απο αλλον που αλλαξε 4 οθόνες σε iPhone. Σπαει ποιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα το μισο iPhone ειναι Samsung, γιατι να παρω το μαιμου και οχι το original? 

Γιατί την cpu την σχεδιάζει η Apple και ένας από τους κατασκευαστές είναι η Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι της εβαλε μαιμου. Δεν εκανε καν τον κοπο να της το εξηγησει. Ξέρεις γιατι? Γιατι δεν θα πάρει χαμπαρι. Η διαφορα από την ιδια που βαζει η apple, πιθανότατα ελαφρος καλύτερης ποιότητας ειναι πολυ μικρη στο ματι, ειμαι σίγουρος.. Τωρα αμα πάρεις 2 ιδια iPhone, τα βαλεις δίπλα δίπλα και το ενα εχει μαιμου οθονη, πιθανότατα να δεις λιγο χειρότερη φωτεινότητα στη μαιμου.

Αλλα αμα της ελεγε, θες την ιδια που παίρνουμε απο apple (ασχετως που και αυτη απο κινα την παιρνει) με 200€ ή μαιμου με 50€, το 99% τη μαιμου θα εβαζε, ειδικα αν της εξηγουσε οτι η διαφορά τους στο ματι ειναι ασήμαντη.

Αυτο ειναι το μονο πρόβλημα στις oled,  και το γραφω απο το 1ο ποστ,  ασχέτως που κανεις δεν πηρε χαμπαρι.  Το θεμα δεν είναι ουτε οι κιτρινιλες ή τα πρασινα,  που (ειδικά για τα πράσινα)  δεν εχω δει ποτε,  αλλα το οτι εχει παγκόσμιο μονοπώλιο η Samsung και πουλάει οσο γουσταρει.  Αμα σου σπασει η οθονη,  οτι και να γραφει ο οποιοσδήποτε,  μαιμου θα βαλεις αν ειναι lcd.  Μου εσπασε στο lg g2 παλια,  πηρα απο ebay με 40€. Ναι,  μαιμου, υπήρχε και γνησια με 150. Η διαφορα τους είναι σχεδόν ανύπαρκτη.  Μεγαλύτερη διαφορά εχουν στην αντοχη.  Η μαιμου δειχνει ποιο εφθραφστη. 

 Στο galaxy ομως,  όντως δεν υπάρχει μαιμου.  Αν υπηρχε θα εβαζα, εννοείται.  Μου εσπασε παλαια και πληρωσα 170€.

Αν εσπαγε και τωρα, δεν το ξανα εφτιαχνα,  δεδομένου οτι πλεον παλιωσε,  δεν αξιζει να δωσεις τωρα τοσα λεφτα. 

Το πρόβλημα λοιπον,  ειναι το μονοπώλιο της σαμσουνγκ.  Δυστυχώς θα είναι για πολυ ακομα μιας και για να φτασουν οι κινεζοι να βγάζουν oled,  στην ποιότητα που βγαζει η σαμσουνγκ σημερα,  και σε χαμηλές τιμές..  Σε 10 χρόνια μπορεί.. 

 

Edit..  Και το "μαγαζακι" ,  ειναι η μεγαλυτερη αλυσιδα επισκευης στην Ελλαδα με υποκαταστηματα σε διαφορες πολεις,  να μη γραψω ονομα..  Με λιγα λογια ολοι στην επισκευη,  αυτο κανουν.. 

Εισαι σιγουρος οτι η Apple πουλάει ανταλλακτικά iphone σε τεχνήτες ή ακόμα σε αλυσίδες επισκευής.?Νομίζω ο μάστορας δεν της ειπε την τιμή της γνήσιας γιατί πολύ απλά η Apple δεν δίνει ανταλλακτικά για επισκευές σε τρίτους και τις περισσότερες φορές το επισημο service δινει refurbished iphone και δεν σου άλλαζει απλά τη οθόνη και στο επιστρέφει...

 

Επί του θέματος τωρα, υποψιαζομαι οτι η apple ετοιμάζει προιον με flexible screen οπου εκεί οι OLED οθονες έχουν προβάδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος πιστευει οτι ενας κολοσσος σαν την Sammy δεν τους πιανει σχεδον ολους απο τα @@ πλεον καταλαβαινει οτι πλαναται πλανην οικτραν.

As usual it's just business guys. Καθιστε εσεις να συζητάτε για το ποιος την εχει πιο μεγαλη και αυτοι να τα περνουν απο παντου.

Αλλο μαγαζι η Sammy αλλο η Apple,ασπονδοι εχθροι στις μπιζνες δεν υπάρχουν;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...