Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση...


DimAslan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello guyz...

Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε κάτι και ίσως αρκετοί να είναι στη θέση μου...

Έχω μια μητρική ASUS P4B και έναν P4 1700. Ως γνωστόν, η μητρική αυτή δεν παίρνει DDR μνήμες και αν και έχω την MSI GF4 Ti4800 128DDR, νοιώθω ότι το σύστημα είναι αργό... Τί θα κάνατε στη θέση μου, η οποία είναι και ζορισμένη οικονομικά, θα δίνατε 190 ευρώ για Ρ4 και να μείνετε με 133άρες μνήμες ή θα κρατούσατε για τώρα τον 1700 και να αλλάζατε με λιγότερα λεφτά μητρική και μνήμες για να έχετε μια καλή βάση για όταν φτηνήνουν οι Ρ4 και να έχετε και DDR και S-ATA και Firewire και USB 2.0 που δεν έχει η δικιά μου;

Ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα και θα αλλάξεις μητρική και μνήμες. Λυπάμαι που σου το λέω, αλλά με αυτές τις μνήμες, και ένας Thunderbird 1200 με DDR είναι πολύ πιο γρήγορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά μητρική προτείνετε από άποψη ποιότητας;

Διστάζω πάντως με όλα αυτά που γίνονται, πχ. να βάλω mobo με serial ata σαν κριτήριο;

Έχω διαβάσει ότι ετοιμάζουν το SATA 2... Να κάνω την επιλογή μου με βασικό κριτήριο τα extras ή την αξιοπιστία της εταιρείας; Πχ. μια καλή μητρική με FSB 800, dual DDR και RAID, και ίσως χωρίς πολλά-πολλά καλούδια αλλά από καλή εταιρεία και αύριο-μεθαύριο καμμιά καρτούλα SATA2 ή ο,τιδήποτε νέο βγει ή από τώρα μητρική SATA, FireWire, Gigabit LAN κλπ, από εταιρεία με καλύτερη απόδοση προς χρήματα...

Απλά δεν ξέρω πραγματικά εάν και πόσο αυξάνουν την ταχύτητα όλα αυτά τα νέα καλούδια, πχ. dual DDR, SATA, κλπ... Αν έχει κανείς τίποτα μετρήσεις να δούμε αν αξίζει η διαφορά.. Γιατί τις περισσότερες φορές η διαφορά της κορυφής με την δεύτερη θέση περιορίζεται σε 5-10% αλλά η διαφορά σε τιμή βρίσκεται στο 50-100%...

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας έπρηξα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koita, an asxolise me to athlima tou overclocking nomizo oti h kalhterh mobo einai abit ic7-max3 (an kai poly akrivh akoma) mporeis na pareis kai thn max2 pou einai ligo pio palia alla poly kalh (nomizo einai me fsb800 alla koitakse to) apo ekei kai pera yparxoun kai oi asus, msi. Ego tha dialega anamesa se autes tis 2 etairies. An asxolise me OC tha prepei na prosekseis kai tis mnhmes. Kalhtera na doseis ligo perissotera ? tora gia na mh se travaei piso h mnhmh argotera.

Oso gia epeksergastes akougetai oti h intel tha riksei tis times ligo prin ta xristougenna.

 

An thes gia pio fthna mporeis na koitakseis kai AMD AthlonXP Barton pou einai poloi kaloi kai grhgoroi. Mobo pali anamesa stis 3 (abit,asus kai msi) tha koitaga me nforce2 oposdhpote omos.

 

Kales agores

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...