Προς το περιεχόμενο

Το Alien: Covenant είναι η συνέχεια του Prometheus


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Prometheus είναι η αγαπημένη μου ταινία επ.φαντασίας όλων των εποχών !!! Θα μπορούσε άνετα να μην περιλαμβανε τα Alien και να ήταν μια δικία του τριλογία ...

 

Το ίδιο ισχύει και για εμένα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να δουμε θα λυθει κανενα ερωτημα η θα δημιουργηθουν περισσοτερα?Το Prometheus βλεποταν αλλα ειχε τρελα κενα και πολλα κλισε οπως ολες οι τελευταιες ταινιες της 10ετιας.Τα πρωτα 2 alien τα εχω δει απο 10 φορες το καθενα και τα ξανα βλεπω ανετα.Το prometheus οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το alien 2 τι ταινιαρα ηταν αυτη. Βιντεοκασετα βουρ τοτε, λιωσιμο. Βασικα οπου χωνεται ο James Cameron, ακομα και σε τηλεβοα να τον βαλεις, θα το ανεβασει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

περιεργο παντως που η φοραδα Noomi Rapace δεν επιστρεφει. οχι οτι κατι τετοιο ειναι κακο, αλλα το Prometheus τελειωνε με cliffhanger με εκεινην και το gay robot της. θα περιμενε κανεις να συνεχισει η επομενη ταινια με εκεινην παλι πισω.

Υπαρχει στο cast της ταινιας. Επειδη βρισκουν μονο το ανδροιδες στην αρχη δεν σημαινει οτι η Shaw δεν θα εμφανιστει καποια στιγμη στην ταινια.

 

Εμενα με ξενερωνει που θα το συνδεσουν με το alien στο τελος της τριλογιας και το κανουν ηδη απο τον τιτλο της δευτερης. Αν το ηθελαν ετσι θα επρεπε να μην δημιουργησουν απο την αρχη τα αστεια κενα. Θα επρεπε να ειναι ο ιδιος πλανητης της πρωτης ταινιας, το ιδιο διαστημοπλοιο που επεσε , ο εξωγηινος θα επρεπε να πεθανει στο πιλοτηριο κι το xenomorph στο τελος να ηταν η Βασιλισσα που ειδαμε στο Aliens. Ειμαι σιγουρος οτι ετσι το ειχαν σχεδιασει. Μετα ειπαν να το διαχωρισουν απο τα alien ως νεο franchice  γιατι ο κυκλος τους ειχε κλεισει, αλλα μπηκε στην μεση ο blomkamp με reboot και ειπε ο Ridley " Σιγα μην τον αφησω να μου φαει το alien " , στροφη στο επομενο prometheus, Πεταμε και το "alien" στον τιτλο ωστε να μειωσουμε λιγο την δοξα του alien του Blomkamp, του λεμε τι θα κανει με την δικια του ταινια και τον εχουμε σε αναμονη ,ωστε να κλεισουμε με grand finale την τριτη ταινια του prometheus με πληρη συνδεση των ταινιων ως prequel του alien του 79.

 

ΥΓ Ειμαι φαν και περιμενω πως και πως ολες τις ταινιες. Και οσο καλη και να ειναι του Blomkamp ( παιζει και η sigourney weaver.. ) δεν θα μου σβησουν απο το μυαλο το alien 3 και 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ που τόσοι λένε ότι το Prometheus ήταν καλή ταινία. Το σενάριο ήταν χάλια, οι διάλογοι χάλια, οι ηθοποιοί αμήχανοι, ο R. Scott το'χει χάσει, και γενικά η ταινία ήταν κακή από μόνη της, και πολύ περισσότερο σε σχέση με τα Alien. Μόνο κάπως καλά εφέ είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαθος. ο Giger σχεδιασε μονο το alien aspect της ταινιας, το human aspect σχεδιαστηκε απο τους Chriss Foss και Ron Cobb (και λιγο ο Moebius).

 

Τον "κόσμο του Alien" εννοούσα, "τον κόσμο που ζει το Alien, το περιβάλλον του", κάπως έτσι δηλαδή, όχι το σύμπαν της ταινίας ή οτιδήποτε άλλο [τι διάολο νόημα θα είχε να βάλω το human aspect και τον H.R Giger στην ίδια πρόταση :) ;-) ] Πολύ σωστά πάντως τους αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ που τόσοι λένε ότι το Prometheus ήταν καλή ταινία. Το σενάριο ήταν χάλια, οι διάλογοι χάλια, οι ηθοποιοί αμήχανοι, ο R. Scott το'χει χάσει, και γενικά η ταινία ήταν κακή από μόνη της, και πολύ περισσότερο σε σχέση με τα Alien. Μόνο κάπως καλά εφέ είχε.

Αν ηταν χαλια δεν θα ασχολουνταν κανεις μαζι της ποσο μαλλον να βγει τριλογια. Ηταν ενα σεναριο με κενα, δεν αντιλεγει κανεις. Αλλα ποσες υποθεσεις και σεναρια γεννησε δεν μπορεις να φανταστεις. Πραγματικα , δεν θα χωρουσαν τρεις ταινιες τις ιδεες που βγηκαν απο τους φαν της ταινιας για την συνεχεια του σεναριου. Καποιοι περιμεναν 33 χρονια για να μαθουν για το διαστημόπλοιο, τον πλανητη , τον space jockey και απο που ηρθαν τα alien. Μια χαρα ηταν η ταινια. Να μου ελεγες για τα βδελύγματα AVP να συμφωνουσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"θα αγνοεί τις ταινίες Alien 3 (1991, του David Fincher) και Alien 4 ή Alien: Resurrection (1996) και θα συνεχίζει την ιστορία από εκεί που την άφησε ο James Cameron, στο Aliens (1985)."

 

Άλλο ένα σκισμένο timeline...Εμπρός στο δρόμο που χάραξε η Marvel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"θα αγνοεί τις ταινίες Alien 3 (1991, του David Fincher) και Alien 4 ή Alien: Resurrection (1996) και θα συνεχίζει την ιστορία από εκεί που την άφησε ο James Cameron, στο Aliens (1985)."

 

Άλλο ένα σκισμένο timeline...Εμπρός στο δρόμο που χάραξε η Marvel.

Για ρώτα και κάνα Terminator fan να δεις το δράμα μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ που τόσοι λένε ότι το Prometheus ήταν καλή ταινία. Το σενάριο ήταν χάλια, οι διάλογοι χάλια, οι ηθοποιοί αμήχανοι, ο R. Scott το'χει χάσει, και γενικά η ταινία ήταν κακή από μόνη της, και πολύ περισσότερο σε σχέση με τα Alien. Μόνο κάπως καλά εφέ είχε.

 

Συγνώμη αλλά δεν ξέρεις τι λες. Ταινίες καθαρόαιμου Sci Fi που να ξεπέρασαν σε εισπράξεις τα 450 εκ. δολάρια δεν υπάρχουν πολλές.  Αυτό και μόνο τα λέει όλα. Το Prometheus ήταν εξαιρετική ταινία. Το θέμα είναι ότι ο αρχικός σχεδιασμός ήταν καλύτερος από την τελική version και δινόντουσαν απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα,αλλά για κάποιον λόγο μετά το αλλάξανε. Αυτό φαίνεται από τις κομμένες σκηνές που βγήκανε μετά στην φόρα με το δισκάκι και που αν τις δει κανείς καταλαβαίνει πολύ περισσότερα πράγματα. Ειδικά στην πρώτη σκηνή που δεν ξέρεις τι να σκεφτείς η εναλλακτική που υπάρχει στο DVD δείχνει ποιο ήταν το όραμα του σκηνοθέτη για την ταινία. Τέσπα χαίρομαι πολύ που θα δούμε την συνέχεια και θα περιμένω την ταινία ανυπόμονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...