Προς το περιεχόμενο

Πως γινεται καποιος Data Analyst?


ppaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειμαι μαθηματικος με μεταπτυχιακο στην πληροφορικη ..ετσι για να ορισουμε το μπαγκγραουντ.Με ενδιαφερει να χτισω γρηγορα skills ...σιγουρα δεν τα μαθω ολα ..αλλα τα βασικα για αρχη...

Ως "μαθηματικος με μεταπτυχιακο στην πληροφορικη" εχεις ιδανικο "μπαγκγραουντ".

Για τις απολυτως ελαχιστες -πρακτικες- απαιτησεις (ως junior data analyst/scientist): ΑΡΙΣΤΗ γνωση χρησης υπολογιστικων φυλλων (excel...) KAI επαρκης S.Q.L. (access... τουλαχιστον!), βασικη γνωση μαθηματικου/στατιστικου λογισμικου (καποιων εκ των γνωστων) ειναι παντα ευπροσδεκτη, και ισως ελαχιστο προγραμματισμο (κατι "ψιλα" απο Java/C#/Python/κ.τ.λ.) για να "ολοκληρωνεις" τα προηγουμενα - αυτα για τα ελαχιστα (βεβαια και ως senior μαλλον τα ιδια χρειαζεσε, απλα σε καλυτερο επιπεδο και με ποιο εξειδικευμενες γνωσεις κατοπιν της αυτονοητης εμπειριας - φιλος μου senior data analyst σε εφοπλιστικη εταιρια ειναι ηλεκτρολογος εκ πτυχιου... κατι που εσυ ισως μπορεις να κανεις καλυτερα αφου "αποκτησεις τριβη με το αντικειμενο", μα τωρα το κανει καλυτερα απο καθε εναν σαν εσενα διοτι γνωριζει πως να μαζεψει, διαβασει, και παρουσιασει δεδομενα λογω δεκαετιων εμπειριας).

Παντως, και εφοσον εχεις αποκτησει ΑΡΙΣΤΗ γνωση excel, μην διστασεις να δοκιμασεις για μια junior θεση, μιας και, ως μαθηματικος, τα υπολοιπα (ισως) θα τα μαθεις στην δουλεια (το μεταπτυχιακο στην πληροφορικη ειναι καλη "εγγυηση" για τον ενδεχομενο εργοδοτη σου).

Υποψην πως και εγω ειμαι ΑΤΥΠΟΣ data analyst/scientist!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ως "μαθηματικος με μεταπτυχιακο στην πληροφορικη" εχεις ιδανικο "μπαγκγραουντ".

Για τις απολυτως ελαχιστες -πρακτικες- απαιτησεις (ως junior data analyst/scientist): ΑΡΙΣΤΗ γνωση χρησης υπολογιστικων φυλλων (excel...) KAI επαρκης S.Q.L. (access... τουλαχιστον!), βασικη γνωση μαθηματικου/στατιστικου λογισμικου (καποιων εκ των γνωστων) ειναι παντα ευπροσδεκτη, και ισως ελαχιστο προγραμματισμο (κατι "ψιλα" απο Java/C#/Python/κ.τ.λ.) για να "ολοκληρωνεις" τα προηγουμενα - αυτα για τα ελαχιστα (βεβαια και ως senior μαλλον τα ιδια χρειαζεσε, απλα σε καλυτερο επιπεδο και με ποιο εξειδικευμενες γνωσεις κατοπιν της αυτονοητης εμπειριας - φιλος μου senior data analyst σε εφοπλιστικη εταιρια ειναι ηλεκτρολογος εκ πτυχιου... κατι που εσυ ισως μπορεις να κανεις καλυτερα αφου "αποκτησεις τριβη με το αντικειμενο", μα τωρα το κανει καλυτερα απο καθε εναν σαν εσενα διοτι γνωριζει πως να μαζεψει, διαβασει, και παρουσιασει δεδομενα λογω δεκαετιων εμπειριας).

Παντως, και εφοσον εχεις αποκτησει ΑΡΙΣΤΗ γνωση excel, μην διστασεις να δοκιμασεις για μια junior θεση, μιας και, ως μαθηματικος, τα υπολοιπα (ισως) θα τα μαθεις στην δουλεια (το μεταπτυχιακο στην πληροφορικη ειναι καλη "εγγυηση" για τον ενδεχομενο εργοδοτη σου).

Υποψην πως και εγω ειμαι ΑΤΥΠΟΣ data analyst/scientist!

 

 

 

 

Και εγω την ιδια εικονα εχω...οι γνωσεις μου σε Excel και Access ειναι απο μεσο σε ανωτερο επιπεδο ...τωρα ασχολουμε με R,SPSS, και κανα δυο εργαλεια BI οπως το Power BI της microsoft και το Qlikview τα λεγομενα dashboards με τα οποια ειμαι καπως ασχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΡΙΣΤΗ γνωση χρησης υπολογιστικων φυλλων (excel...) KAI επαρκης S.Q.L. (access... τουλαχιστον!), βασικη γνωση μαθηματικου/στατιστικου λογισμικου (καποιων εκ των γνωστων).......

....Παντως, και εφοσον εχεις αποκτησει ΑΡΙΣΤΗ γνωση excel.....

 

χμμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω την ιδια εικονα εχω...οι γνωσεις μου σε Excel και Access ειναι απο μεσο σε ανωτερο επιπεδο ...τωρα ασχολουμε με R,SPSS, και κανα δυο εργαλεια BI οπως το Power BI της microsoft και το Qlikview τα λεγομενα dashboards με τα οποια ειμαι καπως ασχετος.

Συμβουλη μου (μιας και κατανοω πως αφου ασχολησε με R και SPSS, εστω και με -μαλλον- χαμηλο επιπεδο γνωσης σε αυτα αυτην την στιγμη, εισαι ικανος να βελτιωθεις αν/οταν απαιτηθει εκ των πραγματων, αποκτωντας εμπειρια σε πραγματικες συνθηκες και με πραγματικα δεδομενα): απεκτησε ΑΡΙΣΤΗ γνωση Excel ΚΑΙ Access (και μαλιστα μαθε να χρησιμοποιεις S.Q.L. ανεξαρτητα της Access, σε ανωτερο επιπεδο) που θα σου προσφερει την απαραιτητη αυτοπεποιθηση ωστε να θεωρησαι ικανος συμφωνα με τις ελαχιστες ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ απαιτησεις (κατα καποιον τροπο τα παντα μπορουν να γινουν με υπολογιστικα φυλλα και βασεις δεδομενων...).

Ουσιαστηκα, και για καθε πιθανο εργοδοτη σου, ισχυει το οτι εισαι ενας μαθηματικος (θεωρητικα και πρακτικα το μειζον) που δεν φοβασαι να "λερωθεις" -και, συμφωνα με οσα αναφερεις, το εχεις ηδη κανει!- απο την απαραιτητη επαφη σου με τα πληροφοριακα συστηματα (τα "εργαλεια" σου) - φυσικα οσο μεγαλυτερη εξοικειωση εχεις και με τα υπολοιπα "εργαλεια" που αναφερθηκαν, περαν των υπολογιστικων φυλλων και βασεων δεδομενων. τοσο το καλυτερο... αλλωστε ακομη και για καποιες junior θεσεις ζητειται εκ των προτερων καποια γνωση συγκεκριμενου λογισμικου η εστω δυνατοτητα εκμαθησης του σε ευλογα συντομο χρονικο διαστημα , συμφωνα με τις απαιτησεις καθε εργοδοτη (αλλα μην κολωνεις... αφου ηδη "τριβεσαι" με τετοια "εργαλεια", πεφτεις με τα μουτρα στην μελετη και μαθαινεις τα βασικα "στην δουλεια").

Αναλογα με την φυση των δεδομενων που θα ειναι τα "υλικα" σου θα βρεθεις να χειριζεσαι και εξειδικευμενα "εργαλεια" - ομως υπολογιστικα φυλλα και βασεις δεδομενων θα ειναι παντα "το σφυρι και το αμονι"!

Δεν διαφωνω καθολου με τις επιφυλαξεις σου (βασικα... συμφωνω!), ωστοσο σε πρακτικο επιπεδο (και στο ελαχιστο επιπεδο χρησης "εργαλειων")... η πρωτη (και σε καποιες περιπτωσεις η μονη) επιλογη ειναι... υπολογιστικο φυλλο (και οταν λεμε υπολογιστικο φυλλο εννουμε...Excel!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρη απαντηση υπολογιστακια που δεν ισχυει με την απολυτοτητα που ισχυριζεται. ^^

 

Δεν εχουν ολες οι εταιρειες ουτε την πολυτελεια, ουτε την υπομονη, ουτε την απαιτηση να καθονται να περιμενουν τον data analyst/scientist να τους κανει αναλυση και να τους βγαλει συμπερασματα με κωδικα.

 

Στον χρονο που ακομα κι ενας πολυ experienced analyst (και πανακριβος) θα κανει να plotαρει δεδομενα ή να τρεξει παλινδρομηση, ενας τριτοετης πρακτικαριος θα εχει ηδη κανει ενα excelοφυλο που μπορει να διαβασει οποιοσδηποτε μεσα στην εταιρια, απο Sales Director, μεχρι βοηθους λογιστη.

 

Αρα αν ο Director ζητησει ενα Α/Β testing για μια διαφημιση που ετρεξε χθες, κι ο data scientist ανοιξει το R για να την τρεξει, κατι κανει λαθος. Αν πας στο γιατρο και του πεις εχω βηχα, δεν θα σε αρχισει με αξονικες.

 

Εκτος αυτου και τα 5 points που αναφερει για το Excel, δεν περιοριζονται σε αυτο (γιατι δεν γινεται testing?), και σε μερικα ειναι απλως λαθος. Δεν υπαρχει πιο stupidproof σουιτα.

 

Απο κει και περα ναι, αν εχεις 100.000.000+ Rows και εχεις ενα τριμηνο project μπροστα σου, προφανως δεν θα το κανεις σε xls.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα σου τα 'πε ο καθηγητης της R στη σχολη σου, επιμενω οτι μιλαω για real world.

 

δεν ειμαι σε σχολη και ουτε ασχολουμε με το data science. So ξαναδες το attitude σου.

 

εδω μαλλο οχι

ολλανδια eindhoven ΝΑΙ...

 

εδω θεωρουν οτι το spss ειναι το Holy grail. Επισης ειδα αυτο που λες, καλη φαση αλλα εχει πολλα paths [το really big data path ηταν καπως ακυρο]

Από προσωπική πείρα,επειδή με ενδιαφέρει να δουλέψω ως data analyst και πιο συγκεκριμένα ως sales analyst,πρέπει να έχεις ποσοτικές και προγραμματιστικές γνώσεις.Από εταιρεία σε εταιρεία διαφέρει λίγο,μπορεί να βρεις θέση που θα πρέπει να διαχειρίζεσαι όλα τα δεδομένα από pivot table του excel, ώστε να κάνεις τις απαραίτητες αναλύσεις,άλλη θέση να θέλει γνώση Spss,R,κτλπ.Επίσης,μεγάλη ζήτηση υπάρχει και στην γνώση χειρισμού ERP και CRM.Τώρα σε γενικές γραμμές αυτά επικρατούν,αν κάποιος έχει κάτι να προσθέσει θα ήταν καλό.

 

για sales analysis, θα μπεις στο "γνωστο site" Και θα βρεις το 

 

 

 

 

(Use R) Wolfgang Jank (auth.)-Business Analytics for Managers-Springer-Verlag New York (2011)

 

 

 

 

Παιδια ευχαριστω για την συμμετοχη.Εγω ειμαι μαθηματικος με μεταπτυχιακο στην πληροφορικη ..ετσι για να ορισουμε το μπαγκγραουντ.Με ενδιαφερει να χτισω γρηγορα skills ...σιγουρα δεν τα μαθω ολα ..αλλα τα βασικα για αρχη...

 

δες το ποστ αποπανω

 

 

βασικα το excel 2016 εχει native data model (που κοιταει κατευθειαν σε server) που μπορεις να το αλλαξεις και να το ξανανεβασεις. Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να μαθεις DAX

 

Καθαρη απαντηση υπολογιστακια που δεν ισχυει με την απολυτοτητα που ισχυριζεται. ^^

 

Δεν εχουν ολες οι εταιρειες ουτε την πολυτελεια, ουτε την υπομονη, ουτε την απαιτηση να καθονται να περιμενουν τον data analyst/scientist να τους κανει αναλυση και να τους βγαλει συμπερασματα με κωδικα.

 

Στον χρονο που ακομα κι ενας πολυ experienced analyst (και πανακριβος) θα κανει να plotαρει δεδομενα ή να τρεξει παλινδρομηση, ενας τριτοετης πρακτικαριος θα εχει ηδη κανει ενα excelοφυλο που μπορει να διαβασει οποιοσδηποτε μεσα στην εταιρια, απο Sales Director, μεχρι βοηθους λογιστη.

 

Αρα αν ο Director ζητησει ενα Α/Β testing για μια διαφημιση που ετρεξε χθες, κι ο data scientist ανοιξει το R για να την τρεξει, κατι κανει λαθος. Αν πας στο γιατρο και του πεις εχω βηχα, δεν θα σε αρχισει με αξονικες.

 

Εκτος αυτου και τα 5 points που αναφερει για το Excel, δεν περιοριζονται σε αυτο (γιατι δεν γινεται testing?), και σε μερικα ειναι απλως λαθος. Δεν υπαρχει πιο stupidproof σουιτα.

 

Απο κει και περα ναι, αν εχεις 100.000.000+ Rows και εχεις ενα τριμηνο project μπροστα σου, προφανως δεν θα το κανεις σε xls.

 

Βασικα ναι, αλλα μπορεις να τρεξεις τον κωδικα και να του στειλεις το pdf αργοτερα [high illustration plots και τα σχετικα]. Επισης, η R εκτος οτι ειναι τσαμπα εχει και plugin Που την μεταμορφωνει σε exceloχαρτο.

 

that said, παρολο που δεν ειμαι στον κλαδο και δε το κοβω να μπαινω ,πιστευω οτι η R ειναι πιο futureproof για τα περισσότερα πραγματα [ειδικα αν θελει να πιασει καποιος δουλεια σε Big data με το αναλογο Paycheck].

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ναι, αλλα μπορεις να τρεξεις τον κωδικα και να του στειλεις το pdf αργοτερα [high illustration plots και τα σχετικα]. Επισης, η R εκτος οτι ειναι τσαμπα εχει και plugin Που την μεταμορφωνει σε exceloχαρτο.

Ή να τα κανεις ολα αυτα αμεσως στο excel, και να μην πας Αθηνα-Πατρα μεσω Ζουαζηλανδης, γιατι μεχρι να ετοιμασεις το pdf θα εχει ξεκινησει η επομενη καμπανια.

 

that said, παρολο που δεν ειμαι στον κλαδο και δε το κοβω να μπαινω ,πιστευω οτι η R ειναι πιο futureproof για τα περισσότερα πραγματα [ειδικα αν θελει να πιασει καποιος δουλεια σε Big data με το αναλογο Paycheck]..

Συμφωνουμε, οπως στο να γινεις καλος και ακριβος μηχανικος αυτοκινητων, απαιτειται να μαθεις να διαβαζεις εγκεφαλο και να μην ασχολεισαι ολη τη ζωη σου με κατσαβιδια.

 

Αν ερθει ομως καποιος με χαλασμενο προβολεα, και του πεις μισο λεπτο να σου ανεβασω το αμαξι στη ραμπα να φερω και το πριτσινοπιστολο των 70000 watt να το ανοιξουμε, εισαι απλα σπαταλη πορων για την εταιρια, εκτος απο ασχετος.

 

Ο καλος επαγγελματιας δεν κρινεται μονο απο το ποσα πολλα εργαλεια ξερει, αλλα και το ποσο efficient ειναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολειται εδω καποιος με Data Science να μας πει ποια ειναι τα (minimum) skills για να γινεις data analyst?

Στο ΑΤΕΙ υπαρχει ενας καλος καθηγητης(Κυρκος νομιζω λεγεται?) ο οποιος διδασκει data mining(τα πανεπιστημιακα προγραματα WEKA,tanagra)

Ειχαμε μιλησει για ενα θεμα που χρειαζομουν βοηθεια και μου εδωσε πληροφοριες εαν εχεις την δυνατοτητα καλο θα ηταν να τον βρεις.

 

 

Για οτι ειπαν τα παιδια θα συμφωνησω οτι στην ελλαδα τετοια πραγματα ειναι του σατανα να φανταστεις μεγαλες εταιρειες μεχρι και προπερσι χρησιμοποιουσαν εκτυπωμενα ισοζυγια αντι για excel 100 χρονια πισω....

Και οσες απο αυτες θελουν αναλυσεις τις δινουν αναθεση σε εταιρειες που ασχολουνται (ειτε εξωτερικου ειτε εσωτερικου) δηλαδη δεν εχουν αντιστοιχο τμημα στην εταιρεια (θελωντας να καταληξω οτι ειναι σφιχτος χωρος)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω οτι στην Ελλάδα δεν την έχουμε ανακαλύψει πλήρως την επιστήμη ή καλύτερα την έχουμε ανακαλύψει μερικώς. Εδω δεν υπάρχουν ειδικά τμήματα σε εταιρίες που υποψιάζομαι θα δουλευουν σε excel αντε οι πιο εξελιγμενες να χρησιμοποιουν κάποιο data warehouse ή sql server.

Εδω καλά καλά δεν υπάρχει μεταπτυχιακό τμήμα σε πανεπιστήμιο που να ασχολείται με το αντικείμενο. Οπότε για τη θέση με excel θεωρητικά είσαι κομπλέ για Ελλάδα αν ψάχνεσαι για εξωτερικό αλλάζουν τα δεδομένα(π.χ hadoop,R).

Κ το παραδόξο είναι οτι η επιστήμη χρειάζεται παντου. Απο τράπεζες, σουπερ μαρκετ, οικονομικές επιχειρήσεις, μάρκετινγκ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για οτι ειπαν τα παιδια θα συμφωνησω οτι στην ελλαδα τετοια πραγματα ειναι του σατανα να φανταστεις μεγαλες εταιρειες μεχρι και προπερσι χρησιμοποιουσαν εκτυπωμενα ισοζυγια αντι για excel 100 χρονια πισω....

)

 

 

Τρόμος

 

 

Θα συμφωνήσω οτι στην Ελλάδα δεν την έχουμε ανακαλύψει πλήρως την επιστήμη ή καλύτερα την έχουμε ανακαλύψει μερικώς. Εδω δεν υπάρχουν ειδικά τμήματα σε εταιρίες που υποψιάζομαι θα δουλευουν σε excel αντε οι πιο εξελιγμενες να χρησιμοποιουν κάποιο data warehouse ή sql server.

Εδω καλά καλά δεν υπάρχει μεταπτυχιακό τμήμα σε πανεπιστήμιο που να ασχολείται με το αντικείμενο. Οπότε για τη θέση με excel θεωρητικά είσαι κομπλέ για Ελλάδα αν ψάχνεσαι για εξωτερικό αλλάζουν τα δεδομένα(π.χ hadoop,R).

Κ το παραδόξο είναι οτι η επιστήμη χρειάζεται παντου. Απο τράπεζες, σουπερ μαρκετ, οικονομικές επιχειρήσεις, μάρκετινγκ.

σωστός

 

Επίσης εκτός απο τα ~ 4 courses (free) που θα βρειτε στο edx & coursera μόλις βγήκε όλο το path του data scientist-data analyst στο data camp με $9

Φαντάζομαι οτι ξέρετε τι ειναι το data camp και με ποιες εταιρείες εχει σχεσεις.

 

#have_fun

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

 

Επίσης εκτός απο τα ~ 4 courses (free) που θα βρειτε στο edx & coursera μόλις βγήκε όλο το path του data scientist-data analyst στο data camp με $9
Φαντάζομαι οτι ξέρετε τι ειναι το data camp και με ποιες εταιρείες εχει σχεσεις.

#have_fun

 

Αν είσαι γνώστης, πες μου πόσο σε υπόληψη έχουν οι εταιρίες αυτού του είδους τις σελίδες (και τη γνώση που παίρνουν οι μελλοντικοί data scientists).Ρωτάω επειδή με ενδιαφέρει, ήδη έχω ξεκινήσει το πρόγραμμα του coursera.

Επίσης υπάρχει πρόγραμμα e-learning στο πανεπιστήμιο Αθήνας, αν δεν κάνω λάθος για data analyst με κόστος κάπου στα 1100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι γνώστης, πες μου πόσο σε υπόληψη έχουν οι εταιρίες αυτού του είδους τις σελίδες (και τη γνώση που παίρνουν οι μελλοντικοί data scientists).Ρωτάω επειδή με ενδιαφέρει, ήδη έχω ξεκινήσει το πρόγραμμα του coursera.

Επίσης υπάρχει πρόγραμμα e-learning στο πανεπιστήμιο Αθήνας, αν δεν κάνω λάθος για data analyst με κόστος κάπου στα 1100 ευρώ.

Πρεπει να πω οτι δεν ξερω τι γινεται εδώ μιας και δεν είμαι στον κλάδο. Βασικά κατα τύχη μπήκα μεςα λόγω digital humanities και τα σχετικά. That said, εξω, οι εταιρίες εχουν αρχίσει και ψάχνουν άτομα που να ξέρουν R επειδη ειναι τζάμπα και θα γλυτώσουν απο τις άδειες του SPSS. Αν με ρωτάς τι ζητάνε οι εταιρίες εξω, μιας και εδώ στην καλύτερη θα παρεις 9 κατοστάρικα και αυτα επειδη εισαι κάποιος κάποιου, αυτο ειναι να ξέρεις να γράφεις λουπες (εγω δεν ξερω μιας και μπήκα για την στατιστική και για να είμαι ποιο συγκεκριμένος για ενα wordcloud και αυτο για ενα essay) και ισως να γράψεις ενα function (που δεν το πιστεύω αυτο μιας και αυτος που θα σε ρωτήσει θα πρεπει να ξέρει τι του γινεται). Στην ελλαδα τπτ απο αυτα δεν προκειται να γίνει μιας και μεγάλα IT shops εχουν standardized test μαζί με τα IQ tests που διαρκούν κανά μισάωρο και ολα αυτα για να παρεις ~€500.

 

Τωρα για το δευτερο μέρος της ερώτησης σου.

Απλώς θα τρελαθώ για τα λεφτα που ζητάνε. Δλδ πραγματικά δεν εχω λόγια. Η Microsoft εχει βγάλει τα πάντα (σε σχεςη με τα μαθήματα του ΕΚΠΑ) στο edx και ειναι τζάμπα πχ. Data analysis με excel; Data analysis με power BI; SQL queries; machine learning with Hadoop και αλλα που δεν θυμάμαι τωρα. Επίσης υπαρχουν courses με predictive analytics και Machine learning with R στο coursera. Να ξαναπώ οτι ολα αυτα ειναι τζάμπα με cents που συνδέονται στο LinkedIn σου (στην πλειοψηφία των περιπτώσεων). Τωρα αν θελεις κατι απο έναν "exotic" organization κάπου στο εξωτερικο τότε υπαρχει ενα certification που εχει τουλάχιστον 4 courses και περιλαμβάνει R, Python και ενα σκασμό αλλα πραγματα με ~$250.

 

Τωρα να ξαναπώ οτι δεν είμαι γνωστής της κατάστασης οποτε θα πρεπει να περιμένεις καποιο member που να δουλευει στον συγκεκριμένο κλάδο; Στον συγκεκριμένο τομέα και στο συγκεκριμένο χωριο των γαλατων για να σε ενημερώσει για το τι γινεται το σωτήριο έτος 2000+15

 

=]

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2015 στις 10:01 ΠΜ, Praetorianos είπε

Καθαρη απαντηση υπολογιστακια που δεν ισχυει με την απολυτοτητα που ισχυριζεται. ^^

Δεν εχουν ολες οι εταιρειες ουτε την πολυτελεια, ουτε την υπομονη, ουτε την απαιτηση να καθονται να περιμενουν τον data analyst/scientist να τους κανει αναλυση και να τους βγαλει συμπερασματα με κωδικα.

Στον χρονο που ακομα κι ενας πολυ experienced analyst (και πανακριβος) θα κανει να plotαρει δεδομενα ή να τρεξει παλινδρομηση, ενας τριτοετης πρακτικαριος θα εχει ηδη κανει ενα excelοφυλο που μπορει να διαβασει οποιοσδηποτε μεσα στην εταιρια, απο Sales Director, μεχρι βοηθους λογιστη.

Οι python και R εχουν δυνατοτητες που ξεφευγουν πολυ απο αυτα που μπορει να κανει το Excel.

Για παραδειγμα εστω οτι σου ζηταει ο μανατζερ να κανεις το εξης:

Για μια λιστα 2000 πελατων, να τραβηξεις απο την βαση δεδομενων ολες τις κινησεις των τελευταιων 3 μηνων, να τις αποθηκευσεις σε ξεχωριστα excel ανα πελατη και να στειλεις καθε excel στον αντιστοιχο πελατη με email (το οποιο θα τραβηξεις αυτοματα απο τη βαση, απο τον πινακα με τα στοιχεια των πελατων)

Στην python και την R, η δουλεια αυτη απαιτει ενα γραψιμο κωδικα μισης σελιδας, αντε μια ωρα δουλεια για εναν εμπειρο χρηστη.

Αδυνατω να φανταστω ποσο χρονο απαιτει να γινει ολη αυτη η δουλεια με γνωση μονο sql, excel.

Ειδικα αν χρειαζεται και τροποποιηση το excel με τις συναλλαγες, τοτε με απλο excel μπορει να χρειαστουνε ακομη και εβδομαδες manual εργασιας, ενω με Python , R η ανθρωπινη εργασια θα ειναι μια ωρα και μετα απλα εξαρταται απο την ταχυτητα του συστηματος για να ολοκληρωσει τη δουλεια

 

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...