Προς το περιεχόμενο

Μαυρισε η οθονη-μαυρισε και η ψυχη μου


trendkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Εκεί που σέρφαρα στο ιντερνετ, ξαφνικά η οθόνη μου γέμισε τετραγωνάκια. Μετά από λίγο η οθόνη μαύρισε και  δεν εδειχνε τίποτα...

 

Άλλαξα PCIE slot (εχει 2 slots η μητρική) αλλά τζίφος...

Έβαλα μια πανπάλαια PCI και έπαιξε. (άρα η οθόνη είνα οκ)

 

Λογικά κάηκε η κάρτα.

Ειναι μια Αti radeon hd 4870. Ερώτημα:

 

Αν τελικά κάηκε τι μου προτείνετε; Δεν ειμαι κανενας gamer (League of Legends,αντε και κανα strategy), αλλα θα ηθελα να αγορασω επι τη ευκαιρια μια καρτα καλυτερη απο αυτην για να την εχω τα επομενα 3-4 χρονια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαφνικά η οθόνη μου γέμισε τετραγωνάκια.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς ενvοείς τετραγωνάκια αλλά κάτι τέτοιο έχει περίπου συμβεί και σε μένα. Η οθόνη είχε βγάλει κάτι σαν παράσιτα, βασικά η κάρτα είχε ανεβάσει πάνω από 100 C μιας και χωρίς να το καταλάβω το ανεμηστηράκι της είχε χαλάσει. Αλλά συνέχησε να δουλεύει κανονικά αφού το έφτιαξα, δεν κάηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα γεμισε τετραγωνακια/σαν παρασιτα ολη η οθονη σταδιακα... και μετα απο λιγα δευτερολεπτα μαυρισε.

 

Λες να υπερθερμανθηκε; Το ανεμηστηρακι δουλευε κανονικα αλλα εκανε θορυβο, σαν να δουλευει με 10πλασια ταχυτητα απο πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον η παστα της καρτας ειχε εξαυλωθει. Για αυτο και ο ανεμιστηρας δουλευε τοσο πολυ. Προφανως η καημενη τα φτυσε απο την ζεστη.

 

Δε θα λειτουργησει ξανα δηλαδη; Η πάστα μπαινει μεταξύ ανεμιστήρα και chip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα λειτουργησει ξανα δηλαδη; Η πάστα μπαινει μεταξύ ανεμιστήρα και chip?

Ναι εκεί μπαίνει.Καλό θα ήταν να κανείς μια δοκιμή,να αλλαξεις παστα ο ιδιος.Μπορεί και να πιάσει... Δεν είναι τίποτα δύσκολο,4-5 βίδες είναι.

 

Τι ποσό διαθέτεις για καινούρια αν δεν δουλέψει τελικά η παλιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ποσό διαθέτεις για καινούρια αν δεν δουλέψει τελικά η παλιά?

 

Αγόρασα από ένα μέλος της ομάδας μια sapphire radeon 4890 προχθες. Λυπαμαι να πεταξω την παλια οποτε θα προσπαθησω μηπως την κανω να λειτουργησει με την παστα.

 

Αν τα καταφερω θα την βαλω crossfire

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κάνεις crossfire. Δε θα βρίσκεις drivers συν ότι αυτές οι κάρτες είναι πολύ ενεργοβόρες.


Μην κάνεις crossfire. Δε θα βρίσκεις drivers συν ότι αυτές οι κάρτες είναι πολύ ενεργοβόρες, οπότε μετά πρέπει να σκεφτείς το τροφοδοτικό.

 

Καλύτερα φτιάξ'την, αν φτιάχνεται, και πούλα τη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...