Προς το περιεχόμενο

Η γρήγορη φόρτωση ιστοσελίδων από την Google έρχεται το 2016


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το υλικό δεν είναι πολύτιμο και ΔΕΝ σε ενδιαφέρει, να καταναλώσεις άλλο υλικό, από αλλού που προσφέρετε με άλλους όρους.

 

Να μην επισκέπτεσαι την σελίδα που ανακυκλώνει υλικό και σε βάζει να δεις διαφημίσεις. 

 

Το υλικό σε μια σελίδα προσφέρεται as is. Δεν θα μου κάνει καμιά εντύπωση να βγουν όλα τα ad blockers παράνομα, γιατί είναι παράνομα αφού στερούν από πόρους την σελίδα ενώ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΝ πόρους.

 

Σοβαρα τωρα? Δεν γινεται, κανεις πλακα....ναι μεν το υλικο προσφερεται as is, αλλα εγω επιλεγω να καταναλωσω το υλικο που θελω απο αυτο που προσφερεται. Σιγα μην απαγορευτει να βγαζουμε και τις πικλες απτα burger των goody's γιατι προσφερονται "as is". Δεν παμε καλα...

Δεν μου απαντάς όμως. Από την στιγμή που αυτός που αναφέρεις έχει μόνο σαβούρα υλικό, copy paste και τίποτα άλλο, ποιός ο λόγος να επισκέπτεσαι την σελίδα του?

 

Μην την επισκέπτεσαι καθόλου. Για πιο λόγο να την χρησιμοποιείς αλλοιώνοντας την κανονική ροή υλικού.

 

Δεν σου λέω κάτι παράλογο. Αν θεωρείς το υλικό αξιόλογο, σέβεσαι τον τρόπο που παρέχετε, αν όχι, δεν βλέπω καν τον κόπο να κάνεις κλικ στην σελίδα.

Πατε να με τρελανεται εσεις. Πηρες και like παναθεμα!! Δηλαδη για να καταλαβω, θες να απαγορευτει να μπορω να διαλξεω ποιο μερος απο το "υλικο που μου παρεχεται" θελω να καταναλωσω??? Σοβαρα τα λες αυτα? Δεν γινεται, σε λαθος πλανητη γεννηθηκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το παράδειγμα και μόνο που δίνεις, είναι σαν να πετάς στην εξέδρα την μπάλα.

 

Αν σου δίνει τα goodys δωρεάν γεύμα με την υποχρέωση για όλη την μέρα να φοράς μια μπλούζα διαφημιστικό της εταιρείας, και εσύ δεχτείς να πάρεις το δωρεάν γεύμα, τότε πρέπει να φοράς και την μπλούζα.

 

Δεν είναι το γεύμα as is. Είναι η υποχρέωση να φοράς την μπλούζα. Ακόμη και να πετάξεις το φαγητό στα σκουπίδια.

 

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις.

 

Η σελίδα δεν είναι μόνο το υλικό που γράφει - ενημερώνει - ψυχαγωγεί (ή οτι άλλο κάνει). Είναι και το υλικό που βγάζει τα προς το ζειν για την σελίδα.

Αυτό εσύ μπορεί να μην θες να το καταναλώσεις, αλλά αυτό δεν είναι δική σου επιλογή. Αυτή είναι η "αμοιβή" αυτού που προσφέρει το υλικό.

 

Απορώ που θεωρείς, οτι ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ υλικό που καταναλώνεις, όταν απορρίπτεις τις διαφημίσεις.
Η διαφημίσεις, δεν είναι  το υλικό που έρχεσαι να καταναλώσεις στην σελίδα και προφανώς δεν θες. Είναι όμως η ΑΜΟΙΒΗ του άλλου και από την στιγμή που καταναλώνεις το άλλο υλικό αυτές πάνε ΠΑ-ΚΕ-ΤΟ. Δεν σου αρέσει το άλλο υλικό, μην "αγοράσεις" αυτό που δίνει η σελίδα. 

 

Αν είδες το λινκ που έβαλα πιο πανω, πολύ σύντομα φαντάζομαι είτε έτσι είτε αλλιώς τα adblockers δεν θα μπορούν να κάνουν δουλειά (και μην βιαστείς να πεις θα βρουν work around, γιατί αν ξέρεις πως δουλεύει ενας adblocker και τι λέει το whitepaper της παραπάνω εταιρείας, το κόβω εξαιρετικά χλωμό...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολο να γίνει ουσιαστική συζήτηση χωρίς να πούμε για το τί ακριβώς σκεφτόμαστε ως παράδειγμα: Υπάρχει χαώδης διαφορά ανάμεσα πχ. στην διακριτική και αισθητικά ευχάριστη διαφήμιση και τα έξυπνα και χρήσιμα advertorials του Insomnia, κι από την άλλη κακογραμμένες σελίδες που ψάχνεις να ξεχωρίσεις το κυρίως κείμενο μέσα σε 10αδες scripts και banners.

 

Δηλαδή προκαταβολικά, πριν ξέρεις τι θα συναντήσεις, κάνεις επέμβαση στο υλικό της σελίδας. Αυτό το θεωρείς λογικό από που και ως που? (...)

Ακόμη και εκεί όμως προτιμώ να μην ανοίγω καθόλου την σελίδα από το να καταναλώνω υλικό χωρίς να αποδίδω αυτό που περιμένει ο κάτοχος της σελίδας.

 

Λοιπόν επί τροχάδην και για να τελειώνουμε με το anti ad-block μανιφέστο και τους ένθερμους οπαδούς του: Το αναφαίρετο δικαίωμα κάποιων να πλαισιώνουν με διαφημίσεις το υλικό τους, δεν είναι κι ούτε πρόκειται ποτέ να γίνει υποχρέωση δική μας να παρακολουθήσουμε τις διαφημίσεις αυτές. Με δυο λόγια, όπως μπορώ να πάρω μια free press εφημερίδα και να την σκίσω σε αποκόμματα πριν την διαβάσω, όπως μπορώ να κλείσω το ραδιόφωνο την ώρα των διαφημίσεων και να το ξανα-ανοίξω αμέσως μετά , όπως μπορω να σηκωθώ από την τηλεόραση ή να αλλάξω κανάλι όσο παίζουν διαφημίσεις, έτσι ακριβώς με το ίδιο αναφαίρετο δικαίωμα θα διαβάζουμε το κείμενο ή θα παρακολουθούμε το video με ή χωρίς διαφημίσεις ανάλογα με τις προτιμήσεις μας.

 

Επιπλέον για την απαγόρευση του adblock, δεν μπορώ να μην χαρακτηρίσω τεράστια εμπορική ανοησία τον εκβιασμό του επισκέπτη από τον πάροχο του υλικού, γιατί πολύ απλά όταν ο επισκέπτης εκβιαστεί να παρακολουθήσει διαφημίσεις είναι μαθηματικά βέβαιο πως δεν θα προτιμήσει το προιόν που διαφημίζεται. Αυτό ακριβώς αναφέρεται ρητά και τους όρους των εταιριών παροχής διαφημίσεων πχ. η Google επιθυμεί σαφώς την τοποθέτηση διαφημίσεων αλλά σε καμιά περίπτωση να εκβιάζεται ο επισκέπτης πχ. με popup ή lockout διαφήμιση πριν δει το υλικό. Επομένως είναι φανερό πως το "πρόβλημα" των σελιδοποιών και των βιντεοσκόπων είναι μόνο το πως θα έρχεται η επιταγή της google στο σπίτι κι όχι να δουλεύει εύρυθμα το σύστημα υλικό<-->χορηγός<-->διαφήμιση<-->επικέπτης.

 

Τρίτον κάτι για οικονομικά μιας και τό 'φερε η κουβέντα: Αυτές τις επιταγές της google τις δηλώνει ποτέ κανείς στην εφορία για να φορολογηθεί όπως πρέπει; Δεν παίζει να γίνεται τόσος ντόρος για 50ε το μήνα, σωστά; Γιατί αν είναι έτσι, χρωστάω ~0,0001ε σε καμιά 100στη σελίδες, να τους τα δώσω και με τόκο, να ξεχρεώσω.. :devil:

 

 

Για να καταλάβουμε ποιούς ακριβώς ενοχλεί το adblocking. Δεν λέει δημιουργούς, δεν λέει συγγραφείς, ηθοποιούς, δημοσιογράφους, ούτε γενικά εργαζόμενους:

A THREATENING IMPACT ON PUBLISHERS’ BUSINESS MODEL

Source: http://www.secretmedia.com/ Whitepaper.

Λέει ΕΚΔΟΤΕΣ. Ναι ναι, αυτοί που "δεν έχουν" να πληρώσουν ή που πληρώνουν με το κομμάτι, κοψοχρονιά ή έναντι λογαριασμού όταν κι αν έχουν, που χρωστάνε δεξιά κι αριστερά, που γλεντάνε με δανεικά και που ενίοτε αν είναι στην Ελλάδα τους κάνουμε και μια ανακεφαλαίωση στις τράπεζες για να έχουν λαμβάνειν τα επόμενα δανεικά (κι αγύριστα). Χμμ... :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το παράδειγμα και μόνο που δίνεις, είναι σαν να πετάς στην εξέδρα την μπάλα.

 

Αν σου δίνει τα goodys δωρεάν γεύμα με την υποχρέωση για όλη την μέρα να φοράς μια μπλούζα διαφημιστικό της εταιρείας, και εσύ δεχτείς να πάρεις το δωρεάν γεύμα, τότε πρέπει να φοράς και την μπλούζα.

 

Δεν είναι το γεύμα as is. Είναι η υποχρέωση να φοράς την μπλούζα. Ακόμη και να πετάξεις το φαγητό στα σκουπίδια.

 

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις.

 

 

Το παραδειγμα σου δεν καταλαβαινω, γιατι ειναι εκτος τοπου και χρονου. Υπαρχει μια τεραααααααααααααστια διαφορα μεταξυ του να φορας μπλουζα με το λογοτυπο της εταιριας και του να καθεσαι να παρακολουθεις (η να μη παρακολουθεις) διαφημισεις με το ζορι με poppups και bannerakia να πεταγονται δεξια και αριστερα και να σου μαμανε οποιαδηποτε προσπαθεια να κανεις αυτο που θες.. Η μπλουζα την οποια πρεπει να φορας ειναι απλα διαφημιση που την βλεπουν οι αλλοι. Οι διαφημισεις τις οποιες ουτε καν κοιτας ειναι απλα distraction που σε ενοχλει και γιαυτο το αφερεις. 

 

Btw, μεχρι στιγμης τουλαχιστον, δεν εχω παρατηρησει ΚΑΝΕΝΑ site να θελει να κανει τετοιου ειδους συμφωνια με μενα σαν αυτη που ανεφερες με τα goodys. Οπως λοιπον στο παραδειγμα σου με τα goodys δεν θα μου προσφερουν το τυρακι (δωρεαν γευμα) και μετα θα μου περασουν τη μπλουζα με το ζορι εν ανγοια μου αλλα θα εχουμε πρωτα κανει τη συμφωνια μας, ετσι και με το site ας γραφει πριν την εισοδο οτι η προσβαση επιτρεπεται μονο αν κατσω να δω διαφημισεις. Οποιος εχει τις μπαλες ας το κανει λοιπον, να παταω και γω Χ και να μαστε ολοι ευχαριστημενοι. Να ειναι καλα το Internet, για ολα υπαρχουν 10.000 διαφορετικες ενναλακτικες. In fact, οι καλυτερες ενναλακτικες για το σχεδον καθε τι, ΔΕΝ εχουν διαφημισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδειγμα σου δεν καταλαβαινω, γιατι ειναι εκτος τοπου και χρονου. Υπαρχει μια τεραααααααααααααστια διαφορα μεταξυ του να φορας μπλουζα με το λογοτυπο της εταιριας και του να καθεσαι να παρακολουθεις (η να μη παρακολουθεις) διαφημισεις με το ζορι με poppups και bannerakia να πεταγονται δεξια και αριστερα και να σου μαμανε οποιαδηποτε προσπαθεια να κανεις αυτο που θες.. Η μπλουζα την οποια πρεπει να φορας ειναι απλα διαφημιση που την βλεπουν οι αλλοι. Οι διαφημισεις τις οποιες ουτε καν κοιτας ειναι απλα distraction που σε ενοχλει και γιαυτο το αφερεις. 

 

Btw, μεχρι στιγμης τουλαχιστον, δεν εχω παρατηρησει ΚΑΝΕΝΑ site να θελει να κανει τετοιου ειδους συμφωνια με μενα σαν αυτη που ανεφερες με τα goodys. Οπως λοιπον στο παραδειγμα σου με τα goodys δεν θα μου προσφερουν το τυρακι (δωρεαν γευμα) και μετα θα μου περασουν τη μπλουζα με το ζορι εν ανγοια μου αλλα θα εχουμε πρωτα κανει τη συμφωνια μας, ετσι και με το site ας γραφει πριν την εισοδο οτι η προσβαση επιτρεπεται μονο αν κατσω να δω διαφημισεις. Οποιος εχει τις μπαλες ας το κανει λοιπον, να παταω και γω Χ και να μαστε ολοι ευχαριστημενοι. Να ειναι καλα το Internet, για ολα υπαρχουν 10.000 διαφορετικες ενναλακτικες. In fact, οι καλυτερες ενναλακτικες για το σχεδον καθε τι, ΔΕΝ εχουν διαφημισεις.

 

Μα τι λες φίλε μου.

 

Στο 99% των φυσιολογικών σελίδων δεν πετάγατε τίποτα.

Αν πας κυρίως σε τσοντοσελίδες και torentoσελίδες τότε λογικό είναι να πετάγονται από παντού ανοησίες

 

Από πότε τα banners είναι distraction? Από πότε το adsense είναι distraction? Μιλάμε σοβαρά τώρα ή λέμε ότι μας κατέβει.

 

Δείξε μου μια σελίδα με μη σαβουροπεριεχόμενο που να έχει διαφημίσεις που να είναι distraction και όχι σε κάποιο sidebar.

 

Περιμένω ένα link όπου οι διαφημίσεις τρώνε χρόνο και πρέπει να κάτσεις να τις παρακολουθήσεις.

 

Και στο youtube που σε βάζει να δεις 2-3 δεύτερα πριν πατήσεις skip, ελάχιστο μυαλό να είχες θα καταλάβαινες οτι το κόστος μιας τέτοιας υπηρεσίας δεν μπορεί να βγει απο πουθενά πλην διαφημίσεων και να βάλεις τον εαυτό σου να ΣΚΕΦΤΕΙ (ναι μπορείς να το κάνεις και αυτό), α) αν εσύ είχες μια τέτοια υπηρεσία πως θα την συντηρούσες και β) πως θα σου φαίνονταν αν αύριο οι υπηρεσίες βίντεο αυτού του τύπου γίνονταν όλες συνδρομητικές ή κλείνανε (γιατί άλλος τρόπος δεν υπάρχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 99% των φυσιολογικών σελίδων δεν πετάγατε τίποτα.

Αν πας κυρίως σε τσοντοσελίδες και torentoσελίδες τότε λογικό είναι να πετάγονται από παντού ανοησίες

 

Σορρυ, εχω adblock εδω και χρονια, οσο δεν το ειχα αυτη ηταν η εμπειρια μου. Ακομα και τωρα με το adblock με απλο browsing που κανω μου ανοιγει μνμα οτι "ο opera blockare το ανοιγμα popup". 

 

Εγω δεν εχω μια τετοια υπηρεσια οποτε δεν με πιανουν τα υποθετικα. Αν ημουνα καλος στη δουλεια μου και αξιζε αυτο που κανω τοτε θα ζηταγα cash παντως. 

 

Ας γινουν αυριο ολες οι υπηρεσιες βιντεο συνδρομητικες, καλο μου ακουγεται. Να δουμε και ποιος πραγματικα αξιζει

 

Μαρεσει που σου φαινεται λογικο ρε φιλε που θες να πληρωνεσαι ΕΣΥ για να βλεπω εγω διαφημισεις, και το θεωρεις και ανηκουστο να μη θελω να δω τις διαφημισεις σου!!!! Ελα, σταματαω, με τετοια μυαλα η συζητηση δεν εχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαρεσει που σου φαινεται λογικο ρε φιλε που θες να πληρωνεσαι ΕΣΥ για να βλεπω εγω διαφημισεις, και το θεωρεις και ανηκουστο να μη θελω να δω τις διαφημισεις σου!!!! Ελα, σταματαω, με τετοια μυαλα η συζητηση δεν εχει νοημα.

 

 

Μα τι λες? Όταν φορτώνονται στην σελίδα διαφημίσεις, πληρώνεται ο κάτοχος της σελίδας. Ούτε εγώ.. ούτε εσυ, ούτε ο φούφουτος.

 

Πληρώνεται αυτός που πληρώνει τα έξοδα (λειτουργικά και μη) της σελίδας.

 

Το ότι δικαιολογείς την ΚΛΟΠΗ μέσα σου είναι απλά λυπηρό.

 

Ελπίζω να είσαι κάτω από 20 ετών.. γιατί άνθρωπος που έχει δουλέψει στην ζωή του, εκτιμά την δουλειά τον άλλων... Οπότε ελπίζω οτι απλά είσαι μικρός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και πληρωνεται ο κατοχος της σελιδας. Το "εσυ" το χρησιμοποιησα εννοωντας εσενα ως κατοχο της σελιδας. Οσο για το κλοπη, ενταξει καταντησε γραφικο και καραμελα. Και εγω λοιπον ελπιζω να εισαι κατω απο 20, γιατι ειναι πραγματικο λυπηρο να μη γνωριζεις και τους ιδιους τους νομους τους οποιους επικαλεισαι.  Η πειρατεια κλοπη, το να μην βλεπεις διαφημισεις κλοπη, ημαρτον ρε μαγκες, ξεστραβωθειτε λιγο

 

Η κλοπή είναι έγκλημα που τιμωρείται από τον Ποινικό Κώδικα στα άρθρα 372 ΠΚ επ. Είναι η αφαίρεση ξένου κινητού πράγματος από την κατοχή άλλου με σκοπό την παράνομη ιδιοποίηση. 

 

Προφανως ο νομοθετης διαφωνει μαζι σου. Τωρα βεβαια ισως απλα να χρησιμοποιησες τη λεξη κλοπη για να δωσεις εμφαση και να συγκινηθω, αλλα φανταζομαι καλυτερα να χρησιμοποιουσες την λεξη "δολοφονια". Ακουγεται πιο brutal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Το ότι δικαιολογείς την ΚΛΟΠΗ μέσα σου είναι απλά λυπηρό.

 

Κοίτα, κάπου εδώ να κόψεις την ιστορία με τη λέξη ΚΛΟΠΗ γιατι θα αρχίσω το στόλισμα -όχι του δέντρου-. Μάθε αρχικά να μιλάς με τον απαραίτητο σεβασμό σ'όσους απαντάνε στα εντελώς παράλογα επιχειρήματά σου ή στο τρολάρισμά σου, ότι κάνεις τέλος πάντων. Σου ξαναλέω οτι δεν μπορείς να υποχρεώσεις κανένα να δεί τις διαφημίσεις, σου έγραψα και απτά παραδείγματα (ραδιόφωνο, τηλεόραση) αλλά συνεχίζεις το τρολολό. Εντάξει, αν είσαι στεναχωρημένος γιατί δεν ήρθε αυτό το μήνα η επιταγή, να κάνουμε ένα έρανο βρε αδερφέ να τα μαζέψουμε. Μη μας ζαλίζεις άλλο όμως με το ΚΛΟΠΗ γιατί κλοπή είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο, είτε νομικά το δείς, είτε ορθολογικά, είτε φιλολογικά.

 

Η διαφήμιση είναι τέχνη, δεν είναι μπακάλικο. Ο διαφημιστής πρέπει να πείσει τον επισκέπτη/τηλεθεατή/ακροατή οτι χρειάζεται να δει την διαφήμισή του. Να τον δελεάσει, ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΕΙ. Αυτά δεν γίνονται ούτε στην Ουγκάντα, ρωτήστε κανένα σοβαρό διαφημιστή να σας τα πει. Πάτε και ενημερώνεστε από κάτι μανατζεράδες και πωλητάκους από κάτι events που κάνουν στα lobbys ξενοδοχείων "πως θα πουλήσετε 100 τόνους πάγο στους εσκιμώους" και "πούλα και τη μάνα σου, κάτι θα πιάσει".

 

Α ναι, μιας και το ζήτησες, σελιδούλα σοβαρότατη 10 ετών που είναι φίσκα στις διαφημίσεις: http://www.ghacks.net/2015/12/02/mitec-network-scanner-advanced-ip-port-netbios-and-snmp-scanner/. Παρεμπιπτόντως, στην συγκεκριμένη σελίδα έχω κόψει το adblock -και πολλοί άλλοι είμαι βέβαιος- . Καταλαβαίνεις το λόγο φαντάζομαι, ε;

 

Update: Αλλος ένας φτωχούλης που δεν έχει να φάει και βάζει διαφημίσεις γύρω γύρω: http://www.11888.gr/list-names?_wpType=number&_wpPhone=210

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφημισεις πρεπει να κοπουν.Χιλιες φορες να κανω ενα donate 10-20 ευρω σε ενα site που το αξιζει παρα να χαλαω την εμπειρια μου με ολες τις διαφημισεις που πεταγονται καθε τρεις και λιγο σε καθε site.Δεν υπαρχει χειροτερο.

 

Η apple εβαλε στον safari adblock οποτε ειναι σε καλο δρομο

Σε windows υπαρχει το adblock plus σε firefox/chrome

Σε android υπαρχει το adaway για root συσκευες και το adguard για no root συσκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...