Προς το περιεχόμενο

Antexoun ta DVD R/RW diskakia sto xrono?


kx5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tora teleutaia prosanatolizomai stin agora enos dvd recorder.

 

Prin omos arxiso na psaxno pio montelo me endiaferei kai ti format (+/-) tha ithela na mou lusete mia aporia.

 

Ta recordable dvd poso anthektika einai stis gratzounies kai genikotera stis kakouxies? An px se ena aplo cd-r/rw mia gratzounia prokalei mikro lathos stin anagnosi, se ena dvd-r/rw kati analogo tha isodunamei me katastrofi dekadon MB? An nai, einai asfales apothikeutiko meso gia mikrou megethous arxeia, opos mp3 kai mikra programmata i akomi xeirotera arxeia keimenou?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρησιμοποιώ DVD-R εδώ και ένα χρόνο περίπου, χωρίς να έχω αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα! Θεωρώ ότι τα δισκάκια DVD είναι πιο ανθεκτικά στον χρόνο λόγω της καλύτερης ποιότητας κατασκευής τους σε σχέση με τα απλά CD-R! Το σίγουρο ομως είναι ότι κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά αν θα αντέξουν για πολλά χρόνια, αφού δεν έχει περάσει και τόσος πολύς καιρός από την εμφάνισή τους στην παγκόσμια αγορά. Πάντως εγώ τα εμπιστεύομαι για να κρατάω ακόμα και backup! :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα να τα εμπιστευεσαι περισσοτερο απο οποιονδηποτε HD. ;)

 

Eisai sigouros? Nomizw oti h an8ektikothta ton diskvn einai polh megaluterh apo ta CD. Oi diskoi exoun istoria kai texnologikh anaptyxh para polwn dekaetivn....ta cd/dvd einai sxetika prosfata.

 

Prosopika, akomh den ta empisteuomai ta DVD. Protimw na agorazw sklhrous diskous...To oneiro mou einai h stigmh pou to kostos / GB 8a einai to idio se sklhro disko kai se DVD. Tote sigoura oi sklhroi diskou 8a einai safos kaluteroi!

 

 

BB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Δημήτρη.

Τα DVD είναι οπτικά μέσα αποθύκευσης σε αντίθεση με τους σκληρούς δίσκους που είναι μαγνητικά.

Τα μαγνητικά μέσα αποθύκευσης είναι σαφώς πιο ευάλωτα απο τα οπτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκληρός δίσκος είναι καλή λύση μέχρι να σου πέσει κάτω ή μία ωραία μέρα να "χτυπήσει" χωρίς λόγο και να χάσεις σε πολλαπλάσιο μέγεθος του DVD όλα τα πολύτιμα δεδομένα σου! :(

 

Η αλήθεια είναι ότι λόγω άσχημων περιστατικών που μου έχουν τύχει με σκληρούς δίσκους, δεν τους εμπιστεύομαι ως αξιόπιστο μέσο αποθήκευσης anymore!

 

Το DVD όσα "λίγα" χρόνια και να κρατήσει θα είναι αρκετά για να καλύψει την ανάγκη μας για αποθήκευση κάποιων δεδομένων τουλάχιστον για όσο θα ζούμε. :D Εκτός των άλλων μην λάβουμε υπόψιν μας, μεγέθη υλικού κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oraia ola auta re paidia alla kanenas den apantise tin erotisi mou.

Ti apotelesma tha exei mia mikri gratzounia se ena dvd-r pou gia paradeigma exo kanei backup ta mp3 mou?

Genikotera an talaiporithei ligaki ena dvd-r tha mporei na diavastei xoris provlima?

 

euxaristo osous apantisane... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει απαντηση σε τετοια ερωτηση!

 

1. Ειναι σχετικο τι εννοει ο καθενας "μικρη γρατζουνια".

2. Εξαρταται απο την συσκευη που θα το διαβασει και τι κεφια θα εχει.

3. Το σημειο που θα ειναι η γρατζουνια.

4. Το βαθος της γρατζουνιας.

5. Την μαρκα του dvd. (αν αγοραζεις noname φτηνα, μην περιμενεις το ιδιο αποτελεσμα με τα επωνυμα)

 

Τα dvd ειναι πιο ανθεκτικα απο τα cd λογο καλυτερης ποιοτητας κατασκευης αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα γρατζουναμε και περιμενουμε η απαιτουμε να παιξουν μετα χωρις προβλημα.

 

Γενικα τα προσεχεις για να σε προσεχουν.

Επισεις σε περιπτωση που γρατζουνισεις καποιο dvd και συνεχισει να παιζει, καλο ειναι να το κανεις και μια κοπια σε ενα καινουργιο για να εισαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε τοσο νεα τεχνολογια ειναι οσο νομιζεις και καθολου αγνωστη!

Τωρα αυτοι που δεν τα προσεχουν, και ξερω πολλους τετοιους, δεν τους σωζει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panxris, '96-'03 είναι κάποια χρόνια νομίζω.

 

kx5, αν σου χαλάσει ένα dvd χάνεις 4,37g mp3.

Αν σου χαλάσει ένας σκληρός 120g χάνεις ... ουπςςςς!

 

Είπαμε...

 

Τα σιντοντιβιντιά είναι για τα ράφια στο σπίτι.

Οι σκληροί για τα πηγαινέλα, θέαση, άκουσμα υλικού.

 

Δεν κάνω πλάκα

Όσοι δεν, μόλις ξεκινήσετε τα πρώτα μεγάλα exhange σας ... θα καταλάβετε...

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...