Προς το περιεχόμενο

ELE Explorer κάμερα δράσης με 16MP αισθητήρα και δυνατότητα εγγραφής 4K βίντεο


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θες ενα αξιολογο αποτελεσμα δεν μπορεις να πας σε xaomi η elephone, πχ κανω Kitesurf και θελω να τραβαω βιντεο. με την χαομι δεν  θα μου αρεσε καθολου για αυτο εχω την gopro silver και ειμαι οκ

 

Νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός. :P Αν λάβεις υπόψη σου το κόστος της τότε το αποτέλεσμα είναι πολύ άνω του μετρίου. Ξαναλέω πως συγκρίνεται με ένα μηχάνημα που είναι 800% πιο ακριβό. Είναι σαν να συγκρίνεις ένα aygo με μια m3. Και πάλι μια χαρά στέκεται το "aygo" στην προκειμένη.

 

Το έχω το καμεράκι και μπορώ να πω πως στο βίντεο αναφοράς που έδωσα με ένα lens readjustment και 2Κ εγγραφή το αποτέλεσμα θα ήταν αρκετά καλύτερο. Τρομερό bang for the buck!

 

Και ένα sample από kitesurfing:

 

 

Δεν νομίζω πως έχει άσχημα αποτελέσματα. Δεν θα ήθελα να ξέρω πως μπορεί να βγάζει η ele! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι συγκρίνεται χιαομι με gopro; με gopro έχεις την εφαρμογή σε ios, android και windows phone που μπορείς να την χειριστείς από εκεί αλλά και να βλέπεις στην οθόνη του κινητού σου τι βλέπει η κάμερα. Μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν την εφαρμογή για edit των βίντεο και μπορείς να αγοράσεις και το remote control. Αυτά με τις υπόλοιπες τα έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι συγκρίνεται χιαομι με gopro; με gopro έχεις την εφαρμογή σε ios, android και windows phone που μπορείς να την χειριστείς από εκεί αλλά και να βλέπεις στην οθόνη του κινητού σου τι βλέπει η κάμερα. Μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν την εφαρμογή για edit των βίντεο και μπορείς να αγοράσεις και το remote control. Αυτά με τις υπόλοιπες τα έχεις;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xiaomi.xy.sportscamera

 

https://itunes.apple.com/us/app/yi-action-yi-action-camera/id963065779?mt=8

 

Yi Bluetooth Remote

 

Η εφαρμογή της Go Pro κάνει edit και αρχεία της yi. Λυπάμαι αλλά ο,τι αναφέρεις γίνεται και στη yi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εφαρμογή της yo στα android ομολογώ δεν το γνώριζα αλλά στα wp δεν έχει Επίσημη εφαρμογή και είναι επί πληρωμή η συγκεκριμένη.

Το πρόγραμμα της gopro εννοείται πως κάνει edit οτιδήποτε βίντεο θες από οποιαδήποτε κάμερα αλλά δεν παύει να είναι της εταιρίας και μέσα στην τιμή το πληρώνεις και αυτό προφανώς

Επίσης το remote της yi δεν έχει καμία σχέση με το αντίστοιχο της gopro σε δυνατότητες. Όπως επίσης και η τιμή άλλωστε. 6 ευρώ το ένα και 80 αν δεν κάνω λάθος το άλλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο θωλή , και δεν ειναι 800% η τιμη, 220 ευρω την παιρνεις την silver (black => professional με manual white balance κτλ που αν δεν εχει το feature μια καμερα βγαινει απο την συγκριση, low light recording Που η xaomi μαλλον θα γραφει μαυρη εικονα κτλ). η silver ειναι 2 φορες πιο ακριβη απο την xaomi.

 

Το κακο που ειπα πριν ειναι οτι για τα λεφτα της ναι βγαζει εξαιρετική εικόνα αλλά δεν φτανει τα standard μου/μας και παμε στην gopro

θα μπορουσε να βγαλει ενα μοντελο 150 ευρω και να παιρναμε xaomi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ΄ αρέσει που το άρθρο είναι για την ele και έχει εξελιχθεί σε συγκριτικό xiaomi vs gopro.

Λογικό όμως αφού είναι καινούργια η ele και δεν υπάρχει μάλλον αρκετό υλικό για σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το promo video είναι epic fail. Περιμένω πραγματικό βίντεο για να βγάλω τα συμπεράσματα μου. Η τιμή όμως είναι καλή.

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά συνήθως τα promo video είναι τα καλύτερα δυνατά βίντεο που μπορεί να τραβήξει η κάμερα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνετε σύγκριση με τη xiaomi αλλά δεν αναφέρει κανείς την Sjcam. Εγώ που έχω Sjcam 5000, μια χαρά δουλειά έκανα το καλοκαίρι. Συν κάτι καλά βίντεο που τράβηξε σε κάτι μονά μπάσκετ που παίζαμε και τα χουμε να καυλαντίζουμε τώρα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

H καμερα ειναι απ τις καλυτερες αν οχι η καλυτερη mid range  action camera. Πρωτον το βιντεο που βαλατε ειναι απαισιο και παραπληροφορει πολυ κοσμο εδω μεσα γι αυτο και θα κανω αναφορα. Δευτερον αν η οθονη σας δεν ειναι καν full hd μην μπαινετε στον κοπο να κρινετε την καμερα . Προσωπικα εχω 4κ μονιτορ γι αυτο και βλεπω την πραγματικη ποιοτητα του βιντεο (προφανως απο αλλα στο youtube αλλα και προσωπικη μου χρηση ) και δεν λεει παπαρουλιτσες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...